Resultat Närkesserien 19 mars 2008

  Närkes Friidrottsförbund arrangerade i Mässhallen, Örebro
 
    P17+ 60 M HÄCK    (P15-avstånd och häckhöjd)
1Axel Frisén -93Stocksäters IF10.36

    P17+ 800 M    
1Joel Tolsheden -92Glanshammars IF2.28,18

    P17+ HÖJD    
1Oskar Norström -93Stocksäters IF1.72
2Sebastian Nyberg -92Glanshammars IF1.60

    P17+ KULA 5,0    
1Daniel Axelsson -93Stocksäters IF9.90
2Hugo Jansson -92Glanshammars IF9.89

    P17+ 4x100 M    
1Daniel Axelsson - Kjell-Arne Sjögren - Axel Frisén - Oskar NorströmStocksäter/Glanshammar52.51
2Joel Tolsheden - Oskar Wange - Sebastian Nyberg - Hugo JanssonGlanshammars IF52.58

    P15 60 M HÄCK    
1Jacob Rhan -94Fjugesta/Glanshammar11.67

    P15 800 M    
1Alfred Wreeby -93Mosjö FK2.27,74
2Oskar Mellquist -94Fjugesta/Glanshammar2.32,07
-Adam Lignell -93 utom tävlMosjö FK2.30,73

    P15 HÖJD    
1Robin Gustavsson -94Fjugesta/Glanshammar1.45

    P15 KULA 4,0    
1Adam Lignell -93Mosjö FK8.74
2Joakim Johansson -94Fjugesta/Glanshammar8.47
-Alfred Wreeby -93 utom tävlMosjö FK8.02

    P15 4x100 M    
1Robin Gustavsson - Joakim Johansson - Jacob Rhan - Oskar MellquistFjugesta/Glanshammar55.21
2Ellen Franzén - Adam Lignell - Isabelle Pallin - Alfred WreebyMosjömix56.93

    P13 60 M HÄCK    
1Adam Filmby -95Glanshammars IF11.49
2William Gunnarsson -97KFUM Örebro11.99
3Simon de Reuver -96Mosjö FK12.67
-Anton Johansson -96 utom tävlKFUM Örebro12.73

    P13 600 M    
1Henrik Hultgren -95KFUM Örebro1.52,35
2Sixten König -95Glanshammars IF2.06,45
3Harald Larsson -96Mosjö FK2.09,67

    P13 HÖJD    
1Albin Lager -96KFUM Örebro1.49
2Philip Granath -96Mosjö FK1.25
3Emil Nordin -95Glanshammars IF1.05

    P13 KULA 3,0    
1Didrik Thor -96Mosjö FK8.45
2Anton Johansson -96KFUM Örebro8.43
3William Bergenarp -96Glanshammars IF7.48

    P13 4x100 M    
1Henrik Hultgren - Albin Lager - William Gunnarsson - Anton JohanssonKFUM Örebro57.58
2William Bergenarp - Jesper Frykholm - Emil Nordin-Jansson - Adam FilmbyGlanshammars IF1.01,73
3Simon de Reuver - Didrik Thor - Harald Larsson - Philip GranathMosjö FK1.07,65

    P11 60 M    
1Oscar Ronquist -97Glanshammars IF9.87
2Anton Granström -99Kvismaredalens IF11.11

    P11 600 M    
1Gustav Zetterlund -00Glanshammars IF2.13,61
2Jesper Karlsson -00Kvismaredalens IF2.52,74

    P11 KULA 2,0    
1Jonas Berg -00Kvismaredalens IF4.56

    F17+ 60 M HÄCK    
1Ellinor Segerlind -88Glanshammars IF10.2484 cm
2Malin Lignell -92Stocksäters IF11.1376 cm

    F17+ 800 M    
1Sofia Lilja -91Stocksäters IF2.53,25
2Sandra Borgström -90Glanshammars IF3.21,75

    F17+ HÖJD    
1Anna Forslund -90Stocksäters IF1.48
2Anneli Hulldin -73Glanshammars IF1.35

    F17+ KULA 4,0    
1Julia Skugge -88Glanshammars IF9.23
2Mikaela Widström -90Stocksäters IF7.15

    F17+ 4x100 M    
1Malin Lignell - Anna Forslund - Sofia Lilja - Mikaela WidströmStocksäters IF55.28
2Sandra Borgström - Anneli Hulldin - Ellinor Segerlind - Julia SkuggeGlanshammars IF56.47

    F15 60 M HÄCK    
1Sofia Sandgren -94KFUM Örebro lag 110.80
2Kajsa Eckerwall -94Stocksäters IF11.68
3Sofia Jonsson-Röök -94Fjugesta/Kvismaredalen12.04
4Julia Hammarberg -94KFUM Örebro lag 212.43
5Julia Blomberg -94Mosjö FK svart12.45

    F15 800 M    
1Louise Sundström -94KFUM Örebro lag 12.41,68
2Malin Erlandsson -94Fjugesta/Kvismaredalen2.48,36
3Isabelle Carlsson-Pallin -94Mosjö FK gul2.50,13
4Anna Hildingsson -96Mosjö FK svart2.52,90
5Elin Ahl -93Stocksäters IF2.53,43
6Matilda Wahl -94KFUM Örebro lag 22.54,46

    F15 HÖJD    
1Petra Levtshuk -94Mosjö FK svart1.45
2Ellen Franzén -94Mosjö FK gul1.45
3Angelica Gelfgren -93KFUM Örebro lag 11.40
4Malin Gillman -94Stocksäters IF1.35
5Jessica Nilsson -94Fjugesta/Kvismaredalen1.30
6Josefine Öhlund -94KFUM Örebro lag 21.25

    F15 KULA 3,0    
1Julia Ortheden -95KFUM Örebro lag 19.73
2Emma Classon -93Stocksäters IF8.04
3Cecilia Erlandsson -94Fjugesta/Kvismaredalen7.23
4Louise Harker -94Mosjö FK svart6.85
5Alexandra Gelfgren -94KFUM Örebro lag 25.09

    F15 4x100 M  HEAT 1  
1Emma Classon - Elin Ahl - Kajsa Eckerwall - Malin GillmanStocksäters IF58.32
2Julia Hammarberg - Alexandra Gelfgren - Matilda Wahl - Josefin ÖhlundKFUM Örebro lag 21.00,67

    F15 4x100 M  HEAT 2  
1Sofia Sandgren - Emma Bengtsson - Louise Sundström - Angelica GelfgrenKFUM Örebro lag 156.78
2Anna Hildingsson - Louise Harker - Petra Levtshuk - Julia BlombergMosjö FK svart57.01
3Sofia Röök - Malin Erlandsson - Cecilia Erlandsson - Jessica NilssonFjugesta/Kvismaredalen58.67

    F13 60 M HÄCK    
1Clara Bideby -95Glanshammars IF11.20
2Caroline Gylling -97Stocksäters IF12.91
3Emma Nordlund -95IFK Nora13.83

    F13 600 M    
1Lisa Bergdahl -95Glanshammars IF1.52,59
2Vera Johansson -95Stocksäters IF2.11,64
3Emma Björkman -95IFK Nora2.23,0m

    F13 HÖJD    
1Johanna Elfving -96Stocksäters IF1.43
2Julia Nygård -96IFK Nora1.37
3Emma Ronquist -95Glanshammars IF1.20

    F13 KULA 2,0    
1Emma Isosalo-Jansson -95IFK Nora10.46
2Signe Flygare -96Glanshammars IF8.23
3Frida Pettersson -96Stocksäters IF7.86
-Jenny Nilsson -96 utom tävlFjugesta IF10.80

    F13 4x100 M    
1Lisa Bergdahl - Emma Ronquist - Clara Bideby - Lovisa FrykholmGlanshammars IF57.99
2Elvira Lindén - Emma Isosalo - Emma Nordlund - Julia NygårdIFK Nora1.01,47
3Emma Skålberg - Fredrika ErikssonCorp - Caroline Gylling - Johanna ElfvingStocksäters IF1.01,79

    F11 60 M HÄCK    
1Fanny Runheim -99KFUM Örebro12.95
2Linnéa Andersson -97Glanshammars IF13.94

    F11 600 M    
1Irma Comstedt -99KFUM Örebro2.09,74
2Rebecca Cransenhed -98Glanshammars IF2.14,51

    F11 HÖJD    
1Julia Ryhed -97KFUM Örebro1.16
2Sabina Forsberg -98Glanshammars IF1.13

    F11 KULA 2,0    
1Grete Wahl -98KFUM Örebro6.68
2Klara Flygare -98Glanshammars IF6.00

    F11 4x100 M    
1Fanny Runheim - Julia Ryhed - Irma Comstedt - Fanny ErnestamKFUM Örebro1.03,35
2Klara Flygare - Rebecca Cransenhed - Sabina Forsberg - Linnéa AnderssonGlanshammars IF1.08,78

 
POÄNGSTÄLLNING EFTER OMGÅNG 2 AV 3
 
P 17+
Glanshammars IF 21
Stocksäters IF 15
KFUM Örebro 12
 
P 15
FjugestaGlanshammar 16
Mosjö FK 8
 
P 13
KFUM Örebro 25
Glanshammars IF 21
Mosjö FK 12
 
P 11
Glanshammars IF 13
Kvismaredalens IF 10
 
F 17
Glanshammars IF 24
Stocksäters IF 15
KFUM/Nora 13
 
F 15
KFUM Örebro lag 1 62
Mosjö FK svart 45
Fjugesta/Kvismaredalen 42
KFUM Örebro lag 2 33
Mosjö FK gul 32
Stocksäters IF 32
KFUM Örebro lag 3 18
 
F 13
Glanshammars IF 46
Stocksäters IF 38
IFK Nora 36
 
F 11
KFUM Örebro 19
Glanshammars IF 11

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram