DM i terränglöpning för Närke 14 oktober 2006

Tävlingsplats: Karlslundsområdet i Örebro.
Start och mål vid gamla mejeriet
Arrangör: IF Spartacus
Tävlingsledare: Jan Sundelius
Banansvarig: Arne Johansson
 
Män 12 000 m
1 Mathias Lidson -78 Kumla SF 38,19
2 Jakob Olars -84 Kumla SF 39,28
-- Arturs Steinbergs -74 KFUM Örebro 40,35 (Ej DM)
3 Per Sjögren -79 KFUM Örebro 41,16
4 Tomas Fridh -73 Stocksäters IF 41,27
5 Johan Aronsson -88 Kumla SF 41,39
6 Lasse Höög -66 Kumla SF 41,41
7 Rickard Wirén -78 Örebro AIK 43,18
8 Kenneth Karlsson -66 Åsbro GoIF 44,50
9 Ivan Forsgren -86 Kumla SF 45,52
10 Mattias Gustafsson -74 IF Start 46,10
11 Ola Andersson -68 Örebro AIK 46,19
12 Simon Sveder -91 Hällefors LK 47,07
13 Jonas Öhrn-69 IF Start 47,44
14 Lukas Melander -90 Åsbro GoIF 48,10
15 Joakim Oskarsson -61 IFK Nora 48,14
16 Benny Frost -65 Östansjö SK 49,22
17 Karwan Tahir -61 IF Spartacus 49,36
18 Magnus Svensson -66 Örebro AIK 49,41
19 Peder Erixon -65 Östansjö SK 49,42
20 Johan Lindskog -72 Garphyttans IF 50,31
21 Joakim Gillman -67 Östansjö SK 50,40
22 Per Kungsberger -65 Östansjö SK 51,00
23 Viktor Larsson -89 Hagaby GoIF 51,16
24 Sivert Lignell -53 IF Start 51,20
25 Leif Andersson -57 Garphyttans IF 51,35
26 Håkan Broman -62 Östansjö SK 51,44
27 Tommy Andersson -48 IFK Nora 51,51
28 K-G Agartsson -47 Östansjö SK 52,03
29 Robert Andersson -68 Östansjö SK 52,12
30 Bengt Nilsson -49 Sköllersta IF 52,51
31 Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF 52,57
32 Lars Karlsson -64 Östansjö SK 53,02
33 Tommy Persson -53 Kumla SF 53,07
34 Per Börjesson -54 Östansjö SK 53,22
35 Leif Rysén -51 Brevens IF 53,46
36 Kent Johansson -68 Östansjö SK 57,30
37 Christer Lilja -48 Brevens IF 57,30
38 Samuel Eriksson -38 Brohyttans IF 72,19
-- Bengt Jansson -61 IF Start Brutit

Kvinnor 8000 m
1 Åsa Höög -71 Kumla SF 28,57
2 Helene Nilsson -66 IF Start 31,21
3 Lotta Lennartsson -69 IF Start 31,48
4 Rose Marie Enmalm -54 IF Start 33,05
5 Jenny Nelson -60 Östansjö SK 36,08
6 Lena Lundqvist -69 Storådalens SK 36,24
7 Birgitta Jansson -42 Storådalens SK 36,36
8 Karin Persson 88 Hagaby GoIF 37,02
9 Elin Hardell -84 IF Start 37,23
10 Carine Norström -50 IF Start 38,31
11 Leila Backlund -61 Storådalens SK 38,58
12 Carina Andersson -68 Östansjö SK 40,57
13 Catharina Wahlstedt -44 IF Start 43,55

Män lagtävling
1 Kumla SF lag 1 1.59,26
Mathias Lidson -78
Jakob Olars -84
Johan Aronsson -88
2 Örebro AIK 2.19,18
Rickard Wirén -78
Ola Andersson -68
Magnus Svensson -66
3 Kumla SF lag 2 2.20,40
Lasse Höög -66
Ivan Forsgren -86
Tommy Persson -53
4 IF Start 2.25,14
Mattias Gustafsson -74
Jonas Öhrn-69
Sivert Lignell -53
5 Åsbro GoIF 2.25,57
Kenneth Karlsson -66
Lukas Melander -90
Ove Karasiak -53
6 Östansjö SK lag 1 2.29,44
Benny Frost -65
Peder Erixon -65
Joakim Gillman -67

Kvinnor lagtävling
1 IF Start lag 1 1.36,14
Helene Nilsson -66
Lotta Lennartsson -69
Rose Marie Enmalm -54
2 Storådalens SK 1.51,58
Lena Lundqvist -69
Birgitta Jansson -42
Leila Backlund -61
3 IF Start lag 2 1.59,49
Elin Hardell -84
Carine Norström -50
Catharina Wahlstedt -44