AKTUELLA TÄVLINGAR:
Vinterspelen 17 nov
Triumfglasspelen 24 nov
Lucialoppet 8 dec
SENASTE RESULTATEN:
Kilsbergsleden 3 nov
DM Terräng 8000/12000 m 20 okt
Kasttävling i Fjugesta 14 okt
Å-stadsloppet 13 okt
Hostruset 7 okt
Annaloppet 30 sep
Castorama Glanshammar 23 sep
Wadköpingslöpet 23 sep
Bergslagsleden Ultra 22 sep
Tarstaborgsrundan 16 sep
KALENDER 2018:
14 febNFIF årsmöte
27 febNFIF styrelsemöte
20 marNFIF styrelsemöte
24-25 marSFIF årsmöte
17 aprNFIF styrelsemöte
15 majNFIF styrelsemöte
14 junNFIF styrelsemöte
14 augNFIF styrelsemöte
16 augSvealandsträff
11 sepNFIF styrelsemöte
16 oktNFIF styrelsemöte
10 novNFIF höstmöte
4 decNFIF styrelsemöte

UTBILDNINGAR:

UTBILDADE DOMARE I VÅRT DISTRIKT
Idrottslyftet SFIF - en satsning på barn- och ungdomsidrotten
Idrottslyftet ÖLIF

Regelboken som pdf!
Tävlingsinfo på nätet
Svenska Friidrottsförbundet har sammanställt råd och tips för tävlingsinformation på Internet.

DISTRIKTSREKORD 2018

KVINNOR 100 M HÄ 13,83Ida Thunberg, KFUM ÖrebroSätra20 maj
K22 SLÄGGA 50,89Sabine Steen, KFUM ÖrebroSätra20 maj
P17 4x100 M43,01Bimo Soenarso - Amir Musa - Simon Sharapo - Rasmus Hugosson, KFUM ÖrebroGöteborg27 maj
P17 3x800 M6.13,23Wilhelm Bergentz - Noha Olsson -Henrik Franzén, Thorengruppen TFCGöteborg27 maj
F15 4x80 M39,27Elin Wallin - Tindra Frykholm - Agnes Bjerke - Klara Frykholm, Glanshammars IFGöteborg27 maj
F19 SPJUT45,96Ida Thunberg, KFUM ÖrebroLjungby27 maj
KVINNOR SJUKAMP5377Ida Thunberg, KFUM ÖrebroLjungby27 maj
P13 60 M HÄCK9,70Sigge Bergentz, Thorengruppen TFCSollentuna3 jun
F15 HÖJD1,73Klara Frykholm, Glanshammars IFSollentuna3 jun
M22 LÄNGD7,25Jonathan Hirsh, KFUM ÖrebroLinköping6 jun
P19 STAV4,86Tom Johansson, KFUM ÖrebroLinköping6 jun
KVINNOR 100 M HÄ 13,58Ida Thunberg, KFUM ÖrebroJessheim,NOR9 jun
F19 SPJUT47,77Ida Thunberg, KFUM ÖrebroJessheim,NOR10 jun
KVINNOR SJUKAMP5638Ida Thunberg, KFUM ÖrebroJessheim,NOR10 jun
F19 200 M24,41Fanny Runheim, Thorengruppen TFCMalaga, ESP23 jun
F19 SPJUT48,57Ida Thunberg, KFUM ÖrebroGöteborg29 jun
F15 SPJUT40,88Tilda Bernhult, Thorengruppen TFCGöteborg30 jun
KVINNOR SLÄGGA 54,79Sabine Steen, KFUM ÖrebroArvika29 jul
P19 STAV4,91Tom Johansson, KFUM ÖrebroHuddinge3 aug
F15 HÖJD1,74Klara Frykholm, Glanshammars IFEnskede4 aug
F19 LÄNGD6,07Fanny Runheim, Thorengruppen TFCHuddinge4 aug
M22 100 M10,73Jonathan Hirsh, KFUM ÖrebroGävle11 aug
P19 STAV5,00Tom Johansson, KFUM ÖrebroHvidovre,DEN11 aug
F19 SPJUT49,09Ida Thunberg, KFUM ÖrebroHvidovre,DEN12 aug
M22 LÄNGD7,38Jonathan Hirsh, KFUM ÖrebroEskilstuna24 aug
M22 200 M21,52Anders Pihlblad, KFUM ÖrebroEskilstuna25 aug
F19 100 M11,66Fanny Runheim, Thorengruppen TFCTampere, FIN31 aug
F15 SPJUT45,66Tilda Bernhult, Thorengruppen TFCTrollbäcken15 sep

 

DISTRIKTSREKORD INOMHUS 2017-18

KVINNOR 60 M HÄCK 8.45Ida Thunberg, KFUM ÖrebroÖrebro13 jan
KVINNOR 200 M24,59Fanny Runheim, Thorengruppen TFCVäxjö21 jan
KVINNOR 200 M24,54Fanny Runheim, Thorengruppen TFCGöteborg3 feb
KVINNOR 60 M HÄCK 8.43Ida Thunberg, KFUM ÖrebroGävle18 feb
KVINNOR 200 M24,53Fanny Runheim, Thorengruppen TFCGävle18 feb
KVINNOR 60 M HÄCK 8.32Ida Thunberg, KFUM ÖrebroGävle18 feb
KVINNOR 200 M24,47Fanny Runheim, Thorengruppen TFCGävle18 feb

 

DISTRIKTSREKORD 2017

KVINNOR SPJUT51,37Elisabeth Lithell, KFUM ÖrebroEskilstuna25 maj
MÄN 4x100 M42,41Braulio Ribeiro - Eric Larsson - Alexander Andersson - Odain Rose, Thorengruppen TFCMalmö27 maj
KVINNOR SPJUT53,68Elisabeth Lithell, KFUM ÖrebroSödertälje6 jun
KVINNOR 100 M11,61Elin Östlund, KFUM ÖrebroSkara6 jun
MÄN 100 M10,51Odain Rose, Thorengruppen TFCSkara6 jun
KVINNOR 200 M23,76Elin Östlund, KFUM ÖrebroSollentuna11 jun
F15 800 M2.13,66Klara Frih, Åsbro GoIFStockholm18 jun
MÄN 100 M10,45Odain Rose, Thorengruppen TFCStockholm18 jun
MÄN 100 M10,37Odain Rose, Thorengruppen TFCGöteborg1 jul
F15 300 M40,76Klara Frih, Åsbro GoIFGöteborg2 jul
F15 STAV3,35Emma Johansson, Stocksäters IFVästerås5 aug
P19 STAV* 4,80Tom Johansson, KFUM ÖrebroEnskede8 aug
F19 SLÄGGA48,50Josefine Larsson, Glanshammars IFGävle11 aug
P17 LÄNGD6,90Rasmus Hugosson, KFUM ÖrebroFalun12 aug
KVINNOR 200 M23,63Elin Östlund, KFUM ÖrebroNorrköping20 aug
F13 SLÄGGA41,99Alva Nilsson, Thorengruppen TFCGävle10 sep
K22 SLÄGGA 50,34Sabine Steen, KFUM ÖrebroKarlstad29 dec
* = tangering

 

DISTRIKTSREKORD INOMHUS 2016-17

MÄN 60 M6,80Odain Rose, Thorengruppen TFCUlvsunda28 jan
KVINNOR VIKT14,72Amanda Lejros, Thorengruppen TFCFalun29 jan
MÄN 60 M6,74Odain Rose, Thorengruppen TFCGöteborg4 feb
MÄN 60 M6,71Odain Rose, Thorengruppen TFCGöteborg4 feb
KVINNOR VIKT14,95Amanda Lejros, Thorengruppen TFCGöteborg18 feb
KVINNOR 60 M HÄCK 8.51Ida Thunberg, KFUM ÖrebroGöteborg19 feb
MÄN 60 M6,66Odain Rose, Thorengruppen TFCBeograd, SRB4 mar
MÄN 60 M6,63Odain Rose, Thorengruppen TFCBeograd, SRB4 mar

 

DISTRIKTSREKORD 2016

KVINNOR HALVMAR1.16.43Josefin Gerdevåg, KFUM ÖrebroDenHaag,NED6 mar
F17 SLÄGGA50,08Amanda Lejros, KFUM ÖrebroBålsta28 maj
P15 4x80 M39,12Kalle Hällgren - Philip Wilhelmsson - Linus Strand - Rasmus Hugosson, KFUM ÖrebroStockholm29 maj
F15 4x80 M39,44Emily Capobianco - Sofie Franzén - Cornelia Fernsten - Moa Eklundh, KFUM ÖrebroStockholm29 maj
P17 3x800 M6.13,52Olle Tyrsmo - Tobias Tranderyd - Jonatan Gustafsson, KFUM ÖrebroStockholm29 maj
P15 80 M9,43Rasmus Hugosson, KFUM ÖrebroHallsberg4 jun
F17 SLÄGGA51,73Amanda Lejros, KFUM ÖrebroUppsala12 jun
F13 HÖJD* 1,60Klara Frykholm, Glanshammars IFUppsala12 jun
MÄN STAV5,22Rasmus Carlsson, KFUM ÖrebroHuddinge12 jun
F15 80 M10,05Moa Eklundh, KFUM ÖrebroStockholm18 jun
F15 STAV* 3,27Emma Johansson, Stocksäters IFGöteborg2 jul
F17 SLÄGGA52,72Amanda Lejros, KFUM ÖrebroHässleholm7 aug
F19 TRESTEG12,84Fanny Ernestam, KFUM ÖrebroSollentuna26 aug
KVINNOR 100 M HÄ 13,86Malin Eriksson, KFUM ÖrebroSollentuna27 aug
MÄN SPJUT81,89Jiannis Smalios, KFUM ÖrebroTampere,FIN4 sep
* = tangering

 

DISTRIKTSREKORD INOMHUS 2015-16

KVINNOR TRESTEG13,19Fanny Ernestam, KFUM ÖrebroSätra6 feb
MÄN LÄNGD8,12Andreas Otterling, KFUM ÖrebroStockholm17 feb
MÄN 3000 m8.15,81Martin Regborn, KFUM ÖrebroMalmö27 feb
MÄN STAV* 5,17Rasmus Carlsson, KFUM ÖrebroMalmö28 feb
* = tangering

 

DISTRIKTSREKORD 2015

KVINNOR HALVMAR1.17.48Josefin Gerdevåg, KFUM ÖrebroStockholm9 maj
P15 4x80 M39,56Karl Hällgren - Alexander Larsson - Gustav Zetterlund - Tomas Johansson, KFUM ÖrebroSollentuna17 maj
F15 4x80 M40,69Emily Capobianco - Hanna Säfström - Isabella Bornälv - Moa Eklundh, KFUM ÖrebroSollentuna17 maj
KVINNOR 3x1500 M14.58,07Erika Bergentz - Josefin Gerdevåg - Lisa Brorson, KFUM ÖrebroSollentuna17 maj
KVINNOR SLÄGGA53,69Marie Nordahl, KFUM ÖrebroEskilstuna24 maj
KVINNOR 4x100 M47,56Fanny Ernestam - Elin Östlund - Malin Eriksson - Fanny Runheim, KFUM ÖrebroEskilstuna24 maj
MÄN 1500 M3.47,18Tim Sundström, KFUM ÖrebroManchesterGBR30 maj
KVINNOR 100 M HÄ 13,98Malin Eriksson, KFUM ÖrebroBedford,GBR31 maj
MÄN LÄNGD* 8,03Andreas Otterling, KFUM ÖrebroUppsala7 jun
F17 100 M11,98Fanny Runheim, KFUM ÖrebroJönköping17 jun
MÄN LÄNGD8,06Andreas Otterling, KFUM ÖrebroBadLangensalza4 jul
KV + F17 TRESTEG12,98Fanny Ernestam, KFUM ÖrebroGöteborg5 jul
MÄN 1500 M3.46,75Tim Sundström, KFUM ÖrebroHeusden-Zolder18 jul
MÄN SPJUT79,85Jiannis Smalios, KFUM ÖrebroKarlstad22 jul
MÄN LÄNGD* 8,06Andreas Otterling, KFUM ÖrebroKarlstad22 jul
F15 SLÄGGA44,59Alice Nilsson, KFUM ÖrebroArvika26 jul
P15 80 M HÄCK11,36Gustav Karlsson, KFUM ÖrebroStockholm1 aug
P15 SPJUT51,58Sebastian Erlandh, KFUM ÖrebroStockholm2 aug
P15 SLÄGGA46,76Sebastian Erlandh, KFUM ÖrebroÖrebro15 aug
P15 80 M HÄCK11,29Gustav Karlsson, KFUM ÖrebroKarlskrona23 aug
F17 STAV3,44Elin Domberg, KFUM ÖrebroEnskede29 aug
KVINNOR 100 M HÄ 13,87Malin Eriksson, KFUM ÖrebroGöteborg5 sep
KVINNOR MARATH2.43.40Josefin Gerdevåg, KFUM ÖrebroFrankfurtGER25 okt
* = tangering

 

DISTRIKTSREKORD INOMHUS 2014-15

KVINNOR 60 M* 7,45Elin Östlund, KFUM ÖrebroÖrebro11 jan
MÄN 1500 M3.49,13Tim Sundström, KFUM ÖrebroSätra31 jan
KVINNOR 60 M7,43Elin Östlund, KFUM ÖrebroKarlstad7 feb
KVINNOR 60 M7,42Elin Östlund, KFUM ÖrebroBærum,NOR14 feb
KVINNOR 60 M7,41Elin Östlund, KFUM ÖrebroSätra21 feb
KVINNOR TRESTEG* 12,87Fanny Ernestam, KFUM ÖrebroSätra21 feb
MÄN STAV5,17Rasmus Carlsson, KFUM ÖrebroSätra22 feb
MÄN LÄNGD7,96Andreas Otterling, KFUM ÖrebroPraha, CZE5 mar
MÄN LÄNGD8,06Andreas Otterling, KFUM ÖrebroPraha, CZE6 mar
KVINNOR 60 M7,39Elin Östlund, KFUM ÖrebroPraha, CZE7 mar
KVINNOR STAV3,57Ebba Blomstrand, KFUM ÖrebroÖrebro8 mar
* = tangering

 

DISTRIKTSREKORD 2014

P15 3x800 M6.33,5mTobias Tranderyd - Jack Karlsson - Jonathan Gustavsson, KFUM ÖrebroKil24 maj
P15 80 M HÄCK11,58Gustav Karlsson, KFUM ÖrebroFalköping7 jun
F15 100 M12,21Fanny Runheim, KFUM ÖrebroÖrebro19 jun
F13 60 M HÄCK9,49Emily Capobianco, KFUM ÖrebroGöteborg27 jun
F15 LÄNGD5,84Fanny Runheim, KFUM ÖrebroGöteborg27 jun
F15 80 M10,08Fanny Runheim, KFUM ÖrebroGöteborg28 jun
P15 80 M HÄCK11,51Gustav Karlsson, KFUM ÖrebroGöteborg29 jun
F15 300 M41,33Moa Seger, Glanshammars IFGöteborg29 jun
F15 2000 M6.52,64Esther Sandén Alin, Stocksäters IFGöteborg29 jun
F15 300 M41,25Moa Seger, Glanshammars IFUppsala5 jul
F13 60 M8,20Moa Eklundh, KFUM ÖrebroVästerås2 aug
P13 60 M* 8,02Daniel Malmgren, KFUM ÖrebroÖrebro16 aug
KVINNOR 100 M HÄ 13,99Malin Eriksson, KFUM ÖrebroStockholm21 aug
P13 HÖJD1,82Daniel Malmgren, KFUM ÖrebroStockholm23 aug
F13 60 M8,15Moa Eklundh, KFUM ÖrebroStockholm24 aug
F13 200 M HÄCK29,19Emily Capobianco, KFUM ÖrebroEskilstuna13 sep
KVINNOR MARATHO2.45.57Mikaela Kemppi, Örebro AIKFrankfurtGER26 okt
* = tangering

 

DISTRIKTSREKORD INOMHUS 2013-14

MÄN STAV5,15Rasmus Carlsson, KFUM ÖrebroSätra1 feb

 

DISTRIKTSREKORD 2013

F13 STAV3,00Ebba Blomstrand, Åsbro GoIFÖrebro25 maj
F13 STAV3,05Ebba Blomstrand, Åsbro GoIFHallsberg2 jun
KVINNOR SPJUT44,26Anna Pihlgren, KFUM ÖrebroSödertälje6 jun
MÄN TIOKAMP7526Rasmus Carlsson, KFUM ÖrebroHuddinge9 jun
M22 SPJUT69,14Theodor Thor, KFUM ÖrebroEskilstuna15 jun
P13 60 M HÄCK9,77Gustav Karlsson, KFUM ÖrebroGöteborg28 jun
MÄN STAV5,20Rasmus Carlsson, KFUM ÖrebroNottwil, SUI30 jun
F15 300 M41,36Moa Seger, Glanshammars IFGöteborg30 jun
F13 STAV3,10Ebba Blomstrand, Åsbro GoIFUppsala6 jul
F15 TRESTEG12,23Fanny Ernestam, KFUM ÖrebroEskilstuna11 aug
P13 SPJUT48,48Sebastian Erlandh, KFUM ÖrebroStockholm25 aug
F13 600 M1.40,41Esther Sandén Alin, Stocksäters IFHallsberg31 aug
F13 600 M1.38,86Esther Sandén Alin, Stocksäters IFGlanshammar14 sep
F13 200 M HÄCK30,12Ingrid Holmquist, KFUM ÖrebroGlanshammar14 sep
P13 200 M HÄCK28,55Gustav Karlsson, KFUM ÖrebroGlanshammar14 sep
P13 200 M25,97Gustav Zetterlund, KFUM ÖrebroGlanshammar15 sep
P13 SLÄGGA 3,033,30Sebastian Erlandh, KFUM ÖrebroGlanshammar15 sep

 

DISTRIKTSREKORD INOMHUS 2012-13

MÄN STAV5,11Rasmus Carlsson, KFUM ÖrebroÖrebro13 jan
KVINNOR 60 M HÄCK 8.55Malin Eriksson, KFUM ÖrebroSätra3 feb
MÄN STAV5,12Rasmus Carlsson, KFUM ÖrebroVäxjö10 feb
MÄN SJUKAMP5454Rasmus Carlsson, KFUM ÖrebroVäxjö10 feb
KVINNOR 60 M HÄCK 8.54Malin Eriksson, KFUM ÖrebroNorrköping17 feb

 

DISTRIKTSREKORD 2012

P19/M22 SPJUT65,14Theodor Thor, KFUM ÖrebroSätra19 maj
P19/M22 SPJUT65,99Theodor Thor, KFUM ÖrebroFinspång26 maj
KVINNOR 100 M11,70Julia Skugge, Glanshammars IFSkara6 jun
MÄN LÄNGD8,03Andreas Otterling, KFUM ÖrebroLerum12 jun
P19/M22 SPJUT66,07Theodor Thor, KFUM ÖrebroBottnaryd17 jun
F19 SPJUT41,37Alexandra Johansson, KFUM Ö-oBottnaryd17 jun
KVINNOR 100 M11,63Julia Skugge, Glanshammars IFSundsvall17 jun
K22 100 M HÄCK14,10Malin Eriksson, KFUM ÖrebroSundsvall17 jun
MÄN SPJUT78,85Jiannis Smalios, KFUM ÖrebroHelsingborg30 jun
K22 100 M HÄCK14,04Malin Eriksson, KFUM ÖrebroGöteborg8 jul
M22 3000 M HIND9.03,30Albin Olausson, KFUM ÖrebroGöteborg9 jul
K22 100 M HÄCK14,02Malin Eriksson, KFUM ÖrebroSollentuna10 aug

 

DISTRIKTSREKORD INOMHUS 2011-12

KVINNOR 60 M HÄCK* 8.56Malin Eriksson, KFUM ÖrebroÖrebro19 feb
MÄN SJUKAMP4898Rasmus Carlsson, KFUM ÖrebroGöteborg11 mar
* = tangering

 

DISTRIKTSREKORD 2011

P19 SPJUT62,57Theodor Thor, KFUM ÖrebroSollentuna21 maj
MÄN SPJUT76,28Jiannis Smalios, KFUM ÖrebroSollentuna22 maj
KVINNOR SPJUT42,41Anna Pihlgren, KFUM ÖrebroHabo18 jun
M22 3000 M HIND9.09,46Albin Olausson, KFUM ÖrebroGöteborg8 jul
MÄN SPJUT77,11Jiannis Smalios, KFUM ÖrebroKarlstad2 aug
MÄN LÄNGD7,72Andreas Otterling, KFUM ÖrebroGävle13 aug
KVINNOR SPJUT44,22Anna Pihlgren, KFUM ÖrebroGävle14 aug
F17 SPJUT40,92Alexandra Johansson, KFUM Ö-oVellinge27 aug
MÄN SPJUT77,15Jiannis Smalios, KFUM ÖrebroMölndal3 sep
F17/K22 SPJUT41,69Alexandra Johansson, KFUM Ö-oLeppävaara,FIN10 sep
P15 SPJUT50,70Anton Johansson, KFUM ÖrebroHallsberg11 sep

 

DISTRIKTSREKORD INOMHUS 2010-11

MÄN LÄNGD7,57Andreas Otterling, KFUM ÖrebroÖrebro15 jan
MÄN LÄNGD7,89Andreas Otterling, KFUM ÖrebroTampere,FIN5 feb

 

DISTRIKTSREKORD 2010

KVINNOR 4x100 M48,21Caroline Ståhl - Sandra Wagner - Elin Östlund - Malin Eriksson, KFUM ÖrebroEnskede16 maj
F19 ST 1000 M2.16,17Helena Karlsson - Malin Eriksson - Elin Östlund - Sandra Wagner, KFUM ÖrebroNorrtälje29 maj
MÄN HÖJD2,16Erik Sundlöf, Glanshammars IFKil5 jun
F19 400 M55,15Sandra Wagner, KFUM ÖrebroEskilstuna8 jun
P17 SPJUT61,14Theodor Thor, KFUM ÖrebroHabo20 jun
P17 SPJUT63,64Theodor Thor, KFUM ÖrebroGöteborg2 jul
P19 LÄNGD7,01Hugo Jansson, Glanshammars IFGöteborg3 jul
MÄN HÖJD2,21Erik Sundlöf, Glanshammars IFMannheim,GER4 jul
P19 HÖJD2,21Erik Sundlöf, Glanshammars IFMannheim,GER4 jul
MÄN TRESTEG16,19Andreas Otterling, KFUM ÖrebroSierra Nevada10 jul
P19 2000 M HIND5.50,52Albin Olausson, KFUM ÖrebroGöteborg27 jul
F13 60 M HÄCK9,60Anna Westher, KFUM ÖrebroStockholm7 aug
F19 400 M55,13Sandra Wagner, KFUM ÖrebroKarlstad14 aug
KVINNOR 10000 M34.56,72Karin Sennvall, KFUM ÖrebroFalun20 aug
P19 LÄNGD7,15Hugo Jansson, Glanshammars IFFalun20 aug
MÄN LÄNGD7,67Andreas Otterling, KFUM ÖrebroFalun21 aug
MÄN TRESTEG16,21Andreas Otterling, KFUM ÖrebroFalun22 aug
F19 400 M54,36Sandra Wagner, KFUM ÖrebroFalun22 aug
MÄN TRESTEG* 16,21Andreas Otterling, KFUM ÖrebroHelsinki, FIN28 aug
* = tangering

 

DISTRIKTSREKORD INOMHUS 2009-10

KVINNOR 400 M55,87Sandra Wagner, KFUM ÖrebroÖrebro29 nov
KVINNOR 400 M55,16Sandra Wagner, KFUM ÖrebroSätra23 jan
MÄN HÖJD2,18Erik Sundlöf, Glanshammars IFKarlstad24 jan
KVINNOR 400 M54,24Sandra Wagner, KFUM ÖrebroSätra31 jan
KVINNOR 200 M24,75Elin Östlund, KFUM ÖrebroEskilstuna6 feb
MÄN TRESTEG16,22Andreas Otterling, KFUM ÖrebroStockholm10 feb
MÄN HÖJD2,19Erik Sundlöf, Glanshammars IFSätra27 feb

 

DISTRIKTSREKORD 2009

KVINNOR 4x100 M48,22Caroline Ståhl - Elin Östlund - Malin Eriksson - Rebecca Högberg, KFUM ÖrebroVästerås17 maj
P13 SLÄGGA32,70Daniel Nordberg, Wedevågs IFVedevåg17 maj
P13 KULA13,43Albin Lager, KFUM ÖrebroGlanshammar21 maj
F17 ST 1000 M2.17,63Caroline Ståhl - Sandra Barkestam - Sandra Wagner - Helena Karlsson, KFUM ÖrebroKarlstad23 maj
F17 ST 1000 M2.17,23Caroline Ståhl - Sandra Barkestam - Sandra Wagner - Helena Karlsson, KFUM ÖrebroKarlstad23 maj
KVINNOR 4x400 M3.49,30Sandra Wagner - Rebecca Högberg - Helena Karlsson - Sofia Thorin, KFUM ÖrebroKarlstad24 maj
KVINNOR 4x400 M3.48,93Sandra Wagner - Helena Karlsson - Sofia Thorin - Rebecca Högberg, KFUM ÖrebroKarlstad24 maj
F17 400 M56,52Sandra Wagner, KFUM ÖrebroSollentuna7 jun
F17 400 M55,74Sandra Wagner, KFUM ÖrebroEskilstuna13 jun
P17 1500 M3.57,98Albin Olausson, Åsbro GoIFEskilstuna13 jun
P13 SPJUT47,28Albin Lager, KFUM ÖrebroGöteborg26 jun
MÄN LÄNGD7,44Andreas Otterling, KFUM ÖrebroGöteborg27 jun
KVINNOR 400 M54,88Rebecca Högberg, KFUM ÖrebroGöteborg27 jun
P19 HÖJD2,12Erik Sundlöf, Glanshammars IFEnskede4 jul
KVINNOR 400 M54,47Sandra Wagner, KFUM ÖrebroBressanone8 jul
KVINNOR 400 M53,52Sandra Wagner, KFUM ÖrebroBressanone10 jul
F15 SPJUT41,95Alexandra Johansson, KFUM Ö-oStrömstad12 jul
P13 KULA14,34Albin Lager, KFUM ÖrebroStockholm30 jul
F15 SPJUT42,05Alexandra Johansson, KFUM Ö-oStockholm1 aug
P13 KULA14,60Albin Lager, KFUM ÖrebroStockholm1 aug
KVINNOR 400 M53,01Rebecca Högberg, KFUM ÖrebroMalmö2 aug
F17 400 M53,34Sandra Wagner, KFUM ÖrebroMalmö2 aug
KVINNOR 400 M HÄ59,06Rebecca Högberg, KFUM ÖrebroMalmö3 aug
P17 SPJUT57,77Theodor Thor, KFUM ÖrebroVäxjö15 aug
KVINNOR 800 M2.09,26Sandra Wagner, KFUM ÖrebroKarlskrona16 aug
F15 300 M41,75Ellen Mattsson, Stocksäters IFVäxjö16 aug
P19 HÖJD2,13Erik Sundlöf, Glanshammars IFVaasa, FIN22 aug
KVINNOR 800 M2.08,94Rebecca Högberg, KFUM ÖrebroGävle22 aug
F17 400 M53,04Sandra Wagner, KFUM ÖrebroGöteborg29 aug
P17 SPJUT59,18Theodor Thor, KFUM ÖrebroÖrebro30 aug
P17 SPJUT60,45Theodor Thor, KFUM ÖrebroKarlstad5 sep
P17 3000 M8.50,19Albin Olausson, Åsbro GoIFVästerås13 sep

 

DISTRIKTSREKORD INOMHUS 2008-09

KVINNOR 800 M2.14,12Jenny Olsson, KFUM ÖrebroBollnäs31 jan
KVINNOR STAV3,53Sofie Hallström, KFUM ÖrebroÖrebro1 feb
KVINNOR 60 M7,45Julia Skugge, Glanshammars IFGöteborg14 feb
MÄN TRESTEG15,80Andreas Otterling, KFUM ÖrebroGöteborg14 feb
KVINNOR 800 M2.12,47Jenny Olsson, KFUM ÖrebroStockholm18 feb
KVINNOR 60 M* 7,45Julia Skugge, Glanshammars IFBollnäs28 feb
MÄN TRESTEG16,05Andreas Otterling, KFUM ÖrebroBollnäs28 feb
MÄN 3000 M8.23,51Per Sjögren, KFUM ÖrebroBollnäs28 feb
KVINNOR 800 M2.12,25Jenny Olsson, KFUM ÖrebroBollnäs1 mar
MÄN LÄNGD7.39Andreas Otterling, KFUM ÖrebroBollnäs1 mar
KVINNOR 4x200 M1.41,03Elin Östlund - Sandra Wagner - Sofia Thorin - Rebecca Högberg, KFUM ÖrebroBollnäs1 mar
KVINNOR 400 M57,46Sandra Wagner, KFUM ÖrebroGöteborg7 mar
* = tangering

 

DISTRIKTSREKORD 2008

F19 4x100 M49,30Emma Johansson - Elin Östlund - Malin Eriksson - Sara Jernfält, KFUM ÖrebroÖrebro1 jun
P17 LÄNGD6,80Hugo Jansson, Glanshammars IFGlanshammar6 jun
F17 200 M24,58Elin Östlund, KFUM ÖrebroSollentuna8 jun
F17 100 M12,10Elin Östlund, KFUM ÖrebroGöteborg28 jun
F19 SLÄGGA46,88Joanna Nydén, Wedevågs IFBottnaryd29 jun
KVINNOR STAV3,49Erika Drageryd, KFUM ÖrebroGöteborg29 jun
P15 STAV* 3,90Oskar Norström, Stocksäters IFGöteborg29 jun
P15 STAV3,93Oskar Norström, Stocksäters IFVästerås5 jul
F19 SLÄGGA47,04Joanna Nydén, Wedevågs IFVästerås6 jul
F17 STAV3,42Sofie Hallström, KFUM ÖrebroStockholm24 jul
F19 100 M HÄCK14,71Ellen Sääw, Stocksäters IFVästerås1 aug
F17 100 M12,07Elin Östlund, KFUM ÖrebroVästerås3 aug
F17 STAV3,43Sofie Hallström, KFUM ÖrebroTäby8 aug
F15 SLÄGGA44,54Sara Berger, Mosjö FKTäby8 aug
P17 LÄNGD6,86Hugo Jansson, Glanshammars IFTäby9 aug
P15 STAV4,05Oskar Norström, Stocksäters IFTäby9 aug
P17 HÖJD2,10Erik Sundlöf, Glanshammars IFNorrtälje9 aug
KVINNOR 400 M55,25Sofia Thorin, KFUM ÖrebroNorrtälje9 aug
F19 400 M55,25Sofia Thorin, KFUM ÖrebroNorrtälje9 aug
F19 100 M HÄCK14,64Ellen Sääw, Stocksäters IFNorrtälje9 aug
F19 100 M HÄCK14,61Ellen Sääw, Stocksäters IFNorrtälje9 aug
P15 STAV4,06Oskar Norström, Stocksäters IFÖrebro7 sep
* = tangering

 

DISTRIKTSREKORD INOMHUS 2007-08

KVINNOR 60 M* 7,49Julia Skugge, Glanshammars IFMalmö23 feb
KVINNOR 60 M7,46Julia Skugge, Glanshammars IFMalmö23 feb
KVINNOR 60 M HÄCK8.56Ellen Sääw, Stocksäters IFMalmö24 feb
KVINNOR STAV3,47Erika Drageryd, KFUM ÖrebroEskilstuna2 mar
* = tangering

 

DISTRIKTSREKORD 2007

KVINNOR 400 M HÄ61,47Sanna Jansson, KFUM ÖrebroNorrtälje17 maj
F19 SLÄGGA45,38Joanna Nydén, Wedevågs IFÖrebro20 maj
KVINNOR 400 M HÄ60,97Sanna Jansson, KFUM ÖrebroSollentuna26 maj
F19 SLÄGGA46,21Joanna Nydén, Wedevågs IFTorsby26 maj
F19 SLÄGGA46,51Joanna Nydén, Wedevågs IFVästerås2 jun
KVINNOR 4x100 M 48,43Sara Cavretti - Elin Östlund - Malin Eriksson - Emma Johansson, KFUM ÖrebroHuddinge3 jun
F17 4x100 M 48,43Sara Cavretti - Elin Östlund - Malin Eriksson - Emma Johansson, KFUM ÖrebroHuddinge3 jun
KVINNOR 400 M HÄ59,45Sanna Jansson, KFUM ÖrebroMannheimGER22 jun
P15 LÄNGD* 6,54Hugo Jansson, Glanshammars IFGöteborg29 jun
F19 SLÄGGA46,84Joanna Nydén, Wedevågs IFBottnaryd1 jul
F15 300 M41,78Sandra Wagner, KFUM ÖrebroGöteborg1 jul
F19 300 M HÄCK42,33Sanna Jansson, KFUM ÖrebroHalmstad13 jul
KVINNOR 400 M HÄ59,43Sanna Jansson, KFUM ÖrebroHengelo, NED20 jul
P13 600 M1.34,36Robin Forsell, KFUM ÖrebroVästerås28 jul
MÄN TRESTEG16,06Andreas Otterling, KFUM ÖrebroSävedalen1 sep
F15 STAV3,27Sofie Hallström, KFUM ÖrebroÖrebro1 sep
P13 FEMKAMP4660Robin Forsell, KFUM ÖrebroGlanshammar30 sep
* = tangering

 

DISTRIKTSREKORD INOMHUS 2006-07

KVINNOR STAV3,40Erika Drageryd, KFUM ÖrebroNyköping18 feb
KVINNOR 400 M57,69Jenny Olsson, KFUM ÖrebroGöteborg24 feb
KVINNOR 400 M57,52Jenny Olsson, KFUM ÖrebroGöteborg24 feb
KVINNOR STAV3,41Erika Drageryd, KFUM ÖrebroÖrebro17 mar

 

DISTRIKTSREKORD 2006

F15 SLÄGGA42,78Sofie Lindkvist, Wedevågs IFVedevåg8 apr
F17 100 M HÄCK14,60Ellen Sääw, Stocksäters IFFalun20 maj
P15 DISKUS44,82Erik Sundlöf, Glanshammars IFSollentuna27 maj
F17 100 M HÄCK14,34Ellen Sääw, Stocksäters IFSollentuna28 maj
P13 3x600 M5.23,22Robin Forsell - Filip Gärdefors - Carl Modig, KFUM ÖrebroHallsberg21 jun
MÄN LÄNGD* 7,21Erik Henrysson, KFUM ÖrebroHallsberg21 jun
F15 100 M12,47Elin Östlund, KFUM ÖrebroHallsberg28 jun
P15 1500 M HINDER4.25,77Simon Sveder, Hällefors LKGöteborg7 jul
P13 60 M HÄCK9,85Filip Gärdefors, KFUM ÖrebroGöteborg7 jul
F15 4x100 M49,14Josefine Löf - Elin Östlund - Gabriella Bager - Malin Eriksson, KFUM ÖrebroGöteborg7 jul
F15 100 M12,31Elin Östlund, KFUM ÖrebroGöteborg8 jul
P15 2000 M5.54,13Simon Sveder, Hällefors LKGöteborg9 jul
F17 100 M HÄCK14,20Ellen Sääw, Stocksäters IFGöteborg9 jul
KVINNOR 400 M HÄ61,80Sanna Jansson, KFUM ÖrebroKarlstad20 jul
P15 DISKUS46,91Erik Sundlöf, Glanshammars IFGävle22 jul
P15 2000 M5.45,53Simon Sveder, Hällefors LKNyköping5 aug
F15 100 M12,27Elin Östlund, KFUM ÖrebroNyköping6 aug
F17 100 M HÄCK14,19Ellen Sääw, Stocksäters IFNyköping6 aug
F17 100 M HÄCK13,98Ellen Sääw, Stocksäters IFNyköping6 aug
F17 300 M HÄ42,70Sanna Jansson, KFUM ÖrebroNyköping6 aug
P13 STAV3,01Oskar Norström, Stocksäters IFGlanshammar26 aug
P15 DISKUS47,65Erik Sundlöf, Glanshammars IFGlanshammar27 aug
P15 ÅTTAKAMP6495Erik Sundlöf, Glanshammars IFFalun2-3 sep
F15 SEXKAMP5024Malin Eriksson, KFUM ÖrebroFalun2-3 sep
P15 DISKUS48,32Erik Sundlöf, Glanshammars IFStockholm15 sep
* = tangering

 

DISTRIKTSREKORD 2005

F15 SEXKAMP4465Malin Eriksson, KFUM ÖrebroLerum28-29 maj
F15 80 M HÄCK12,12Ellen Sääw, Stocksäters IFKatrineholm12 jun
KVINNOR 4x100 M49,58 Sanna Jansson - Elin Östlund - Malin Eriksson - Jenny Olsson, KFUM ÖrebroVästerås12 jun
KVINNOR STAV3,32Erika Drageryd, KFUM ÖrebroGarphyttan19 jun
F17 STAV3,32Erika Drageryd, KFUM ÖrebroGarphyttan19 jun
P13 3x600 M5.46,13Oskar Norström - Ted Ellbén - David Göthlin, Stocksäters IF Glanshammar28 jun
KVINNOR 4x100 M48,95Sanna Jansson - Elin Östlund - Malin Eriksson - Josefine Löf, KFUM ÖrebroGöteborg1 jul
F17 4x100 M48,95Sanna Jansson - Elin Östlund - Malin Eriksson - Josefine Löf, KFUM ÖrebroGöteborg1 jul
F13 60 M HÄCK9,61Sofie Hallström, KFUM ÖrebroGöteborg1 jul
F13 TRESTEG ZON10,93Sofie Hallström, KFUM ÖrebroGöteborg2 jul
P15 100 M HÄCK14,47Pontus Lundin, KFUM ÖrebroGöteborg3 jul
F13 LÄNGD ZON5,41Sofie Hallström, KFUM ÖrebroHelsingborg8 jul
KVINNOR STAV3,35Erika Drageryd, KFUM ÖrebroGävle24 jul
F17 STAV3,35Erika Drageryd, KFUM ÖrebroGävle24 jul
F15 80 M HÄCK11,83Ellen Sääw, Stocksäters IFGävle24 jul
P15 300 M37,19Fredrik Bergström, KFUM ÖrebroÖrebro7 aug
F17 100 M12,21Julia Skugge, Glanshammars IFÖrebro7 aug
F13 STAV2,90Emma Norström, Stocksäters IFÖrebro7 aug
P19 SLÄGGA58,01Torbjörn Sörman, Wedevågs IFÖrebro20 aug
KVINNOR 5000 M16.48,45Karin Sennvall, IF StartHelsingborg21 aug
F13 TRESTEG ZON11,03Sofie Hallström, KFUM ÖrebroÖrebro21 aug
F15 4x100 M49,91Andrea Smedberg - Elin Östlund - Sara Cavretti - Malin Eriksson, KFUM ÖrebroSollentuna4 sep
P17 3x800 M6.17,93Björn Erlandsson - Tim Sundström - Andreas Karlsson, KFUM ÖrebroSollentuna4 sep
P15 100 M HÄCK14,42Pontus Lundin, KFUM ÖrebroGävle9 sep
KVINNOR STAV3,40Erika Drageryd, KFUM ÖrebroGävle9 sep
F17 STAV3,40Erika Drageryd, KFUM ÖrebroGävle9 sep
F15 80 M HÄCK11,77Ellen Sääw, Stocksäters IFGävle9 sep
F13 TRESTEG ZON11,32Sofie Hallström, KFUM ÖrebroGlanshammar17 sep
F15 SEXKAMP4803Malin Eriksson, KFUM ÖrebroÖrebro24-25 sep

 

DISTRIKTSREKORD INOMHUS 2004-05

KVINNOR STAV3,30Erika Drageryd, KFUM ÖrebroÖrebro30 jan
KVINNOR STAV3,35Erika Drageryd, KFUM ÖrebroÖrebro5 mar

 

DISTRIKTSREKORD 2004

P19 200 M21,87Fredrik Johansson, Fjugesta IFBorås22 maj
F13 SLÄGGA37,59Sofie Lindkvist, Wedevågs IFTorsby22 maj
F19 STAV3,00Hanna Bryngelsson, KFUM ÖrebroÖrebro23 maj
KVINNOR SJUKAMP5006Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroLerum29-30 maj
F19 SJUKAMP5006Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroLerum29-30 maj
P19 400 M48,02Fredrik Johansson, Fjugesta IFSollentuna30 maj
F13 SLÄGGA40,75Sofie Lindkvist, Wedevågs IFVedevåg5 jun
P19 SLÄGGA53,08Torbjörn Sörman, Wedevågs IFVedevåg5 jun
KVINNOR STAV3,20Erika Drageryd, KFUM ÖrebroSävedalen5 jun
F15 STAV3,20Erika Drageryd, KFUM ÖrebroSävedalen5 jun
F19 STAV3,05Hanna Bryngelsson, KFUM ÖrebroÖsthammar6 jun
P19 400 M47,34Fredrik Johansson, Fjugesta IFMannheim, GER20 jun
KVINNOR STAV3,26Erika Drageryd, KFUM ÖrebroGöteborg2 jul
F15 STAV3,26Erika Drageryd, KFUM ÖrebroGöteborg2 jul
F13 60 M HÄCK9,63Malin Eriksson, KFUM ÖrebroGöteborg2 jul
F15 80 M HÄCK12,34Ellen Sääw, Stocksäters IFGöteborg4 jul
P15 1500 M HINDER4.42,78 Mattias Karlsson, Åsbro GoIFGävle16 jul
KVINNOR SJUKAMP5110Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroVärnamo24-25 jul
F19 SJUKAMP5110Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroVärnamo24-25 jul
F19 100 M HÄCK14,76Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroVästerås30 jul
P19 SLÄGGA53,60Torbjörn Sörman, Wedevågs IFVästerås31 jul
F17 1500 M HINDER5.21,51Emma Mellgren, Wedevågs IFFalun14 aug
P19 SLÄGGA55,46Torbjörn Sörman, Wedevågs IFBorlänge14 aug
F19 SPJUT 41,24Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroKarlstad28 aug
F13 80 M10,33Elin Östlund, KFUM ÖrebroLudvika11 sep
P19 SLÄGGA57,08Torbjörn Sörman, Wedevågs IFGävle17 sep
P15 1500 M HINDER4.40,63Mattias Karlsson, Åsbro GoIFGävle17 sep
P13 FEMKAMP4356Erik Sundlöf, Glanshammars IFÖrebro26 sep

 

DISTRIKTSREKORD INOMHUS 2003-04

KVINNOR STAV3,20Erika Drageryd, KFUM ÖrebroÖrebro25 jan
KVINNOR STAV3,20Erika Drageryd, KFUM ÖrebroGöteborg1 feb
KVINNOR STAV3,20Erika Drageryd, KFUM ÖrebroKarlstad4 feb

 

DISTRIKTSREKORD 2003

KVINNOR STAV2,90Karin Larsson, Garphyttans IFLawrenceville4 maj
K22 STAV2,90Karin Larsson, Garphyttans IFLawrenceville 4 maj
F19 SPJUT 60033,39 Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroAlzenau, GER11 maj
F19 SJUKAMP4591 Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroAlzenau, GER10-11 maj
P17 SLÄGGA 5,057,16Torbjörn Sörman, Wedevågs IFFalun17 maj
P17 TIOKAMP7272 Torbjörn Sörman, Wedevågs IFLerum24-25 maj
F19 SPJUT 60039,24 Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroEskilstuna25 maj
F15 SLÄGGA 3.036,68 Emma Mellgren, Wedevågs IFSollentuna1 jun
P17 ST 1000 M2.03,03 Daniel Doyle - Johan Häggman - Jonathan Waern - Johan Forslund, Stocksäters IFStockholm7 jun
F19 100 M HÄCK14,87 Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroTallinn, EST7 jun
KVINNOR SJUKAMP4965 Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroTallinn, EST7-8 jun
F19 SJUKAMP4965 Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroTallinn, EST7-8 jun
P17 3x800 M6.24,24 Johan Häggman - Johan Forslund - Jonathan Waern, Stocksäters IFStockholm8 jun
F19 SLÄGGA 4.041,80 Katrine Larsson, KFUM ÖrebroÖrebro9 jun
KVINNOR STAV2,95 Erika Drageryd, KFUM ÖrebroÖrebro9 jun
F15 STAV2,95 Erika Drageryd, KFUM ÖrebroÖrebro9 jun
F15 100 M12,59 Julia Skugge, Glanshammars IFGarphyttan15 jun
F13 600 M1.43,61 Ann Hyvärinen, KFUM ÖrebroGarphyttan15 jun
KVINNOR STAV3,00 Erika Drageryd, KFUM ÖrebroGarphyttan15 jun
F15 STAV3,00 Erika Drageryd, KFUM ÖrebroGarphyttan15 jun
P17 SPJUT 70056,22Torbjörn Sörman, Wedevågs IFGarphyttan15 jun
F19 SLÄGGA 4.043,00 Katrine Larsson, KFUM ÖrebroGlanshammar25 jun
F19 STAV2,80 Isabelle Sandelin, KFUM ÖrebroGlanshammar25 jun
P17 400 M49,06 Fredrik Johansson, Fjugesta IFÖrebro28 jun
F13 600 M1.42,87 Ann Hyvärinen, KFUM ÖrebroGöteborg4 jul
KVINNOR STAV3,10 Erika Drageryd, KFUM ÖrebroGöteborg5 jul
F15 STAV3,10 Erika Drageryd, KFUM ÖrebroGöteborg5 jul
F13 80 M10,40 Ellen Sääw, Stocksäters IFGöteborg5 jul
F15 100 M12,52 Julia Skugge, Glanshammars IFGöteborg5 jul
F15 300 M42,08 Sanna Jansson, KFUM ÖrebroGöteborg6 jul
P17 TIOKAMP7846 Torbjörn Sörman, Wedevågs IFEnköping12-13 jul
P15 ÅTTAKAMP5531 Niklas Pettersson, Stocksäters IFEnköping12-13 jul
F19 SLÄGGA 4.044,92 Katrine Larsson, KFUM ÖrebroGävle18 jul
F15 SLÄGGA 3.037,90 Emma Mellgren, Wedevågs IFHalmstad19 jul
P17 SLÄGGA 5,061,97Torbjörn Sörman, Wedevågs IFHalmstad19 jul
KVINNOR SJUKAMP4965 Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroReykjavik, ISL2-3 aug
F19 SJUKAMP4965 Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroReykjavik, ISL2-3 aug
P13 SLÄGGA 3,030,24Eric Andersson, Wedevågs IFVretstorp9 aug
F19 SPJUT 60040,26 Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroVellinge16 aug
P15 100 M HÄCK14,81 Niklas Pettersson, Stocksäters IFMalmö16 aug
F15 1500 M HINDER5.23,42 Emma Mellgren, Wedevågs IFMalmö16 aug
F13 600 M1.42,42 Ann Hyvärinen, KFUM ÖrebroKarlstad23 aug
P17 400 M49,05 Fredrik Johansson, Fjugesta IFNorrköping24 aug
P17 4x100 M44,99 Jonathan Waern - Johan Häggman - Daniel Doyle - Johan Forslund, Stocksäters IFNorrköping24 aug
F17 STAV2,60 Hanna Bryngelsson, KFUMÖrebroÖrebro30 aug
P15 ÅTTAKAMP5630 Niklas Pettersson, Stocksäters IFGävle30-31 aug
F19 SPJUT 60040,41 Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroGävle31 aug
F13 3x600 M5.26,80 Zara Nilsson - Emelie Forsell - Ann Hyvärinen, KFUM ÖrebroGlanshammar6 sep
P13 FEMKAMP4290 Tim Brodin, KFUM ÖrebroGlanshammar6 sep
P13 4x80 M43,13 Simon Suontausta - Jesper Gustavsson - Pontus Lundin - Fredrik Bergström, KFUM ÖrebroGlanshammar7 sep
P15 100 M HÄCK14,67 Niklas Pettersson, Stocksäters IFStockholm12 sep
F17 1500 M HINDER5.32,72 Lina Pohl, KFUM ÖrebroStockholm13 sep
F17 STAV2,63 Hanna Bryngelsson, KFUMÖrebroStockholm13 sep
P17 400 M48.56 Fredrik Johansson, Fjugesta IFStockholm14 sep
F17 STAV2,70 Hanna Bryngelsson, KFUMÖrebroNyköping20 sep
P17 ST 1000 M2.02,68 Daniel Doyle - Johan Forslund - Johan Häggman - Jonathan Waern, Stocksäters IFNyköping20 sep
KVINNOR STAV3,15 Erika Drageryd, KFUM ÖrebroEskilstuna20 sep
F15 STAV3,15 Erika Drageryd, KFUM ÖrebroEskilstuna20 sep
F13 600 M1.40,80 Ann Hyvärinen, KFUM ÖrebroEskilstuna20 sep
F13 60 M HÄCK9,69 Ellen Sääw, Stocksäters IFEskilstuna21 sep
P13 60 M HÄCK9,90 Pontus Lundin, KFUM ÖrebroEskilstuna21 sep

 

DISTRIKTSREKORD INOMHUS 2002-03

KVINNOR STAV2,60Anneli Eklund, Stocksäters IFÖrebro1 dec
KVINNOR STAV 2,90 Karin Larsson, Garphyttans IFPrinceton, NJ7 dec
KVINNOR STAV 3,01 Erika Drageryd, KFUM ÖrebroGöteborg8 dec
MÄN 400 M 46,91 Mikael Jakobsson, KFUM ÖrebroLincoln, NE8 feb
KVINNOR FEMKAMP 3682 Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroGöteborg9 mar

 

DISTRIKTSREKORD 2002

KVINNOR STAV2,74 Karin Larsson, Garphyttans IFLawrenceville5 maj
K22 STAV 2,74 Karin Larsson, Garphyttans IFLawrenceville 5 maj
F17 SJUKAMP 5 264 Marie Barenfeld, KFUM ÖrebroLerum 19-20 maj
F13 STAV 2,60 Erika Drageryd, KFUM ÖrebroEskilstuna 26 maj
MÄN 400 M HÄCK 49,75 Mikael Jakobsson, KFUM ÖrebroBaton Rouge, LA 29 maj
M22 400 M HÄCK 49,75 Mikael Jakobsson, KFUM ÖrebroBaton Rouge, LA 29 maj
P17 TRESTEG 14,25 Andreas Otterling, KFUM ÖrebroGarphyttan 15 jun
MÄN 400 M HÄCK 49,48 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Sevilla, ESP 22 jun
M22 400 M HÄCK 49,48 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Sevilla, ESP 22 jun
P15 800 M 2.01,72 Johan Forslund, Stocksäters IF Göteborg 5 jul
P15 300 M 38,20 Johan Forslund, Stocksäters IF Göteborg 7 jul
F13 600 M 1.47,47 Ann Hyvärinen, KFUM Örebro Göteborg 7 jul
P17 TRESTEG 14,40 Andreas Otterling, KFUM Örebro Gävle 19 jul
P17 LÄNGD 6,73 Andreas Otterling, KFUM Örebro Gävle 20 jul
F13 60 M HÄCK 10,06 Sanna Jansson, KFUM Örebro Gävle 20 jul
F13 LÄNGD ZON 5,33 Sanna Jansson, KFUM Örebro Gävle 20 jul
F13 600 M 1.45,66 Ann Hyvärinen, KFUM Örebro Västerås 27 jul
F13 KULA 2.0 13,06 Elisabeth Brånsgård, Fjugesta IF Västerås 27 jul
KVINNOR SJUKAMP 4 679 Marie Barenfeld, KFUM Örebro Aalborg, DEN 27-28 jul
K22 SJUKAMP 4 679 Marie Barenfeld, KFUM Örebro Aalborg, DEN 27-28 jul
P17 TRESTEG 14,40 Andreas Otterling, KFUM Örebro Huddinge 3 aug
P17 SLÄGGA 5.0 50,18 Torbjörn Sörman, Wedevågs IF Huddinge 3 aug
P17 SLÄGGA 5.0 51,65 Torbjörn Sörman, Wedevågs IF Nyköping 10 aug
F13 DISKUS 0.6 37,78 Elisabeth Brånsgård, Fjugesta IF Kil 10 aug
F13 60 M HÄCK 9,85 Sanna Jansson, KFUM Örebro Kil 11 aug
F13 KULA 2.0 13,84 Sanna Jansson, KFUM Örebro Fjugesta 17 aug
MÄN 400 M HÄCK 49,38 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Gävle 18 aug
M22 400 M HÄCK 49,38 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Gävle 18 aug
MÄN 400 M 46,47 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Helsinki, FIN 23 aug
M22 400 M 46,47 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Helsinki, FIN 23 aug
KVINNOR STAV 2,75 Erika Drageryd, KFUM Örebro Norrtälje 31 aug
F13 STAV 2,75 Erika Drageryd, KFUM Örebro Norrtälje 31 aug
F15 STAV 2,40 Emma Mellgren, Wedevågs IF Norrtälje 31 aug
F13 DISKUS 0.6 38,15 Elisabeth Brånsgård, Fjugesta IF Norrtälje 31 aug
F13 KULA 2.0 13,89 Elisabeth Brånsgård, Fjugesta IF Norrtälje 1 sep
F15 SEXKAMP 4 428 Lina Pohl, Fellingsbro AIK Karlskrona 6-7 sep
KVINNOR STAV 2,80 Erika Drageryd, KFUM Örebro Vretstorp 7 sep
F13 STAV 2,80 Erika Drageryd, KFUM Örebro Vretstorp 7 sep
F17 SJUKAMP 5 405 Marie Barenfeld, KFUM Örebro Karlskrona 7-8 sep
F13 SLÄGGA 2.0 32,71 Sanna Jansson, KFUM Örebro Vretstorp 8 sep
P15 800 M 2.01,04 Johan Forslund, Stocksäters IF Stockholm 14 sep
KVINNOR STAV 2,82 Erika Drageryd, KFUM Örebro Örebro 21 sep
F13 STAV 2,82 Erika Drageryd, KFUM Örebro Örebro 21 sep
F13 4x80 M 42,38 Anna Wettler - Erika Drageryd - Angelica Brus - Sanna Jansson, KFUM Örebro Örebro 28 sep
F13 3x600 M 5.41,93 Ann Hyvärinen - Sara Cavretti - Erika Drageryd, KFUM Örebro Örebro 28 sep
F13 200 M 26,09 Sanna Jansson, KFUM Örebro Örebro 28 sep
P13 FEMKAMP 3 972 Tim Brodin, KFUM Örebro Örebro 28 sep
P13 4x80 M 43,29 Tim Brodin - Jesper Gustavsson - Pontus Lundin - Fredrik Bergström, KFUM Örebro Örebro 29 sep
P13 3x600 M 5.56,85 Patrik Ahonen - Pontus Lundholm - Björn Erlandsson, Kvismared. IF Örebro 29 sep
F13 FEMKAMP 5 146 Sanna Jansson, KFUM Örebro Örebro 29 sep

P17 TIOKAMP 7 168 Tim Greneby, KFUM Örebro Karlskrona 7-8 sep
(7 411 Johan Fallenius, KFUM Örebro Uppsala 1-2 jun 85)
P15 ÅTTAKAMP 5 055 Tomas Bjurström, KFUM Örebro Örebro 28-29 sep
(5 534 Niklas Gärdefors, KFUM Örebro Gävle 22-23 sep 01)

Kommentar till ovanstående rekord i P 17 TIOKAMP och P 15 ÅTTAKAMP:
 
I dessa klasser finns gamla resultatserier klart bättre än vad som uppnåtts i år. Johan Fallenius hade 1985 högre häckar och tyngre kastredskap och löpte 400 m och 1500 m i stället för 300 m och 1000 m.
 
Niklas Gärdefors nådde sina 5 534 poäng på åtta grenar i en niokamp. Samma grenar och dagsfördelning som i den nya åttakampen men Niklas löpte 110 m häck i stället för 100 m häck (har fått poäng efter tabell för 100 m häck). Niklas hade också tyngre kula och diskus än vad som gäller i år.
 
Parallella rekordnoteringar kommer att redovisas tills gamla poängsummor överträffats.