Resultat Närkes DM 10000 m 21 sept 2013

  Stocksäters IF arrangerade på Transtensvallen i Hallsberg
 
  Tävlingsledare: Örjan Frisén
 
  Alla heat finns på YouTube!
 
  Resultatlistan är kompletterad med varvtider för alla fullföljande löpare ...
 
    M-K 10000 M A-heat      
1Erik Anfält -76Örebro AIK32:18.04M35
2Jakob Nilsson -84Örebro AIK34:02.59
3Jonas Rosengren -72KFUM Örebro35:26.57M40
4Mikael Green -80Hälle IF35:38.89
5Patrik Johansson -65Östansjö SK35:45.05M45
6Pär Englund -77Örebro AIK35:54.47M35
7Dan Bäck -75Kumla SF36:03.93M35
8Gustav Grek -82Örebro AIK36:09.39
9Mathias Lindmark -81Örebro AIK36:12.81
10Linus Ryefalk -80Örebro AIK36:32.44
11Fredrik Johnsson -75Örebro AIK36:36.07M35
12Per-Anders Ottersten -61IF Göta36:39.42
13Mikaela Kemppi -73Örebro AIK36:50.66K40
14Fredrik Eriksson -70IF Göta37:16.76
15Mattias Anglemark -77IK Jogg37:18.03
16Daniel Johansson -86Örebro AIK37:28.11
-Anders Larsson -69Örebro AIKbröt
-Lars Lundegård -65IF Götabröt
-Daniel Allard -76Eskilstuna FIbröt

    M-K 10000 M B-heat      
1Sören Forsberg -63IF Start38:10.33M50
2Åsa Höög -71Kumla SF38:23.43K40
3Per-Olov Åberg -61Eskilstuna FI38:25.98
4Rickard Ahlberg -70Örebro AIK39:56.16M40
5Gabriella Eliason -75IF Start40:05.29K35
6Jonas Öhrn -69IF Start40:11.15M40
7Kenneth Karlsson -66Åsbro GoIF40:21.68M45
8Sverker Thuresson -69Örebro AIK42:50.06M40
-Jan Ermefjäll -57Örebro AIKbröt
-Roger Elimä -78Örebro AIKbröt
-Anders Malmstigen -62Glanshammars IFbröt
-Antje Torstensson -75KFUM Örebrobröt

    M-K 10000 M C-heat      
1Emil Franzén -95Östansjö SK41:44.97
2Fredrik Campbell -62Almby IK41:59.87M50
3Helena von Elern -72Örebro AIK42:16.77K40
4Magnus Värnqvist -74Örebro AIK42:27.57M35
5Christer Hansson -65Örebro AIK42:50.68M45
6Peter Törnqvist -69Östansjö SK42:52.41M40
7Niclas Matstoms -71Örebro AIK42:54.90M40
8Anders Nyman -65Örebro AIK42:56.51M45
9Fredrik Jönsson -79Åsbro GoIF43:12.96
10Stefan Skytt -63Östansjö SK43:20.28M50
11Johan Krafft -74Örebro AIK43:28.13M35
12Sven Nilsson -58IF Start43:32.79M55
13Leif Andersson -57IF Start43:39.52M55
14Lars Karlsson -64Östansjö SK43:41.35M45
15Ove Karasiak -53Åsbro GoIF45:33.72M60
-Henrik Häglund -84Örebro AIKbröt
-Cecilia Allard -80Eskilstuna FIbröt

    M-K 10000 M D-heat      
1Edita Martuseviciute -85IF Start40:11.89
2Johan Ingjald -87IF Start41:51.98
3Maria Eriksson -76IF Start43:44.05K35
4Gunnar Johansson -43Åsbro GoIF44:14.81M70
5Tomas Lindström -55Åsbro GoIF44:41.59M55
6Pontus Lundgren -91Åsbro GoIF44:53.17
7Anna Pettersson -70IF Start45:40.94K40
8Minna-Linn Olofsson Halme -89Östansjö SK46:00.27
9Per Börjesson -54Östansjö SK46:35.77M55
10Åge Sollien -62Örebro AIK46:58.22M50
11Bengt Nilsson -49Östansjö SK47:38.16M60
12Mats Franzén -65Östansjö SK47:49.99M45
13Magnus Johansson -83Örebro AIK47:55.29
14Robert Larsson -86Örebro AIK48:28.97
15Jan Myrtorp -41Brohyttans IF48:46.65M70
16Karin Fogelqvist -60Åsbro GoIF49:08.96K50
17Sven Olof Olofsson -46Östansjö SK49:37.32M65
18Henrik Eriksson -81IF Start49:38.85
-Tina Forsberg -66Storådalens SKbröt

    M-K 10000 M E-heat      
1Arturs Steinbergs -74KFUM Örebro37:50.51M35
2Sofie Persson -89Örebro AIK49:58.62
3Tanja Halme -62Östansjö SK50:13.01K40
4Birgitta Jansson -42Storådalens SK50:28.64K70
5Per-Åke Sörman -76IFK Nora50:34.53M35
6Sture Bodare -44Glanshammars IF50:59.91M65
7Gert Altskog -63Åsbro GoIF51:29.21M40
8Therese Carlsson -66Kvismaredalens IF54:02.40K35
9Sven-Olov Dahlgren -44Kopparbergs IF54:43.33M65
10Arne Evertsson -41Storådalens SK57:20.92M70
11Catharina Wahlstedt -44IF Start57:41.90K65
12Carina Wahlström -61Aspa IK61:17.85M50
13Ingegerd Eklund -41Brohyttans IF75:39.6mK70
14Gun Karlsson -42Aspa IK77:36.0mK70
15Sven Andersson -34Östansjö SK78:15.0mM75
16Samuel Eriksson -38Brohyttans IF86:52.0mM75
17Anna-Lena Bergström -57Nature Running88:53.7mK55

    MÄN 10000 M      
1Erik Anfält -76Örebro AIK32:18.04M35 1
2Jakob Nilsson -84Örebro AIK34:02.59
3Jonas Rosengren -72KFUM Örebro35:26.57M40 1
4Mikael Green -80Hälle IF35:38.89ej DM
5Patrik Johansson -65Östansjö SK35:45.05M45 1
6Pär Englund -77Örebro AIK35:54.47M35 2
7Dan Bäck -75Kumla SF36:03.93M35 3
8Gustav Grek -82Örebro AIK36:09.39
9Mathias Lindmark -81Örebro AIK36:12.81
10Linus Ryefalk -80Örebro AIK36:32.44
11Fredrik Johnsson -75Örebro AIK36:36.07
12Per-Anders Ottersten -61IF Göta36:39.42ej DM
13Fredrik Eriksson -70IF Göta37:16.76ej DM
14Mattias Anglemark -77IK Jogg37:18.03ej DM
15Daniel Johansson -86Örebro AIK37:28.11
16Arturs Steinbergs -74KFUM Örebro37:50.51
17Sören Forsberg -63IF Start38:10.33M50 1
18Per-Olov Åberg -61Eskilstuna FI38:25.98ej DM
19Rickard Ahlberg -70Örebro AIK39:56.16M40 2
20Jonas Öhrn -69IF Start40:11.15M40 3
21Kenneth Karlsson -66Åsbro GoIF40:21.68M45 2
22Emil Franzén -95Östansjö SK41:44.97
23Johan Ingjald -87IF Start41:51.98
24Fredrik Campbell -62Almby IK41:59.87M50 2
25Magnus Värnqvist -74Örebro AIK42:27.57
26Sverker Thuresson -69Örebro AIK42:50.06
27Christer Hansson -65Örebro AIK42:50.68M45 3
28Peter Törnqvist -69Östansjö SK42:52.41
29Niclas Matstoms -71Örebro AIK42:54.90
30Anders Nyman -65Örebro AIK42:56.51
31Fredrik Jönsson -79Åsbro GoIF43:12.96
32Stefan Skytt -63Östansjö SK43:20.28M50 3
33Johan Krafft -74Örebro AIK43:28.13
34Sven Nilsson -58IF Start43:32.79M55 1
35Leif Andersson -57IF Start43:39.52M55 2
36Lars Karlsson -64Östansjö SK43:41.35
37Gunnar Johansson -43Åsbro GoIF44:14.81M70 1
38Tomas Lindström -55Åsbro GoIF44:41.59M55 3
39Pontus Lundgren -91Åsbro GoIF44:53.17
40Ove Karasiak -53Åsbro GoIF45:33.72M60 1
41Per Börjesson -54Östansjö SK46:35.77
42Åge Sollien -62Örebro AIK46:58.22
43Bengt Nilsson -49Östansjö SK47:38.16M60 2
44Mats Franzén -65Östansjö SK47:49.99
45Magnus Johansson -83Örebro AIK47:55.29
46Robert Larsson -86Örebro AIK48:28.97
47Jan Myrtorp -41Brohyttans IF48:46.65M70 2
48Sven Olof Olofsson -46Östansjö SK49:37.32M65 1
49Henrik Eriksson -81IF Start49:38.85
50Per-Åke Sörman -76IFK Nora50:34.53
51Sture Bodare -44Glanshammars IF50:59.91M65 2
52Gert Altskog -63Åsbro GoIF51:29.21
53Sven-Olov Dahlgren -44Kopparbergs IF54:43.33M65 3
54Arne Evertsson -41Storådalens SK57:20.92M70 3
55Sven Andersson -34Östansjö SK78:15.0mM75 1
56Samuel Eriksson -38Brohyttans IF86:52.0mM75 2

    KVINNOR 10000 M      
1Mikaela Kemppi -73Örebro AIK36:50.66K40 1
2Åsa Höög -71Kumla SF38:23.43K40 2
3Gabriella Eliason -75IF Start40:05.29K35 1
4Edita Martuseviciute -85IF Start40:11.89
5Helena von Elern -72Örebro AIK42:16.77K40 3
6Maria Eriksson -76IF Start43:44.05K35 2
7Anna Pettersson -70IF Start45:40.94
8Minna-Linn Olofsson Halme -89Östansjö SK46:00.27
9Karin Fogelqvist -60Åsbro GoIF49:08.96K50 1
10Sofie Persson -89Örebro AIK49:58.62
11Tanja Halme -62Östansjö SK50:13.01K50 2
12Birgitta Jansson -42Storådalens SK50:28.64K70 1
13Therese Carlsson -66Kvismaredalens IF54:02.40K45 1
14Catharina Wahlstedt -44IF Start57:41.90K65 1
15Carina Wahlström -61Aspa IK61:17.85K50 3
16Ingegerd Eklund -41Brohyttans IF75:39.6mK70 2
17Gun Karlsson -42Aspa IK77:36.0mK70 3
18Anna-Lena Bergström -57Nature Running88:53.7mK55 1

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram