Resultat   Distriktsserien 14 jan 2006

  Närkes Friidrottsförbund arrangerade i Mässhallen, Örebro
 
    MÄN 60 M    
1Pontus Eliason -87Wedevågs IF7.63
2Rickard Marklund -84KFUM Örebro Hulkarna7.64
3Hans Widström -53Stocksäters IF8.47

    MÄN 800 M    
1Andreas Karlsson -88KFUM Örebro Hulkarna2.02,45
2Jonathan Waern -86Stocksäters IF2.02,69
3Rickard Marklund -84KFUM Örebro u.t.2.06,84
4Torbjörn Sörman -86Wedevågs IF2.22,52

    MÄN HÖJD    
1Jerker Porat -78KFUM Örebro Hulkarna1.80
2Robin Åhlgren -90Wedevågs IF1.70
3Kenneth Norström -60Stocksäters IF1.65

    MÄN KULA    
1Erik Henrysson -79KFUM Örebro Hulkarna12.84
2Pontus Waern -88Stocksäters IF11.41
3Anders Terning -87Wedevågs IF10.52

    MÄN 4x200 M    
1Jonathan Waern - Pontus Waern - Kenneth Norström - Hans WidströmStocksäters IF1.47,97
-Robin Åhlgren - Anders Terning - Pontus Eliason - Torbjörn SörmanWedevågs IFdiskv

    P17-15 60 M    
1Pontus Lundin -90KFUM Örebro 17.50
2William Pirsech -89Åsbro GoIF8.08
3Johan Pirsech -91Åsbro GoIF u.t.8.53
4Sebastian Nyberg -92Glanshammars IF9.17
5Robin Nordqvist -91Stocksäter/Fjugesta9.93

    P17-15 800 M    
1Lukas Melander -90Åsbro GoIF2.14,64
2Shad Askari -90KFUM Örebro 12.35,75
3Joakim Nilsson -91Stocksäter/Fjugesta2.51,15
4Oskar Wange -92Glanshammars IF2.52,29

    P17-15 HÖJD    
1Erik Sundlöf -91Glanshammars IF1.83
2Simon Suontausta -91KFUM Örebro 11.70
3Ted Ellbén 92Stocksäter/Fjugesta1.65
4Linus Ekblad -91Glanshammars IF1.50
5Johan Pirsech -91Åsbro GoIF1.45

    P17-15 KULA    
1Erik Sundlöf -91Glanshammars IF13.334kg
2Jakob Holm -91Stocksäter/Fjugesta11.424kg
3Johan Stjernqvist -89KFUM Örebro 19.545kg
4Isac Nordin -90Åsbro GoIF8.715kg

    P17-15 4x200 M  HEAT 1  
1Isac Nordin - Johan Pirsech - Lukas Melander - William PirsechÅsbro GoIF1.52,04
2Jakob Holm - Ted Ellbén - Joakim Nilsson - Robin NordqvistStocksäter/Fjugesta2.00,81
3Sebastian Nyberg - Oskar Wange - Linus Sjögren - Adam NybergGlanshammars IF2.17,77

    P17-15 4x200 M  HEAT 2  
1Shad Askari - Fredrik Bergström - Simon Suontausta - Pontus LundinKFUM Örebro 11.42,21

    P13 60 M    
1Oskar Norström -93Stocksäters IF8.74
2Anton Wirén -94KFUM Örebro 19.05
3Robin Forsell -94KFUM Örebro/Mosjö9.45
4Simon Skoglund -94Frövi IK9.80

    P13 200 M    
1Robin Forsell -94KFUM Örebro29.48
2Anton Wirén -94KFUM Örebro30.82
3Oskar Mellquist -94Fjugesta IF34.64

    P13 600 M    
1Filip Gärdefors -93KFUM Örebro/Mosjö1.48,27
2Petter Kroon -94KFUM Örebro 11.52,54
3Philip Börjel -94Frövi IK2.01,19
4Oskar Mellquist -94Kvismared/Fjugesta2.15,94

    P13 HÖJD    
1Geir Thyresson -93Stocksäters IF1.50
2Edvin Heggemann -94KFUM Örebro 11.45
3Johannes PetterssonKFUM Örebro/Mosjö1.45
4Ahmed Mezergui -93Frövi IK1.10

    P13 KULA 3,0    
1Fredrik Robertsson -93Frövi IK8.36
2Daniel Axelsson -93Stocksäters IF8.28
3Jonathan AlméenKFUM Örebro/Mosjö8.08
4Charlie Marlowe -94KFUM Örebro 16.47

    P13 4x200 M  HEAT 1  
1Jonatan Alméen - Robin Forsell - Martin Bergvall - Filip GärdeforsKFUM Örebro/Mosjö2.04,39
2Joar Thyresson - Oskar Norström - Daniel Axelson - Geir ThyressonStocksäters IF2.06,86

    P13 4x200 M  HEAT 2  
1Benjamin Örneus - Charlie Marlowe - Petter Kroon  - Anton WirénKFUM Örebro 12.07,07
2Simon Skoglund - Fredrik Robertsson - Ahmed Mezergui - Philip BörjelFrövi IK2.13,16

    P11 60 M    
1Jesper Frykholm -96Glanshammars IF9.41
2Philip Granath -96Mosjö SK9.50
3Tobias Björling -97Frövi IK10.77

    P11 400 M HINDER    
1Samuel Spjut -95Frövi IK1.18,84
2Oscar Östebo -96Glanshammars IF1.20,27
3Jens Roslund -96Mosjö SK1.42,11

    P11 HÖJD    
1Manuel Antique-Henningsson -96Frövi IK1.15
2Christopher Sandberg -96Glanshammars IF1.15
3Hampus Edqvist -96Mosjö SK1.05

    P11 KULA 2,0    
1Olle Ahlsson -96Mosjö SK8.30
2Daniel Karlsson -96Glanshammars IF5.62
3Hampus Gusavsson -97Frövi IK4.56

    P11 4x200 M    
1Adam Filmby - Oscar Östebo - William Bergenarp - Anton ÖsteboGlanshammars IF2.21,54
2Jens Roslund - Olle Ahlsson - Hampus Edqvist - Philip GranathMosjö SK2.26,59
3Tobias Björling - Manuel Antique - Hampus Gustavsson - Samuel SpjutFrövi IK2.28,28

    KVINNOR 60 M    
1Malin RydbergGarphyttans IF9.18

    KVINNOR 800 M    
1Rebecca Högberg -84KFUM Örebro2.26,75
2Emma Andersson -92Garphyttans IF2.41,30

    KVINNOR LÄNGD    
1Hanna Andersson -90Garphyttans IF4.98
2Joanna Nydén -89Wedevågs IF4.54

    KVINNOR KULA    
1Lina Pohl -87KFUM Örebro10.78
2Kristin Sörman -88Wedevågs IF10.67
3Elin Andersson -87Garphyttans IF7.65

    KVINNOR 4x200 M    
1Emma Andersson - Malin Rydberg - Sofia Adolfson - Hanna AnderssonGarphyttans IF1.57,57

    F17-15 60 M  HEAT 1  
1Joanna Wilkås -91KFUM Örebro Blubbarna8.55
2Elin Kindberg -90KFUM Örebro Spice Girls8.73
3Malin Lignell -92Stocksäters IF grön9.03
4Rebecka Almgren -91Mosjö SK9.42
5Amanda AnderssonKvismaredalens IF9.66

    F17-15 60 M  HEAT 2  
1Elin Östlund -91KFUM Örebro7.85
2Ellen Sääw -90Stocksäters IF7.89
3Charlotte Björkgren -91Stocksäters IF gul8.44
4Malin Wahlström -90Åsbro GoIF8.52
5Sandra Barkestam -92KFUM Örebro8.57

    F17-15 800 M    
1Sandra Wagner -92KFUM Örebro Blubbarna2.34,98
2Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro Spice Girls2.41,32
3Sandra Svallin -92Åsbro GoIF2.42,80
4Emma Johansson -90Mosjö SK2.44,99
5Zara Nilsson -90KFUM Örebro2.45,89
6Emma Göthlin -91Stocksäters IF grön2.53,23

    F17-15 LÄNGD    
1Karin Andersson -89KFUM Örebro u.t.5.33
2Malin Eriksson -91KFUM Örebro5.19
3Sofie Hallström -92KFUM Örebro Blubbarna4.96
4Sara Cavretti -90KFUM Örebro Spice Girls4.91
5Anna Forslund -90Stocksäters IF gul4.77
6Jennifer Rosengren -92Åsbro GoIF4.67
7Beatrice Örtenberg -91Mosjö SK4.65
8Clara LindrothKvismaredalens IF4.16
9Emma Norström -92Stocksäters IF grön4.09

    F17-15 KULA 3,0    
1Karin Andersson -89KFUM Örebro Spice Girls12.98
2Elin Sundlöf -89Glanshammars IF u.t.11.49
3Joanna Nydén -89Wedevågs IF u.t.10.86
4Ellen Sääw -90Stocksäters IF grön10.81
5Johanna Andersson -91Stocksäters IF u.t.9.03
6Cecilia Elfving -92Stocksäters IF gul8.18
7Gabriella Bager -91KFUM Örebro8.13
8Kristina ErlandssonKvismaredalens IF8.10
9Louise Bergvall -91Mosjö SK8.01
10Hanna Lindén -92KFUM Örebro Blubbarna7.72
11Rebecca Karlsson -92Åsbro GoIF7.01

    F17-15 4x200 M  HEAT 1  
1Emma Johansson - Emelie Levtshuk - Beatrice Örtenberg - Rebecca AlmgrenMosjö SK2.04,45

    F17-15 4x200 M  HEAT 2  
1Sara Cavretti - Karin Andersson - Elin Kindberg - Ann HyvärinenKFUM Örebro Spice Girls1.50,71
2Jennifer Rosengren - Beatrice Johansson - Jenny Boberg - Linda AlbrektssonÅsbro GoIF1.56,87
3Anna Karlsson - Cecilia Elfving - Anna Forslund - Charlotte BjörkgrenStocksäters IF gul1.59,55

    F17-15 4x200 M  HEAT 3  
1Sandra Barkestam - Sara Ljunggren - Gabriella Bager - Sofie WahlstedtKFUM Örebro1.51,56
2Joanna Wilkås - Hanna Lindén - Emelie Forsell - Hanna JakobsenKFUM Örebro Blubbarna1.56,40
3Emma Norström - Mikaela Widström - Malin Lignell - Ellen SääwStocksäters IF grön1.57,80

    F13 60 M  HEAT 1  
1Erica Carlsson -93Stocksäters IF grön9.60
2Petra Levtchuk -94Mosjö SK gul9.60
3Ronja Sjögren -93Glanshammars IF9.67
4Sofie Sjöberg -94Fjugesta IF9.88
5Linda Allansson -93Stocksäters IF gul10.76

    F13 60 M  HEAT 2  
1Sara Jernfält -93KFUM Örebro8.90
2Denise Sandell -94Wedevåg/Frövi9.07
3Louise Harker -94Mosjö SK svart9.63
4Malin Erlandsson -94Kvismaredalens IF10.17

    F13 200 M  HEAT 1  
1Jessica Nilsson -94Fjugesta IF32.25
2Louise Sundström -94KFUM Örebro33.24

    F13 200 M  HEAT 2  
1Ellen Hjort -93KFUM Örebro29.13
2Emma Bengtsson -94KFUM Örebro33.14

    F13 200 M  HEAT 3  
1Angelica Gelfgren -93KFUM Örebro30.76
2Johanna Pettersson -94KFUM Örebro32.86
3Alexandra Gelfgren -94KFUM Örebro35.59

    F13/KVINNOR 200 M  HEAT 4  
1Rebecca Högberg -84KFUM Örebro27.06
2Camilla Björkgren -93Stocksäters IF29.24
3Sara Jernfält -93KFUM Örebro30.49

    F13 600 M    
1Jesica Nilsson -94Fjugesta IF1.58,18
2Julia Gustavsson -94Wedevåg/Frövi1.58,38
3Alexandra Johnsson -94Kvismaredalens IF2.01,95
4Malin GillmanStocksäters IF gul2.03,77
5Louise Sundström -94KFUM Örebro2.04,62
6Evelina NorinStocksäters IF grön2.06,25
7Isabelle Carlsson-Pallin -94Mosjö SK svart2.07,58
8Jessica Blomstrand -93Mosjö SK gul2.15,57
9Amanda Notstam -93Glanshammars IF2.18,15

    F13 LÄNGD ZON    
1Ellen Hjort -93KFUM Örebro4.38
2Ellen Franzén -94Mosjö SK svart4.32
3Emma Claesson -93Stocksäters IF gul4.26
4Amanda Eliasson -93Fjugesta IF4.10
5Sofia Jonsson-Röök -94Kvismaredalens IF4.09
6Elin Johansson -95Wedevåg/Frövi4.09
7Isabelle Wange -94Glanshammars IF3.59
8Mirjam Lindroos -93Mosjö SK gul3.58
9Elin AhlStocksäters IF grön3.02

    F13 KULA 2,0    
1Johanna Pettersson -94KFUM Örebro10.01
2Julia PalmStocksäters IF grön8.88
3Sara Berger -93Mosjö SK svart8.60
4Hanna Hellsing -94Wedevåg/Frövi7.92
5Rebecka Fredriksson -94Kvismaredalens IF7.77
6Ellen MattssonStocksäters IF gul5.93
7Karolina Edberger -94Fjugesta IF5.92
8Filippa Afezelius -94Mosjö SK gul5.81

    F13 4x200 M  HEAT 1  
1Jessica Blomstrand - Filippa Afezelius - Petra Levtchuk - Mirjam LindroosMosjö SK gul2.16,51
2Josefine Sternoff - Amanda Notstam - Isabelle Wange - Ronja SjögrenGlanshammars IF2.20,21
3Karolina Edberger - Jessica Nilsson - Amanda Eliasson - Sofie SjöbergFjugesta IF2.22,06

    F13 4x200 M  HEAT 2  
1Malin Gillman - Ellen Mattsson - Emma Claesson - Camilla BjörkgrenStocksäters IF gul2.08,15
2Sofia Jonsson-Röök - Cissi Erlandsson - Alexandra Johansson - Rebecka FredrikssonKvismaredalens IF2.11,85
3Erica Carlsson - Elin Ahl - Evelina Norin - Ida AugustssonStocksäters IF grön2.19,80

    F13 4x200 M  HEAT 3  
1Ellen Hjort - Alexandra Gelfgren - Emma Bengtsson - Angelica GelfgrenKFUM Örebro2.09,33
2Elin Johansson - Anja Bröyn - Julia Gustavsson - Denise SandellWedevåg/Frövi2.10,60
3Louise Harker - Angelica Öhrn - Ellen Franzén - Isabelle Carlsson-PallinMosjö SK svart2.12,95

    F11 60 M    
1Nellie Berg -96Frövi IK9.21
2Clara Bideby -95Glanshammars IF9.30
3Elin Johansson -95Wedevågs IF9.56
4Matilda Björklund -95KFUM Örebro9.82
5Vera JohanssonStocksäters IF9.83
6Madeleine Montgomery -96Kvismaredalens IF11.53
7Rebecca Mellqvist -96Fjugesta IF11.94

    F11 400 M HINDER    
1Emma Schagerström -95KFUM Örebro1.15,67
2Julia Närkeby -96Kvismaredalens IF1.21,57
3Hanna Rylander -95Frövi IK1.23,69
4Emma Ronqvist -95Glanshammars IF1.27,65
5Jenny Nilsson -96Fjugesta IF1.29,64
6Elin Garberg -96Stocksäters IF1.37,66

    F11 LÄNGD ZON    
1Maja Lindroth -95Kvismaredalens IF3.88
2Emma Karlsson -95Frövi IK3.783.71
3Lovisa Frykholm -95Glanshammars IF3.783.70
4Jennie Hedman -95KFUM Örebro3.61
5Johnna Elfving -96Stocksäters IF3.50
6Paulina Rasch -96Fjugesta IF3.33

    F11 KULA 2,0    
1Frida Lundberg -95KFUM Örebro6.73
2Alexandra JonassonStocksäters IF6.67
3Amanda Öberg -96Fjugesta IF5.72
4ElsaLindroth -96Kvismaredalens IF5.35
5Josefine Saari -95Frövi IK4.60
6Cecilia Djupström -95Glanshammars IF4.43

    F11 4x200 M  HEAT 1  
1Johanna Elfving - Vera Johansson - Emelie Karlsson - Alexandra JonassonStocksäters IF2.25,52
2Julia Närkeby - Madeleine Montgomery - Elsa Lindroth - Maja LindrothKvismaredalens IF2.30,74
3Jenny Nilsson - Paulina Rasch - Rebecca Mellquist - Amanda ÖbergFjugesta IF2.39,84

    F11 4x200 M  HEAT 2  
1Jennie Hedman - Frida Lundberg - Matilda Björklund - Emma SchagerströmKFUM Örebro2.14,94
2Clara Bideby - Emma Ronqvist - Signe Flygare - Rebecka ÖhmanGlanshammars IF2.22,00
3Hanna Rylander - Emma Karlsson - Josefine Saari - Nellie BergFrövi IK2.22,20

Poängställningen:
MÄN Match 1 60m 800m Höjd Kula Stafett Summa
Wedevågs IF 18 4 2 3 2 29
KFUM Örebro Hulkarna 9 3 4 4 4 24
Stocksäters IF 9 2 3 2 3 4 23
KFUM Örebro 2 0 0
 
P 17-15 Match 1 60m 800m Höjd Kula Stafett Summa
KFUM Örebro 1 28 6 5 6 4 6 55
Åsbro GoIF 25 5 6 3 3 5 47
Stocksäter/Fjugesta 22 3 4 5 5 4 43
Glanshammars IF 6 4 3 4 6 3 26
KFUM Örebro 2 0 0
Wedevågs IF 0 0
 
P 13 Match 1 60m 600m Höjd Kula Stafett Summa
KFUM Örebro 1 24 5 5 5 3 4 46
KFUM Örebro/Mosjö 22 4 6 4 4 6 46
Frövi IK 23 3 4 3 6 3 42
Stocksäters IF 5 6 6 5 5 27
Kvismaredalen/Fjugesta 4 3 7
Glanshammars IF 0 0
 
P 11 Match 1 60m 400mh Höjd Kula Stafett Summa
Glanshammars IF 19 5 4 4 4 5 41
Frövi IK 20 3 5 5 3 3 39
Mosjö SK 15 4 3 3 5 4 34
KFUM Örebro 0 0
Wedevågs IF 0 0
 
KVINNOR Match 1 60m 800m Längd Kula Stafett Summa
Garphyttans IF 18 4 3 4 2 4 35
KFUM Örebro 8 4 4 16
Wedevågs IF 0 3 3 6
Stocksäters IF 0 0
 
F 17-15 Match 1 60m 800m Längd Kula Stafett Summa
KFUM Örebro 39 9 5 9 6 8 76
KFUM Örebro Spice Girls 31 5 8 7 9 9 69
KFUM Örebro Blubbarna 34 6 9 8 3 7 67
Stocksäters IF grön 36 4 4 2 8 5 59
Stocksäters IF gul 27,5 8 6 7 4 52,5
Åsbro GoIF 21,5 7 7 5 2 6 48,5
Mosjö SK 17 3 6 4 4 3 37
Kvismaredalens IF 6 2 3 5 16
KFUM Örebro 4 0 0
 
F 13 Match 1 60m 600m Längd Kula Stafett Summa
KFUM Örebro 33 9 5 9 9 8 73
Wedevåg/Frövi 35 8 8 4 6 7 68
Mosjö SK svart 31 5 3 8 7 5 59
Stocksäters IF gul 31 1 6 7 4 9 58
Kvismaredalens IF 20 2 7 5 5 6 45
Stocksäters IF grön 20 7 4 1 8 3 43
Mosjö SK gul 24 6 2 2 2 4 40
Fjugesta IF 12 3 9 6 3 1 34
Glanshammars IF 11 4 1 3 2 21
 
F 11 Match 1 60m 400mh Längd Kula Stafett Summa
KFUM Örebro 25 4 6 3 6 6 50
Frövi IK 21 6 4 5 2 4 42
Glanshammars IF 18 5 3 4 1 5 36
Kvismaredalens IF 14 2 5 6 3 2 32
Stocksäters IF 15 3 1 2 5 3 29
Fjugesta IF 11 1 2 1 4 1 20

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram