Närkes inneserie, deltävling 1, i Tybblelundshallen Örebro 16 dec 2015

  Arrangörer: Glanshammars IF, KFUM Örebro Friidrott, Stocksäters IF, Åsbro GoIF och Örebro AIK i samarbete.
 
  I resultatlistans högerkolumn finns poäng (age performance %) enligt WMA:s omräkningstabell.
  Då tävlingen fortsätter med 2000 m och 3000 m efter nyår så har deltagarnas ålder 2016 använts.
  Lägsta ålder för omräkning = 11 år.
 
   1000 M HEAT 1     
1Jonatan Gustafsson -99KFUM Örebro2.39,7685.00
2Haben Kidane -98Eskilstuna FI2.43,9881.72
3Jack Karlsson -99KFUM Örebro2.44,5282.54
4Michael Welday -99Stocksäters IF2.45,3682.12
5Siem Goitom -99Stocksäters IF2.46,7881.42
6Olle Tyrsmo -00KFUM Örebro2.48,2881.98
-Abdirizak Farah -98Stocksäters IFbröt

   1000 M HEAT 2     
1Erik Anfält -76Örebro AIK2.49,6481.40
2Patrik Johansson -65Östansjö SK2.50,1589.67
3Anders Ellow -82Örebro AIK2.54,7974.66
4Rodney Hundermark -69IFK Nora2.56,2683.56
5Sören Forsberg -63IF Start3.06,3483.29
6Daniel Frehde -79Karlslunds IF3.16,9968.05
7Abdi Hussein -98Stocksäters IF3.29,8363.86

   1000 M HEAT 3     
1Klara Frih -02Åsbro GoIF3.11,7581.46
2Esther Sandén Alin -00Stocksäters IF3.15,0677.58
3Minna Seger -01Glanshammars IF3.23,0975.57
4Liduina van Sitteren -89Örebro AIK3.28,0970.40
5Jenna Mogren -04Åsbro GoIF3.30,6377.74
6Ida Larsson -90Örebro AIK3.32,2169.04
7Celine Allard -01Eskilstuna FI3.45,7767.98

   1000 M HEAT 4     
1Peter Frih -71Åsbro GoIF3.09,5076.36
2Hans Persson -66Glanshammars IF3.14,5577.77
3Karl Kind -90Örebro AIK3.16,7166.34
4Stefan Gustavsson -86Örebro AIK3.17,2566.16
5Daniel Andersson -77IF Start3.19,8168.43
6Patrik Karpaty -67Örebro AIK3.23,2173.78
7Roger Elimä -78Örebro AIK3.24,5666.18
8Tomas Lahall -61Glanshammars IF3.25,7376.76
9Erik Åkerling -85Örebro AIK3.35,2460.63
10Ewan Dowding -70Åsbro GoIF3.50,5863.31

   1000 M HEAT 5     
1Hugo Öhrn -04IF Start3.32,2671.61
2Elias Kvist -03Örebro AIK3.38,3267.56
3Elias Andersson -04IF Start3.53,8964.98
4Anton Bergvall Malmcrona -06Östansjö SK3.57,9966.12
5Midea Allard -08Eskilstuna FI3.59,3170.56
6Nathalie Öberg -02IF Start4.02,9864.29
7Arvid Bergvall Malmcrona -08Östansjö SK4.21,6560.14
8Jenny Bergvall Malmcrona -74Östansjö SK4.28,8957.54
9Martina Ljungdahl -01Glanshammars IF4.36,1655.58

   1000 M HEAT 6     
1Lars Karlsson -64Östansjö SK3.30,1673.22
2Stefan Skytt -63Östansjö SK3.30,8773.60
3Torbjörn Sjölander -61Örebro AIK3.31,9274.52
4Anna Pettersson -70IF Start3.36,6774.20
5Ove Karasiak -53Åsbro GoIF3.38,5377.07
6Per Malmcrona -75Östansjö SK3.40,9263.08
7Tommy Andersen -60Örebro AIK3.43,0371.37
8Dag Rydén -53Östansjö SK3.52,6872.39
9Rose Marie Enmalm -54IF Start3.57,9183.52

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram