TÄVLINGSRESULTAT:
2019     2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2001

Mästerskapstävlingar och rekord 2001
 
Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)
 
Team Sportia Games i Örebro 8 december (KFUM Örebro)
 
Lucialoppet i Odensbacken 8 december (Kvismaredalens IF)
 
Kilsbergsleden i Örebro 3 november (Örebro AIK)
 
Karlslundsloppet i Örebro 21 oktober (Karlslunds IF)
 
Terräng-DM i Kilsmo 23 september (Kvismaredalens IF)
 
Folksammästerskapen Svealand i Torsby 8-9 september
Dag 1:
P 14 800 m: 2) Johan Forslund, Stocksäter 2.05.10 (P14-rekord)
6) Tomas Bjurström, KFUM Örebro 2.13.16
P 13 kula: 3) John Kankaanpää, Fjugesta 11.88  4) Niklas Pettersson, Kvismaredalen 10.97
F 14 800 m: 4) Lina Pohl, Fellingsbro 2.25.36
F 13 800 m: 1) Emma Mellgren, Wedevåg 2.25.65
F 13 diskus: 5) Lisa Boholm, Fjugesta 22.29
Dag 2:
P 14 200 m: 6) Johan Forslund 26.15 (försök 25.70)
P 14 2000 m: 3) Tomas Bjurström 6.28.51
P 13 diskus: 3) John Kankaanpää 33.71
P 13 spjut: 2) Niklas Pettersson 40.10
F 14 tresteg: 3: Lina Pohl 10.60
F 14 slägga: 5) Sofie Sälle, Wedevåg 25.83
F 13 kula: 3) Emma Mellgren 9.27
F 13 slägga: 2) Emma Mellgren 30.02 (F14-rekord)  3) Kristin Sörman, Wedevåg 26,97
 
Stora SM i Växjö 24-26 augusti
GULD, SILVER, BRONS OCH REKORDSLAKT!
Tre medaljer, en av var sort, och tre distriktsrekord blev Närkes facit vid SM-tävlingarna.
På fredagen inledde Emmelie Barenfeld med silverplats på 100 m och tiden 11.74 (+0.0)
efter att i försöken ha löpt på rekordtiden 11.71 (+0.8).
På söndagen slog så Mikael Jakobsson till med seger och rekord på 400 m häck med
49.94. Emmelie följde upp med bronsplats på 200 m. Rekord igen med 23.98 (+1.0).
 
Övriga deltagare från distriktet var Mathias Pettersson, Kumla, som kom 12:a på
5000 m med 15.10.59 och nyblivne rekordhopparen Erik Henrysson som blev utslagen i
längdkvalet med 6.79 (+1.3).
 
Bergavallskampen i Fjugesta 25 augusti (Fjugesta IF)
 
JDM-UDM i Garphyttan 18-19 augusti (Garphyttans IF)
 
Nordiska juniorlandskampen i Lillehammer, NOR 18-19 augusti
Närkesrekord på både 100 och 200 m av Emmelie Barenfeld!
Vid det årliga mötet med Norges, Finlands och Danmark/Islands bästa 19-20-åringar
slog Emmelie till med två andraplatser och rekordtiderna 11.79 (+2.0) och 24.09 (+0.1)..
 
Junior-SM i Borås 10-12 augusti
Dag 1:
K 22 100 m: 2) Emmelie Barenfeld, Glanshammar 11.86
K 22 kula: 2) Karin Larsson, Garphyttan 12.18
F 18 längd: 4) Frida Hilmersson, Glanshammar 5.58 (+2.1, 5.42 +2.0)
Dag 2:
M 22 stav: 6) Kaj Eklund, Stocksäter 4.27
M 22 längd: 7) Erik Henrysson, KFUM Örebro 6.85 (+2.5, 6.72 +0.8)
K 22 diskus: 4) Karin Larsson 37.97
Dag 3:
K 22 200 m: 2) Emmelie Barenfeld, Glanshammar 24.35 (+2.3)
 
Ungdoms-SM i Lerum 10-12 augusti
Dag 1:
P 16 300 m: 4) Tim Greneby, KFUM Örebro 37.35 (försök 37.09)
P 15 kula: 5) Niklas Gärdefors, KFUM Örebro 12.87
F 16 spjut: 1) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 39.66
Dag 2:
P 15 100 m: 1) Fredrik Johansson, Fjugesta 11.50 (+2.1)
P 15 längd: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 6.54 (+1.5)
F 16 diskus: 1) Marie Barenfeld 38.48
Dag 3:
P 15 200 m: 1) Fredrik Johansson 23.58 (-0,1)
P 15 tresteg: 2) Andreas Otterling 13.47 (+0.4, P16-rekord)
F 16 800 m: 3) Jenny Olsson, KFUM Örebro 2.16.76
F 16 Kula: 1) Marie Barenfeld 14.55 (F16-rekord)
F 15 diskus: 5) Sandra Höjer, Fjugesta 29.60
 
WIF-spelen i Vedevåg 11 augusti (Wedevågs IF)
 
DM 10000 m i Örebro 7 augusti (Örebro AIK och IF Spartacus)
 
Gurkspelen i Västerås 3-5 augusti
Längdrekord av Erik Henrysson!
Det 50 år gamla Närkesrekordet överträffades äntligen då Erik på Gurkspelens
första dag slog till med hela 7.21.
 
Valbo Games i Gävle 20-22 juli
Dag 1:
Män Längd: 3) Erik Henrysson, KFUM Örebro 7.08 (M22-rekord)
P 16 Tresteg: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 13.45 (P16-rekord)
Dag 2:
Män 400 m häck: 1) Mikael Jakobsson, KFUM Örebro 50.57
M 22 100 m: 1) Erik Henrysson 11.12
Kvinnor 800 m: 4) Jenny Olsson, KFUM Örebro 2.14.87
F 16 Längd: 1) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 5.57
F 16 Diskus: 1) Marie Barenfeld 37.95
Dag 3:
F 18 400 m: 2) Jenny Olsson 58.49
F 16 Kula: 1) Marie Barenfeld 14.25
F 16 Spjut: 2) Marie Barenfeld 40.53
 
Västerås Games 3 juli
Nytt M22-rekord på 400 m av Mikael Jakobsson med tiden 47.48.
 
Trekampsleken i Fjugesta 2 juli (Fjugesta IF)
 
Stora DM i Örebro 19-20-26 juni (KFUM Örebro)
 
Proffice Nordic Challenge i Kuortane FIN 17 juni
Rekord av Mikael Jakobsson på 400 m häck! Seger på stortiden 50.32.
 
Kilsbergskampen i Garphyttan 16-17 juni (Garphyttans IF)
 
Stockholm Marathon 9 juni (inklusive Närkes DM):
DM-resultat män 1) Johan Pettersson, Hagaby 2.34.07  2) Tomas Eklund, ÖAIK 2.54.38
3) Sören Forsberg, Start 2.58.11  4) Kjell Svensson, Örebro AIK 2.59.10
5) Tommy Eng, Laxå 3.01.01  6) Magnus Mossberg, Kopparberg 3.03.03
M35 1) Sören Forsberg, Start 2.58.11  2) Tommy Eng, Laxå 3.01.01
3) Torbjörn Dahlqvist, Nora 3.08.06
M40 1) Kjell Svensson, Örebro AIK 2.59.10  2) Tord Blücher, Storådalen 3.30.26
3) Lars Andersson, Storådalen 3.30.49
M45 1) Kenny Wilhelmsson, Örebro AIK 3.06.23  2) Pekka Harju, Nora 3.28.42
3) Gunnar Gustafsson, Hällefors 3.35.19
M50 1) Bo H Gustafson, Örebro AIK 3.22.06  2) Anders Jansson, Storådalen 3.25.23
3) Sören Andersson, Nora 3.28.42
M55 1) Hugo Liss, Örebro AIK 3.38.20  2) Håkan Mossberg, Kopparberg 4.17.29
3) Kjell Persson, Frövi 4.19.30
M60 1) Kurt Nilsson, Karlslund 3.43.49  2) Uno Nilsson, Karlslund 4.14.31
M75 1) Roy Folkeson, Kumla 5.54.06
DM-resultat kvinnor 1) Åsa Höög, Örebro AIK 3.10.48  2) Karin Hildingsson, ÖAIK 3.35.27
3) Lillemor Högerås-Rikner, Start 3.45.36  4) Tina Karlsson, Storådalen 4.02.15
5) Monica Stavem, Örebro AIK 4.07.03  6) Monika Udd, Örebro AIK 4.07.36
K35 1) Lillemor Högerås-Rikner, Start 3.45.36  2) Tina Karlsson, Storådalen 4.02.15
3) Åsa Hansson, Brohyttan 4.17.53
K45 1) Karin Hildingsson, Örebro AIK 3.35.27  2) Monica Stavem, Örebro AIK 4.07.03
K50 1) Monika Udd, Örebro AIK 4.07.36
K55 1) Terttu Karlsson, Karlslund 4.33.04
 
Big Ten Championships i Bloomington IN 18-20 maj
Toppresultat av Mikael Jakobsson på 400 m häck!
Trea i lördagens försöksheat på 51.20 och femma i söndagens final på 50.99.
 
MAAC Outdoor Track and Field Championships i Lawrenceville NJ 6 maj
Garphyttans Karin Larsson diskussegrare på 41.22. Hon startade även i kula, slägga och tresteg.
 
Wedevågloppet 5 maj (Wedevågs IF)
 
Terräng-SM i Karlskrona 28-29 april
Klasser med löpare från vårt distrikt på framskjutna placeringar:
M35 8000m: 1) Anders Wiklund, Wilske 27.26  3) Markku Jäsperi, Breven 27.54
M60 4000m: 1) Miles Fleetwood, Uppsala 15.01  3) Nils-Rune Andersson, Kopparberg 15.12
K35 4000m: 1) Karin Schön, Kville 15.05  2) Charlotte Nilsson, Start 15.16
4) Helene Nilsson, Start 15.29
K45 4000m: 1) Katarina Nilsson, Högby 16.53  3) RosMarie Enmalm, Start 17.16
 
Kumla Stadslopp 28 april (Kumla SF)
 
Närkesserien i Örebro 25 april (Glanshammars IF - Garphyttans IF)
 
Sandvadsterrängen (med VDM och JDM) i Odensbacken 22 april (Kvismaredalens IF)
 
Närkes Terräng-DM i Örebro 21 april (IF Start)
 
Startmilen i Örebro 31 mars (IF Start)
 
MARS-spelen i Örebro 24 mars (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)
 
Närkes IUDM i Örebro 10 mars (Glanshammars IF)
 
Junior-SM inomhus i Eskilstuna 10-11 febr   dag 1, dag 2