AKTUELLA TÄVLINGAR:
Svealands 13-14 år 10-11 mars
Tybblelundsspelen 3 mars
SENASTE RESULTATEN:
Örebro Indoor Games 13-14 jan
Sylvesterloppet 31 dec
KALENDER:
14 febNFIF årsmöte
27 febNFIF styrelsemöte

UTBILDNINGAR:

UTBILDADE DOMARE I VÅRT DISTRIKT
Idrottslyftet SFIF - en satsning på barn- och ungdomsidrotten
Idrottslyftet ÖLIF

Regelboken som pdf!
Tävlingsinfo på nätet
Svenska Friidrottsförbundet har sammanställt råd och tips för tävlingsinformation på Internet.

Vill du läsa NFIF-protokoll?
Alla anslutna föreningar har möjlighet att få styrelsens protokoll sända med epost. Anmäl en lämplig epostadress till Per Börjesson så kommer protokollen under tolv månader framåt.

TÄVLINGSPROGRAMMET 2018   (till 2017)

JANUARI
13-14 Örebro Indoor Games (c) KFUM Örebro
FEBRUARI
10-11 ISM-IJSM-IUSM Mångkamp Norrköping
17-18 ISM Gävle
24-25 IJSM-IUSM17 Uppsala
MARS
2-4 IVM Birmingham, GBR
3 Tybblelundsspelen (c) KFUM Örebro
3-4 IUSM15-16 Växjö
10-11 Svealands 13-14 år Karlstad
17 Nora Marathon IFK Nora
24-25 Mars-spelen (c) Åsbro - Stocksäter
25 Varvetmilen (c) Örebro AIK
APRIL
7 Startmilen (c) IF Start
18 ÖAIK halvmaraton (c) Örebro AIK
28 Kumla Stadslopp (c) Kumla SF
28 Munkastigen Trailrun (c) Laxå OK
MAJ
1 DM-UDM-VDM terräng 2000/4000 m
5 Wedevågloppet Wedevågs IF
12 Hälleforsterrängen (c) Hällefors LK
12 Svillingeruset (c) Svillinge IF
19 Göteborgsvarvet (SM halvmarathon)
20 Spartacusstafetten IF Spartacus
24 Fjugestaloppet (c) Fjugesta IF
26 GIF-spelen (c) Glanshammars IF
29 Gubbracet (c) KFUM Örebro
30 Vårruset (c) KFUM Örebro
JUNI
2 Stockholm Marathon (SM)
3 Närkespelen (c) Stocksäter - Åsbro
4 Rallarrundan (c) OK Tisaren
6 Lindesjönloppet Storådalens SK
9 Kraftmätningen kval Glanshammars IF
14 SM-JSM22-VSM 10 km Stockholm
16 Fröviloppet Frövi IK
20 DM-VDM 5000 m Stocksäters IF
30 Viby marathon (c) DM Östansjö SK
JULI
14 Semesterhalvmaran (c) LK Gränslöst
14 Sommarmilen LK Gränslöst
AUGUSTI
3-5 USM15-16 Enskede
3-5 JSM-USM17 Huddinge
4 DM-VDM 10000 m Glanshammars IF
7-12 EM Berlin, GER
11 Stripastafetten (c) Storådalens SK
11 Svartåloppet Svartå IF
21-22 Ungdoms-DM dag 1-2 Hallsberg
23 Blodomloppet (c) IF Start
24-26 Friidrotts-SM Eskilstuna
25 Östansjöloppet (c) Östansjö SK
26 Kilsbergskampen UDM dag 3 (c) Fjugesta IF
31-1 Finnkampen Tammerfors, FIN
SEPTEMBER
2 Kilsbergen Trailrun (c) IF Örebrolöparna
6 Bellmanstafetten (c) KFUM Örebro
8 Norasjön Runt (c) DM IFK Nora
8-9 SM-JSM-USM Mångkamp Uddevalla
16 Tarstaborgsrundan Pålsboda GoIF
22 Bergslagsleden Ultra (c) Nature Running
23 Wadköpingslöpet (c) Karlslunds IF
30 Annaloppet IFK Nora
OKTOBER
7 Hostruset (c) IF Start
13 Å-stadsloppet (c) KFUM Örebro
20 DM-VDM Terräng 8000/12000 m
27-28 SM-JSM-USM-VSM Terräng Öland
NOVEMBER
3 Kilsbergsleden (c) Örebro AIK
DECEMBER
8 Lucialoppet (c) Östansjö SK
31 Sylvesterloppet IFK Nora
(c) = central sanktion SFIF