Resultat   Distriktsserien 7 jan 2006

  Närkes Friidrottsförbund arrangerade i Mässhallen, Örebro
 
    MÄN 1500 M    
1Anders Terning -87Wedevågs IF5.40,78
2Per Wilkås -64KFUM Örebro 15.43,17

    MÄN 60 M HÄCK    
1Torbjörn Sörman -86Wedevågs IF9.39
2Jonathan Waern -86Stocksäters IF10.00

    MÄN LÄNGD    
1Pontus Eliason -87Wedevågs IF5.66
2Vesa Rontti -72Stocksäters IF4.64
3Tomas Eriksson -51KFUM Örebro u.t.4.59
4Anders Tollstern -47KFUM Örebro 14.12

    MÄN KULA    
1Erik Henrysson -78KFUM Örebro 112.13
2Pontus Waern -88Stocksäters IF11.36
3Stefan Lindkvist -87Wedevågs IF8.43

    MÄN 4x200 M    
1Stefan Lindkvist - Anders Terning - Pontus Eliason - Torbjörn SörmanWedevågs IF1.38,64
-Jonathan Waern - Pontus Waern - Magnus Widström - Daniel DoyleStocksäters IFbröt

    P17-15 1000 M    
1Tim Sundström -89KFUM Örebro 12.54,80
2Lukas Melander -90Åsbro GoIF2.59,74
3Joakim Nilsson -91Stocksäter/Fjugesta4.05,89

    P17-15 60 M HÄCK    
1Jakob Holm -91Stocksäter/Fjugesta9.84P15
2Mattias Karlsson -89Åsbro GoIF10.11P17
3Simon Suontausta -91KFUM Örebro 110.38P15
4Adam Nyberg -92Glanshammars IF11.10P15

    P17-15 LÄNGD    
1Johan Stjernqvist -89KFUM Örebro 15.86
2Patrik Ahonen -90KFUM Örebro u.t.5.08
3Johan Pirsech -91Åsbro GoIF4.84
4Ted Ellbén 92Stocksäter/Fjugesta4.63
5Richard Berg -92IFK Halmstad u.t.4.58
6Sebastian Nyberg -92Glanshammars IF4.04

    P17-15 KULA    
1Pontus Lundin -90KFUM Örebro 18.655kg
2Isac Nordin -90Åsbro GoIF8.555kg
3Robin Nordqvist -91Stocksäter/Fjugesta5.814kg

    P17-15 4x200 M    
1Simon Suontausta - Fredrik Bergström - Patrik Ahonen - Pontus LundinKFUM Örebro 11.41,08
2Johan Pirsech - Mattias Karlsson - Lukas Melander - William PirsechÅsbro GoIF1.50,25
3Sebastian Waern - Ted Ellbén - Jakob Holm - Joakim NilssonStocksäter/Fjugesta1.54,34

    P13 200 M  HEAT 1  (ej i seriematchen)
1Philip Börgel -94Frövi IK33.17
2Simon Skoglund -94Frövi IK33.21

    P13 200 M  HEAT 2  (ej i seriematchen)
1Filip Gärdefors -93KFUM Örebro29.12
2Robin Forsell -94KFUM Örebro30.25
3Edvin Heggemann -94KFUM Örebro34.18

    P13 800 M    
1Petter Kroon -94KFUM Örebro 12.50,86
2Ahmed Mezergui -93Frövi IK3.02,58
3Oskar Mellqvist -94Kvismared/Fjugesta3.03,13

    P13 60 M HÄCK    
1Filip Gärdefors -93KFUM Örebro/Mosjö10.88
2Oskar Norström -93Stocksäters IF11.14
3Fredrik Robertsson -93Frövi IK12.85
4Charlie Marlowe -94KFUM Örebro 113.40

    P13 LÄNGD ZON    
1Anton Wirén -94KFUM Örebro 14.36
2Jonatan Alméen -93KFUM Örebro/Mosjö4.20
3Philip Börjel -94Frövi IK3.67

    P13 KULA 3,0    
1Simon Skoglund -94Frövi IK7.50
2Martin Bergwall -94KFUM Örebro/Mosjö7.03
3Edvin Heggemann -94KFUM Örebro 16.76

    P13 4x200 M    
1Jonatan Almén - Robin Forsell - Martin Bergwall - Filip GärdeforsKFUM Örebro/Mosjö2.07,56
2Charlie Marlowe - Petter Kroon - Edvin Heggemann - Anton WirénKFUM Örebro 12.12,57
3Simon Skoglund - Fredrik Robertsson - Ahmed Mezergui - Philip BörgelFrövi IK2.16,68

    P11 60 M    
1Philip Granath -96Mosjö SK9.58
2Adam Filmby -95Glanshammars IF9.64
3Manuel Antique Henningsson -96Frövi IK10.49

    P11 600 M    
1Samuel Spjut -95Frövi IK2.00,08
2Jesper Frykholm -96Glanshammars IF2.03,12

    P11 LÄNGD ZON    
1Hampus Edqvist -96Mosjö SK3.62
2Hampus Gustavsson -97Frövi IK3.19
3Daniel Carlsson -96Glanshammars IF2.95

    P11 KULA 2,0    
1Olle Ahlsson -96Mosjö SK7.88
2William Bergenarp -96Glanshammars IF6.59
3Tobias Björling -97Frövi IK4.61

    P11 4x200 M    
1Tobias Björling - Manuel Antique - Hampus Gustavsson - Samuel SpjutFrövi IK2.25,39
2Philip Granath - Olle Ahlsson - Hampus Edqvist - Philip GranathMosjö SK u.t.2.25,91
3Adam Filmby - Daniel Carlsson - William Bergenarp - Jesper FrykholmGlanshammars IF2.26,09

    KVINNOR 1500 M    
1Emma Andersson -92Garphyttans IF6.34,85

    KVINNOR/F17 60 M HÄCK  F17-HÄCKAR  
1Ellen Sääw -90Stocksäters IF grön9.15
2Hanna Andersson -90Garphyttans IF9.91
3Anna Svensson -90Stocksäters IF gul10.36

    KVINNOR HÖJD    
1Katarina Stensson -88KFUM Örebro1.56
2Malin Rydberg -90Garphyttans IF1.28

    KVINNOR KULA    
1Lina Pohl -87KFUM Örebro10.80
2Elin Andersson -87Garphyttans IF7.62

    KVINNOR 4x200 M    
1Emma Andersson - Malin Rydberg - Sofia Adolfsson - Hanna AnderssonGarphyttans IF2.00,94

    F17-15 1000 M    
1Ann Hyvärinen -90KFUM Örebro u.t.3.22,63
2Elin Kindberg -90KFUM Örebro Spice Girls3.23,15
3Emelie Forsell -91KFUM Örebro Bloggarna3.28,21
4Amanda Sundström -91KFUM Örebro u.t.3.28,21
5Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro u.t.3.39,88
6Sofie Wahlstedt -90KFUM Örebro3.45,27
7Sandra Svallin -92Åsbro GoIF3.46,14
8Malin Lignell -92Stocksäters IF grön4.00,80
9Anna Forslund -90Stocksäters IF gul4.00,80
10Julia Berger -92Mosjö SK4.27,85

    F17-15 60 M HÄCK  F15-HÄCKAR  
1Elin Östlund -91KFUM Örebro9.22
2Johanna Andersson -91Stocksäters IF u.t.10.07
3Joanna Wilkås -91KFUM Örebro Blobbarna10.72
4Ida Johansson -91Åsbro GoIF11.28
5Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro Spice Girls11.39
6Natalie Berger -91Mosjö SK12.01

    F17-15 HÖJD    
1Karin Andersson -89KFUM Örebro Spice Girls1.59
2Malin Eriksson -91KFUM Örebro1.48
3Emma Norström -92Stocksäters IF grön1.48
4Sandra Wagner -92KFUM Örebro u.t.1.48
5Emma Göthlin -91Stocksäters IF u.t.1.43
6Sofie Hallström -92KFUM Örebro Blobbarna1.43
7Linda Albrektsson -92Åsbro GoIF1.43
7Charlotte Björkgren -91Stocksäters IF gul1.43
9Clara Lindroth -91Kvismaredalens IF1.38

    F17-15 KULA 3,0    
1Joanna Nydén -89Wedevågs IF u.t.10.92
2Johanna Andersson -91Stocksäters IF grön9.63
3Louise Bergvall -91Mosjö SK8.63
4Gabriella Bager -91KFUM Örebro7.78
5Hanna Lindén -92KFUM Örebro Blobbarna7.66
6Cecilia Elfving -92Stocksäters IF gul7.55
7Ann Hyvrinen -90KFUM Örebro Spice Girls7.48
8Kristina Erlandsson -92Kvismaredalens IF7.42
9Beatrice Johansson -92Åsbro GoIF7.24

    F17-15 4x200 M  HEAT 1  
1Natalie Berger - Julia Berger - Louise Bergwall - Malin GrananderMosjö SK2.11,95

    F17-15 4x200 M  HEAT 2  
1Josefine Löf - Sandra Wagner - Sofie Hallström - Hanna JakobsenKFUM Örebro Blobbarna1.53,55
2Anna Karlsson - Cecilia Elfving - Anna Svensson - Charlotte BjörkgrenStocksäters IF gul1.55,86
3Malin Wahlström - Beatrice Johansson - Sandra Svallin - Linda AlbrektssonÅsbro GoIF2.03,90

    F17-15 4x200 M  HEAT 3  
1Sandra Barkestam - Malin Eriksson - Elin Östlund - Gabriella BagerKFUM Örebro1.48,13
2Emma Norström - Emma Göthlin - Johanna Andersson - Ellen SääwStocksäters IF grön1.56,54
3Jessica Hjelmhagen - Amanda Sundström - Elin Kindberg - Ann HyvärinenKFUM Örebro Spice Girls1.57,38

    F13 200 M  HEAT 1  (ej i seriematchen)
1Jessica Nilsson -94Fjugesta IF32.93
2Alexandra Gelnert -94KFUM Örebro34.74

    F13 200 M  HEAT 2  (ej i seriematchen)
1Sara Jernfält -93KFUM Örebro29.61
2Ellen Hjort -93KFUM Örebro 29.63
3Louise Sundström -94KFUM Örebro33.36

    F13 800 M    
1Julia Gustavsson -94Wedevåg/Frövi2.53,65
2Camilla Björkgren -93Stocksäters IF gul2.55,20
3Louise Sundström -94KFUM Örebro3.02,05
4Malin Ivansson -93Stocksäters IF grön3.09,93
5Isabelle Carlsson-Pallin -94Mosjö SK svart3.11,00
6Amanda Eliasson -93Fjugesta IF3.11,94
7Jessica Blomstrand -93Mosjö SK gul3.14,79
8Cissi Erlandsson -94Kvismaredalens IF3.19,42

    F13 60 M HÄCK    
1Ellen Hjort -93KFUM Örebro10.66
2Denise Sandell -94Wedevåg/Frövi11.82
3Amanda Notstam -93Glanshammars IF12.65
4Jessica Nilsson -94Fjugesta IF13.14
5Julia Blomberg -94Mosjö SK svart13.94
6Emelie Aldenfalk -96Stocksäters IF grön14.39
7Malin Köpberg -93Stocksäters IF gul14.59
8Filippa Afzelius -94Mosjö SK gul14.93

    F13 HÖJD    
1Kajsa Eckerwall -94Stocksäters IF gul1.40
2Petra Levtsuck -94Mosjö SK gul1.40
3Angelica GelfgrenKFUM Örebro1.40
4Ellen Franzén -94Mosjö SK svart1.36
5Rebecka Fredriksson -94Kvismaredalens IF1.32
6Ida Augustsson -94Stocksäters IF grön1.20
7Elin Johansson -95Wedevåg/Frövi1.12

    F13 KULA 2,0    
1Sofia Jonson-Röök -94Kvismaredalens IF9.26
2Sara Berger -93Mosjö SK svart8.44
3Hanna Hellsing -94Wedevåg/Frövi8.22
4Caroline Berger -93Mosjö SK gul8.20
5Malin Gillman -94Stocksäters IF gul8.18
6Josefine Sternoff -93Glanshammars IF7.60
7Erika Lignell -94Stocksäters IF grön7.17
8Karolina Edberger -94Fjugesta IF5.83
9Alexandra Gelfgren -94KFUM Örebro5.29

    F13 4x200 M  HEAT 1  
1Sofia Jonsson-Röök - Cissi Erlandsson - Malin Erlandsson - Rebecka FredrikssonKvismaredalens IF2.19,23
2Karolina Edberger - Jessica Nilsson - Amanda Eliasson - Jenny NilssonFjugesta IF u.t.2.26,58

    F13 4x200 M  HEAT 2  
1Ellen Hjort - Alexandra Gelfgren - Angelica Gelfgren - Sara JernfäldtKFUM Örebro2.10,45
2Jessica Blomstrand - Filippa Afzelius - Caroline Berger - Petra LevtsuckMosjö SK gul2.18,23
3Emelie Aldenfalk - Malin Ivansson - Erika Lignell - Ida AugustssonStocksäters IF grön2.24,80

    F13 4x200 M  HEAT 3  
1Elin Johansson - Hanna Hellsing - Julia Gustavsson - Denise SandellWedevåg/Frövi2.10,99
2Louise Harker - Julia Blomberg - Ellen Franzén - Isabelle Carlsson-PallinMosjö SK svart2.11,17
3Malin Köpberg - Kajsa Eckerwall - Malin Gillman - Camilla BjörkgrenStocksäters IF gul2.16,36

    F11 60 M    
1Cornelia Berg -96Frövi IK9.24
2Lovisa Frykholm -95Glanshammars IF9.42
3Matilda Björklund -95KFUM Örebro9.89
4Julia NärkebyKvismaredalens IF10.09
5Paulina Rasch -96Fjugesta IF10.60
6Emelie Karlsson -96Stocksäters IF11.43

    F11 600 M    
1Emma Schagerström -95KFUM Örebro2.04,12
2Pernilla Robertsson -96Frövi IK2.07,61
3JohannaElfving -96Stocksäters IF2.12,05
4Rebecka Öhman -96Glanshammars IF2.21,01
5Rebecca Mellqvist -96Fjugesta IF2.33,04
6Linnea PålssonKvismaredalens IF2.39,97

    F11 HÖJD    
1Alexandra Jonasson -95Stocksäters IF1.24
2Maja Lindroth -95Kvismaredalens IF1.20
3Emma Karlsson -95Frövi IK1.16
4Jennie Hedman -95KFUM Örebro1.16
5Jenny Nilsson -96Fjugesta IF1.12

    F11 KULA 2,0    
1Frida Lundberg -95KFUM Örebro7.15
2Signe Flygare -96Glanshammars IF6.13
3Amanda Öberg -96Fjugesta IF5.91
4Elsa LindrothKvismaredalens IF5.36
5Hanna Rylander -95Frövi IK5.03
6Elin Garberg -96Stocksäters IF4.21

    F11 4x200 M  HEAT 1  
1Emelie Karlsson - Alexandra Jonasson - Elin Garberg - Vera JohanssonStocksäters IF2.31,90
2Julia Närkeby - Linnea Pålsson - Elsa Lindroth - Maja LindrothKvismaredalens IF2.32,41
3Amanda Öberg - Paulina Rasch - Rebecca Mellqvist - Jenny NilssonFjugesta IF2.40,44

    F11 4x200 M  HEAT 2  
1Jennie Hedman - Frida Lundberg - Matilda Björklund - Emma SchagerströmKFUM Örebro2.16,03
2Lovisa Frykholm - Rebecka Öhman - Amanda Fagerström - Signe FlygareGlanshammars IF2.17,71
3Pernilla Robertsson - Cornelia Berg - Emma Karlsson - Hanna RylanderFrövi IK2.19,39

    F11 4x200 M  SAMLAD LISTA  
1Jennie Hedman - Frida Lundberg - Matilda Björklund - Emma SchagerströmKFUM Örebro2.16,03
2Lovisa Frykholm - Rebecka Öhman - Amanda Fagerström - Signe FlygareGlanshammars IF2.17,71
3Pernilla Robertsson - Cornelia Berg - Emma Karlsson - Hanna RylanderFrövi IK2.19,39
4Emelie Karlsson - Alexandra Jonasson - Elin Garberg - Vera JohanssonStocksäters IF2.31,90
5Julia Närkeby - Linnea Pålsson - Elsa Lindroth - Maja LindrothKvismaredalens IF2.32,41
6Amanda Öberg - Paulina Rasch - Rebecca Mellqvist - Jenny NilssonFjugesta IF2.40,44

Poängställningen:
MÄN 60mh 1500m Längd Kula Stafett Summa
Wedevågs IF 4 4 4 2 4 18
KFUM Örebro 1 3 2 4 9
Stocksäters IF 3 3 3 9
KFUM Örebro 2 0
 
P 17-15 60mh 1000m Längd Kula Stafett Summa
KFUM Örebro 1 4 6 6 6 6 28
Åsbro GoIF 5 5 5 5 5 25
Stocksäter/Fjugesta 6 4 4 4 4 22
Glanshammars IF 3 3 6
KFUM Örebro 2 0
Wedevågs IF 0
 
P 13 60mh 800m Längd Kula Stafett Summa
KFUM Örebro 1 3 6 6 4 5 24
Frövi IK 4 5 4 6 4 23
KFUM Örebro/Mosjö 6 5 5 6 22
Stocksäters IF 5 5
Kvismaredalen/Fjugesta 4 4
Glanshammars IF 0
 
P 11 60m 600 m Längd Kula Stafett Summa
Frövi IK 3 6 5 4 6 24
Glanshammars IF 4 5 4 5 5 23
Mosjö SK 5 6 6 17
KFUM Örebro 0
Wedevågs IF 0
 
KVINNOR 60mh 1500m Höjd Kula Stafett Summa
Garphyttans IF 4 4 3 3 4 18
KFUM Örebro 4 4 8
Stocksäters IF 0
Wedevågs IF 0
 
F 17-15 60mh 1000m Höjd Kula Stafett Summa
KFUM Örebro 8 7 8 7 9 39
Stocksäters IF grön 9 5 7 9 6 36
KFUM Örebro Blobbarna 6 8 6 6 8 34
KFUM Örebro Spice Girls 4 9 9 4 5 31
Stocksäters IF gul 7 4 4,5 5 7 27,5
Åsbro GoIF 5 6 4,5 2 4 21,5
Mosjö SK 3 3 8 3 17
Kvismaredalens IF 3 3 6
KFUM Örebro 4 0
 
F 13 60mh 800m Höjd Kula Stafett Summa
Wedevåg/Frövi 8 9 3 7 8 35
KFUM Örebro 9 7 7 1 9 33
Mosjö SK svart 5 5 6 8 7 31
Stocksäters IF gul 3 8 9 5 6 31
Mosjö SK gul 2 3 8 6 5 24
Kvismaredalens IF 2 5 9 4 20
Stocksäters IF grön 4 6 4 3 3 20
Fjugesta IF 6 4 2 12
Glanshammars IF 7 4 11
 
F 11 60m 600m Höjd Kula Stafett Summa
KFUM Örebro 4 6 3 6 6 25
Frövi IK 6 5 4 2 4 21
Glanshammars IF 5 3 5 5 18
Stocksäters IF 1 4 6 1 3 15
Kvismaredalens IF 3 1 5 3 2 14
Fjugesta IF 2 2 2 4 1 11

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram