TÄVLINGSRESULTAT:
2019     2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2003

Mästerskapstävlingar och rekord 2003
 
Sylvesterloppet, 31 december i Nora (IFK Nora)
 
Närkes Ungdomsserie match 1 i Örebro 28 december (NFIF)

Lucialoppet, 13 december i Odensbacken (Kvismaredalens IF)
 
Vinterspelen, 6 dec i Örebro (Glanshammars IF)
 
Höstrusket i Örebro 23 nov (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)

Kilsbergsleden 1 nov (Örebro AIK)

Karlslundsloppet 19 okt (Karlslunds IF)

Terräng-DM i Ånnaboda 11 okt (IF Spartacus/Örebro AIK)    Bilder
Långa DM-terrängen avgjordes på nästa års SM-banor. Åsa Höög vann programenligt kvinnornas 8000 m medan det på manliga 12000 m blev en oväntad segrare i elitskrinnaren Johan Röjler.
Män 12000 m: 1) Johan Röjler, Kumla 43.05  2) Peter Wiker, Hällefors 43.44  3) Tryggve Malm, Garphyttan 44.07  4) Rickard Larsson, Breven 44.20  5) Fredrick Djupström, Glanshammar 44.35  6) Lasse Höög, Kumla 45.54  7) Johan Eriksson, Kopparberg 46.21  8) Mikael Andersson, Garphyttan 46.25  9) Patrik Persson, Kumla 46.44  10) Tauno Mertala, Start 46.57  11) Dan Bäck, Breven 47.24  12) Tomas Fridh, Stocksäter 47.29  13) Sören Forsberg, Start 48.35   14) Stojko Despotoski, Laxå 48.53  15) Björn Evertsson, Storådalen 49.35.
Kvinnor 8000 m: 1) Åsa Höög, Kumla 30.54  2) Ingalill Andersson, Start 33.01   3) Åsa Carlsson, Laxå 34.51  4) Lotta Lennartsson, Start 34.59   5) Rose-Marie Enmalm, Start 37.41  6) Ann-Britt Eriksson, Start 40.18  7) Carine Norström, Start 44.50.
M35: 1) Tryggve Malm 44.07  2) Rickard Larsson 44.20  3) Fredrick Djupström 44.35.
M40: 1) Sören Forsberg 48.35  2) Tommy Eng, Laxå 49.41  3) Thomas Eriksson, Kopparberg 49.55.
M45: 1) Stojko Despotoski 48.53  2) Peter Comét, Nora 50.18  3) Christer Thunander, Hällefors 50.18.
M50: 1) Tauno Mertala 46.57  2) Krister Romedahl, Spartacus 51.38  3) Leif Rysén, Breven 56.26.
M55: 1) Lasse Eskelinen, Kumla 53.10  2) Jan Norén, Kvismaredalen 57.31  3) Krister Lilja, Breven 1.00.52.
M60: 1) Jan Myrtorp, Brohyttan 57.49  2) Arne Evertsson, Storådalen 1.06.38.
M65: 1) Nils-Rune Andersson, Kopparberg 51.39  2) Samuel Eriksson, Brohyttan 1.19.27.
K40) 1) Åsa Carlsson 34.51.
K45: 1) Rose-Marie Enmalm 37.41.
K50: 1) Ann-Britt Eriksson 40.18  2) Carine Norström 44.50.
Lag män: 1) Kumla SF 2.15.43  2) IF Start 2.25.44  3) Hällefors LK 2.27.42.
Lag kvinnor: 1) IF Start 1.45:41.
Lag män veteraner: 1) Kopparbergs IF 2.27.55.
Lag kvinnor veteraner: 1) IF Start 2.02.49.


Startbilden från 12000 m visar bl.a. Lasse Höög, Fredrick Djupström och Peter Wiker.
 
Vesas tiokamp, 27-28 sept i Örebro (Stocksäters IF)

Folksammästerskapen för 13-14 år i Eskilstuna 20-21 sept (Gillberga-Lista/Ärla)
Stora framgångar med NÄRKE trea i lagtävlingen efter Stockholm och Värmland.
Lagtävlingen: 1) Stockholm 579p  2) Värmland 441.5  3) Närke 236.5  4) Uppland 219
5) Södermanland 211  6) Västmanland 165  7) Dalarna 138.
Erika Drageryd lyfte sig rekordhögt i F14 stav till en överlägsen seger och distriktsrekord för seniorer med 3.15. Elisabeth Brånsgård svarade för ytterligare en F14-seger, i kula. Ellen Sääw slog till rejält i F13 med hela tre segrar, på 80 m och 60 m häck och i längd. Även i stav för F13 blev det närkesseger, genom Linda Pettersson.
Placeringar bland de tre främsta:
Lördag:
P13 4x80 m: 2) Patrick Ahonen - Erik Andersson - Pontus Lundin - Fredrik Bergström 42.00
F14 stav: 1) Erika Drageryd, KFUM Örebro 3.15  2) Anneli Eklund, Stocksäter 2.70  3) Emilie Palm, Stocksäter 2.50
F14 diskus: 2) Elisabeth Brånsgård, Fjugesta 39.78
F13 80 m: 1) Ellen Sääw, Stocksäter 10.36
F13 600 m: 2) Ann Hyvärinen, KFUM Örebro 1.40.80
F13 stav: 1) Linda Pettersson, Stocksäter 2.60
F13 längd: 1) Ellen Sääw 4.96
F13 diskus: 3) Linnea Börjesson, Fjugesta 32.88
Söndag:
P13 stav: 3) Robin Åhlgren, Wedevåg 2.50
F14 höjd: 3) Karin Andersson, Fjugesta 1.57
F14 tresteg: 3) Sarah Vickman, KFUM Örebro 10.67
F14 kula: 1) Elisabeth Brånsgård 11.31
F13 60 m häck: 1) Ellen Sääw 9.69  2) Sara Cavretti, KFUM Örebro 9.89
F13 tresteg: 3) Anna Forslund, Stocksäter 9.80

Distriktscupen för 17-åringar i Nyköping 20 sept (Nyköpings BIS)
NÄRKE tvåa i både pojkar och flickor!
Pojkar: 1) Stockholm 50p  2) Närke 44  3) Södermanland 36  4) Dalarna 29
Flickor: 1) Stockholm 49p  2) Närke 45,5  3) Södermanland 37,5  4) Dalarna 37
Grensegrar:
800 m: Tomas Bjurström, KFUM Örebro 2.03.68
2000 m hinder: Johan Forslund, Stocksäter 6.43.46
Tresteg: André Larsson, Glanshammar 12.17
100 m: Julia Skugge, Glanshammar 12.63
400 m: Emma Mellgren, Wedevåg 62.27
300 m häck: Anna Fernlund, KFUM Örebro 44.72
Stafett 1000 m: Kristin Sörman - Julia Skugge - Anna Fernlund - Lina Pohl 2.25.62

SM och DM i halvmarathon i Karlstad 13 sept (IF Göta)
Bästa Närkesresultat i SM:
Män: 8) Mathias Pettersson, Kumla 1.09.10
Kvinnor: 5) Åsa Höög, Kumla 1.19.01  9) Louise Wiker, Hällefors 1.21.10
DM-resultat:
Män: 1) Mathias Pettersson 1.09.10  2) Fredrick Djupström, Glanshammar 1.13.57   3) Mikael Kroon, Kumla 1.15.53  4) Lasse Höög, Kumla 1.17.08   5) Andreas Pettersson, Kumla 1.17.33  6) Bertil Sundin, Örebro AIK 1.17.49
Kvinnor: 1) Åsa Höög 1.19.01  2) Louise Wiker 1.21.10

Veteran-DM i halvmarathon i Nora 13 sept (IFK Nora)
Distriktsmästare:
M35: Rickard Larsson, Breven 1.16.43K35: Åsa Hansson, Brohyttan 1.52.24
M40: Sören Forsberg, Start 1.22.46K40: Åsa Carlsson, Laxå 1.32.46
M45: Stojko Despotoski, Laxå 1.23.24K45: Ann-Sofi Arnström, Spartacus 1.54.59
M50: Tauno Mertala, Start 1.21.04K50: Iren Gottmarsson, Hällefors 1.38.29
M55: Lasse Eskelinen, Kumla 1.29.32K55: Catharina Wahlstedt, Start 2.05.58
M60: Jan Myrtorp, Brohyttan 1.45.30K60: Birgitta Jansson, Storådalen 1.46.38
M65: Uno Nilsson, Karlslund 1.57.27K65: Ruth Svensson, Nora 1.45.22
M70: Lennart Börjesson, Nora 2.39.31
M80: Roy Folkesson, Kumla 2.39.35

Mångkamps- och stafett-DM, 6-7 sept i Glanshammar (Glanshammars IF)
Lina Pohl, KFUM Örebro, segrade i sjukamp för F17 och ses här under avslutande 800 m.
 
Ellen Sääw, Stocksäters IF, här med målet i sikte på 60 m häck, segrade i femkamp för F13.

Finland-Sverige i Helsingfors 5-6 sept
Mikael Jakobsson följde upp sin fina VM-insats med finnkampsseger i specialgrenen.
Lördag
Män 400 m häck: 1) Mikael Jakobsson, KFUM Örebro 49.62

Mångkamps-SM i Gävle 30-31 aug (Gefle IF)
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P17 tiokamp 8) Anders Terning, Wedevåg 5928p
P15 åttakamp: 7) Niklas Pettersson, Stocksäter 5630p
Kvinnor sjukamp: 2) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 4869p
F19 sjukamp: 2) Marie Barenfeld 4869p
F17 sjukamp: 4) Lina Pohl, KFUM Örebro 4676p

Stjernsundsloppet 30 aug (Åsbro GoIF)

VM i Paris, FRA 23-31 aug
Mikael Jakobsson gjorde ett charmant försökslopp på 400 m häck i VM. Bara 2/100
från pers. I semifinalen orkade inte Mikael ända fram, blev sjua på 50.06.
DAG 4
Män 400 m häck försök: 6) Mikael Jakobsson, KFUM Örebro 49.40
DAG 5
Män 400 m häck semifinal: 7) Mikael Jakobsson 50.06

Bergavallskampen 23 aug (Fjugesta IF)


F13 80 m final vid Bergavallskampen. Från vänster Sofia Lilja, Gabriella Bager, Elin Östlund, Olivia Arle och Anna Forslund.

JSM-USM-facit: Fyra medaljörer med FREDRIK JOHANSSON i spetsen.
Fredrik Johansson, Fjugesta, infriade förväntingarna genom att vid USM i Malmö 17 aug vinna P17 200 m på 21.92. Övrig medaljör vid USM var Emma Mellgren, Wedevåg, med tredjeplacering på F15 1500 m hinder med 5.23.42.
Vid samtidigt genomförda JSM i Vellinge fick vi två andraplatser genom Kaj Eklund, Stocksäter, i M22 stav på 4.44 och Marie Barenfeld, KFUM Örebro, i F19 kula med 12.42.

Junior-SM i Vellinge 15-17 aug (IK Finish)
Närkesresultat bland de åtta främsta:
LÖRDAG
M22 stav: 2) Kaj Eklund, Stocksäter 4.44
M22 längd: 8) Mattias Örlén, Nora 6.44
K22 kula: 5) Karin Larsson, Garphyttan 12.94
K22 diskus: 7) Karin Larsson 35.46
F19 400 m: 6) Jenny Olsson, KFUM Örebro 57.67
F19 kula: 2) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 12.42
F19 spjut: 6) Marie Barenfeld 40.26

Ungdoms-SM i Malmö 15-17 aug (Heleneholms IF)
Närkesresultat bland de åtta främsta:
FREDAG
P17 100 m: 4) Fredrik Johansson, Fjugesta 11.01
P17 diskus: 6) Torbjörn Sörman, Wedevåg 45.22
F15 kula: 8) Kristin Sörman, Wedevåg 11.20
LÖRDAG
P17 slägga: 4) Torbjörn Sörman 57.10
P17 spjut: 5) Torbjörn Sörman 54.39
P15 diskus: 7) Pontus Waern, Stocksäter 41.92
F17 tresteg: 6) Lina Pohl, KFUM Örebro 11.64
F15 1500 m hinder: 3) Emma Mellgren, Wedevåg 5.23.42
SÖNDAG
P17 200 m: 1) Fredrik Johansson 21.92
P17 400 m: 6) Tomas Bjurström, KFUM Örebro 53.06
P17 800 m: 5) Johan Forslund, Stocksäter 2.00.22
F15 100 m: 7) Julia Skugge, Glanshammar 12.93
F15 spjut: 6) Lisa Boholm, Fjugesta 33.31

Veteran-SM i Eksjö 8-10 aug (Eksjö Södra IK)
Närkessegrar:
FREDAG
M65 5000 m: Nils-Rune Andersson, Kopparberg 19.27.83
K45 5000 m: Rose-Marie Enmalm, Start 20.16.36
LÖRDAG
M65 1500 m: Nils-Rune Andersson 5.16.13
K35 1500 m: Charlotte Nilsson, Start 4.58.44
K45 1500 m: Rose-Marie Enmalm 5.32.93
K50 100 m: Ann-Britt Eriksson, Start 15.11
K50 400 m: Ann-Britt Eriksson (tid okänd)
SÖNDAG
K50 200 m: Ann-Britt Eriksson 31.32

Närkes JDM-UDM 6-9-10 augusti (Stocksäters IF - Vretstorps IF - Åsbro GoIF
Resultat dag 1   Resultat dag 2   Resultat dag 3  

Stripastafetten 9 aug (Storådalens SK)

Nordiska junior- och ungdomsmästerskapen i mångkamp i Reykjavik, ISL 2-3 aug
F19 sjukamp: 1) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 4965p. Hon hade resultatserien 15.19 1.58 12.52 26.72w 5.36 39.19 2.29.97.

Stora SM i Norrtälje 1-3 aug
MIKAEL JAKOBSSON SVENSK MÄSTARE!
Trots skadeproblem efter den fina säsonginledningen i USA lyckades Mikael
återigen ta hem SM-titeln på 400 m häck.
Mikael var helt överlägsen i finalen och fick den fina tiden 49.86.
Bästa Närkesresultat:
FREDAG
Män kula: 9) Anders Holmström, KFUM Örebro 16.33
Kvinnor 10000 m: 11) Louise Wiker, Hällefors 37.04.39
SÖNDAG
Män 400 m häck: 1) Mikael Jakobsson, KFUM Örebro 49.86.

European Youth Olympic Festival (Ungdoms-OS) i Paris, FRA 28-31 juli
Pojkar 200 m: 8) Fredrik Johanson, Fjugesta 22.09 (försök 21.91, semifinal 21.95).

Svealandsmästerskap, mångkamp 13-14 år, i Enköping 12-13 juli
F 14 sexkamp: 2) Erika Drageryd, KFUM Örebro 3600p.

Europacupen, sjukamp kvinnor, i Tallinn, EST 5-6 juli
Marie Barenfeld, KFUM Örebro, nådde 4846 poäng och 26:e plats med resultatserien 15.12 1.59 11.64 27.15 5.41 35.92 2.29.67.

Trekampsleken 30 juni (Fjugesta IF)

KFUM-spelen 28 juni (KFUM Örebro)

Närkes DM 18-19-25 juni (Glanshammars IF)
Resultat dag 1   Resultat dag 2   Resultat dag 3  

Kilsbergskampen 14-15 juni (Garphyttans IF)
Resultat lördag   Resultat söndag  

Stockholm Marathon, 14 juni (inklusive Närkes DM):
DM-resultat män 1) Stefan Gustafson, Örebro AIK 2.42.18  2) Stefan Hellquist, Breven 2.49.12   3) Johan Pettersson, Hagaby 2.52.53  4) Sören Forsberg, Start 2.54.49   5) Johan Eriksson, Kopparberg 2.55.04  6) Christer Gustavsson, Hällefors 2.55.41
M35 1) Stefan Gustafson, Örebro AIK 2.42.18
M40 1) Sören Forsberg, Start 2.54.49
M45 1) Christer Gustavsson, Hällefors 2.55.41
M50 1) Klas Sundberg, Hällefors 3.27.55
M55 1) Mauri Nietula, Zinkgruvan 3.39.28
M60 1) Hugo Liss, Örebro AIK 3.28.46
M65 1) Uno Nilsson, Karlslund 4.39.18
M70 1) Claes Sjöberg, Storådalen 4.40.37
DM-resultat kvinnor 1) Åsa Höög, Kumla 3.03.10  2) Åsa Carlsson, Laxå 3.08.49  3) Marie Dasler, Start 3.32.54  4) Iren Gottmarsson, Hällefors 3.46.33  5) Helene Sandberg, Garphyttan 3.51.02
K35 1) Marie Dasler, Start 3.32.54
K40 1) Åsa Carlsson, Laxå 3.08.49
K45 1) Monica Stavem, Örebro AIK 4.11.52
K50 1) Iren Gottmarsson, Hällefors 3.46.33
K60 1) Terttu Karlsson, Karlslund 4.31.29
Samtliga resultat finns på www.marathon.se

Svealandsserien omgång 2, 9 juni (KFUM Örebro)

Konst på hög-loppet 9 juni (Kumla SF)

SM-stafett i Stockholm 7-8 juni
Närkesresultat:
LÖRDAG
P 17 Stafett 1000 m: 4) Stocksäters IF (Daniel Doyle - Johan Häggman - Jonathan Waern - Johan Forslund) 2.03.66 (samma laguppställning 2.03.03 i försöksheat)
SÖNDAG
P 17 3x800 m: 8) Stocksäters IF (Johan Häggman - Johan Forslund - Jonathan Waern) 6.24.24

WIF-spelen 7 juni (Wedevågs IF)

GIF-spelen 29 maj (Glanshammars IF)

Spartacusstafetten 25 maj (IF Spartacus)
Män och kvinnor   Ungdom  

Oden Games 25 maj (Kvismaredalens IF)

Stocksätersspelen 18 maj (Stocksäters IF)

Närkes DM 10000 m i Garphyttan 13 maj (IF Start)

SM-JSM-USM-VSM terräng i Uddevalla 3-4 maj (Hälle IF)
Bästa närkesresultat:
LÖRDAG
Kvinnor 4 km: 10) Åsa Höög, Kumla 15.00
M 50 8 km: 2) Tauno Mertala, Start 30.35
M 65 4 km: 1) Nils-Rune Andersson, Kopparberg 15.45
K 35 4 km: 3) Charlotte Nilsson, Start 15.51
K 40 4 km: 1) Åsa Carlsson, Laxå 15.49
K 45 4 km: 2) Rose-Marie Enmalm, Start 17.12
SÖNDAG
Män 12 km: 15) Mathias Pettersson, Kumla 40.47
Kvinnor 8 km: 10) Åsa Höög, Kumla 30.50
K 22 4 km: 5) Johanna Eriksson, Zinkgruvan 16.06

Wedevågloppet 3 maj (Wedevågs IF)

Kumla stadslopp 26 april (Kumla SF)

Sandvadsterrängen 21 april i Odensbacken (Kvismaredalens IF)

Närkes DM i terräng i Kumla 12 april (Stocksäters IF)

Startmilen i Örebro 5 april (IF Start)

Ungdoms-DM i Örebro 29-30 mars (Glanshammars IF):
Resultat lördag   Resultat söndag  
 
Svealandsmästerskap för 13-14-åringar i Örebro 22 mars (KFUM Örebro)
Närkesresultat bland de sex främsta.
P 14
Stav: 5) Johan Danielsson, Garphyttan 2.52  6) Carl-Robin Åqvist, KFUM Örebro 2.32
F 14
60 m: 2) Ellen Sääw, Stocksäter 8.08
60 m häck: 1) Sanna Jansson, KFUM Örebro 9.26  4) Sara Cavretti, KFUM Örebro 10.01
Höjd: 2) Karin Andersson, Fjugesta IF 1.54
Stav: 1) Erika Drageryd, KFUM Örebro 2.92  2) Anneli Eklund, Stocksäter 2.62  4) Emilie Palm, Stocksäter 2.52
Längd: 1) Sanna Jansson 5.33  4) Angelica Brus, KFUM Örebro 4.90
Kula: 1) Elisabeth Brånsgård, Fjugesta 12.19  2) Sanna Jansson 11.34
Mixstafett 6x200 m: 4) Närkeslaget 2.46.25
Distriktspoäng: Stockholm 172, Närke 95, Södermanland 94, Västmanland 75, Värmland 57, Uppland 44

Inne-USM i Malmö 15-16 mars
Närkesresultat bland de åtta främsta.
P 17
60 m: 8) Fredrik Johansson, Fjugesta 7.30 (7.27 semifinal)
Längd: 5) Andreas Otterling, KFUM Örebro 6.50
Tresteg: 1) Andreas Otterling 14.18
Kula: 6) Niklas Gärdefors, KFUM Örebro 13.75
F 15
1000 m: 6) Emma Mellgren, Wedevåg 3.11.33 (3.05.82 försök)

Mångkamps-SM inomhus i Göteborg 8-9 mars
Närkesresultat bland de åtta främsta.
F 19 femkamp: 1) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 3682 (NÄRKESREKORD!)

Marsspelen i Örebro 8 mars (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)

Inne-JSM i Västerås 22-23 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta.
M 22
Stav: 4) Kaj Eklund, Stocksäter 4.22
K 22
60 m: 8) Beatrice Hellgren, KFUM Örebro 8.18 (försök 8.07)
Höjd: 5) Linda Hagberg, KFUM Örebro 1.67
Längd: 5) Beatrice Hellgren 5.43
F 19
400 m semifinal: 3) Jenny Olsson, KFUM Örebro 59.74 (försök 59.08)
Längd: 3) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 5.69
Tresteg: 4) Marie Barenfeld 11.61
Kula: 5) Marie Barenfeld 11.79  7) Katrine Larsson, KFUM Örebro 10.37

Nebraska Adidas Classic i Lincoln NE, USA 8 februari
Nytt Närkesrekord inomhus på 400 m av Mikael Jakobsson! Han noterade imponerande 46,91 vilket räckte till andraplats i tävlingen.

Glanshammars IF:s resultattävling i Örebro 2 februari

Närkes Ungdomsserie match 2 i Örebro 28 januari

FC-mästerskapen i Västerås 25-26 januari
Närkesresultat bland de tre främsta.
MÄN
60 m: 2) Joakim Hagelman, KFUM Örebro 7.81
3000 m: 1) Fredrick Djupström, Glanshammar 9.18.64  2) Mikael Kroon, Kumla 9.27.45  3) Lasse Höög, Kumla 9.45.90
Längd: 2) Joakim Hagelman 5.68
KVINNOR
60 m: 1) Beatrice Hellgren, KFUM Örebro 8.06  2) Julia Skugge, Glanshammar 8.08
3000 m. 1) Åsa Höög, Kumla 10.15.42  2) Karin Elf, Start 10.28.22
Höjd: 2) Linda Hagberg, KFUM Örebro 1.56
Längd: 2) Linda Hagberg 4.84
Tresteg: 2) Sanna Jansson, KFUM Örebro 10.49
P 19
60 m: 1) Tim Greneby, KFUM Örebro 7.49
200 m: 1) Tim Greneby 22.83
Höjd: 1) Tim Greneby 1.81
Längd: 1) Tim Greneby 5.87
Kula: 2) Tim Greneby 12.89
F 19
60 m: 1) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 8.22  2) Jenny Olsson, KFUM Örebro 8.34
200 m: 1) Jenny Olsson 26.62
60 m häck: 1) Marie Barenfeld 9.49
Höjd: 2) Marie Barenfeld 1.56
Längd: 1) Marie Barenfeld 5.41
Tresteg: 2) Isabelle Sandelin, KFUM Örebro 10.37
Kula: 2) Marie Barenfeld 11.43  3) Katrine Larsson, KFUM Örebro 10.88
P 17
60 m: 1) Jonathan Waern, Stocksäter 7.56  2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.56
200 m: 2) Andreas Otterling 23.93  3) Jonathan Waern 24.10 (försök 24.08)
400 m: 2) Johan Forslund, Stocksäter 52.85
800 m: 1) Johan Forslund 2.01.97  3) Jonathan Waern 2.08.38
1500 m: 2) Tomas Bjurström, KFUM Örebro 4.38.09
60 m häck: 1) Torbjörn Sörman, Wedevåg 9.05  3) Niklas Gärdefors, KFUM Örebro 9.31
Höjd: 1) Johan Andersson, Wedevåg 1.75  2) Torbjörn Sörman 1.69
Tresteg: 2) Stefan Lindkvist, Wedevåg 10.84
Kula: 1) Niklas Gärdefors 14.14  3) Torbjörn Sörman 13.45
F 17
200 m: 2) Anna Fernlund, KFUM Örebro 26.53 (försök 26.45)
60 m häck: 3) Lina Pohl, Fellingsbro 10.15
Tresteg: 1) Anna Fernlund 10.92

Gold Country Classic i Minneapolis MN, USA 25 januari
Mikael Jakobsson löpte 600 m på storfina 1.19.90. Bästa närkesresultatet någonsin på den sällan löpta distansen.