Närkes och Värmlands DM på 5000 m 23 juni 2010

  Glanshammars IF arrangerade på Skölvboslätt.
 
  Nedan redovisas löparna heatvis oavsett klass. Till höger markeras de bästa i varje klass.
  Veteranklasserna endast Närke.
 
    5000 M A-heat    
1Henrik Örnstedt -78IF Göta15.41,601 DM V
2Erik Anfält -76Örebro AIK15.57,851 DM N
3L-O Gävert -77IF Göta15.58,852 DM V
4Niklas Källmén -75KFUM Örebro16.01,462 DM N1 M35
5Oskar Arlebo -77KFUM Örebro16.11,293 DM N
6Lars Drageryd -89KFUM Örebro16.20,34
7Fredrick Djupström -68Glanshammars IF16.31,871 M40
8Peter Wiker -72Hällefors LK16.48,922 M35
9Jonas Rosengren -72KFUM Örebro17.09,373 M35
10Thomas Juhlén -82IF Göta17.11,793 DM V
11Lars Lundegård -65IF Göta17.15,26
12Karin Sennvall -80KFUM Örebro17.16,751 DM N
13Jonas Johansson -64Karlskoga FIF17.37,38
14Linus Ryefalk -80Örebro AIK18.07,98
15Lennart Eriksson -66IF Göta18.11,84
16Johan Nilsson -80IF Start18.30,97
17Tauno Mertala -53IF Start18.31,731 M55
-Patrik Persson -83KFUM ÖrebroDNF
-Fredrik Härdfeldt -80Örebro AIKDNF
-Denny Pedersen -75IF GötaDNF
-Tomas Bjurström -87KFUM ÖrebroDNF

    5000 M B-heat    
1Mikael Waldenborg -81Örebro AIK17.41,56
2Mikael Nordström -82Örebro AIK17.59,10
3Andreas Wendin -80Örebro AIK18.06,61
4Ulf Eriksson -64Hällefors LK18.13,491 M45
5Fredrik Eriksson -70Säffle Friidrott18.14,77
6Mattias Folkesson -72Örebro AIK18.23,44
7Rickard Wirén -78Örebro AIK18.24,20
8Carl Valjus -96Glanshammars IF18.24,59
9Lotta Lennartsson -69IF Start18.24,692 DM N1 K40
10Anders Larsson -69Örebro AIK18.29,782 M40
11Ola Andersson -68Örebro AIK18.35,373 M40
12Johan Gunnarsson -72Glanshammars IF18.45,18
13Johan Ånger -84Hällefors LK18.46,08
14Johan Ingjald -87IF Start18.52,79
15Oscar Jansson -59Hällefors LK19.02,041 M50
16Jonas Öhrn -69IF Start19.04,26
17Mikaela Kemppi -73Örebro AIK19.15,513 DM N1 K35
18Helene Nilsson -66IF Start19.23,552 K40
19Kole Lleshi -68IFK Nora19.30,62
20Krister Romedahl -50IF Spartacus19.33,491 M60
21Johanna Berggren -Säffle Friidrott19.44,861 DM V
22Isabelle Carlsson-Pallin -94Mosjö FK19.47,68
23Klas Flygare -65Glanshammars IF19.50,232 M45
24Anders Malmstigen -62Glanshammars IF19.56,063 M45
25Thomas Johansson -53Almby IK20.05,742 M55
26Martin Larsson -71Huddinge AIS20.16,51
27Frida Andersson -82IF Start20.22,69
28Bengt Jansson -61IF Start20.57,34
-Gabriella Eliason -75IF StartDNF

    5000 M C-heat    
1Tomas Lahall -61Glanshammars IF20.07,36
2Roger Elimä -78Örebro AIK20.19,02
3Bengt Nettelbladt -57Storådalens SK20.27,902 M50
4Peter Comet - 56IFK Nora20.39,883 M50
5Ove Karasiak -53Åsbro GoIF20.59,503 M55
6Sture Bodare -44Glanshammars IF21.01,231 M65
7Jan Myrtorp -41Brohyttans IF21.05,012 M65
8Kent Ekblad -57Glanshammars IF21.06,23
9Karin Widlund -70Örebro AIK21.06,253 K40
10Anna Pettersson -70IF Start21.09,77
11K-G Agartsson -47Östansjö SK21.12,952 M60
12Per Börjesson -54Östansjö SK21.13,35
13Dan Brandt -81IF Göta21.15,01
14Kjell Svensson -62Säffle Friidrott21.27,66
15Bengt Nilsson -49Sköllersta IF21.46,273 M60
16Stefan Skytt -63Stocksäters IF21.48,53
17Gunnar Johansson -43Åsbro GoIF21.54,073 M65
18Erik Spjut -59Frövi IK21.56,45
19Lars Karlsson - 64Östansjö SK22.05,38
20Sören Spjuth -61Aspa IK22.41,95
21Kent Johansson -68Östansjö SK22.49,33
22Sven-Olof Dahlgren -44Kopparbergs IF25.15,35

    5000 M D-heat    
1Dag Rydén -53Östansjö SK21.44,45
2Jan-Åke Östlund -50Säffle Friidrott21.55,30
3Jenny Nelson -60Östansjö SK23.02,951 K50
4Elisabeth Tegelmark -59Frövi IK23.03,002 K50
5Björn Spjut -88Aspa IK25.38,37
6Catharina Wahlstedt -44IF Start28.29,401 K65
7Arne Evertsson -41Storådalens SK28.35,30
8Carina Wahlström -61Aspa IK29.41,581 K45
9Samuel Eriksson -38Brohyttans IF32.54,311 M70

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram