Närkes ungdomsserie, 30 maj 2007

  Närkes Friidrottsförbund arrangerade på GIH:s IP, Örebro
 
    P15-17 200 M    Vind -0,4
1Olle Torstensson -92KFUM Örebro26.07
2Adam Lignell -93Mosjö FK28.26
-Robin Forsell -94KFUM Örebro27.40ut tävl

    P15-17 1500 M    
1Petter Kroon -95KFUM Örebro5.03,80
2Alfred Wreeby -93Mosjö FK5.21,63

    P15-17 SLÄGGA    
1Oskar Bergqvist -91Mosjö FK21.16

    P15-17 STAFETT 1000 M    
1Oskar Bergqvist - Elias Jakobsson - Alfred Wreeby - Adam LignellMosjö FK2.46,98

    P13 100 M    Vind -1,1
1Jacob Rhan -94Glanshammars IF14.27
2Samuel Spjut -95Frövi IK15.82
3Simon Gyllström -94Fjugesta IF18.23

    P13 800 M    
1Oskar Mellquist -94Fjugesta IF2.34,58
2Philip Börgel -94Frövi IK2.36,27

    P13 STAV    
1Joakim Johansson -94Fjugesta IF1.80
2Robin Wallin -94Frövi IK1.40

    P13 DISKUS 0,6    
1Robin Gustavsson -94Fjugesta IF25.08
2Simon Skoglund -94Frövi IK24.99
3Adam Filmby -95Glanshammars IF11.90

    P13 STAFETT 1000 M    
1Samuel Spjut - Simon Skoglund - Philip Börgel - Robin WallinFrövi IK2.51,67
2Robin Gustavsson - Simon Gyllström - Joakim Johansson - Oskar MellquistFjugesta IF2.52,87

    P11 100 M    Vind -0,8
1Jesper Frykholm -96Glanshammars IF14.77
2Kristoffer AnderssonFrövi IK16.25
3Pontus Grandelius -98Mosjö FK lag 216.96
4Simon de Reuver -96Mosjö FK lag 117.05

    P11 600 M    
1Oscar Östebo -96Glanshammars IF1.58,99
2Harald Larsson -96Mosjö FK lag 12.07,39
3Tobias BjörlingFrövi IK2.07,89
4Andreas Grandelius -96Mosjö FK lag 22.10,79

    P11 LÄNGD ZON    
1Philip Granath -96Mosjö FK lag 14.11
2Anton Östebo -96Glanshammars IF4.06
3Fredrik AdamssonFrövi IK3.89
4Jens Roslund -96Mosjö FK lag 23.62

    P11 SPJUT 400    
1Hampus Edqvist -96Mosjö FK lag 124.74
2Didrik Thor -96Mosjö FK lag 222.08
3Oscar Ronquist -97Glanshammars IF9.94
4Hampus GustafssonFrövi IK9.86

    P11 STAFETT 1000 M    
1William Bergenarp - Anton Östebo - Jesper Frykholm - Oscar ÖsteboGlanshammars IF2.56,40
2Hampus Edqvist - Harald Larsson - Simon de Reuver - Philip GranathMosjö FK lag 13.11,28
3Fredrik Adamsson - Tobias Björling - Hampus Gustafsson - Kristoffer AnderssonFrövi IK3.15,81
4Didrik Thor - Pontus Grandelius - Andreas Grandelius - Jens RoslundMosjö FK lag 23.34,10

    F15-17 200 M    Vind -1,2
1Sara Jernfält -93KFUM Örebro PoP27.14
2Sandra Wagner -92KFUM Örebro HSO27.68
3Erika Andersson -91IFK Nora31.26
4Elin Ahl -93Stocksäters IF32.80

    F15-17 1500 M    
1Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro PoP5.40,68
2Rebecca Nilsson -91IFK Nora6.00,65
3Malin Lignell -92Stocksäters IF6.29,40

    F15-17 HÖJD    
1Anna Svensson -90Stocksäters IF1.50
2Elin Kindberg -90KFUM Örebro PoP1.40
2Rebecca Andersson -93IFK Nora1.40
4Miriam Lindroos -93Mosjö FK1.20

    F15-17 SLÄGGA    
1Louise Bergvall -91Mosjö FK38.63
2Isabella Andersson -92KFUM Örebro PoP28.35
3Cecilia Elfving -92Stocksäters IF20.37
4Erika Isosalo -92IFK Nora15.46
-Sara Berger -93Mosjö FK 38.31ut tävl
-Julia Berger -92Mosjö FK 29.92ut tävl

    F15-17 STAFETT 1000 M    
1Caroline Ståhl - Ellen Hjort - Joanna Wilkås - Emelie ForsellKFUM Örebro PoP2.30,70
2Elin Ahl - Anna Forslund - Anna Svensson - Malin LignellStocksäters IF2.44,85
3Erika Andersson - Rebecca Nilsson - Rebecca Andersson - Erika IsosaloIFK Nora2.50,47

    F13 100 M  HEAT 1  Vind -1,1
1Amanda Schrenck -94Stocksäters IF14.74
2Petra Levtshuk -94Mosjö FK gul14.76
3Anja Bröyn -94Frövi/Wedevåg15.67

    F13 100 M  HEAT 2  Vind -1,1
1Sofia Sandgren -94KFUM Örebro lag 114.04
2Ellen Franzén -94Mosjö FK svart14.17
3Lovisa Frykholm -95Glanshammars IF14.48
4Emma Schagerström -95KFUM Örebro lag 214.48
5Sofia Jonsson-Röök -94Fjugesta/Kvismared14.53
6Emma Nordlund -95IFK Nora15.68

    F13 800 M    
1Ellen Mattsson -94Stocksäters IF2.35,86
2Lisa Bergdahl -95Glanshammars IF2.37,41
3Julia Gustavsson -94Frövi/Wedevåg2.37,42
4Julia Blomberg -94Mosjö FK svart2.37,58
5Rebecca Härd -94KFUM Örebro lag 22.45,44
6Sara Angelmyr -94IFK Nora2.51,24
7Isabelle Carlsson-Pallin -94Mosjö FK gul2.53,11
8Cecilia Erlandsson -94Fjugesta/Kvismared3.03,65
9Emma Bengtsson -94KFUM Örebro lag 13.22,19

    F13 STAV    
1Jessica Nilsson -94Fjugesta/Kvismared2.302,40 omhopp
2Johanna Pettersson -94KFUM Örebro lag 12.30
3Denise Sandell -94Frövi/Wedevåg2.10
4Julia Hammarberg -94KFUM Örebro lag 22.00
5Kajsa Eckerwall -94Stocksäters IF1.80
6Emma Ronquist -95Glanshammars IF1.60
-Julia Nygård -96IFK Nora0.00

    F13 DISKUS 0,6    
1Alexandra Johansson -94Fjugesta/Kvismared28.38
2Malin Gillman -94Stocksäters IF25.89
3Emma Isosalo -95IFK Nora20.94
4Rebacka Utterheim -95KFUM Örebro lag 116.56
5Nicole Asprou -94Frövi/Wedevåg14.82
6Louise Harker -94Mosjö FK svart14.04
7Filippa Afzelius -94Mosjö FK gul13.27
8Josefine Öhlund -94KFUM Örebro lag 212.92
9Signe Flygare -96Glanshammars IF12.51

    F13 STAFETT 1000 M  HEAT 1  
1Anja Bröyn - Gabrielle Asprou - Denise Sandell - Julia GustavssonFrövi/Wedevåg2.47,45
2Emma Nordlund - Emma isosalo - Sara Angelmyr - Julia NygårdIFK Nora2.56,45

    F13 STAFETT 1000 M  HEAT 2  
1Louise Harker - Ellen Franzén - Julia Blomberg - Angelica ÖhrnMosjö FK svart2.40,86
2Rebecca Härd - Emma Schagerström - Julia Hammarberg - Josefine ÖhlundKFUM Örebro lag 22.43,51
3Clara Bideby - Lovisa Frykholm - Signe Flygare - Lisa BergdahlGlanshammars IF2.44,83
4Sofia Jonsson-Röök - Malin Erlandsson - Alexandra Johansson - Jessica NilssonFjugesta/Kvismared2.45,22
5Vera Johansson - Kajsa Eckerwall - Julia Lundstedt - Malin GillmanStocksäters IF2.49,28
6Linn Skånberg - Johanna Pettersson - Rebecka Utterheim - Sofia SandgrenKFUM Örebro lag 12.52,72

    F11 100 M    
1Lina Gustavsson -97Fjugesta IF16.71
2Emelie Karlsson -96Stocksäters IF17.34

    F11 600 M    
1Johanna Elfving -96Stocksäters IF2.08,33
2Rebecka Mellquist -96Fjugesta IF2.30,98

    F11 LÄNGD ZON    
1Elin Garberg -96Stocksäters IF3.34
2Felicia Fransson -97Fjugesta IF3.15

    F11 SPJUT 400    
1Jenny Nilsson -96Fjugesta IF19.65
2Fredrika Eriksson-Corp -96Stocksäters IF8.78

    F11 STAFETT 1000 M    
1Lina Gustavsson - Paulina Rasch - Feicia Fransson - Jenny NilssonFjugesta IF3.19,14
-Elin Garberg - Emma - Frida - Fredrika Eriksson-CorpStocksäters IFbröt

SLUTSTÄLLNING 2007
 
P 15-17 Match 2 200 m 1500 m Höjd Slägga Stafett Summa
KFUM Örebro 25 3 3 3 34
Stocksäters IF 24 24
Mosjö FK 8 2 2 3 15
 
P 13 Match 2 100 m 800 m Stav Diskus Stafett Summa
Frövi IK 29 3 3 3 3 4 45
Fjugesta IF 20,5 2 4 4 4 3 37,5
KFUM Örebro 30 30
Glanshammars IF 14,5 4 2 20,5
 
P 11 Match 2 100 m 600 m Längd Spjut Stafett Summa
Glanshammars IF 38 4 4 3 2 4 55
Mosjö FK lag 2 27 2 1 1 3 1 35
Mosjö FK lag 1 16 1 3 4 4 3 31
Frövi IK 19 3 2 2 1 2 29
 
F 15-17 Match 2 200 m 1500 m Höjd Slägga Stafett Summa
KFUM Örebro PoP 73 8 8 7 7 8 111
Stocksäters IF 58 5 6 8 6 7 90
IFK Nora 54 6 7 6 5 6 84
KFUM Örebro HSO 71 7 78
Mosjö FK 20 5 8 33
 
F 13 Match 2 100 m 800 m Stav Diskus Stafett Summa
Fjugesta/Kvismaredalen 93 7 4 11 11 8 134
Stocksäters IF 82 6 11 7 10 6 122
KFUM Örebro lag 1 80 11 3 10 8 5 117
Mosjö FK svart 73 10 8 6 11 108
Glanshammars IF 66 9 10 6 3 9 103
KFUM Örebro lag 2 63 8 7 8 4 10 100
Frövi/Wedevåg 49 4 9 9 7 7 85
Mosjö FK gul 60 5 5 5 75
IFK Nora 52 3 6 9 4 74
 
F 11 Match 2 100 m 600 m Längd Spjut Stafett Summa
Fjugesta IF 25 3 2 2 3 3 38
Stocksäters IF 25 2 3 3 2 35

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram