Resultat Närkes DM 10000 m 6 aug 2017

   Stocksäters IF arrangerade på Transtensvallen i Hallsberg
 
    MK 10000 M A-HEAT      
1Per Sjögren -79 (M35)KFUM Örebro32.29,79
2Daniel Attås -87OK Tisaren32.51,79
3Per Arvidsson -86IF Start34.20,75
4Gustav Grek -82 (M35)Örebro AIK35.32,97
5Heshlu Andemariam -97IF Start35.37,50
6Eric Segelberg -84LK Gränslöst35.50,99
7Patrik Nilvér -83LK Gränslöst35.54,34
8Johan Ingjald -87IF Start36.18,83
9Mohamed Hassan -99IF Start36.38,32
10David Berg -89IF Start37.19,17
11Anders Larsson -69 (M45)Örebro AIK37.19,77
12Sören Forsberg -63 (M50)Örebro AIK37.20,73
13Mikaela Kemppi -73 (K40)Örebro AIK37.23,15
14Per Eklöf -81 (M35)IFK Nora37.35,18
15Fredrik Johnsson -77 (M40)Örebro AIK37.36,34
16Ronny Collin -69 (M45)Örebro AIK37.41,34
17Oskar Hansson -97Brohyttans IF38.24,95

    MK 10000 M B-HEAT      
1Martin Drotz -79 (ej DM)IK NocOut.se37.26,98
2Patrik Johansson -65 (M50)Östansjö SK38.26,03
3Dan Bäck -75 (M40)Kumla SF38.26,71
4Magnus Mossberg -71 (M45)Kopparbergs IF38.45,96
5Åsa Höög -71 (K45)Kumla SF38.48,12
6Gabriel Andersson -75 (M40)Östansjö SK38.51,21
7Liduina van Sitteren -89Örebro AIK39.40,07
8Saare Tekle -98IF Start39.53,45
9Rodney Hundermark -69 (M45)IFK Nora40.01,86
10Lars Olsson -70 (ej DM)IF Göta Karlstad40.21,39
11Peter Ström -70 (M45)Kumla SF40.24,29
12Mikael Persson -67 (M50)IFK Nora40.42,38
13Pontus Lundgren -91Åsbro GoIF41.10,98
14Lennart Eriksson -66 (ej DM)IF Göta Karlstad41.26,97
-Pär Ehrling -77 (M40)Örebro AIKbröt

    MK 10000 M C-HEAT      
1Jonas Janegren -79 (M35)IF Start41.41,47
2Andreas Österlund -71 (M45)Örebro AIK42.04,60
3Pär Ericzzon -74 (M40)Örebro AIK42.08,55
4Roger Elimä -78 (M35)Örebro AIK42.24,39
5Anna Pettersson -70 (K45)IF Start42.41,95
6Thomas Nordin -66 (M50)Örebro AIK43.09,43
7Maria Eriksson -76 (K40)IF Start43.16,79
8Lars-Erik Almberg -69 (M45)Glanshammars IF43.26,13
9Karl Kind -90Örebro AIK43.51,64
10Fredrik Johnsén -79 (M35)Storådalens SK44.10,61
11Tomas Lahall -61 (M55)Glanshammars IF44.30,75
12Klas Flygare -65 (M50)Glanshammars IF45.02,99
-Tauno Mertala -53 (M60)IF Startbröt

    MK 10000 M D-HEAT      
1Andreas Jonsson -90Östansjö SK42.51,20
2Hans Backström -53 (M60)Östansjö SK43.53,37
3Göte Pettersson -57 (M60)Örebro AIK46.07,85
4Lars Karlsson -64 (M50)Östansjö SK46.22,63
5Thomas Söderkvist -68 (M45)Kumla SF47.10,66
6Carina Yngström -64 (K50)Storådalens SK47.36,50
7Magnus Björk -91Åsbro GoIF48.10,21
8Ove Karasiak -53 (M60)Åsbro GoIF48.14,90
9Bengt Nilsson -49 (M65)Östansjö SK48.33,03
10Lisa Hjalmarsson -79 (K35)Örebro AIK49.11,55
11Levina Åkerberg -07Storådalens SK50.44,32

    MK 10000 M E-HEAT      
1Per Börjesson -54 (M60)Östansjö SK49.04,99
2Elin Larsson -79 (K35)IFK Nora50.03,97
3Sven-Olof Olofsson -46 (M70)Östansjö SK51.27,42
4Jesper Lundgren -06Stocksäters IF53.31,43
5Ola Lindstrand -45 (M70)IF Start54.23,77
6Sture Bodare -44 (M70)Glanshammars IF54.42,01
7Birgitta Jansson -42 (K75)Storådalens SK54.47,32
8Gösta Carlsson -44 (M70)KFUM Örebro58.12,50
9Sven-Olof Dahlgren -44 (M70)Kopparbergs IF59.40,45
10Carina Wahlström -61 (K55)Östansjö SK1.07.37,69
11Mattias Larsson -72 (M45)Östansjö SK1.14.22,80
12Ingegerd Eklund -41 (K75)Brohyttans IF1.20,38,0m

    MÄN SAMLAD LISTA      
1Per Sjögren -79 (M35)KFUM Örebro32.29,79
2Daniel Attås -87OK Tisaren32.51,79
3Per Arvidsson -86IF Start34.20,75
4Gustav Grek -82 (M35)Örebro AIK35.32,97
5Heshlu Andemariam -97IF Start35.37,50
6Eric Segelberg -84LK Gränslöst35.50,99
7Patrik Nilvér -83LK Gränslöst35.54,34
8Johan Ingjald -87IF Start36.18,83
9Mohamed Hassan -99IF Start36.38,32
10David Berg -89IF Start37.19,17
11Anders Larsson -69 (M45)Örebro AIK37.19,77
12Sören Forsberg -63 (M50)Örebro AIK37.20,73
13Martin Drotz -79 (ej DM)IK NocOut.se37.26,98
14Per Eklöf -81 (M35)IFK Nora37.35,18
15Fredrik Johnsson -77 (M40)Örebro AIK37.36,34
16Ronny Collin -69 (M45)Örebro AIK37.41,34
17Oskar Hansson -97Brohyttans IF38.24,95
18Patrik Johansson -65 (M50)Östansjö SK38.26,03
19Dan Bäck -75 (M40)Kumla SF38.26,71
20Magnus Mossberg -71 (M45)Kopparbergs IF38.45,96
21Gabriel Andersson -75 (M40)Östansjö SK38.51,21
22Saare Tekle -98IF Start39.53,45
23Rodney Hundermark -69 (M45)IFK Nora40.01,86
24Lars Olsson -70 (ej DM)IF Göta Karlstad40.21,39
25Peter Ström -70 (M45)Kumla SF40.24,29
26Mikael Persson -67 (M50)IFK Nora40.42,38
27Pontus Lundgren -91Åsbro GoIF41.10,98
28Lennart Eriksson -66 (ej DM)IF Göta Karlstad41.26,97
29Jonas Janegren -79 (M35)IF Start41.41,47
30Andreas Österlund -71 (M45)Örebro AIK42.04,60
31Pär Ericzzon -74 (M40)Örebro AIK42.08,55
32Roger Elimä -78 (M35)Örebro AIK42.24,39
33Andreas Jonsson -90Östansjö SK42.51,20
34Thomas Nordin -66 (M50)Örebro AIK43.09,43
35Lars-Erik Almberg -69 (M45)Glanshammars IF43.26,13
36Karl Kind -90Örebro AIK43.51,64
37Hans Backström -53 (M60)Östansjö SK43.53,37
38Fredrik Johnsén -79 (M35)Storådalens SK44.10,61
39Tomas Lahall -61 (M55)Glanshammars IF44.30,75
40Klas Flygare -65 (M50)Glanshammars IF45.02,99
41Göte Pettersson -57 (M60)Örebro AIK46.07,85
42Lars Karlsson -64 (M50)Östansjö SK46.22,63
43Thomas Söderkvist -68 (M45)Kumla SF47.10,66
44Magnus Björk -91Åsbro GoIF48.10,21
45Ove Karasiak -53 (M60)Åsbro GoIF48.14,90
46Bengt Nilsson -49 (M65)Östansjö SK48.33,03
47Per Börjesson -54 (M60)Östansjö SK49.04,99
48Sven-Olof Olofsson -46 (M70)Östansjö SK51.27,42
49Jesper Lundgren -06Stocksäters IF53.31,43
50Ola Lindstrand -45 (M70)IF Start54.23,77
51Sture Bodare -44 (M70)Glanshammars IF54.42,01
52Gösta Carlsson -44 (M70)KFUM Örebro58.12,50
53Sven-Olof Dahlgren -44 (M70)Kopparbergs IF59.40,45
54Mattias Larsson -72 (M45)Östansjö SK1.14.22,80

    KVINNOR SAMLAD LISTA      
1Mikaela Kemppi -73 (K40)Örebro AIK37.23,15
2Åsa Höög -71 (K45)Kumla SF38.48,12
3Liduina van Sitteren -89Örebro AIK39.40,07
4Anna Pettersson -70 (K45)IF Start42.41,95
5Maria Eriksson -76 (K40)IF Start43.16,79
6Carina Yngström -64 (K50)Storådalens SK47.36,50
7Lisa Hjalmarsson -79 (K35)Örebro AIK49.11,55
8Elin Larsson -79 (K35)IFK Nora50.03,97
9Levina Åkerberg -07Storådalens SK50.44,32
10Birgitta Jansson -42 (K75)Storådalens SK54.47,32
11Carina Wahlström -61 (K55)Östansjö SK1.07.37,69
12Ingegerd Eklund -41 (K75)Brohyttans IF1.20,38,0m

    M35      
1Per Sjögren -79KFUM Örebro32.29,79
2Gustav Grek -82Örebro AIK35.32,97
3Per Eklöf -81IFK Nora37.35,18
4Jonas Janegren -79IF Start41.41,47
5Roger Elimä -78Örebro AIK42.24,39
6Fredrik Johnsén -79Storådalens SK44.10,61

    M40      
1Fredrik Johnsson -77Örebro AIK37.36,34
2Dan Bäck -75Kumla SF38.26,71
3Gabriel Andersson -75Östansjö SK38.51,21
4Pär Ericzzon -74Örebro AIK42.08,55

    M45      
1Anders Larsson -69Örebro AIK37.19,77
2Ronny Collin -69Örebro AIK37.41,34
3Magnus Mossberg -71Kopparbergs IF38.45,96
4Rodney Hundermark -69IFK Nora40.01,86
5Lars Olsson -70 (ej DM)IF Göta Karlstad40.21,39
6Peter Ström -70Kumla SF40.24,29
7Andreas Österlund -71Örebro AIK42.04,60
8Lars-Erik Almberg -69Glanshammars IF43.26,13
9Thomas Söderkvist -68Kumla SF47.10,66
10Mattias Larsson -72Östansjö SK1.14.22,80

    M50      
1Sören Forsberg -63Örebro AIK37.20,73
2Patrik Johansson -65Östansjö SK38.26,03
3Mikael Persson -67IFK Nora40.42,38
4Lennart Eriksson -66 (ej DM)IF Göta Karlstad41.26,97
5Thomas Nordin -66Örebro AIK43.09,43
6Klas Flygare -65Glanshammars IF45.02,99
7Lars Karlsson -64Östansjö SK46.22,63

    M55      
1Tomas Lahall -61Glanshammars IF44.30,75

    M60      
1Hans Backström -53Östansjö SK43.53,37
2Göte Pettersson -57Örebro AIK46.07,85
3Ove Karasiak -53Åsbro GoIF48.14,90
4Per Börjesson -54Östansjö SK49.04,99

    M65      
1Bengt Nilsson -49Östansjö SK48.33,03

    M70      
1Sven-Olof Olofsson -46Östansjö SK51.27,42
2Ola Lindstrand -45IF Start54.23,77
3Sture Bodare -44Glanshammars IF54.42,01
4Gösta Carlsson -44KFUM Örebro58.12,50
5Sven-Olof Dahlgren -44Kopparbergs IF59.40,45

    K35      
1Lisa Hjalmarsson -79Örebro AIK49.11,55
2Elin Larsson -79IFK Nora50.03,97

    K40      
1Mikaela Kemppi -73Örebro AIK37.23,15
2Maria Eriksson -76IF Start43.16,79

    K45      
1Åsa Höög -71Kumla SF38.48,12
2Anna Pettersson -70IF Start42.41,95

    K50      
1Carina Yngström -64Storådalens SK47.36,50

    K55      
1Carina Wahlström -61Östansjö SK1.07.37,69

    K75      
1Birgitta Jansson -42Storådalens SK54.47,32
2Ingegerd Eklund -41Brohyttans IF1.20,38,0m

  Resultatlistan skapad av Windathletics friidrottsprogram