TÄVLINGSRESULTAT:
2019     2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2005

Mästerskapstävlingar och rekord 2005
 
Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)
 
Lucialoppet i Odensbacken 10 december (Kvismaredalens IF)
 
Vinterspelen i Örebro 3 december (Glanshammars IF)
 
Höstrusket i Örebro 27 november (Åsbro GoIF och Stocksäters IF)
 
Kilsbergsleden i Örebro 5 november (Örebro AIK)
 
DM i terräng män 12000 m och kvinnor 8000 m i Kumla 27 okt (Kumla SF)
 
Karlslundsloppet i Örebro 16 oktober (Karlslunds IF)
 
Mångkamps-DM i Örebro 24-25 september (NFIF)
 
Svealandsmästerskap för 13-14 år i Glanshammar 17-18 sept (Glansham. IF)
Sex segrar (totalt 23 medaljer) av Närkes ungdomar!
Här är alla medaljörerna:
Lördag:
P14 höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 1.74
P14 kula: 2) Erik Sundlöf, Glanshammar 13.44
P13 80 m: 2) Hugo Jansson, Glanshammar 10.48
P13 längd: 3) Hugo Jansson, Glanshammar 5.43
F14 100 m: 1) Elin Östlund, KFUM Örebro 12.80
F14 stav: 3) Joanna Wilkås, KFUM Örebro 2.42
F14 tresteg: 2) Malin Eriksson, KFUM Örebro 10.95
F13 80 m: 2) Josefine Löf, KFUM Örebro 10.69
F13 stav: 1) Emma Norström, Stocksäter 2.82  2) Sofie Hallström, KFUM Örebro 2.62
F13 tresteg: 2) Sofie Hallström, KFUM Örebro 11.32
F13 diskus: 2) Emmy Fahlström, Fjugesta 30.88
Söndag:
P14 2000 m: 1) Simon Sveder, Hällefors 6.05.57
P14 stav: 3) Robin Olsson, KFUM Örebro 3.02
P14 diskus: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 41.02
P14 spjut: 3) Erik Sundlöf, Glanshammar 41.53
P13 200 m: 3) Hugo Jansson, Glanshammar 26.49
F14 80 m häck: 1) Malin Eriksson, KFUM Örebro 12.59
F14 höjd: 3) Beatrice Örtenberg, Mosjö 1.53
F14 längd: 3) Malin Eriksson, KFUM Örebro 5.33
F14 slägga: 3) Louise Bergvall, Mosjö 31.23
F14 4x100 m: 3) Sara Ljunggren - Elin Östlund - Malin Eriksson - Charlotte Björkgren 50.83
F13 200 m: 2) Josefine Löf, KFUM Örebro 27.40
 
Norasjön Runt och DM halvmarathon 10 september (IFK Nora)
DM-placeringar:
MÄN: 1) Bertil Sundin, Örebro AIK 1.16.39  2) Lasse Höög, Kumla 1.17.00  3) Andreas Svensson, Örebro AIK 1.19.02   4) Mokhtar Bennis, Spartacus 1.19.25  5) Björn Evertsson, Storådalen 1.21.46  6) Kenneth Karlsson, Åsbro 1.22.04.
KVINNOR: 1) Helene Nilsson, Start 1.31.51  2) Rose-Marie Enmalm, Start 1.34.29  3) Åsa Carlsson, Laxå 1.37.33   4) Jennie Magnusson, Nora 1.38.15  5) Iren Gottmarsson, Hällefors 1.39.29  6) Marie Dasler, Start 1.39.51.
M35: 1) Lasse Höög, Kumla 1.17.00  2) Mokhtar Bennis, Spartacus 1.19.25  3) Kenneth Karlsson, Åsbro 1.22.04.
M40: 1) Sören Forsberg, Start 1.22.23  2) Jan Sundelius, Spartacus 1.23.53  3) Hans Byrén, Spartacus 1.28.03.
M45: 1) Per-Åke Persson, Storådalen 1.27.13  2) Roger Sundqvist, Laxå 1.29.46  3) Peter Comét, Nora 1.30.39.
M50: 1) Sievert Lignell, Start 1.36.37  2) Ove Karasiak, Åsbro 1.37.22  3) Thomas Lindström, Åsbro 1.46.28.
M55: 1) Krister Romedahl, Spartacus 1.27.24  2) Tommy Andersson, Nora 1.37.45  3) Bengt Nilsson, Sköllersta 1.39.32
M60: 1) Jan Myrtorp, Brohyttan 1.46.59  2) Arne Nytting, Spartacus 1.54.25  3) Arne Evertsson, Storådalen 2.19.12.
M70: 1) Lennart Börjesson, Nora 2.26.52
K35: 1) Helene Nilsson, Start 1.31.51  2) Marie Dasler, Start 1.39.51.
K40: 1) Åsa Carlsson, Laxå 1.37.33  2) Lillemor Högerås, Start 1.44.20  3) Leila Johnsson, Storådalen 1.51.30.
K50: 1) Rose-Marie Enmalm, Start 1.34.29 2) Iren Gottmarsson, Hällefors 1.39.29  .
K60: 1) Birgitta Jansson, Storådalen 1.45.46.
 
Hammer Trophy deltävling 3 i Örebro 4 september (Mosjö SK)
 
Stafett-SM i Sollentuna 3-4 september
P17 3x800 m: 6) KFUM Örebro 6.17.93 (Björn Erlandsson - Tim Sundström - Andreas Karlsson)
F15 4x100 m: 4) KFUM Örebro 50.21, försökstid 49.91 (Andrea Smedberg - Elin Östlund - Sara Cavretti - Malin Eriksson)
 
Bergavallskampen 3 september 2005 (Fjugesta IF)
 
Hammer Trophy deltävling 2 i Örebro 31 augusti (Mosjö SK)
 
Östansjöloppet 27 augusti 2005 (Östansjö SK)
 
Närkes distriktsserie match 4 i Garphyttan 24-25 augusti (NFIF)
 
Veteran-VM i San Sebastian, ESP 23 augusti - 3 september
K50 1500 m: 8) Rose-Marie Enmalm, Start 5.30.81
K50 5000 m: 9) Rose-Marie Enmalm 19.50.65
K50 10000 m: 8) Rose-Marie Enmalm 41.19.77
K55 400 m: 1) Ann-Britt Eriksson, Start 67.64 VÄRLDSMÄSTARE!
K55 800 m: 4) Ann-Britt Eriksson 2.42.25

 
Stora SM i Helsingborg 19-21 augusti
Kvinnor 5000 m: 5) Karin Sennvall, Start 16.48.45
 
Ungdoms-DM i Örebro 20-21 augusti (KFUM Örebro)
 
Hammer Trophy deltävling 1 i Örebro 17 augusti (Mosjö SK)
 
DM 10000 m i Garphyttan 16 augusti (IF Start)
MÄN: 1) Patrik Persson, Kumla 33.23.97  2) Andreas Svensson, Örebro AIK 35.28.33   3) Kristoffer Kallio, Kumla 35.38.85  4) Thomas Fridh, Stocksäter 35.58.25   5) Daniel Brånn, Kumla 36.08.62  6) Mokhtar Bennis, Spartacus 36.11.97   7) Dan Bäck, Breven 36.14.91  8) Christer Gustafsson, Hällefors 36.21.24   9) Tauno Mertala, Start 36.22.88  10) Johan Jendeberg, Örebro AIK 36.28.54.
KVINNOR: 1) Gabriella Ragnerstam, Start 39.15.53  2) Åsa Carlsson, Laxå 42.56.65   3) Ruth Svensson, Nora 50.28.43.
M35: 1) Mokhtar Bennis, Spartacus 36.11.97  2) Kenneth Karlsson, Åsbro 38.12.34.
M40: 1) Sören Forsberg, Start 37.03.97  2) Jan Sundelius, Spartacus 37.28.94   3) Hans Byrén, Spartacus 38.29.28.
M45: 1) Christer Gustafsson, Hällefors 36.21.24  2) Per-Åke Persson, Storådalen 37.49.66   3) Christer Thunander, Hällefors 38.24.88.
M50: 1) Tauno Mertala, Start 36.22.88  2) Leif Rysén, Breven 43.09.43   3) Lars-Gunnar Dackeryd, Spartacus 43.09.64.
M55: 1) Krister Romedahl, Spartacus 38.22.96  2) Bengt Nilsson, Sköllersta 42.42.48   3) Christer Lilja, Breven 46.46.19.
M60: 1) Jan Myrtorp, Brohyttan 42.14.75.
M65: 1) Samuel Eriksson, Brohyttan 58.21.85.
K40: 1) Åsa Carlsson, Laxå 42.56.65.
K70: 1) Ruth Svensson, Nora 50.28.43.
 
Ungdoms-SM i Hudiksvall 12-14 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta.
P17 200 m: 6) André Larsson, Glanshammar 23.67
P17 2000 m hinder: 7) Mattias Karlsson, Åsbro 6.30.61
P17 diskus: 8) Pontus Waern, Stocksäter 40.47
F17 100 m: 5) Julia Skugge, Glanshammar 12.44
F17 300 m häck: 2) Sanna Jansson, KFUM Örebro 44.63
F17 stav: 5) Erika Drageryd, KFUM Örebro 3.32
F17 kula: 7) Kristin Sörman, Wedevåg 12.62
F17 diskus: 3) Elisabeth Brånsgård, Fjugesta 39.67
F15 80 m häck: 1) Ellen Sääw, Stocksäter 11.84
F15 stav: 6) Andrea Smedberg, KFUM Örebro 2.98
 
Junior-SM i Söderhamn 12-14 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta.
P19 diskus: 7) Torbjörn Sörman, Wedevåg 43.39
P19 slägga: 5) Torbjörn Sörman 55.60
K22 800 m: 2) Jenny Olsson, KFUM Örebro 2.11.53
K22 tresteg: 8) Sofie Sandberg, KFUM Örebro 11.62
 
KFUM-spelen i Örebro 7 augusti (KFUM Örebro)
 
Veteran-SM i Visby 4-6 augusti
Närkessegrar.
M50 5000 m: Tauno Mertala, Start 17.39.84
M50 10000 m: Tauno Mertala 36.36.46
M55 stav: Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.00
K35 4x400 m: IF Start (Ann-Britt Eriksson - Helene Nilsson - Rose-Marie Enmalm - Charlotte Nilsson) 4.44.97
K35 5000 m: Helene Nilsson, Start 18.35.37
K50 1500 m: Rose-Marie Enmalm, Start 5.37.50
K50 5000 m: Rose-Marie Enmalm 20.01.62
K55 100 m: Ann-Britt Eriksson, Start 15.14
K55 200 m: Ann-Britt Eriksson 30.60
K55 400 m: Ann-Britt Eriksson 68.89
K55 800 m: Ann-Britt Eriksson 2.46.92
 
SM-JSM-USM i mångkamp i Huddinge 30-31 juli P19 tiokamp: 2) Torbjörn Sörman, Wedevåg 6463 F17 sjukamp: 5) Karin Andersson, KFUM Örebro 4734
 
SM i halvmarathon i Falsterbo 30 juli Kvinnor: 3) Åsa Höög, Kumla 1.21.32
 
Trekampsleken i Fjugesta 4 juli (Fjugesta IF
 
SSK-loppet i Guldsmedshyttan 2 juli (Storådalens SK)
 
Närkes DM i Glanshammar 22, 28 och 29 juni (Glanshammars IF)
 
Kilsbergskampen i Garphyttan 19 juni (Garphyttans IF)
 
Bilder från Kilsbergskampen. Foto: Peter Virtanen. Klicka på bilderna för full storlek.
Final F15 80 m häck vid Kilsbergskampen. Från vänster Elin Östlund, Cecilia Cavretti, Hanna Andersson, Ellen Sääw, Ida Johansson och Johanna Andersson.

Final F15 100 m. Från vänster Hanna Andersson, Emma Johansson, Elin Kindberg, Anna Svensson och Elin Östlund.

Beatrice Örtenberg segrade i höjd för F15.
 
Blodomloppet i Örebro 16 juni (IF Start)
 
Konst på Hög-loppet i Kvarntorp 6 juni (Kumla SF)
 
Stockholm Marathon, 4 juni (inklusive Närkes DM):
DM-resultat män 1) Markku Jäsperi, Breven 2.45.02   2) Sören Forsberg, Start 2.51.31  3) Christer Gustafsson, Hällefors 2.53.36   4) Mokhtar Bennis, Spartacus 2.54.07  5) Andreas Svensson, Örebro AIK 2.54.13   6) Tomas Fridh, Stocksäter 2.57.59.
M35 1) Mokhtar Bennis, Spartacus 2.54.07  2) Peter Ström, Kumla 3.16.21   3) Thomas Söderkvist, Kumla 3.43.39.
M40 1) Markku Jäsperi, Breven 2.45.02  2) Sören Forsberg, Start 2.51.31   3) Hans Byrén, Spartacus 3.16.13.
M45 1) Christer Gustafsson, Hällefors 2.53.36  2) Christer Thunander, Hällefors 3.03.07  3) Kjell Adolfsson, Start 3.18.00.
M50 1) Klas Sundberg, Hällefors 3.26.31  2) Kenny Wilhelmsson, Örebro AIK 3.31.50   3) Anders Lundgren, Nora 3.47.10.
M55 1) Tommy Andersson, Nora 3.46.39  2) Mauri Nietula, Zinkgruvan 3.48.19   3) Jan-Erik Berger, Brohyttan 3.53.48.
M60 1) Hugo Liss, Örebro AIK 3.25.21  2) Arne Nytting, Spartacus 4.32.36  3) Håkan Mossberg, Kopparberg 4.51.41.
DM-resultat kvinnor 1) Josefin Gredevåg, KFUM Örebro 3.14.52  2) Anna-Karin Eriksson, Fjugesta 3.32.04   3) Mia-Linn Arvidsson, Start 3.36.00  4) Christina Greis, Örebro AIK 3.36.36   5) Ingela Svedberg, Ställberg 3.38.35  6) Marie Dasler, Start 3.49.28.
K35 1) Anna-Karin Eriksson, Fjugesta 3.32.04  2) Marie Dasler, Start 3.49.28   3) Cecilia Juberg, Brohyttan 3.52.15.
K40 1) Sarie Sandström, Brohyttan 5.01.25.
K50 1) Monica Stavem, Örebro AIK 4.49.32.
K55 1) Inga-Stina Johansson, Fjugesta 5.18.26.
K60 1) Terttu Karlsson, Karlslund 4.49.39.
Samtliga resultat finns på www.stockholmmarathon.se
 
WIF-spelen i Vedevåg 4 juni (Wedevågs IF)
 
Närkes distriktsserie match 3 i Örebro 1 juni (NFIF)
 
Veteran-SM i Halvmarathon i Näshulta 28 maj M50: 1) Tauno Mertala, Start 1.19.35
 
Grabbhalvan i Örebro 26 maj (Närkes Friidrottsförbund)
 
Spartacusstafetten i Örebro 22 maj (IF Spartacus)
 
Swedish Pole Vault Challenge i Örebro 22 maj (KFUM Örebro)
 
Stocksätersspelen i Vretstorp 15 maj (Stocksäters IF)
 
GIF-spelen i Glanshammar 5 maj (Glanshammars IF)
 
Terräng-SM i Böda Sand, Öland 30 april - 1 maj
Närkesresultat bland de åtta främsta.
Kvinnor 4000 m: 8) Karin Sennvall, Start 14.20
Kvinnor 8000 m: 8) Karin Sennvall 29.54
Medaljplacerade veteraner.
M65 4000 m: 1) Nils-Rune Andersson, Kopparberg 15.58
K35 4000 m: 2) Helene Nilson, Start 15.34  3) Charlotte Nilsson, Start 15.45
K50 4000 m: 1) Rose-Marie Enmalm, Start 16.40
Lag K35-K65 4000 m: 1) IF Start (Helene Nilsson - Lotta Frenander - R-M Enmalm) 49.42
 
Munkastigen Trail Run 30 april (Laxå OK)
 
Kumla Stadslopp 23 april (Kumla SF)
 
DM och UDM i terräng i Laxå 20 april (Laxå OK)
 
Vårterrängen och veteran-DM i Odensbacken 17 april (Kvismaredalens IF)
 
Marsspelen i Mässhallen, Örebro 9-10 april (Åsbro GoIF och Stocksäters IF)
 
Startmilen i Örebro 2 april (IF Start)
 
Svealandsmästerskapen för 14-åringar i Västerås 19 mars
Närkesresultat bland de sex främsta.
F14
60 m: 2) Gabriella Bager, KFUM Örebro 8.02  5) Elin Östlund, KFUM Örebro 8.15
60 m häck: 2) Malin Eriksson, KFUM Örebro 9.51  5) Josefine Löf, KFUM Örebro 9.64
Höjd: 6) Sofie Hallström, KFUM Örebro 1.53
Stav: 1) Sofie Hallström 2.82  2) Emma Norström, Stocksäter 2.77
5) Joanna Wilkås, KFUM Örebro 2.42
Längd: 6) Elin Östlund 4.82
Kula: 3) Emmy Fahlström, Fjugesta 10.42
P14
1000 m: 2) Simon Sveder, Hällefors 2.56.92
Höjd: 6) Simon Suontausta, KFUM Örebro 1.58
Stav: 2) Robin Olsson, Stocksäter 2.92  6) Per Drageryd, KFUM Örebro 2.52
Kula: 5) Sebastian Waern, Stocksäter 10.27
Mixstafett 6x200 m: 3) Närke 2.42.25 (Gabriella Bager - Sebastian Waern - Josefine Löf - Jakob Holm - Malin Eriksson - Simon Suontausta)
 
Europamästerskapen inomhus för veteraner i Eskilstuna 10-13 mars
Närkesresultat bland de sex främsta.
K40
5 km CrossCountry: 2) Åsa Carlsson, Laxå 21.22
K45
Höjd: 4) Anneli Brånsgård, Fjugesta 1.40
K50
1500 m: 2) Rose-Marie Enmalm, Start 5.24.98
3000 m: 1) Rose-Marie Enmalm 11.38.96
5 km CrossCountry: 1) Rose-Marie Enmalm 21.53
K55
60 m: 3) Ann-Britt Eriksson, Start 9.27 (9.16 i förs)
200 m: 3) Ann-Britt Eriksson 31.08 (30.32 i förs)
800 m: 1) Ann-Britt Eriksson 2.40.39
M50
Stav: 5) Jörgen Drageryd, KFUM Örebro 2.60
M65
1500 m: 3) Nils-Rune Andersson, Kopparberg 5.06.27
3000 m: 3) Nils-Rune Andersson 10.59.58
 
Kuliga Hoppgalan i Mässhallen, Örebro 5 mars (Mosjö SK och KFUM Örebro)
 
Junior- och ungdoms-SM inomhus i Göteborg 25-27 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta.
K22
60 m häck: 3) Marie Barenfeld, KFUM Örebro 8.92
Längd: 4) Marie Barenfeld 5.61
Kula: 2) Marie Barenfeld 13.03
F17
60 m: 4) Julia Skugge, Glanshammar 7.71 (7.70 i sf)
Stav: 6) Erika Drageryd, KFUM Örebro 3.14
Kula: 7) Elisabeth Brånsgård, Fjugesta 12.98
F15
60 m: 7) Ellen Sääw, Stocksäter 8.14 (8.06 i förs)
60 m häck: 1) Ellen Sääw 8.98  7) Sara Cavretti, KFUM Örebro 9.25
Stav: 6) Andrea Smedberg, KFUM Örebro 2.94
P15
60 m: 3) Fredrik Bergström, KFUM Örebro 7.52
200 m: Fredrik Bergström hade 6:de bästa semifinaltid 24.39
Stav: 7) Shad Askari, KFUM Örebro 3.00
 
Veteran-SM inomhus i Bollnäs 12-13 februari (Järvsö IF)
Närkessegrar:
M65 1500 m: Nils-Rune Andersson, Kopparberg 5.20.87
M65 3000 m: Nils-Rune Andersson 11.08.92
K50 1500 m: Rose-Marie Enmalm, Start 5.28.54
K50 3000 m: Rose-Marie Enmalm 11.37.08
K55 60 m: Ann-Britt Eriksson, Start 9.25
K55 200 m: Ann-Britt Eriksson 30.96
K55 400 m: Ann-Britt Eriksson 68.45
K55 800 m: Ann-Britt Eriksson 2.44.93

 
Närkes distriktsserie match 2 i Örebro 12 februari (NFIF)
 
UDM inomhus i Örebro 5-6 februari (Glanshammars IF)
 
Stadium Games och FC-mästerskap i Örebro 29-30 januari (KFUM Örebro)
 
Närkes distriktsserie match 1 i Örebro 8 januari (NFIF)