TÄVLINGSRESULTAT:
2019     2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2004

Mästerskapstävlingar och rekord 2004
 
Sylvesterloppet i Nora 31 dec (IFK Nora)

Lucialoppet i Odensbacken 11 dec (Kvismaredalens IF)

Vinterspelen i Örebro 4 dec (Glanshammars IF)

Höstrusket i Örebro 28 nov (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)

Kilsbergsleden 6 nov (Örebro AIK)

Karlslundsloppet 17 oktober (Karlslunds IF)

Terräng-DM i Guldsmedshyttan 9 okt (Storådalens SK)
MÄN 12000 m: 1) Johan Eriksson, Kopparberg 46.17  2) Patrik Persson, Kumla 46.56  3) Lasse Höög, Kumla 47.24  4) Markku Jäsperi, Breven 48.26  5) Kristoffer Kallio, Kumla 48.47  6) Tauno Mertala, Start 49.15  7) Björn Evertsson, Storådalen 49.30  8) Tomas Fridh, Stocksäter 50.10  9) Stojko Despotoski, Laxå 52.14   10) Hans Byrén, Brohyttan 53.06.
KVINNOR 8000 m: 1) Åsa Höög, Kumla 33.04  2) Åsa Carlsson, Laxå 36.01  3) Rose-Marie Enmalm, Start 37.19  4) Tina Karlsson, Storådalen 40.17   5) Christina Elfvin, Örebro AIK 41.26  6) Therese Melin, Nora 41.33.
M35: 1) Johan Eriksson, Kopparberg 46.17.
M40: 1) Markku Jäsperi, Breven 48.26.
M45: 1) Stojko Despotoski, Laxå 52.14.
M50: 1) Tauno Mertala, Start 49.15.
M55: 1) Bengt Nilsson, Sköllersta 59.52.
M60: 1) Jan Myrtorp, Brohyttan 58.03.
M65: 1) Nils-Rune Andersson, Kopparberg 55.07.
M70: 1) Claes Sjöberg, Storådalen 74.25.
K35: 1) Tina Karlsson, Storådalen 40.17.
K40: 1) Åsa Carlsson, Laxå 36.01.
K45: 1) Christina Elfvin, Örebro AIK 41.26.
K50: 1) Rose-Marie Enmalm, Start 37.19.
K60: 1) Birgitta Jansson, Storådalen 41.43.
K65: 1) Ruth Svensson, Nora 45.41.
Lag män: 1) Kumla SF 2.23.07.
Lag män veteraner: 1) IFK Nora 2.50.03.

Östansjöloppet 2 oktober (Östansjö SK)

Mångkamps-DM, 25-26 sept i Örebro
Foton: Allan Bodare
 

Erik Sundlöf och Sebastian Waern kämpar mot mål i P13-femkampens sista gren, 600 m.

Karin Johansson löpte snabbt på avslutande 800 m

Katarina Stensson som hoppade 159 i höjd ses här löpa 800 m.

Lars Drageryd avslutade fint på 800 m för P15 ...

... liksom hinderspecialisten Mattias Karlsson

Veteran-SM i marathon i Karlstad 18 sept
M35: 1) Johan Eriksson, Kopparberg 2.33.39
K40: 1) Irene Ikonen, Hällefors 3.29.28

Svealandsmästerskapen för 13-14 år i Ludvika 11-12 sept (Ludvika FFI)
Sex segrar (totalt 17 medaljer) av Närkes ungdomar!
Här är alla medaljörerna:
Lördag:
P13 kula: 2) Erik Sundlöf, Glanshammar 12.31
F14 800 m: 1) Ann Hyvärinen, KFUM Örebro 2.21.57
F14 tresteg: 2) Sara Cavretti, KFUM Örebro 10.34
F13 80 m: 1) Elin Östlund, KFUM Örebro 10.33
F13 diskus: 1) Beatrice Örtenberg, Mosjö 30.90  3) Louise Bergvall, Mosjö 28.86
Söndag:
P14 300 m: 2) Fredrik Bergström, KFUM Örebro 39.81
P14 100 m häck: 3) Pontus Lundin, KFUM Örebro 15.25
P14 höjd: 3) Sebastian Holmén, Fjugesta 1.67
P14 4x100 m: 2) Närke 49.46
P13 stav: 2) Per Drageryd, KFUM Örebro 2.50
F14 300 m: 2) Ann Hyvärinen 43.01
F14 stav: 3) Andrea Smedberg, KFUM Örebro 2.40
F13 200 m: 1) Elin Östlund 26.50
F13 60 m häck: 3) Johanna Andersson, Stocksäter 9.88
F13 slägga: 1) Sofie Lindkvist, Wedevåg 35.35
F13 4x100 m: 1) Närke 40.96

SM i halvmarathon i Stockholm 11 sept
Bästa Närkesresultat:
Kvinnor: 7) Åsa Höög, Kumla 1.19.58

Sverige-Finland i Göteborg 4-5 sept
Lördag
Män 400 m häck: 4) Mikael Jakobsson, KFUM Örebro 51.07

Norasjön Runt och DM halvmarathon 4 september (IFK Nora)
DM-placeringar:
MÄN: 1) Johan Eriksson, Kopparberg 1.15.21  2) Lasse Höög, Kumla 1.17.57  3) Andreas Svensson, Örebro AIK 1.21.46.
KVINNOR: 1) Åsa Carlsson, Laxå 1.32.29  2) Rose-Marie Enmalm, Start 1.33.08  3) Irene Ikonen, Hällefors 1.35.23
M35: Johan Eriksson 1.15.21
M40: Sören Forsberg, Start 1.22.45
M45: Christer Gustavsson, Hällefors 1.25.40
M50: Tauno Mertala, Start 1.21.55
M55: Bengt Nilsson, Sköllersta 1.40.51
M60: Hugo Liss, Storådalen 1.37.05
M65: Uno Nilsson, Karlslund 1.56.16
M70: Lennart Börjesson, Nora 2.30.55
K35: Tina Karlsson, Storådalen 1.42.22
K40: Åsa Carlsson, Laxå 1.32.29
K45: Christina Elfvin, Örebro AIK 1.48.23
K50: Rose-Marie Enmalm, Start 1.33.08
K60: Birgitta Jansson, Storådalen 1.46.48

Mosjöloppet 4 september (Mosjö SK)

Nordiska juniorlandskampen i Espoo, Finland 21-22 augusti
Mycket bra prestationer av våra fyra deltagare!
Marie Barenfeld segrade i längd med 5.95, Andreas Otterling placerade sig som fyra i tresteg med 14.24 och Torbjörn Sörman kastade släggan 54.31 vilket räckte till sjunde plats. Dessutom löpte Fredrik Johansson tredje sträckan i det segrande svenska laget på 4x400 m.

Närkes JDM-UDM 21-22 augusti (Garphyttans IF)
Resultat dag 1   Resultat dag 2  


F13 600 m vid ungdoms-DM. Från vänster Emelie Forsell och Emma Norström. Delvis skymd bakom Emelie löper Sandra Wagner.

P13 600 m vid ungdoms-DM.
Simon Sveder vinner före Erik Alex.
 
Foton: Rafaella Turander.

Veteran-SM i Huddinge 20-22 aug (Huddinge AIS)
Närkessegrar:
FREDAG
M65 5000 m: Nils-Rune Andersson, Kopparberg 19.14.45
K45 höjd: Anneli Brånsgård, Fjugesta 1.48
K45 kula: Anneli Brånsgård 9.58
K50 5000 m: Rose-Marie Enmalm, Start 20.05.41
K55 100 m: Ann-Britt Eriksson, Start 14.65
LÖRDAG
M65 1500 m: Nils-Rune Andersson 5.14.59
K50 1500 m: Rose-Marie Enmalm 5.32.87
K55 400 m: Ann-Britt Eriksson 68.65
SÖNDAG
M65 10000 m: Nils-Rune Andersson 39.39.72
K45 diskus: Anneli Brånsgård 29.26
K55 200 m: Ann-Britt Eriksson 30.70
K55 800 m: Ann-Britt Eriksson 2.44.07

Hjulsjöjoggen 21 augusti (Hjulsjö Byförening)

Närkes DM 10000 m i Glanshammar 17 augusti (Glanshammars IF)

Hälleforsterrängen 14 augusti (Hällefors LK)

Junior-SM i Borlänge 13-15 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
FREDAG
P19 stav: 6) Niklas Gärdefors, KFUM Örebro 3.76
P19 diskus: 6) Torbjörn Sörman, Wedevåg 42.49
F19 längd: 2) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 5.67
LÖRDAG
P19 400 m: 3) Fredrik Johansson, Fjugesta 49.89
P19 110 m häck: 5) Torbjörn Sörman 16.12
P19 tresteg: 2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 14.12
P19 kula: 6) Torbjörn Sörman 14.09
P19 slägga: 2) Torbjörn Sörman 55.46
F19 tresteg: 3) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 12.14
F19 spjut: 3) Marie Barenfeld 40.31
SÖNDAG
P19 800 m: 5) Jonathan Waern, Stocksäter 1.55.79
F19 800 m: 3) Jenny Olsson, KFUM Örebro 2.12.91

Ungdoms-SM i Falun 13-15 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
FREDAG
F17 100 m: 5) Julia Skugge, Glanshammar 12.49 (semifinal 12.34)
F15 diskus: 2) Elisabeth Brånsgård, Fjugesta 41.50  7) Elin Sundlöf, Glanshammar 36.28
LÖRDAG
P15 1500 m hinder: 4) Mattias Karlsson, Åsbro 4.43.43
F17 1500 m hinder: 4) Emma Mellgren, Wedevåg 5.21.51
F15 höjd: 5) Karin Andersson, Fjugesta 1.62
F15 slägga: 5) Joanna Nydén, Wedevåg 37.35
F15 spjut: 4) Elisabeth Brånsgård 37.33  8) Johanna Johansson, Wedevåg 33.88
SÖNDAG
P17 stav: 5) Kim Eriksson, KFUM Örebro 4.06
P15 tresteg: 6) Johan Stjernqvist, Fjugesta 12.57
F15 stav: 5) Erika Drageryd, KFUM Örebro 3.08  7) Emilie Palm, Stocksäter 2.63
F15 kula: 3) Elisabeth Brånsgård 11.89  8) Erika Drageryd 10.73

Stora SM i Karlstad 6-8 augusti
Närkesresultat:
FREDAG
Män 10000 m: 12) Mathias Lidson, Kumla 32.24.20
Kvinnor 400 m försöksheat 2: 4) Jenny Olsson , KFUM Örebro 57.55
Kvinnor 10000 m: 5) Åsa Höög, Kumla 36.11.31
LÖRDAG
Män 200 m försöksheat 4: 4) Fredrik Johansson, Fjugesta 22.35
Män längd: 10) Erik Henrysson, KFUM Örebro 6.90
SÖNDAG
Män 400 m häck: 2) Mikael Jakobsson, KFUM Örebro 52.52
Kvinnor 5000 m: 8) Åsa Höög 17.35.56
Kvinnor längd: 5) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 5.95

Veteran-EM i Århus-Randers, Danmark 22 juli - 1 augusti
M65 10000 m: 2) Nils-Rune Andersson, Kopparberg 39.48.93
K55 400 m: 2) Ann-Britt Eriksson, Start 68.25

KFUM-spelen i Örebro 24 juli (KFUM Örebro)

Trekampsleken i Fjugesta 5 juli (Fjugesta IF)

SSK-loppet i Guldsmedshyttan 3 juli (Storådalens SK)

Närkes DM 22, 23 och 29 juni (Glanshammars IF)
Resultat dag 1   Resultat dag 2   Resultat dag 3  

Kilsbergskampen i Garphyttan 20 juni (Garphyttans IF)

Castorama för ungdom i Fjugesta 15 juni (Fjugesta IF)

Nordiska junior- och ungdomsmästersk. i mångkamp i Jyväskylä, FIN 19-20 juni
F19 sjukamp: 1) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 4994p. Hon hade resultatserien 15.28/-1.2 165 1144 26.97/-0.8 543/-0.9 3756 2:25.12.

Stockholm Marathon, 5 juni (inklusive Närkes DM):
DM-resultat män 1) Johan Eriksson, Kopparberg 2.39.18   2) Johan Pettersson, Hagaby 2.43.17  3) Christer Gustavsson, Hällefors 2.2.52.42   4) Sören Forsberg, Start 3.02.22  5) Tomas Eklund, Örebro AIK 3.09.36.
M35 1) Johan Eriksson, Kopparberg 2.39.18  2) Johan Pettersson, Hagaby 2.43.17   3) Tomas Eklund, Örebro AIK 3.09.36.
M40 1) Sören Forsberg, Start 3.02.22  2) Magnus Julin, Start 3.11.41   3) Torbjörn Persson, Kumla 3.59.03.
M45 1) Christer Gustavsson, Hällefors 2.52.42  2) Kenny Wilhelmssom, Örebro AIK 3.25.07  3) Per-Åke Persson, Storådalen 3.26.46.
M50 1) Ove Karasiak, Åsbro 3.57.54  2) Gunnar Gustafsson, Hällefors 4.09.15   3) Valdemar Andersson, Spartacus 4.18.02.
M55 1) Bo H Gustafson, Örebro AIK 3.31.23  2) Jan Berger, Brohyttan 3.45.54   3) Mauri Nietula, Zinkgruvan 3.50.28.
M60 1) Hugo Liss, Örebro AIK 3.38.20  2) Håkan Mossberg, Kopparberg 4.32.38.
M65 1) Uno Nilsson, Karlslund 4.45.10  2) Mauritz Nordstrand, Nora 5.51.42.
DM-resultat kvinnor 1) Marie Sörensen, Örebro AIK 3.39.26  2) Cecilia Juberg, Brohyttan 3.42.06  3) Karin Hildingsson, Örebro AIK 3.53.20  4) Christina Elfvin, Örebro AIK 3.53.43  5) Ingela Svedberg, Ställberg 4.02.17.
K45 1) Karin Hildingsson, Örebro AIK 3.53.20  2) Christina Elfvin, Örebro AIK 3.53.43  3) Monica Stavem, Örebro AIK 4.12.24.
K50 1) Carine Norström, Start 4.18.06.
K60 1) Catharina Wahlstedt, Start 5.11.34.

WIF-spelen 5 juni (Wedevågs IF)

Konst på hög-loppet 31 maj (Kumla SF)

Grabbhalvan, Örebro 27 maj (NFIF)

Swedish Pole Vault Challenge 23 maj (KFUM Örebro)

Spartacusstafetten, Örebro 23 maj (IF Spartacus)

GIF-spelen, Glanshammar 20 maj (Glanshammars IF)

Bodarneloppet, Laxå 20 maj (Laxå OK)

Stocksätersspelen, Vretstorp 16 maj (Stocksäters IF)

Wedevågloppet 8 maj (Wedevågs IF)

Terräng-SM i Ånnaboda 1-2 maj (Örebro AIK och IF Spartacus)
Närkesresultat bland de åtta främsta.
Kvinnor 8000 m: 8) Åsa Höög, Kumla 30.40
M22 6000 m lag: 2) Kumla SF (Pontus Persson, Kristoffer Kallio, Daniel Brånn) 1.06.50
Medaljplacerade veteraner.
M35 8000 m: 3) Tryggve Malm, Garphyttan 27.31
M65 4000 m: 1) Nils-Rune Andersson, Kopparberg 16.09
K35 4000 m: 3) Lotta Lennartsson, Start 15.43
K40 4000 m: 3) Åsa Carlsson, Laxå 16.50
K50 4000 m: 1) Rose-Marie Enmalm, Start 17.21
K55 4000 m: 2) Ann-Britt Eriksson, Start 18.02
K60 4000 m: 2) Birgitta Jansson, Storådalen 19.34
K65 4000 m: 1) Asta Sjöberg, Storådalen 19.32

Kumla Stadslopp 24 april (Kumla SF)

Närkes DM i terränglöpning, Kilsmo 18 april (Kvismaredalens IF)

Marsspelen i Mässhallen, Örebro 3-4 april (Åsbro GoIF och Stocksäters IF)

Startmilen i Örebro 3 april (IF Start)

Kuliga Hoppgalan i Mässhallen, Örebro 27 mars (Mosjö SK och KFUM Örebro)

Svealandsmästerskapen för 14-åringar i Karlstad 20 mars
Närkesresultat bland de sex främsta.
F14
60 m: 1) Ellen Sääw, Stocksäter 8.11  4) Malin Eriksson, KFUM Örebro 8.25
6) Emma Johansson, Mosjö 8.29.
60 m häck: 2) Ellen Sääw 9.37  6) Malin Eriksson 9.78
Stav: 4) Linda Pettersson, Stocksäter 2.30  6) Andrea Smedberg, KFUM Örebro 2.20
P14
60 m häck: 4) Pontus Lundin, KFUM Örebro 9.69
Höjd: 5) Sebastian Holmén, Fjugesta 1.57
Stav: 5) Robin Åhlgren, Wedevåg 2.70
Kula: 4) Eric Andersson, Wedevåg 12.17
Mixstafett 6x200 m: 3) Närke 2.39.47

Löpning 10000 m i Mässhallen, Örebro 12 mars (Glanshammars IF)

Ungdoms-SM inomhus i Bollnäs 6-7 mars
Närkesresultat bland de åtta främsta.
F17
Tresteg: 3) Lina Pohl, KFUM Örebro 11.53
F15
Höjd: 5) Karin Andersson, Fjugesta 1.59
Stav: 7) Anneli Eklund, Stocksäter 2.48
Tresteg: 5) Joanna Nydén, Wedevåg 10.76  6) Sarah Vickman, KFUM Örebro 10.66
Kula: 2) Elisabeth Brånsgård, Fjugesta 12.35  8) Erika Drageryd, KFUM Örebro 10.42
P17
400 m: Johan Forslund, Stocksäter hade 8:de bästa semifinaltid 53.58 (försök (52.89)

Inne-SM mångkamp i Karlskrona 28-29 februari
F19: 1) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 3626p (9,20 1,60 11,55 5,48 2.29,72)
Poängsumman medförde dessutom att Marie blev tvåa i KVINNOR!
F17: 6) Lina Pohl, KFUM Örebro 3454p (9,73 1,51 10,96 4,81 1.45,55)
P19: 3) Torbjörn Sörman, Wedevågs IF 4552p (7,50 6,11 14,43 1,80 9,06 3,87 3.14,09)

Stadium Games i Örebro 21 februari (KFUM Örebro)

Inne-JSM i Malmö 14-15 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta.
F19
Stav: 8) Hanna Bryngelsson, KFUM Örebro 2.73
60 m häck: 8) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 9.28 (försök 9.25)
P19
Kula: 6) Torbjörn Sörman, Wedevåg 14.31

Närkes inomhus-DM i Örebro 24-25 januari (Glanshammars IF)

Närkes Ungdomsserie match 2 i Örebro 11 januari (NFIF)