Resultat Närkesserien 30 mars 2008

  Närkes Friidrottsförbund arrangerade i Mässhallen, Örebro
 
    P17+ 60 M    
1Filip Gärdefors -93KFUM Örebro8.03
2Sebastian Nyberg -92Glanshammars IF8.09
3Daniel Axelsson -93Stocksäters IF8.23

    P17+ 600 M    
1Petter Kroon -94KFUM Örebro1.36,47
2Joel Tolsheden -92Glanshammars IF1.40,00

    P17+ STAV    
1Per Drageryd -91KFUM Örebro4.20
2Axel Frisén -93Stocksäters IF3.60
3Kjell-Arne Sjögren -61Glanshammars IF2.65
-Dennis Bergetoft -92KFUM Örebro3.80utom tävl

    P17+ TRESTEG    
1Hugo Jansson -92Glanshammars IF12.48
2Olle Torstensson -92KFUM Örebro11.52
3Oskar Norström -93Stocksäters IF10.61

    P17+ 4x200 M    
1Olle Torstensson - Petter Kroon - Per Drageryd - Filip GärdeforsKFUM Örebro1.44,41
2Sebastian Nyberg - Hugo Jansson - Joel Tolsheden - Fredrik Sand-EkmarkGlanshammars IF1.44,64
-Roy Doss - Tim Sundström - Sebastian Johansson - Rebecca HögbergKFUM Örebro mix1.38,55utom tävl

    P15 60 M    
1Adam Lignell -93Mosjö FK8.45
2Joakim Johansson -94Fjugesta/Glanshammar8.55

    P15 600 M    
1Alfred Wreeby -93Mosjö FK1.38,95
2Oskar Mellquist -94Fjugesta/Glanshammar1.47,45
-Filip Gärdefors -93KFUM Örebro1.39,69utom tävl

    P15 TRESTEG    
1Robin Gustavsson -94Fjugesta/Glanshammar8.84

    P15 4x200 M    
1Robin Gustavsson - Joakim Johansson - Lina Gustavsson -Oskar MellquistFjugesta/Glanshammar mix2.04,78
-Anna Hildingsson - Adam Lignell - Angelica Öhrn - Alfred WreebyMosjö FK mixlag1.58,76utom tävl

    P13 60 M    
1Henrik Hultgren -95KFUM Örebro8.32
2Anton Östebo -96Glanshammars IF9.38
3Harald Larsson -96Mosjö FK10.09

    P13 600 M    
1William Gunnarsson -97KFUM Örebro1.49,13
2Oscar Östebo -96Glanshammars IF1.49,57
3Simon de Reuver -96Mosjö FK2.03,65

    P13 STAV    
1Jens Roslund -96Mosjö FK1.95
2Albin Lager -96KFUM Örebro1.95
3Adam Filmby -95Glanshammars IF1.75
-Philip Granath -96Mosjö FK2.05utom tävl

    P13 TRESTEG ZON    
1Jesper Frykholm -96Glanshammars IF9.63
2Philip Granath -96Mosjö FK8.82
3Carl-Johan Renberg -95KFUM Örebro8.64
-William Gunnarsson -97KFUM Örebro8.98utom tävl

    P13 4x200 M    
1Carl-Johan Renberg - Albin Lager - William Gunnarsson - Henrik HultgrenKFUM Örebro2.02,50
2William Bergenarp - Oscar Östebo - Anton Östebo - Adam FilmbyGlanshammars IF2.02,71
3Jens Roslund - Simon de Reuver - Harald Larsson - Philip GranathMosjö FK2.18,95

    P11 60 M    
1Adrian Bergenarp -97Glanshammars IF10.05
2Anton Granström -99Kvismaredalens IF11.11

    P11 400 M HINDER    
1Viktor Närkeby -98Kvismaredalens IF1.27,90
2Gustav Zetterlund -00Glanshammars IF1.39,12

    P11 LÄNGD ZON    
1Felix Öhrn -98Kvismaredalens IF3.48
2Ludvig Rhan -99Glanshammars IF3.42

    P11 KULA 2,0    
1Oscar Ronquist -97Glanshammars IF6.26
2Jonas Berg -00Kvismaredalens IF4.07

    P11 4x200 M    
1Gustav Zetterlund - Ludvig Rhan - Oscar Ronquist - Adrian BergenarpGlanshammars IF2.32,49
2Anton Granström - Felix Öhrn - Jesper Karlsson - Viktor NärkebyKvismaredalens IF2.46,16

    F17+ 60 M    
1Julia Skugge -88Glanshammars IF7.63
2Mikaela Widström -90Stocksäters IF8.77

    F17+ 600 M    
1Sofia Lilja -91Stocksäters IF2.01,49
2Annika Lindblom -60Glanshammars IF2.18,18

    F17+ STAV    
1Sofie Hallström -92KFUM Örebro3.20
2Anneli Hulldin -73Glanshammars IF1.85

    F17+ TRESTEG    
1Ellinor Segerlind -88Glanshammars IF10.37
2Anna Forslund -90Stocksäters IF10.19

    F17+ 4x200 M    
1Anneli Hulldin - Ellinor Segerlind - Susanne Eriksson - Julia SkuggeGlanshammars IF1.52,96
-Mikaela Widström - Anna Forslund - Kajsa Eckerwall - Malin GillmanStocksäters IF 1.58,78utom tävl

    F15 60 M    
1Sofia Sandgren -94KFUM Örebro lag 18.64
2Julia Blomberg -94Mosjö FK gul8.79
3Ellen Mattsson 94Stocksäters IF8.80
4Malin Erlandsson -94Kvismared/Fjugesta8.90
5Anna Hildingsson -96Mosjö FK svart9.24
6Alexandra Gelfgren -94KFUM Örebro lag 29.93

    F15 600 M    
1Louise Sundström -94KFUM Örebro lag 11.54,55
2Isabelle Carlsson-Pallin -94Mosjö FK gul1.57,01
3Cecilia Erlandsson -94Kvismared/Fjugesta1.59,56
4Josefine Öhlund -94KFUM Örebro lag 22.02,35
5Angelica Öhrn -94Mosjö FK svart2.11,87

    F15 STAV    
1Jessica Nilsson -94Kvismared/Fjugesta2.45
2Emma Bengtsson -94KFUM Örebro lag 12.25
3Malin Gillman -94Stocksäters IF2.15
4Julia Hammarberg -94KFUM Örebro lag 21.95
5Ellen Franzén -94Mosjö FK gul1.85

    F15 TRESTEG    
1Diana Doss -93KFUM Örebro lag 29.51
2Sofia Jonsson-Röök -94Kvismared/Fjugesta8.58
3Angelica Gelfgren -93KFUM Örebro lag 18.27
4Kajsa Eckerwall -94Stocksäters IF8.09
5Louise Harker -94Mosjö FK gul8.03

    F15 4x200 M    
1Sofia Sandgren - Emma Bengtsson - Louise Sundström - Angelica GelfgrenKFUM Örebro lag 12.00,15
2Louise Harker - Ellen Franzén - Isabelle Pallin - Julia BlombergMosjö FK gul2.00,68
3Sofia Röök - Cecilia Erlandsson - Malin Erlandsson - Alexandra JohanssonKvismared/Fjugesta2.00,91
4Matilda Wahl - Julia Hammarberg - Alexandra Gelfgren - Diana DossKFUM Örebro lag 22.04,22

    F13 60 M    
1Clara Bideby -95Glanshammars IF8.76
2Emma Isosalo-Jansson -95IFK Nora9.65
3Elsa Frisén -97Stocksäters IF10.45

    F13 600 M    
1Signe Flygare -96Glanshammars IF1.55,01
2Johanna Elfving -96Stocksäters IF2.02,02
3Emma Nordlund -95IFK Nora2.17,10

    F13 STAV    
1Emma Ronquist -95Glanshammars IF1.95
2Fredrika Eriksson-Corp -96Stocksäters IF1.47

    F13 TRESTEG ZON    
1Lovisa Frykholm -95Glanshammars IF9.47
2Julia Nygård -96IFK Nora9.29
3Vera Johansson -95Stocksäters IF8.16

    F13 4x200 M    
1Lisa Bergdahl - Emma Ronquist - Signe Flygare - Clara BidebyGlanshammars IF2.05,51
2Emma Isosalo - Emma Björkman - Emma Nordlund - Julia NygårdIFK Nora2.10,56
3Vera Johansson - Fredrika Corp - Johanna Elfving - Frida PetterssonStocksäters IF2.17,70

    F11 60 M    
1Fanny Ernestam -98KFUM Örebro9.71
2Sanna Lindström -97Glanshammars IF10.52

    F11 400 M HINDER    
1Sabina Forsberg -98Glanshammars IF1.22,46
2Hanna Holmgren Karlsson -97KFUM Örebro1.22,58

    F11 LÄNGD ZON    
1Linnéa Andersson -97Glanshammars IF3.84
2Julia Ryhed -97KFUM Örebro3.71

    F11 KULA 2,0    
1Grete Wahl -98KFUM Örebro6.33
2Klara Flygare -98Glanshammars IF5.83

    F11 4x200 M    
1Fanny Runheim - Julia Ryhed - Irma Comstedt - Fanny ErnestamKFUM Örebro2.18,40
2Linnéa Andersson - Sanna Lindström - Klara Flygare - Sabina ForsbergGlanshammars IF2.24,23

 
SLUTLIG POÄNGSTÄLLNING
 
P 17+
Glanshammars IF 31
KFUM Örebro 26
Stocksäters IF 19
 
P 15
FjugestaGlanshammar 22
Mosjö FK 12
 
P 13
KFUM Örebro 37
Glanshammars IF 31
Mosjö FK 20
 
P 11
Glanshammars IF 21
Kvismaredalens IF 17
 
F 17
Glanshammars IF 37
Stocksäters IF 22
KFUM/Nora 16
 
F 15
KFUM Örebro lag 1 94
Fjugesta/Kvismaredalen 69
Mosjö FK gul 56
KFUM Örebro lag 2 54
Mosjö FK svart 51
Stocksäters IF 46
KFUM Örebro lag 3 18
 
F 13
Glanshammars IF 71
Stocksäters IF 55
IFK Nora 51
 
F 11
KFUM Örebro 27
Glanshammars IF 18

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram