Resultat   Stora DM 2007 19/6, 20/6, 26/6

    MÄN 100 M    Vind +0,4   26 jun
1Erik Henrysson -79KFUM Örebro11.45
2Pontus Lundin -90KFUM Örebro11.59
3Andreas Otterling -86KFUM Örebro11.59
4Fredrik Bergström -90KFUM Örebro11.65
5Roy Doss -81KFUM Örebro11.81
6André Larsson -88Glanshammars IF11.87
7Patrik Lado -82KFUM Örebro12.14
8Tomas Eriksson -51KFUM Örebro14.521:a M55

    MÄN 200 M    Vind +0,4   19 jun
1Fredrik Bergström -90KFUM Örebro22.92
2Roy Doss -81KFUM Örebro23.26
3Pontus Lundin -90KFUM Örebro23.33
4Hugo Jansson -92Glanshammars IF23.57
5Tim Sundström -89KFUM Örebro23.86
6Björn Erlandsson -89KFUM Örebro25.23

    MÄN 400 M       20 jun
1Fredrik Bergström -90KFUM Örebro51.29
2Björn Erlandsson -89KFUM Örebro55.66
3Bengt Jansson -61IF Start58.051:a M 45
4Sören Forsberg -63IF Start1.00,341:a M 40
-Simon Bergqvist -89KFUM ÖrebroEj start

    MÄN 800 M       19 jun
1Tim Sundström -89KFUM Örebro1.58,24
2Arturs Steinbergs -74KFUM Örebro2.00,25
3Bengt Jansson -61IF Start2.15,711:a M45
4Simon Bergqvist -89KFUM Örebro2.23,33
5Kenneth Karlsson -66Åsbro GoIF2.30,591:a M40
6Ove Karasiak -53Åsbro GoIF2.35,561:a M50

    MÄN 1500 M       20 jun
1Tim Sundström -89KFUM Örebro4.02,65
2Arturs Steinbergs -74KFUM Örebro4.05,41
3Patrik Persson -81Kumla SF4.15,96
4Lars Drageryd -89KFUM Örebro4.20,31
5Daniel Andersson -90Glanshammars IF4.20,58
6Tauno Mertala -53IF Start4.44,111:a M50
7Kenneth Karlsson -66Åsbro GoIF4.53,991:a M40
8Petter Kroon -94KFUM Örebro4.56,96
9Ove Karasiak -53Åsbro GoIF5.17,782:a M50
10Sivert Lignell -53IF Start5.19,023:a M50

    MÄN 5000 M  HEAT 1     26 jun
1Arturs Steinbergs -74KFUM Örebro15.59,93
2Simon Sveder -91Hällefors LK16.26,44
3Johan Eriksson -68Kopparbergs IF16.31,76
4Markku Jäsperi -64Brevens IF16.36,59
5Ulf Hallmén -68Hagaby GoIF16.45,32
6Johan Jendeberg -72Örebro AIK16.53,38
7Tomas Fridh -73Stocksäters IF16.56,85
8Björn Evertsson -87Storådalens SK16.56,85
9Per Eklöf -81IFK Nora17.20,12
10Christher Johansson -63Glanshammars IF17.28,83
11Daniel Andersson -90Glanshammars IF17.31,33
12Mattias Gustafsson -74IF Start17.43,76
13Kenneth Karlsson -66Åsbro GoIF17.48,66
14Tauno Mertala -53IF Start17.50,29
15Ola Andersson -68Örebro AIK18.28,61

    MÄN 5000 M  HEAT 2     26 jun
1Ulf Eriksson -64Hällefors LK18.05,20
2Lars Andersson -59Storådalens SK18.56,49
3Bengt Jansson -61IF Start18.56,90
4Peter Comét -56IFK Nora18.57,86
5Sven Nilsson -58IF Start19.21,02
6Benny Frost -65Östansjö SK19.37,44
7Terje Kristiansen -68Östansjö SK19.56,57
8Jan Myrtorp -41Brohyttans IF19.58,59
9Tomas Lahall -61Glanshammars IF20.03,35
10Mikael Bilock -66Glanshammars IF20.20,37
11Ove Karasiak -53Åsbro GoIF20.29,48
12Per Börjesson -54Östansjö SK20.32,40
13Stig Jonsson -62Laxå OK20.55,84
14Sivert Lignell -53IF Start20.57,07
15Tommy Persson -53Kumla SF21.11,60
16Bengt Nilsson -49Sköllersta IF21.16,56
17Leif Rysen -51Brevens IF21.24,79
18Christer Lilja -48Brevens IF23.07,25
19Sven-Olof Dahlgren-44Kopparbergs IF23.08,76
20Arne Evertsson -41Storådalens SK27.58,16
21Samuel Eriksson -38Brohyttans IF32.41,81

    MÄN 5000 M  SAMLAD LISTA  
1Arturs Steinbergs -74KFUM Örebro15.59,93
2Simon Sveder -91Hällefors LK16.26,44
3Johan Eriksson -68Kopparbergs IF16.31,761:a M35
4Markku Jäsperi -64Brevens IF16.36,591:a M40
5Ulf Hallmén -68Hagaby GoIF16.45,322:a M35
6Johan Jendeberg -72Örebro AIK16.53,383:a M35
7Tomas Fridh -73Stocksäters IF16.56,85
8Björn Evertsson -87Storådalens SK16.56,85
9Per Eklöf -81IFK Nora17.20,12
10Christher Johansson -63Glanshammars IF17.28,832:a M40
11Daniel Andersson -90Glanshammars IF17.31,33
12Mattias Gustafsson -74IF Start17.43,76
13Kenneth Karlsson -66Åsbro GoIF17.48,663:a M40
14Tauno Mertala -53IF Start17.50,291:a M50
15Ulf Eriksson -64Hällefors LK18.05,204:a M40
16Ola Andersson -68Örebro AIK18.28,614:a M35
17Lars Andersson -59Storådalens SK18.56,491:a M45
18Bengt Jansson -61IF Start18.56,902:a M45
19Peter Comét -56IFK Nora18.57,862:a M50
20Sven Nilsson -58IF Start19.21,023:a M45
21Benny Frost -65Östansjö SK19.37,445:a M40
22Terje Kristiansen -68Östansjö SK19.56,575:a M35
23Jan Myrtorp -41Brohyttans IF19.58,591:a M65
24Tomas Lahall -61Glanshammars IF20.03,354:a M45
25Mikael Bilock -66Glanshammars IF20.20,376:a M40
26Ove Karasiak -53Åsbro GoIF20.29,483:a M50
27Per Börjesson -54Östansjö SK20.32,404:a M50
28Stig Jonsson -62Laxå OK20.55,845:a M45
29Sivert Lignell -53IF Start20.57,075:a M50
30Tommy Persson -53Kumla SF21.11,606:a M50
31Bengt Nilsson -49Sköllersta IF21.16,561:a M55
32Leif Rysen -51Brevens IF21.24,792:a M55
33Christer Lilja -48Brevens IF23.07,253:a M55
34Sven-Olof Dahlgren-44Kopparbergs IF23.08,761:a M60
35Arne Evertsson -41Storådalens SK27.58,162:a M65
36Samuel Eriksson -38Brohyttans IF32.41,813:a M65

    MÄN HÖJD       26 jun
1Erik Sundlöf -91Glanshammars IF1.90
2Sebastian Nyberg -92Glanshammars IF1.59

    MÄN STAV       26 jun
1Per Drageryd -91KFUM Örebro3.95
2Shad Askari -90KFUM Örebro3.50
-Sebastian Nyberg -92Glanshammars IFEj start
-Erik Sundlöf -91Glanshammars IFEj start
-Oskar Wange -92Glanshammars IFEj start

    MÄN LÄNGD       20 jun
1Erik Henrysson -79KFUM Örebro6.810,0
2Hugo Jansson -92Glanshammars IF6.340,6
3Johan Stjernqvist -89KFUM Örebro6.071,6
4Anders Ohlsson -56KFUM Örebro5.670,01:a M50
5Börje Nordin -50Åsbro GoIF5.121,71:a M55
6Tomas Eriksson -51KFUM Örebro4.491,32:a M55

    MÄN TRESTEG       19 jun
1Andreas Otterling -86KFUM Örebro14.41-1,9
2André Larsson -88Glanshammars IF12.380,0

    MÄN DISKUS       19 jun
1Anders Holmström -78KFUM Örebro48.86
2Börje Nordin -50Åsbro GoIF28.97

    M55 DISKUS       19 jun
1Börje Nordin -50Åsbro GoIF34.23

    KVINNOR 100 M    Vind +0,5   26 jun
1Julia Skugge -88Glanshammars IF11.97
2Ellen Sääw -90Stocksäters IF12.62
3Emma Johansson -90KFUM Örebro12.76
4Malin Eriksson -91KFUM Örebro12.84
5Anneli Hulldin -73Glanshammars IF13.38
6Sofie Wahlstedt -90KFUM Örebro13.60
7Anna Wettler -89KFUM Örebro13.73
8Olivia Arle -91KFUM Örebro14.16

    KVINNOR 200 M  HEAT 1  Vind +0,4   19 jun
1Rebecca Högberg -84KFUM Örebro25.21Final
2Sandra Barkestam -92KFUM Örebro26.14Final
3Malin Eriksson -91KFUM Örebro26.22Final
4Anneli Hulldin -73Glanshammars IF27.56Final
5Anna Wettler -89KFUM Örebro27.78
6Olivia Arle -91KFUM Örebro30.36

    KVINNOR 200 M  HEAT 2  Vind +0.6   19 jun
1Elin Östlund -91KFUM Örebro26.18Final
3Sandra Wagner -92KFUM Örebro27.57Final
4Sofie Wahlstedt -90KFUM Örebro28.21
5Hanna Bergenbrandt -92KFUM Örebro29.13

    KVINNOR 200 M  FINAL  Vind +0,6   19 jun
1Rebecca Högberg -84KFUM Örebro25.01
2Elin Östlund -91KFUM Örebro25.64
3Malin Eriksson -91KFUM Örebro26.22
4Sandra Barkestam -92KFUM Örebro26.59
5Sandra Wagner -92KFUM Örebro28.50
-Anneli Hulldin -73Glanshammars IFDNS

    KVINNOR 400 M       20 jun
1Rebecca Högberg -84KFUM Örebro57.11
2Jenny Olsson -85KFUM Örebro57.38
3Elin Kindberg -90KFUM Örebro1.01,09
4Anna Wettler -89KFUM Örebro1.01,10
5Sandra Wagner -92KFUM Örebro1.03,91
6Andrea Smedberg -90KFUM Örebro1.06,35

    KVINNOR 800 M       19 jun
1Elin Kindberg -90KFUM Örebro2.25,61
2Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro2.33,98

    KVINNOR 1500 M       20 jun
1Pernilla Eriksson -90Hällefors LK4.59,21
2Amanda Sundström -91KFUM Örebro5.13,72
3Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro5.22,50
4Rose-Marie Enmalm -54IF Start5.39,30 1:a K50
5Cecilia Jennstig -90Glanshammars IF6.12,75

    KVINNOR 5000 M       26 jun
1Lotta Lennartsson -69IF Start18.58,581:a K35
2Charlotte Nilsson -66IF Start19.05,311:a K40
3Helene Nilsson -66IF Start19.29,942:a K40
4Pernilla Eriksson -90Hällefors LK19.32,22
5Christina Greis -75Örebro AIK19.33,96
6Jenny Nelson -60Östansjö SK21.55,091:a K45
7Lena Lundqvist -69Storådalens SK21.56,142:a K35
8Birgitta Jansson -42Storådalens SK23.12,871:a K65
9Leila Backlund -61Storådalens SK23.30,082:a K45
-Tina Karlsson -66Storådalens SKBröt

    KVINNOR 100 M HÄCK    Vind +0,3   20 jun
1Ellen Sääw -90Stocksäters IF15.13
2Malin Eriksson -91KFUM Örebro15.16
3Ellinor Segerlind -88Glanshammars IF19.12

    KVINNOR 400 M HÄCK       26 jun
1Andrea Smedberg -90KFUM Örebro1.14,13
-Cecilia Jennstig -90Glanshammars IFbröt

    KVINNOR HÖJD       26 jun
1Malin Eriksson -91KFUM Örebro1.51
2Olivia Arle -91KFUM Örebro1.46
-Katarina Stensson -88KFUM ÖrebroEj start
-Emma Göthlin -91Stocksäters IFEj start
-Ellinor Segerlind -88Glanshammars IFEj start

    KVINNOR LÄNGD       20 jun
1Elin Östlund -91KFUM Örebro5.32-0,1
2Anna Forslund -90Stocksäters IF5.200,0
3Malin Eriksson -91KFUM Örebro5.030,6
4Anna Svensson -90Stocksäters IF4.932,3
5Emma Johansson -90KFUM Örebro4.860,2
6Karin Johansson -88KFUM Örebro4.780,0
7Sarah Vickman -89KFUM Örebro4.770,8
8Mikaela Widström-90Stocksäters IF4.580,9
9Ellinor Segerlind -88Glanshammars IF4.271,2

    KVINNOR TRESTEG       19 jun
-Sara Vickman -89KFUM ÖrebroInget res

    KVINNOR KULA       19 jun
1Olivia Arle -91KFUM Örebro9.51
2Malin Eriksson -91KFUM Örebro9.28
3Sofie Lindkvist -91Wedevågs IF9.28
-Katarina Stensson -88KFUM ÖrebroEj start
-Johanna Kroon -90KFUM ÖrebroEj start

    KVINNOR DISKUS       19 jun
1Elisabeth Brånsgård -89Fjugesta IF41.01
2Joanna Nydén -89Wedevågs IF33.94
3Sofie Lindkvist -91Wedevågs IF22.27

    KVINNOR SLÄGGA       26 jun
1Joanna Nydén -89Wedevågs IF44.78
2Louise Bergvall -91Mosjö FK38.27
3Sofie Lindkvist -91Wedevågs IF36.50
4Elin Sundlöf -89Glanshammars IF34.51
5Sara Berger -93Mosjö FK30.87

    KVINNOR SPJUT       20 jun
1Olivia Arle -91KFUM Örebro34.71
2Johanna Kroon -90KFUM Örebro27.49
3Malin Eriksson -91KFUM Örebro25.38
-Katarina Stensson -88KFUM ÖrebroEj start

    KVINNOR 4x100 M       20 jun
1Elin Sundlöf, Julia Skugge, Ellinor Segerlind, Anneli HulldinGlanshammars IF51.85
2Anna Svensson, Ellen Sääw, Mikaela Widström, Anna ForslundStocksäters IF51.87
3Anna Wettler, Rebecca Högberg, Karin Johansson, Elin KindbergKFUM Örebro52.50
4Sandra Wagner, Elin Östlund, Malin Ericsson, Emma JohanssonKFUM Örebro53.83

    F13 3x600 M       20 jun
1Kajsa Eckerwall, Malin Gillman, Ellen MattssonStocksäters IF5.47,99
2Isabelle Carlsson-Pallin, Angelica Öhrn, Julia BlombergMosjö FK5.48,36

    F11 3x600 M       20 jun
1Sabina Forsberg, Rebecca Öhman, Signe FlygareGlanshammars IF6.34,09

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram