DM i terränglöpning  för Närke 13 oktober 2007    
Tävlingsplats: Elljusspåret i Östansjö    
Start och mål vid Soldattorpet    
Arrangör: Östansjö SK      
Tävlingsledare: Per Börjesson    
Banansvariga: Kent Johansson och Benny Frost  
Väder: noll grader och vindstilla, växlande molninghet med lite sol
         
Resultat          
Placering Namn Född Förening Tid  
M 12000 m    1)  Matt Speake 83  Kumla SF  40:53  
2)  Per Sjögren 79  KFUM Örebro  41:47  
3)  Jakob Olars 84  Kumla SF  41:59  
4)  Erik Anfält 76  Örebro AIK  43:25  
5)  Stefan Olars 84  Kumla SF  44:21  
6)  Tomas Hallmén 70  Åsbro GoIF  45:06  
7)  Ulf Hallmén 68  Hagaby GoIF  45:21  
8)  Dan Bäck 75  Kumla SF  45:46  
9)  Daniel Attås 87  Kumla SF  46:34  
10)  Tauno Mertala 53  IF Start  47:20  
11)  Kenneth Karlsson 66  Åsbro GoIF  47:36  
12)  Lukas Melander 90  KFUM Örebro  48:03  
13)  Rickard Wirén 78  Örebro AIK  48:20  
14)  Ola Andersson 68  Örebro AIK  48:29  
15)  Lars Andersson 59  Storådalens SK  51:39  
16)  Agim Adzami 74  IF Spartacus  51:41  
17)  Sven Nilsson 58  IF Start  51:44  
18)  Björn Göthlin 68  Stocksäters IF  51:56  
19)  Joakim Oskarsson 61  IFK Nora  52:06  
20)  Michael Bergkvist 60  Hällefors LK  52:58  
21)  Karwan Tahir 61  IF Spartacus  53:20  
22)  Benny Frost 65  Östansjö SK  54:25  
23)  Håkan Broman 62  Östansjö SK  54:46  
24)  Andreas Jonsson 90  Laxå OK  55:38  
25)  Pelle Rosdahl 74  Östansjö SK  55:43  
26)  Ove Karasiak 53  Åsbro GoIF  55:54  
27)  Tommy Persson 53  Kumla SF  56:47  
28)  Jimmy Holm 68  Laxå OK  57:19  
29)  Per Börjesson 54  Östansjö SK  57:45  
30)  Stig Jonsson 62  Laxå OK  58:11  
31)  Bengt Nilsson 49  Sköllersta IF  58:16  
32)  Lars Karlsson 64  Östansjö SK  58:38  
33)  Börje Nordin 50  Åsbro GoIF  59:01  
34)  Bengt Visén 60  Örebro AIK  59:05  
35)  Dag Rydén 53  Östansjö SK  59:38  
36)  Sören Borg 61  Örebro AIK  1:00:57  
37)  Sören Spjuth 61  Aspa IK  1:03:05  
38)  Jesper Johansson 80  Östansjö SK  1:05:28  
39)  Christer Lilja 48  Brevens IF  1:05:30  
         
M35 12000 m    1)  Tomas Hallmén 70  Åsbro GoIF  45:06  
2)  Ulf Hallmén 68  Hagaby GoIF  45:21  
3)  Ola Andersson 68  Örebro AIK  48:29  
4)  Björn Göthlin 68  Stocksäters IF  51:56  
5)  Jimmy Holm 68  Laxå OK  57:19  
         
M40 12000 m    1)  Kenneth Karlsson 66  Åsbro GoIF  47:36  
2)  Benny Frost 65  Östansjö SK  54:25  
3)  Lars Karlsson 64  Östansjö SK  58:38  
         
 M45 12000 m    1)  Lars Andersson 59  Storådalens SK  51:39  
2)  Sven Nilsson 58  IF Start  51:44  
3)  Joakim Oskarsson 61  IFK Nora  52:06  
4)  Michael Bergkvist 60  Hällefors LK  52:58  
5)  Karwan Tahir 61  IF Spartacus  53:20  
6)  Håkan Broman 62  Östansjö SK  54:46  
7)  Stig Jonsson 62  Laxå OK  58:11  
8)  Bengt Visén 60  Örebro AIK  59:05  
9)  Sören Borg 61  Örebro AIK  1:00:57  
10)  Sören Spjuth 61  Aspa IK  1:03:05  
         
M50 12000 m    1)  Tauno Mertala 53  IF Start  47:20  
2)  Ove Karasiak 53  Åsbro GoIF  55:54  
3)  Tommy Persson 53  Kumla SF  56:47  
4)  Per Börjesson 54  Östansjö SK  57:45  
5)  Dag Rydén 53  Östansjö SK  59:38  
         
M55 12000 m    1)  Bengt Nilsson 49  Sköllersta IF  58:16  
2)  Börje Nordin 50  Åsbro GoIF  59:01  
3)  Christer Lilja 48  Brevens IF  1:05:30  
         
M60 8000 m    1)  K-G Agartsson 47  Östansjö SK  37:34  
2)  Sture Bodare 44  Glanshammars IF  37:45  
3)  Gösta Carlsson 44  KFUM Örebro  38:20  
4)  Sven Olof Dahlgren 44  Kopparbergs IF  39:55  
         
M65 8000 m    1)  Jan Myrtorp 41  Brohyttans IF  36:42  
2)  Arne Evertsson 41  Storådalens SK  46:36  
3)  Samuel Eriksson 38  Brohyttans IF  51:45  
         
M70 8000 m    1)  Sven Andersson 34  Östansjö SK  52:50  
         
K 8000 m    1)  Anette Carlsson 78  KFUM Örebro  34:03 (ej DM)
2)  Jenny Nelsson 60  Östansjö SK  37:28  
3)  Laila Backlund 61  Storådalens SK  39:14  
4)  Karin Persson 88  Hagaby GoIF  39:48  
5)  Mia-Linn Arvidsson 77  IF Start  39:52  
6)  Birgitta Jansson 42  Storådalens SK  40:14  
7)  Carine Norström 50  IF Start  42:06  
8)  Fia Öhberg 77  Aspa IK  48:25  
9)  Catharina Wahlstedt 44  IF Start  48:25  
10)  Carina Wahlström 61  Aspa IK  48:51  
11)  Yvonne Karlsson 67  Aspa IK  50:40  
12)  Gun Karlsson 42  Aspa IK  1:02:35  
           
K40 8000 m    1)  Yvonne Karlsson 67  Aspa IF  50:40  
         
         
K45 8000 m    1)  Jenny Nelsson 60  Östansjö SK  37:28  
2)  Laila Backlund 61  Storådalens SK  39:14  
3)  Carina Wahlström 61  Aspa IK  48:51  
         
K55 8000 m    1)  Carine Norström 50  IF Start  42:06  
         
K60 8000 m    1)  Catharina Wahlstedt 44  IF Start  48:25  
         
K65 8000 m    1)  Birgitta Jansson 42  Storådalens SK  40:14  
2)  Gun Karlsson 42  Aspa IK  1:02:35  
         
Lagtävling Senior Män  1) Kumla SF 1     2:07.13  
 Matt Speake      40:53  
 Jakob Olars      41:59  
 Stefan Olars      44:21  
         
2) Örebro AIK     2:20.14  
Erik Anfält     43.25  
Rickard Wirén     48.20  
Ola Andersson     4.29  
         
3) Åsbro GoIF     2:28.36  
Tomas Hallmén     45.06  
Kenneth Karlsson     47.36  
Ove Karasiak     55.54  
         
4) Kumla SF 2     2:29.07  
Dan Bäck     45.46  
Daniel Attås     46.34  
Tommy Persson     56.47  
         
5) Östansjö SK 1     2:44.54  
Benny Frost     54.25  
Håkan Broman     54.46  
Pelle Rosdahl     55.43  
         
6) Laxå OK     2:51.08  
Andreas Jonsson     55.38  
Jimmy Holm     57.19  
Stig Jonsson     58.11  
         
7) Östansjö SK 2     2:56.01  
Per Börjesson     57.45  
Lars Karlsson     58.38  
Dag Rydén     59.38  
         
Lagtävling Senior Kvinnor 1) IF Start     2:10.23  
 Mia-Linn Arvidsson      39:52  
 Carine Norström      42:06  
 Catharina Wahlstedt      48:25  
         
2) Aspa IK     2:27.56  
 Fia Öhberg      48:25  
 Carina Wahlström      48:51  
Yvonne Karlsson     50.40  
         
Lagtävling Veteran Män  1) Åsbro GoIF     2:28.36  
 Tomas Hallmén      45:06  
 Kenneth Karlsson      47:36  
 Ove Karasiak      55:54  
2) Östansjö SK     2:46.56  
 Benny Frost      54:25  
 Håkan Broman      54:46  
 Per Börjesson      57:45  
         
Lagtävling veteran Kvinnor 1) Aspa IK     2:42.06  
Carina Wahlström     48.51  
Yvonne Karlsson     50.40  
Gun Karlsson     1:02.35