Resultat Inneserien 3000 m 13 mars 2017

  Närkes friidrottsföreningar i samarbete arrangerade i Tybblelundshallen, Örebro.
  Tävlingsledare: Börje Nordin
 
  Samtidigt med 3000 m heat 1 var också utlyst tävling på 5000 m.
  Bara Per Sjögren fullföljde hela sträckan men gjorde det så bra att det blev
  svensk rekordnotering inomhus för M35.
 
    3000 M HEAT 1 + 5000 M      
1Merih Hagos -98Eskilstuna FI8.56,41
2Per Sjögren -79KFUM Örebro8.59,1614.49,36
3Tewelde Haile -95Eskilstuna FI9.22,81
4Ludvig Börjesson -77Örebro AIK9.26,32
5Heshlu Andemariam -97IF Start9.48,81
6David Berg -89IF Start9.49,32
7Per Arvidsson -86IF Start9.50,68

    3000 M HEAT 2      
1Elias Zika -81IF Start10.01,9m
2Johan Ingjald -87IF Start10.09,7m
3Erik Högkvist -89Örebro AIK10.11,0m
4Mathias Viktorsson -82LK Gränslöst10.17,5m
5Karl-Martin Nordling -77IF Göta10.19,4m
6Mikaela Kemppi -73Örebro AIK10.20,3m
-Daniel Allard -76Eskilstuna FIbröt
-Einar Johansson -98Eskilstuna FIbröt
-Lars Lundegård -65KFUM Örebrobröt

    3000 M HEAT 3      
1Cimmie Wignell -87Sisu Forshaga SK9.36,89
2Mohamed Hassan -99IF Start10.23,42
3Stefan Gustafsson -86Örebro AIK10.56,32
4Mattias Folkesson -72Örebro AIK11.11,22
5Hugo Öhrn -04IF Start11.16,09
6Peter Törnqvist -69Östansjö SK11.16,91
7Rickard Wirén -78Örebro AIK11.20,86
8Filip Öhrn -99IF Start11.24,45

    3000 M HEAT 4      
1Pontus Lundgren -90Åsbro GoIF10.59,16
2Kajsa Rosdal -89IF Start11.24,96
3Andreas Jonsson -90Östansjö SK11.28,20
4Siri Englund -91Sisu Forshaga SK11.32,61
5Maria Eriksson -76IF Start11.35,56
6Thomas Nordin -66Örebro AIK11.51,68
7Anna Pettersson -70IF Start11.54,16
8Tauno Mertala -53IF Start12.03,99
9Susanna Hellsten -71IF Start12.20,95
10Lars Karlsson -64Östansjö SK12.27,43
-Jonny Larsson -61Laxå OKbröt

    3000 M HEAT 5      
1Karl Axel Börjesson -06Örebro AIK12.56,45
2Daniel Allard -76Eskilstuna FI12.57,58
3Midea Allard -08Eskilstuna FI12.58,11
4Ove Karasiak -53Åsbro GoIF13.17,58
5Rose Marie Enmalm -54IF Start13.28,20
6Stig Jonsson -62Laxå OK13.33,95
7Jenna Mogren-Dowding -04Åsbro GoIF13.56,93
8Angelina Mogren-Dowding -05Åsbro GoIF13.57,03
9Emelie Lindgren -02Glanshammars IF14.28,29
10Ester Skoglund -07Östansjö SK14.58,73
11Catharina Wahlstedt -44IF Start17.03,06

  Resultatlistan skapad av Windathletics friidrottsprogram