Resultat Närkes DM i terränglöpning 15 april 2007

  IF Start arrangerade i Ölmbrotorp
 
F11 2000 m
1 Rebecca Öhman -96 Glanshammars IF 09:23
2 Jenny Nilsson -96 Fjugesta IF 09:49
3 Anna Hildingsson -96 Mosjö FK 10:14
4 Sanna Mickelsson -97 KFUM Örebro 12:04

F13 2000 m
1 Lisa Bergdahl -95 Fellingsbro AIK 08:22
2 Jessica Nilsson -94 Fjugesta IF 08:45
3 Julia Blomberg -94 Mosjö FK 08:52
4 Louise Sundström -94 KFUM Örebro 08:57
5 Filippa Afzelius -94 Mosjö FK 09:22
6 Isabelle Carlsson-Pallin -94 Mosjö FK 10:09
7 Emma Ronquist -95 Glanshammars IF 10:27

P11 2000 m
1 William Gunnarsson -97 Brohyttans IF 08:20
2 Carl Valjus -96 Glanshammars IF 08:33

P13 2000 m
1 Petter Kroon -94 KFUM Örebro 07:42
2 Ante Jälevik -95 KFUM Örebro 08:27
3 Oskar Mellqvist -94 Fjugesta IF 08:46
4 Simon Gunnarsson utom tävl Ölmbrotorp 09:37

F15 4000 m
1 Jenny Romedahl -92 IF Spartacus 20:21

F17 4000 m
1 Pernilla Eriksson -90 Hällefors IK 17:02
2 Amanda Sundström -91 KFUM Örebro 17:50
3 Rebecca Nilsson Nordblom -91 IFK Nora Friidrott 19:55
4 Cecilia Jennstig -90 Glanshammars IF 21:25
5 Sandra Eriksson -90 Glanshammars IF 22:29

K35 4000 m
1 Åsa Höög -71 Kumla SF 14:46
2 Lotta Lennartsson -69 IF Start 15:49
3 Lena Lundqvist -69 Storådalens SK 19:30

K40 4000 m
1 Charlotte Nilsson -66 IF Start 16:28
2 Anette Forsberg -65 IF Start 23:33

K45 4000 m
1 Leila Backlund -61 Storådalens SK 20:21

K50 4000 m
1 Rose Marie Enmalm -54 IF Start 17:58

K55 4000 m
1 Carine Norström -50 IF Start 21:01

K65 4000 m
1 Birgitta Jansson -42 Storådalens SK 20:34

K70 4000 m
1 Ruth Svensson -35 IFK Nora Långlöpning 24:12

Kvinnor motion 4000 m
1 Linda Ström -77 Hässelby SK 14:43
2 Charlotta Lundin -51 Axa Sports Club 30:22

Total Kvinnor Tävling 4000 m
1 Åsa Höög -71 Kumla SF 14:46
2 Lotta Lennartsson -69 IF Start 15:49
3 Jenny Olsson -85 KFUM Örebro 16:16
4 Charlotte Nilsson -66 IF Start 16:28
5 Christina Greis -75 Örebro AIK 16:37
6 Pernilla Eriksson -90 Hällefors IK 17:02
7 Amanda Sundström -91 KFUM Örebro 17:50
8 Rose Marie Enmalm -54 IF Start 17:58
9 Lena Lundqvist -69 Storådalens SK 19:30
10 Rebecca Nilsson Nordblom -91 IFK Nora Friidrott 19:55
11 Jenny Romedahl -92 IF Spartacus 20:21
12 Leila Backlund -61 Storådalens SK 20:21
13 Birgitta Jansson -42 Storådalens SK 20:34
14 Carine Norström -50 IF Start 21:01
15 Cecilia Jennstig -90 Glanshammars IF 21:25
16 Sandra Eriksson -90 Glanshammars IF 22:29
17 Anette Forsberg -65 IF Start 23:33
18 Ruth Svensson -35 IFK Nora Långlöpning 24:12
19 Johanna Jonsson -86 Laxå OK 25:01

P15 4000 m
1 Albin Olausson -92 Åsbro GoIF 15:20
2 Alfred Wreeby -93 Mosjö FK 18:01

P17 4000 m
1 Lukas Melander -90 KFUM Örebro 15:05
2 Daniel Andersson -90 Glanshammars IF 15:36
3 Andreas Jonsson -90 Laxå OK 17:21

P19 4000 m
1 Lars Drageryd -89 KFUM Örebro 15:33

M35 4000 m
1 Johan Eriksson -68 Kopparbergs IF 13:59
2 Peter Wiker -72 Hällefors LK 14:08
3 Ulf Hallmén -68 Hagaby GoIF 14:14
4 Mathias Wahlqvist -72 Kumla SF 14:21
5 Fredrick Djupström -68 Glanshammars IF 14:55
6 Björn Wahlgren -68 Hällefors LK 15:03
7 Ola Andersson -68 Örebro AIK 15:40
8 Johan Gunnarsson -72 Glanshammars IF 16:25
9 Niklas Källenback -68 Glanshammars IF 17:02
10 Kent Johansson -68 Östansjö SK 20:26

M40 4000 m
1 Markku Jäsperi -64 Brevens IF 14:29
2 Sören Forsberg -63 IF Start 14:47
3 Hans Persson -66 Glanshammars IF 14:49
4 Christher Johansson -63 Glanshammars IF 15:07
5 Kenneth Karlsson -66 Åsbro GoIF 15:30
6 Ulf Eriksson -64 Hällefors LK 16:10
7 Jan Sundelius -65 IF Spartacus 16:18
8 Hans Byrén -65 IF Spartacus 16:25
9 Magnus Svensson -66 Örebro AIK 16:58
10 Mikael Bilock -66 Glanshammars IF 17:11
11 Lars Karlsson -64 Östansjö SK 17:39
12 Klas Flygare -65 Glanshammars IF 17:45
13 Fredrik Millertson -65 Glanshammar 18:30
14 Niklas Jälevik -64 KFUM Örebro 18:36

M45 4000 m
1 Lars Andersson -59 Storådalens SK 16:15
2 Karwan Tahir -61 IF Spartacus 16:37
3 Sven Nilsson -58 IF Start 16:49
4 Joakim Oskarsson -61 IFK Nora 17:03
5 Håkan Broman -62 Östansjö SK 17:24
6 Stig Jonsson -62 Laxå OK 17:53
7 Bengt Jansson -61 IF Start 18:02
8 Sören Borg -61 Örebro AIK 18:57

M50 4000 m
1 Tauno Mertala -53 IF Start 15:11
2 Christer Gustavsson -57 Hällefors LK 15:35
3 Peter Comét -56 IFK Nora långlöpning 16:39
4 Sivert Lignell -53 IF Start 17:42
5 Per Börjesson -54 Östansjö SK 18:07
6 Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF 18:17
7 Bosse Engborg -55 Hällefors LK 20:14

M55 4000 m
1 Krister Romedahl -50 IF Spartacus 16:28
2 Lasse Eskelinen -48 Kumla SF 16:30
3 Tommy Andersson -48 IFK Nora långlöpning 18:26
4 Leif Rysén -51 Brevens IF 18:30
5 Christer Lilja -48 Brevens IF 21:17

M60 4000 m
1 K-G Agartsson -47 Östansjö SK 18:41
2 Gösta Carlsson -44 KFUM Örebro 19:36
3 Bo H Gustafson -47 Örebro AIK 20:24
4 Sven-Olov Dahlgren -44 Kopparbergs IF 20:50

M65 4000 m
1 Jan Myrtorp -41 Brohyttans IF 17:34
2 Hugo Liss -42 Storådalens SK 19:11
3 Arne Evertsson -41 Storådalens SK 24:15
4 Samuel Eriksson -38 Brohyttans IF 25:45

Män motion 4000 m
1 Emil Johansson -88 OK Tisaren 15:31
2 Mats Carlsvärd -59 Almby IK 16:49
3 Jonathan Jäsperi -91 Brevens IF 18:25
4 Jan Mossberg -56 IFK Kristinehamn 19:22
5 Jan-Ove Lämgren -56 SK Örnen 19:52
6 Jan Lindberg -46 IFK Kristinehamn 23:35
7 Harald Sandberg -41 RR IF 28:35

Total Män Tävling 4000 m
1 Arturs Steinbergs -74 KFUM Örebro 13:32
2 Jakob Olars -84 Kumla SF 13:37
3 Patrik Persson -83 Kumla SF 13:49
4 Johan Eriksson -68 Kopparbergs IF 13:59
5 Peter Wiker -72 Hällefors LK 14:08
6 Ulf Hallmén -68 Hagaby GoIF 14:14
7 Rasmus Skoglund -81 Örebro AIK 14:15
8 Per Eklöf -81 IFK Nora 14:16
9 Björn Evertsson -87 Storådalens SK 14:20
10 Mathias Wahlqvist -72 Kumla SF 14:21
11 Markku Jäsperi -64 Brevens IF 14:29
12 Tommy Sundberg -74 Hällefors LK 14:34
13 Fredrik Sundberg -76 Hällefors LK 14:44
14 Daniel Brånn -82 Kumla SF 14:46
15 Sören Forsberg -63 IF Start 14:47
16 Hans Persson -66 Glanshammars IF 14:49
17 Erik Eskelinen -84 Kumla SF 14:51
18 Fredrick Djupström -68 Glanshammars IF 14:55
19 Dan Bäck -75 Kumla SF 15:00
20 Björn Wahlgren -68 Hällefors LK 15:03
21 Lukas Melander -90 KFUM Örebro 15:05
22 Christher Johansson -63 Glanshammars IF 15:07
23 Tauno Mertala -53 IF Start 15:11
24 Rickard Wirén -78 Örebro AIK 15:15
25 Mattias Gustafsson -74 IF Start 15:19
26 Albin Olausson -92 Åsbro GoIF 15:20
27 Kenneth Karlsson -66 Åsbro GoIF 15:30
28 Lars Drageryd -89 KFUM Örebro 15:33
29 Christer Gustavsson -57 Hällefors LK 15:35
30 Daniel Andersson -90 Glanshammars IF 15:36
31 Ola Andersson -68 Örebro AIK 15:40
32 Ulf Eriksson -64 Hällefors LK 16:10
33 Lars Andersson -59 Storådalens SK 16:15
34 Jan Sundelius -65 IF Spartacus 16:18
35 Hans Byrén -65 IF Spartacus 16:25
36 Johan Gunnarsson -72 Glanshammars IF 16:25
37 Krister Romedahl -50 IF Spartacus 16:28
38 Lasse Eskelinen -48 Kumla SF 16:30
39 Karwan Tahir -61 IF Spartacus 16:37
40 Peter Comét -56 IFK Nora långlöpning 16:39
41 Sven Nilsson -58 IF Start 16:49
42 Magnus Svensson -66 Örebro AIK 16:58
43 Johan Lindskog -72 Garphyttans IF 17:00
44 Niklas Källenback -68 Glanshammars IF 17:02
45 Joakim Oskarsson -61 IFK Nora 17:03
46 Mikael Bilock -66 Glanshammars IF 17:11
47 Andreas Jonsson -90 Laxå OK 17:21
48 Håkan Broman -62 Östansjö SK 17:24
49 Jan Myrtorp -41 Brohyttans IF 17:34
50 Lars Karlsson -64 Östansjö SK 17:39
51 Sivert Lignell -53 IF Start 17:42
52 Klas Flygare -65 Glanshammars IF 17:45
53 Stig Jonsson -62 Laxå OK 17:53
54 Alfred Wreeby -93 Mosjö FK 18:01
55 Bengt Jansson -61 IF Start 18:02
56 Per Börjesson -54 Östansjö SK 18:07
57 Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF 18:17
58 Tommy Andersson -48 IFK Nora långlöpning 18:26
59 Fredrik Millertson -65 Glanshammar 18:30
60 Leif Rysén -51 Brevens IF 18:30
61 Niklas Jälevik -64 KFUM Örebro 18:36
62 K-G Agartsson -47 Östansjö SK 18:41
63 Sören Borg -61 Örebro AIK 18:57
64 Hugo Liss -42 Storådalens SK 19:11
65 Gösta Carlsson -44 KFUM Örebro 19:36
66 Bosse Engborg -55 Hällefors LK 20:14
67 Bo H Gustafson -47 Örebro AIK 20:24
68 Kent Johansson -68 Östansjö SK 20:26
69 Sven-Olov Dahlgren -44 Kopparbergs IF 20:50
70 Christer Lilja -48 Brevens IF 21:17
71 Arne Evertsson -41 Storådalens SK 24:15
72 Samuel Eriksson -38 Brohyttans IF 25:45

Lagresultat Kvinnor Veteraner
1 Lotta Lennartsson -69 IF Start 15:49
Charlotte Nilsson -66 16:28
Rose Marie Enmalm -54 17:58 50:15
2 Lena Lundqvist -69 Storådalens SK 19:30
Leila Backlund -61 20:21
Birgitta Jansson -42 20:34 60:25

Lagresultat Kvinnor
1 Lotta Lennartsson -69 IF Start 15:49
Charlotte Nilsson -66 16:28
Rose Marie Enmalm -54 17:58 50:15
2 Lena Lundqvist -69 Storådalens SK 19:30
Leila Backlund -61 20:21
Birgitta Jansson -42 20:34 60:25

Lagresultat Män Veteraner
1 Peter Wiker -72 Hällefors LK 14:08
Christer Gustavsson -57 15:35
Ulf Eriksson -64 16:10 45:53
2 Sören Forsberg -63 IF Start 14:47
Tauno Mertala -53 15:11
Sven Nilsson -58 16:49 46:47
3 Jan Sundelius -65 IF Spartacus 16:18
Hans Byrén -65 16:25
Krister Romedahl -50 16:28 49:11
4 Peter Comét -56 IFK Nora 16:39
Joakim Oskarsson -61 17:03
Tommy Andersson -48 18:26 52:08
5 Ola Andersson -68 Örebro AIK 15:40
Magnus Svensson -66 16:58
Bo H Gustafson -47 20:24 53:02
6 Håkan Broman -62 Östansjö SK 17:24
Lars Karlsson -64 17:39
Per Börjesson -54 18:07 53:10
7 Markku Jäsperi -64 Brevens IF 14:29
Leif Rysén -51 18:30
Christer Lilja -48 21:17 54:16
8 Lars Andersson -59 Storådalens SK 16:15
Hugo Liss -42 19:11
Arne Evertsson -41 24:15 59:41

Lagresultat Män
1 Jakob Olars -84 Kumla SF 13:37
Patrik Persson -83 13:49
Mathias Wahlqvist -72 14:21 41:47
2 Peter Wiker -72 Hällefors LK 14:08
Tommy Sundberg -74 14:34
Fredrik Sundberg -76 14:44 43:26
3 Arturs Steinbergs -74 KFUM Örebro 13:32
Lukas Melander -90 15:05
Lars Drageryd -89 15:33 44:10
4 Daniel Brånn -82 Kumla SF 14:46
Erik Eskelinen -84 14:51
Dan Bäck -75 15:00 44:37
5 Hans Persson -66 Glanshammars IF 14:49
Fredrick Djupström -68 14:55
Christher Johansson -63 15:07 44:51
6 Rasmus Skoglund -81 Örebro AIK 14:15
Rickard Wirén -78 15:15
Ola Andersson -68 15:40 45:10
7 Sören Forsberg -63 IF Start 14:47
Tauno Mertala -53 15:11
Mattias Gustafsson -74 15:19 45:17
8 Björn Wahlgren -68 Hällefors LK 15:03
Christer Gustavsson -57 15:35
Ulf Eriksson -64 16:10 46:48
9 Per Eklöf -81 IFK Nora 14:16
Peter Comét -56 16:39
Joakim Oskarsson -61 17:03 47:58
10 Daniel Andersson -90 Glanshammars IF 15:36
Johan Gunnarsson -72 16:25
Niklas Källenback -68 17:02 49:03
11 Albin Olausson -92 Åsbro GoIF 15:20
Kenneth Karlsson -66 15:30
Ove Karasiak -53 18:17 49:07
12 Jan Sundelius -65 IF Spartacus 16:18
Hans Byrén -65 16:25
Krister Romedahl -50 16:28 49:11
13 Björn Evertsson -87 Storådalens SK 14:20
Lars Andersson -59 16:15
Hugo Liss -42 19:11 49:46
14 Sven Nilsson -58 IF Start 16:49
Sivert Lignell -53 17:42
Bengt Jansson -61 18:02 52:33
15 Håkan Broman -62 Östansjö SK 17:24
Lars Karlsson -64 17:39
Per Börjesson -54 18:07 53:10
16 Mikael Bilock -66 Glanshammars IF 17:11
Klas Flygare -65 17:45
Fredrik Millertson -65 18:30 53:26
17 Markku Jäsperi -64 Brevens IF 14:29
Leif Rysén -51 18:30
Christer Lilja -48 21:17 54:16
18 Magnus Svensson -66 Örebro AIK 16:58
Sören Borg -61 18:57
Bo H Gustafson -47 20:24 56:19