Resultat Närkes UDM 16-17/8 2008

    P17 100 M    Vind 0.0
1 Joakim Andersson -90 Wedevågs IF 12.46 OBS! P 19 utom tävl.

    P19 400 M  OBS! Ej DM. Utom tävlan  
1 Joakim Andersson -90 Wedevågs IF 55.53

    P17 1500 M    
1 Simon Sveder -91 Hällefors LK 4.11,57

    P19 110 M HÄCK  Sprang med P 15  Vind +0.6
1 Joakim Andersson -90 Wedevågs IF 18.19

    P17 HÖJD    
1 Joakim Andersson -90 Wedevågs IF 1.51 OBS! P 19 utom tävl.

    P19 STAV  OBS! Ej DM! Utom tävlan  
1 Joakim Andersson -90 Wedevågs IF 2.90

    P19 LÄNGD  OBS! Ej DM. Utom tävlan  
1 Joakim Andersson -90 Wedevågs IF 5.79 -1,5

    P17 TRESTEG    
1 Hugo Jansson -92 Glanshammars IF 12.86 +0.4

    P15 100 M    Vind 0.0
1 Oskar Norström -93 Stocksäters IF 12.28
2 Joel Prim -93 Stocksäters IF 13.40
3 Niklas Utterheim -93 KFUM Örebro 13.45

    P15 300 M    
1 Jacob Rhan -94 Glanshammars IF 44.79
2 Niklas Utterheim -93 KFUM Örebro 45.34

    P15 800 M    Sprang med F 17
1 Joel Prim -93 Stocksäters IF 2.19,71
2 Jacob Rhan -94 Glanshammars IF 2.35,42
3 Niklas Utterheim -93 KFUM Örebro 2.51,31

    P15 100 M HÄCK  Sprang med P 19  Vind +0.6
1 Oskar Norström -93 Stocksäters IF 15.59

    P15 HÖJD    
1 Oskar Norström -93 Stocksäters IF 1.81
2 Jacob Rhan -94 Glanshammars IF 1.48
3 Joel Prim -93 Stocksäters IF 1.45

    P15 LÄNGD    
1 Niklas Utterheim -93 KFUM Örebro 4.50 +0,3
2 Jacob Rhan -94 Glanshammars IF 4.44 0,0

    P15 TRESTEG    
1 Theodor Thor -93 KFUM Örebro 10.52 0.0

    P15 KULA 4,0    
1 Theodor Thor -93 KFUM Örebro 9.92
2 Niklas Utterheim -93 KFUM Örebro 9.76

    P15 DISKUS 1,0    
1 Theodor Thor -93 KFUM Örebro 32.62

    P15 SLÄGGA 4,0    
1 Theodor Thor -93 KFUM Örebro 25.55

    P15 SPJUT 600    
- Theodor Thor -93 KFUM Örebro Ej start

    P13 80 M    Vind +0.5
1 Henrik Hultgren -95 KFUM Örebro 10.86
2 Anton Johansson -96 KFUM Örebro 11.19
3 Adam Filmby -95 Glanshammars IF 11.44
4 Philip Granath -96 Mosjö FK 11.65
5 William Bergenarp -96 Glanshammars IF 12.20
6 Anton Östebo -96 Glanshammars IF 12.32
- Carl Gustafsson -95 Tiveds IF Brutit

    P13 200 M  HEAT 1  Vind +0,3
1 Albin Lager -96 KFUM Örebro 29.17
2 Oscar Östebo -96 Glanshammars IF 31.21
3 Anton Östebo -96 Glanshammars IF 31.29

    P13 200 M  HEAT 2  Vind +0,4
1 Henrik Hultgren -95 KFUM Örebro 27.29
2 Jesper Frykholm -96 Glanshammars IF 30.16
3 Daniel Nordberg -96 Wedevågs IF 30.26
4 Philip Granath -96 Mosjö FK 30.59

    P13 200 M  SAMLAD LISTA  
1 Henrik Hultgren -95 KFUM Örebro 27.29
2 Albin Lager -96 KFUM Örebro 29.17
3 Jesper Frykholm -96 Glanshammars IF 30.16
4 Daniel Nordberg -96 Wedevågs IF 30.26
5 Philip Granath -96 Mosjö FK 30.59
6 Oscar Östebo -96 Glanshammars IF 31.21
7 Anton Östebo -96 Glanshammars IF 31.29

    P13 600 M    
1 Henrik Hultgren -95 KFUM Örebro 1.48,92
2 Oscar Östebo -96 Glanshammars IF 1.51,72
3 Carl Valjus -96 Glanshammars IF 1.59,16

    P13 1500 M    
1 Carl Valjus -96 Glanshammars IF 5.26,50
2 Samuel Spjut -95 Frövi IK 5.42,45

    P13 60 M HÄCK    Vind -1.3
1 Carl-Johan Renberg -95 KFUM Örebro 11.91
2 Daniel Nordberg -96 Wedevågs IF 12.12
3 Philip Granath -96 Mosjö FK 12.47

    P13 HÖJD    
1 Albin Lager -96 KFUM Örebro 1.57
2 Carl-Johan Renberg -95 KFUM Örebro 1.45
3 Joar Thyresson -95 Stocksäters IF 1.40
3 Hampus Edqvist -96 Mosjö FK 1.40
5 Anton Östebo -96 Glanshammars IF 1.35
- Carl Gustafsson -95 Tiveds IF ej start
- Anton Johansson -96 KFUM Örebro ej start

    P13 STAV    
1 Joar Thyresson -95 Stocksäters IF 2.20

    P13 LÄNGD ZON    
1 Albin Lager -96 KFUM Örebro 4.77 0.0
2 Daniel Nordberg -96 Wedevågs IF 4.52 0.0
3 Jesper Frykholm -96 Glanshammars IF 4.51 -1.7
4 Adam Filmby -95 Glanshammars IF 4.48 +0.3
5 Philip Granath -96 Mosjö FK 4.24 +2.0
6 Anton Östebo -96 Glanshammars IF 4.16 0.0
7 Carl-Johan Renberg -95 KFUM Örebro 4.13 0.0
8 William Bergenarp -96 Glanshammars IF 4.02 +0.7
- Anton Johansson -96 KFUM Örebro Ej start
- Carl Gustafsson -95 Tiveds IF Ej start

    P13 TRESTEG ZON    
1 Anton Johansson -96 KFUM Örebro 9.81 +1.2
2 Jesper Frykholm -96 Glanshammars IF 9.65 0.0
3 Carl-Johan Renberg -95 KFUM Örebro 9.55 +0.2

    P13 KULA 3,0    
1 Albin Lager -96 KFUM Örebro 11.56
2 Hampus Edqvist -96 Mosjö FK 9.09
- Carl Gustafsson -95 Tiveds IF ej start

    P13 DISKUS 0,6    
1 William Bergenarp -96 Glanshammars IF 22.02
2 Oscar Östebo -96 Glanshammars IF 20.75
3 Didrik Thor -96 Mosjö FK 19.59
- Carl Gustafsson -95 Tiveds IF Ej start

    P13 SPJUT 400    
1 Albin Lager -96 KFUM Örebro 31.60
2 Didrik Thor -96 Mosjö FK 29.65
3 Hampus Edqvist -96 Mosjö FK 28.36
4 Oscar Östebo -96 Glanshammars IF 23.67

    P11 60 M    Vind -2.0
1 Oscar Ronquist -97 Glanshammars IF 9.70
2 Pontus Grandelius -98 Mosjö FK 10.04
3 Ludvig Renberg -99 KFUM Örebro 10.10
4 Mateusz Ostrowski -98 Wedevågs IF 10.46

    P11 200 M    Vind +0,3
1 Adrian Bergenarp -97 Glanshammars IF 32.69
2 Pontus Grandelius -98 Mosjö FK 33.37
3 Mateusz Ostrowski -98 Wedevågs IF 36.13

    P11 600 M    
1 Pontus Grandelius -98 Mosjö FK 2.06,65
2 Mateusz Ostrowski -98 Wedevågs IF 2.13,37
3 Gustav Zetterlund -00 Glanshammars IF 2.14,33
4 Oscar Ronquist -97 Glanshammars IF 2.38,93

    P11 HÖJD    
1 Robin Edqvist -99 Mosjö FK 1.25
2 Oscar Ronquist -97 Glanshammars IF 1.15 xo
3 Mateusz Ostrowski -98 Wedevågs IF 1.15 xxo

    P11 LÄNGD ZON    
1 Adrian Bergenarp -97 Glanshammars IF 4.05 +0.3
2 Rasmus Blomstrand -98 Åsbro GoIF 3.38 0.0
3 Mateusz Ostrowski -98 Wedevågs IF 3.35 +0.9

    P11 KULA 2,0    
1 Linus Lindkvist -97 Wedevågs IF 10.70
2 Mateusz Ostrowski -98 Wedevågs IF 7.41
3 Ludvig Renberg -99 KFUM Örebro 6.95

    P11 SPJUT 400    
1 Adrian Bergenarp -97 Glanshammars IF 22.56
2 Rasmus Blomstrand -98 Åsbro GoIF 17.27
3 Mateusz Ostrowski -98 Wedevågs IF 15.01
4 Tom Johansson -99 KFUM Örebro 11.64

    F17 100 M    Vind 0.0
1 Malin Lignell -92 Stocksäters IF 14.00

    F17 200 M    Vind +0.3
1 Helena Karlsson -92 IFK Nora 27.04
2 Malin Lignell -92 Stocksäters IF 29.09

    F17 400 M    
1 Helena Karlsson -92 IFK Nora 60.06

    F17 800 M    Sprang med P 15
- Maria Wester -90 Karlskoga FIF 2.15,28 Utom tävlan F 19
1 Helena Karlsson -92 IFK Nora 2.22,76

F19  3000 M
OBS!!! Ej DM! Utom tävlan
Maria Wester -90

    F17 300 M HÄCK    
1 Helena Karlsson -92 IFK Nora 47.57
2Malin Lignell -92Stocksäters IF51.68
    F17 LÄNGD    
1 Malin Lignell -92 Stocksäters IF 4.49 0.0

    F17 KULA 3,0    
1 Sofie Lindkvist -91 Wedevågs IF 10.46

    F17 DISKUS 1,0    
1 Malin Lignell -92 Stocksäters IF 25.20

    F17 SLÄGGA 4,0    
1 Sofie Lindkvist -91 Wedevågs IF 39.11

    F15 100 M    Vind 0.0
1 Ellen Mattsson -94 Stocksäters IF 13.66
2 Louise Harker -94 Mosjö FK 13.70
3 Denise Sandell -94 Wedevågs IF 13.79
4 Angelica Gelfgren -93 KFUM Örebro 13.91
5 Diana Doss -93 KFUM Örebro 13.95
6 Johanna Pettersson -94 KFUM Örebro 14.56

    F15 300 M    
1 Ellen Mattsson -94 Stocksäters IF 44.34
2 Julia Blomberg -94 Mosjö FK 45.94
3 Rebecca Andersson -93 IFK Nora 46.08
4 Louise Harker -94 Mosjö FK 46.43
5 Angelica Öhrn -94 Mosjö FK 48.09

    F15 800 M    
1 Julia Blomberg -94 Mosjö FK 2.35,98
2 Louise Sundström -94 KFUM Örebro 2.36,47
3 Filippa Afzelius -94 Mosjö FK 2.39,62
4 Jessica Nilsson -94 KFUM Örebro 2.46,60

    F15 80 M HÄCK    Vind +0,1
1 Denise Sandell -94 Wedevågs IF 13.43
2 Ellen Franzén -94 Mosjö FK 13.52

    F15 HÖJD    
1 Petra Levtshuk -94 Mosjö FK 1.50 o
2 Julia Gustafsson -94 Frövi IK 1.50 xxo
3 Rebecca Andersson -93 IFK Nora 1.41
4 Angelica Gelfgren -93 KFUM Örebro 1.38
- Johanna Pettersson -94 KFUM Örebro Inget res
- Denise Sandell -94 Wedevågs IF Ej start

    F15 STAV    
1 Jessica Nilsson -94 KFUM Örebro 2.63
2 Malin Gillman -94 Stocksäters IF 2.53
3 Emma Bengtsson -94 KFUM Örebro 2.43

    F15 LÄNGD    
1 Denise Sandell -94 Wedevågs IF 4.86 +1.6
2 Rebecca Andersson -93 IFK Nora 4.82 +1.6
3 Ellen Franzén -94 Mosjö FK 4.75 0.0
4 Johanna Pettersson -94 KFUM Örebro 4.54 +2.1
5 Angelica Gelfgren -93 KFUM Örebro 3.77 +1.9
6 Elin Ahl -93 Stocksäters IF 3.73 +1.1
7 Karolina Edberger -94 Fjugesta IF 3.49 0.0

    F15 TRESTEG    
1 Denise Sandell -94 Wedevågs IF 10.35 -0.9
2 Julia Gustafsson -94 Frövi IK 9.95 +0,5
3 Diana Doss -93 KFUM Örebro 9.85 0.0
4 Rebecca Andersson -93 IFK Nora 9.73 0.0

    F15 KULA 3,0    
1 Ellen Mattsson -94 Stocksäters IF 10.20
2 Malin Gillman -94 Stocksäters IF 9.56
3 Johanna Pettersson -94 KFUM Örebro 9.16
4 Angelica Gelfgren -93 KFUM Örebro 8.84

    F15 DISKUS 0,6    
1 Denise Sandell -94 Wedevågs IF 30.75
2 Malin Gillman -94 Stocksäters IF 27.07
3 Karolina Edberger -94 Fjugesta IF 17.03

    F15 SLÄGGA 3,0    
1 Denise Sandell -94 Wedevågs IF 33.85
2 Karolina Edberger -94 Fjugesta IF 21.94

    F15 SPJUT 400    
1 Alexandra Johansson -94 Kvismaredalens IF 35.12
2 Angelica Gelfgren -93 KFUM Örebro 25.10
3 Johanna Pettersson -94 KFUM Örebro 24.64
4 Karolina Edberger -94 Fjugesta IF 21.17

    F13 80 M    Vind +0.3
1 Lovisa Frykholm -95 Glanshammars IF 11.46
2 Johanna Elfving -96 Stocksäters IF 11.57
3 Emma Skålberg -96 Stocksäters IF 12.72
- Frida Pettersson -96 Stocksäters IF Ej start
- Diana Andreasson -96 Åsbro GoIF Ej start

    F13 200 M  HEAT 1  Vind 0.0
1 Clara Bideby -95 Glanshammars IF 28.67
2 Lovisa Frykholm -95 Glanshammars IF 29.65
3 Emma Nordlund -95 IFK Nora 31.97

    F13 200 M  HEAT 2  Vind 0.0
1 Johanna Elfving -96 Stocksäters IF 29.52
2 Anna Hildingsson -96 Mosjö FK 30.09
3 Signe Flygare -96 Glanshammars IF 30.11
4 Julia Nygård -96 IFK Nora 31.73

    F13 200 M  SAMLAD LISTA  
1 Clara Bideby -95 Glanshammars IF 28.67
2 Johanna Elfving -96 Stocksäters IF 29.52
3 Lovisa Frykholm -95 Glanshammars IF 29.65
4 Anna Hildingsson -96 Mosjö FK 30.09
5 Signe Flygare -96 Glanshammars IF 30.11
6 Julia Nygård -96 IFK Nora 31.73
7 Emma Nordlund -95 IFK Nora 31.97

    F13 600 M  Sprang med F 11  
1 Signe Flygare -96 Glanshammars IF 1.54,99

    F13 60 M HÄCK    Vind -0.6
1 Clara Bideby -95 Glanshammars IF 10.74
2 Julia Nygård -96 IFK Nora 11.20
- Fanny Runheim -99 KFUM Örebro Brutit

    F13 HÖJD    
1 Johanna Elfving -96 Stocksäters IF 1.38
2 Julia Nygård -96 IFK Nora 1.35 Färre rivningar
3 Emma Skålberg -96 Stocksäters IF 1.35
4 Fredrika Eriksson Corp -96 Stocksäters IF 1.20
5 Frida Pettersson -96 Stocksäters IF 1.10
- Diana Andreasson -96 Åsbro GoIF Ej start

    F13 STAV    
1 Emma Ronquist -95 Glanshammars IF 2.03
2 Signe Flygare -96 Glanshammars IF 1.93

    F13 LÄNGD ZON    
1 Julia Ortheden -95 KFUM Örebro 4.77 0,0
2 Lovisa Frykholm -95 Glanshammars IF 4.58 0,0
3 Julia Nygård -96 IFK Nora 4.55 0,0
4 Signe Flygare -96 Glanshammars IF 4.46 0,0
5 Johanna Elfving -96 Stocksäters IF 4.38 -0,9
6 Emma Nordlund -95 IFK Nora 4.32 0,0
7 Josefine Bäckström Saari -95 Frövi IK 3.80 0,0
8 Fredrika Eriksson Corp -96 Stocksäters IF 3.48 0,0

    F13 TRESTEG ZON    
1 Julia Nygård -96 IFK Nora 9.66 -1.4
2 Lovisa Frykholm -95 Glanshammars IF 9.57 -0.2
3 Josefine Bäckström Saari -95 Frövi IK 7.94 +0.9

    F13 KULA 2,0    
1 Jenny Nilsson -96 Fjugesta IF 11.34
2 Elvira Lindén -96 IFK Nora 8.51
3 Frida Pettersson -96 Stocksäters IF 8.32
4 Fredrika Eriksson Corp -96 Stocksäters IF 7.70
5 Josefine Bäckström Saari -95 Frövi IK 6.50

    F13 DISKUS 0,6    
1 Elvira Lindén -96 IFK Nora 21.78
2 Josefine Bäckström Saari -95 Frövi IK 16.94
3 Frida Pettersson -96 Stocksäters IF 13.81

    F13 SLÄGGA 2,0    
1 Elvira Lindén -96 IFK Nora 31.70
2 Jenny Nilsson -96 Fjugesta IF 28.52
3 Frida Pettersson -96 Stocksäters IF 20.81
4 Josefine Bäckström Saari -95 Frövi IK 19.69

    F13 SPJUT 400    
1 Julia Ortheden -95 KFUM Örebro 32.40
2 Jenny Nilsson -96 Fjugesta IF 23.11
3 Frida Pettersson -96 Stocksäters IF 18.23
4 Josefine Bäckström Saari -95 Frövi IK 11.41

    F11 60 M  HEAT 1  Vind -0.3
1 Anna Westher -97 KFUM Örebro 8.91 Final
2 Hanna Karlsson -97 IFK Nora 9.78 Final
3 Caroline Gylling -97 Stocksäters IF 9.88 Final
4 Linnea Skålberg -98 Stocksäters IF 10.62 Final
5 Lisa Johansson -98 Åsbro GoIF 11.79

    F11 60 M  HEAT 2  Vind -0.9
1 Linnéa Andersson -97 Glanshammars IF 9.71 Final
2 Fanny Runheim -99 KFUM Örebro 9.75 Final
3 Mimmi Sären -97 Åsbro GoIF 10.25 Final
4 Ebba Blomstrand -00 Åsbro GoIF 10.42 Final
5 Daniela Bjärmark -97 Åsbro GoIF 11.00

    F11 60 M  FINAL  Vind -1.0
1 Anna Westher -97 KFUM Örebro 8.99
2 Linnéa Andersson -97 Glanshammars IF 9.80
3 Fanny Runheim -99 KFUM Örebro 9.85
4 Caroline Gylling -97 Stocksäters IF 9.85
5 Hanna Karlsson -97 IFK Nora 9.96
6 Mimmi Sären -97 Åsbro GoIF 10.43
7 Ebba Blomstrand -00 Åsbro GoIF 10.45
8 Linnea Skålberg -98 Stocksäters IF 10.86

    F11 200 M  HEAT 1  Vind +0.2
1 Hanna Karlsson -97 IFK Nora 32.67
2 Sabina Forsberg -98 Glanshammars IF 33.64
3 Fanny Runheim -99 KFUM Örebro 34.42

    F11 200 M  HEAT 2  Vind +0.2
1 Anna Westher -97 KFUM Örebro 29-98
2 Caroline Gylling -97 Stocksäters IF 33.14
3 Linnéa Andersson -97 Glanshammars IF 33.28
4 Klara Flygare -98 Glanshammars IF 35.17

    F11 200 M  SAMLAD LISTA  
1 Anna Westher -97 KFUM Örebro 29.98
5 Hanna Karlsson -97 IFK Nora 32.67
2 Caroline Gylling -97 Stocksäters IF 33.14
3 Linnéa Andersson -97 Glanshammars IF 33.28
6 Sabina Forsberg -98 Glanshammars IF 33.64
7 Fanny Runheim -99 KFUM Örebro 34.42
4 Klara Flygare -98 Glanshammars IF 35.17

    F11 600 M  Sprang med F 13  
1 Anna Westher -97 KFUM Örebro 2.02,98
2 Hanna Karlsson -97 IFK Nora 2.09,86
3 Johanna Saari -97 Frövi IK 2.16,76
4 Daniela Bjärmark -97 Åsbro GoIF 2.24,68
5 Lisa Johansson -98 Åsbro GoIF 2.37,75

    F11 HÖJD    
1 Caroline Gylling -97 Stocksäters IF 1.28
2 Linnéa Andersson -97 Glanshammars IF 1.21
3 Josefine Larsson -98 Glanshammars IF 1.10
4 Linnea Skålberg -98 Stocksäters IF 1.05 xo
5 Ebba Blomstrand -00 Åsbro GoIF 1.05 xxo

    F11 LÄNGD ZON    
2 Caroline Gylling -97 Stocksäters IF 4.18 +0.6
3 Sabina Forsberg -98 Glanshammars IF 3.82 0.0
4 Fanny Runheim -99 KFUM Örebro 3.78 +1.0
5 Josefine Larsson -98 Glanshammars IF 3.75 +0.4
6 Linnéa Andersson -97 Glanshammars IF 3.72 +0.5
7 Hanna Karlsson -97 IFK Nora 3.59 +0.3
8 Klara Flygare -98 Glanshammars IF 3.48 0.0
9 Sanna Lindström -97 Glanshammars IF 3.33 +0.8
1 Emmy Andersson -99 Åsbro GoIF Ej start

    F11 KULA 2,0    
1 Caroline Gylling -97 Stocksäters IF 8.00
2 Linnea Skålberg -98 Stocksäters IF 6.08
3 Mimmi Sären -97 Åsbro GoIF 5.80
4 Josefine Larsson -98 Glanshammars IF 5.42
5 Daniela Bjärmark -97 Åsbro GoIF 5.18
6 Ebba Blomstrand -00 Åsbro GoIF 5.13
7 Lisa Johansson -98 Åsbro GoIF 4.22

    F11 SPJUT 400    
1 Klara Flygare -98 Glanshammars IF 15.15
2 Fanny Runheim -99 KFUM Örebro 12.13

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram