TÄVLINGSRESULTAT:
2019     2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2002

Mästerskapstävlingar och rekord 2002
 
Närkes ungdomsserie 1, 28 december i Örebro (NFIF)
 
Lucialoppet, 14 december i Odensbacken (Kvismaredalens IF)
 
Team Sportia Games, 7 december i Örebro (KFUM Örebro)
 
Vinterspelen, 1 december i Örebro (Glanshammars IF)
 
Karlslundsloppet i Örebro 20 oktober (Karlslunds IF)
 
Terräng-DM 12 km män och 8 km kvinnor, 12 okt i Kumla (Kumla SF)
 
Mångkamps-DM och stafett-UDM, 28-29 sept i Örebro (Glanshammars IF)
 
Norasjön runt (DM halvmarathon), 14 sept (IFK Nora)
DM-resultat män 1) Peter Wiker, Hällefors 1.13.36  2) Markku Jäsperi, Breven 1.15.57
3) Björn Wahlgren, Hällefors 1.16.37
M35 1) Markku Jäsperi, Breven 1.15.57
M40 1) Bo Bolmstedt, Breven 1.19.19
M45 1) Tauno Mertala, Start 1.20.26
M50 1) Eigiel Dahl, Nora 1.23.26
M55 1) Anders Jansson, Storådalen 1.34.21
M60 1) Hugo Liss, Örebro AIK 1.33.58
M75 1) Roy Folkeson, Kumla 2.42.44
DM-resultat kvinnor 1) Åsa Höög, Örebro AIK 1.25.10  2) Åsa Karlsson, Laxå 1.31.09
3) Rose-Marie Enmalm, Start 1.35.06
K35 1) Tina Karlsson, Storådalen 1.38.18
K40 1) Åsa Karlsson, Laxå 1.31.09
K45 1) Rose-Marie Enmalm, Start 1.35.06
K50 1) Iren Gottmarsson, Hällefors 1.39.49
K60 1) Birgitta Jansson, Storådalen 1.48.14
 
Junior- och ungdoms-DM, 7-8 sept i Vretstorp (Sydnärkesalliansen):
Resultat lördag   Resultat söndag  
 
Ungdoms-SM i mångkamp, 6-8 september i Karlskrona:
F 17 sjukamp: 1) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 5405
F 15 sexkamp: 3) Lina Pohl, Fellingsbro 4428
P 17 tiokamp: 4) Tim Greneby, KFUM Örebro 7168  5) Torbjörn Sörman, Wedevåg 7031
8) Niklas Gärdefors, KFUM Örebro 6554
 
KFUM-spelen, 24 augusti i Örebro
 
Stora SM, 16-18 augusti i Gävle:
Seger och nytt distriktsrekord på 400 m häck med 49.38 av Mikael Jakobsson
den sista SM-dagen.

 
Bergavallskampen, 17 augusti i Fjugesta
 
DM och veteran-DM 10000 m, 7 augusti i Garphyttan (IF Start och IF Spartacus
 
Junior-SM, 2-4 augusti i Sollentuna:
Dag 2:
K 22 kula: 1) Karin Larsson, Garphyttan 13.09
K 22 diskus: 3) Karin Larsson 37.02
 
Ungdoms-SM, 2-4 augusti i Huddinge:
Dag 1:
P 17 100 m: 6) Fredrik Johansson, Fjugesta 11.62
F 17 spjut: 1) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 40.18
Dag 2:
P 17 tresteg: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 14.40
F 17 tresteg: 4) Anna Fernlund, Kvismaredalen 11.63
F 17 diskus: 5) Marie Barenfeld 36.60
Dag 3:
P 17 200 m: 2) Tim Greneby, KFUM Örebro 22.54  6) Fredrik Johansson 22.91
P 17 längd: 6) Andreas Otterling 6.27
F 17 kula: 3) Marie Barenfeld 13.49
 
WIF-spelen, 3 augusti i Vedevåg
 
DM och veteran-DM 5000 m, 19 juni i Garphyttan
 
Kilsbergskampen och DM, 15-16 juni 2002 i Garphyttan:
Resultat lördag   Resultat söndag  
 
Närkes DM 16 juni
MÄN
100 m: 1) Erik Henrysson, KFUM Örebro 11.27  2) Patrik Tellgren, KFUM Örebro 11.45 3) Fredrik Johansson, Fjugesta 11.68
800 m: 1) Fredrick Djupström, Glanshammar 2.05.62  2) Mikael Kroon, Kumla 2.08.30   3) Andreas Pettersson, Kumla 2.09.62
Längd: 1) Erik Henrysson, KFUM Örebro 6.93   2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 6.68   3) Vesa Rontti, Stocksäter 5.93
Spjut 1) Vesa Rontti, Stocksäter 50.85   2) Per Larsson, Garphyttan 49.87
KVINNOR
100 m: 1) Anna Fernlund, Kvismaredalen 12.97   2) Jenny Olsson, KFUM Örebro 13.07   3) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 13.18
800 m: 1) Emma Mellgren, Wedevåg 2.33,13   2) Ann-Britt Eriksson, Start 2.36,92   3) Cissi Cavretti, KFUM Örebro 2.37,55
Längd: 1) Frida Hilmersson, Glanshammar 5.26   2) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 5.20
Spjut: 1) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 33.58   2) Katrine Larsson, KFUM Örebro 18.90   3) Jenny Olsson, KFUM Örebro 13.74
VETERANER
M35 100 m: 1) Kjell Häggman, Stocksäter 12.51
M35 800 m: 1) Mikael Kroon, Kumla 2.08.30
M40 800 m: 1) Allan Bodare, Glanshammar 2.13.14
M45 800 m: 1) Stojko Despotoski, Laxå 2.12.39
M50 100 m: 1) Tomas Eriksson, KFUM Örebro 13.78
K45 100 m: 1) Rose-Marie Enmalm, Start 15.25
K45 800 m: 1) Rose-Marie Enmalm, Start 2.38.56
K50 100 m: 1) Ann-Britt Eriksson, Start 14.82
K50 800 m: 1) Ann-Britt Eriksson, Start 2.36.92

Närkes DM 15 juni
MÄN
200 m: 1) Erik Henrysson, KFUM Örebro 22.79  2) Fredrik Johansson, Fjugesta 22.81   3) Johan Häggman, Stocksäter 23.64
Tresteg: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 14.25   2) Erik Larsson, Vretstorp 12.88   3) Markus Nordén, Fjugesta 11.50  
Kula: 1) Patrik Lööw, Sköllersta 12.03   2) Erik Henrysson, KFUM Örebro 11.93   3) Joakim Hagelmann, KFUM Örebro 6.85  
Diskus 1) Jörgen Holm, Vretstorp 30.65   2) Patrik Lööw, Sköllersta 29.40
KVINNOR
200 m: 1) Anna Fernlund, Kvismaredalen 26.89   2) Julianna Szabo, KFUM Örebro 28.38   3) Ann-Britt Eriksson, Start 29.83
Tresteg: 1) Anna Fernlund, Kvismaredalen 10.86   2) Isabelle Sandelin, KFUM Örebro 10.27
Kula: 1) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 11.61   2) Katrine Larsson, KFUM Örebro 10.10   3) Jenny Olsson, KFUM Örebro 7.40
Diskus: 1) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 34.48   2) Katrine Larsson, KFUM Örebro 24.00   3) Jenny Olsson, KFUM Örebro 17.52
VETERANER
M35 200 m: 1) Kjell Häggman, Stocksäter 25.74
M45 tresteg: 1) Sivert Lignell, Åsbro 9.54
M45 diskus: 1) Jörgen Holm, Vretstorp 30.65
M50 200 m: 1) Tomas Eriksson, KFUM Örebro 28.76
K45 200 m: 1) Rose-Marie Enmalm, Start 31.24
K50 200 m: 1) Ann-Britt Eriksson, Start 29.83

Stockholm Marathon, 8 juni (inklusive Närkes DM):
DM-resultat män 1) Lars Johansson, Start 2.52.06  2) Sören Forsberg, Start 2.55.37
3) Per Sjögren, KFUM Örebro 2.58.03
M35 1) Sören Forsberg, Start 2.55.37
M40 1) Tommy Eng, Laxå 3.07.32
M45 1) Lars Johanson, Start 2.52.06
M50 1) Sören Andersson, Nora 3.43.37
M55 1) Bo H Gustafson, Örebro AIK 3.33.23
M60 1) Hugo Liss, Örebro AIK 3.32.14
M65 1) Uno Nilsson, Karlslund 4.37.46
DM-resultat kvinnor 1) Åsa Höög, Örebro AIK 2.55.36  2) Åsa Karlsson, Laxå 3.16.17
3) Marie Dasler, Start 3.46.34
K35 1) Tina Karlsson, Storådalen 3.57.39
K40 1) Åsa Karlsson, Laxå 3.16.17
K45 1) Monica Stavem, Örebro AIK 4.19.16
K50 1) Monika Udd, Örebro AIK 4.09.58
K55 1) Agneta Karlsson, LIF-stilen 5.51.49
K60 1) Terttu Karlsson, Karlslund 5.07.59
 
Oden Games, 2 juni i Odensbacken (Kvismaredalens IF)
 
Stocksäterspelen, 20 maj i Vretstorp
 
Konst på hög-loppet, 20 maj i Kvarntorp (Kumla SF)
 
Wedevågloppet, 4 maj (Wedevågs IF)
 
Kumla Stadslopp, 27 april (Kumla SF)
 
Sandvadsterrängen och terräng-DM, 21 april i Odensbacken
 
Ungdomsserien inomhus 2002 i Örebro:
Resultat 2 mars   Resultat 7 april   Resultat 14 april
 
Startmilen, 6 april 2002 i Örebro (IF Start)
 
Mars-spelen, 23 mars 2002 i Örebro (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)
 
Ungdoms-SM, 9-10 mars 2002 i Västerås:
Närkes utdelning blev tre medaljer. Andreas Otterling svarade för två genom att vinna
P17 längd på 6.61 och komma trea i tresteg på 13.58. Marie Barenfeld överträffade
återigen utomhusrekordet i F 17 kula med 15.20 vilket räckte till en andraplats.
Vidare kan nämnas att Niklas Gärdefors blev sexa i P17 kula med 14.23.
 
Ungdoms-DM 9-10 febr 2002 i Örebro:
Resultat lördag   Resultat söndag  
 
FC-mästerskapen, 26-27 jan 2002 i Örebro:
Utomhusrekordet överträffat i F 17 kula! Marie Barenfeld stötte 15.12 (första gången
över 15 m). Vidare sololöpte Mathias Pettersson 3000 m på goda 8.45 och ännu ej
16 år fyllda Andreas Otterling hoppade 13.94 i P 17 tresteg.
Resultat lördag   Resultat söndag