TÄVLINGSRESULTAT:
2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2006

Mästerskapstävlingar och rekord 2006
 
Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)
 
Lucialoppet i Odensbacken 9 december (Kvismaredalens IF)
 
Vinterspelen i Örebro 2 december (Glanshammars IF)
 
Höstrusket i Örebro 26 november (Åsbro GoIF och Stocksäters IF)
 
Kilsbergsleden i Örebro 4 november (Örebro AIK)
 
Karlslundsloppet i Örebro 22 oktober (Karlslunds IF)
 
DM i terräng i Örebro 14 oktober (IF Spartacus)
 
DM i mångkamp i Hallsberg 23-24 september (Stocksäters IF)
 
Svealandsmästerskap för 13-14 år i Västerås 16-17 september
Två segrar (totalt 7 medaljer) av Närkes ungdomar.
Här är våra medaljörer:
Lördag:
P14 längd: 2) Hugo Jansson, Glanshammar 5.80
F13 80 m: 2) Ellen Hjort, KFUM Örebro 10.91
F13 stav: 1) Teresia Tollstern-Landin, KFUM Örebro 2.43
Söndag
P13 stav: 2) Oskar Norström, Stocksäter 2.87  3) Axel Frisén, Stocksäter 2.77
F14 stav: 1) Sofie Hallström, KFUM Örebro 2.93
F13 slägga: 3) Sara Berger, Mosjö 37.79
 
Resultattävling i slägga i Örebro 13 september (Mosjö SK)
 
SM-JSM-USM stafett i Uppsala 9-10 september
P19 3x800 m: 1) KFUM Örebro (T Sundström - T Bjurström - A Karlsson) 6.05.17
F17 4x100 m: 5) Stocksäters IF (J Andersson - E Sääw - A Svensson - Ch Björkgren) 51.57 (försökstid 50.30)
F15 3x800 m: 8) KFUM Örebro (E Forsell - A Sundström - J Hjelmhagen) 7.51.00
 
Norasjön runt, DM i halvmarathon 9 september (IFK Nora)
 
Mosjöloppet 3 september (Mosjö SK)
 
SM-JSM-USM mångkamp i Falun 2-3 september
Män tiokamp: 7) Torbjörn Sörman, Wedevåg 5422
P15 åttakamp: 4) Erik Sundlöf, Glanshammar 6495
F15 sexkamp: 2) Malin Eriksson, KFUM Örebro 5024
 
Bergavallskampen 2 september (Fjugesta IF)
 
Resultattävling i slägga i Vedevåg 30 augusti (Wedevågs IF)
 
Stripastafetten 29 augusti (Storådalens SK)
 
Ungdoms-DM i Glanshammar 26-27 augusti (Glanshammars IF)
 
Finland-Sverige, ungdomslandskamp i Leppävaara, Finland 26 augusti
F17 100 m häck: 4) Ellen Sääw, Stocksäter 15.14
F17 diskus: 3) Elisabeth Brånsgård, Fjugesta 41.48
F17 slägga: 4) Joanna Nydén, Wedevåg 44.25
 
Östansjöloppet 26 augusti (Östansjö SK)
 
Örebrogalan 19-20 augusti (KFUM Örebro)
 
Å-stadsloppet i Örebro 19 augusti (KFUM Örebro)
 
Veteran-SM i Söderhamn 18-20 augusti
M40 kula: 2) Torgny Lindkvist, Wedevåg 10.95
M40 slägga: 2) Torgny Lindkvist 26.22
M40 vikt: 2) Torgny Lindkvist 8.08
M50 längd: 1) Anders Ohlsson, KFUM Örebro 5.57
M55 100 m: 3) Tomas Eriksson, KFUM Örebro 13.98
M55 längd: 2) Tomas Eriksson 4.38
M65 5000 m: 2) Jan Myrtorp, Brohyttan 20.18.77
M65 10000 m: 1) Jan Myrtorp 42.39.88
K 4x400 m: 2) IF Start (A-B Eriksson - Ch Nilsson - R-M Enmalm - H Nilsson) 4.43.01
K40 5000 m: 1) Helene Nilsson, Start 18.52.35  2) Charlotte Nilsson, Start 18.56.72
K50 5000 m: 1) Rose-Marie Enmalm, Start 20.18.93
K50 10000 m: 1) Rose-Marie Enmalm 41.59.34
K55 100 m: 1) Ann-Britt Eriksson, Start 15.14
K55 200 m: 1) Ann-Britt Eriksson 30.76
K55 800 m: 1) Ann-Britt Eriksson 2.50.03
 
Resultattävling i slägga i Örebro 16 augusti (Mosjö SK)
 
Svartåloppet 12 augusti (Svartå IF)
 
Hälleforsterrängen 12 augusti (Hällefors LK)
 
Ungdoms-SM i Nyköping 4-6 augusti
Närkesresultat bland de åtta bästa
P17 1500 m: 6) Tim Sundström, KFUM Örebro 4.11.31
P17 2000 m hinder: 3) Mattias Karlsson, Åsbro 6.21.08
P15 2000 m: 2) Simon Sveder, Hällefors 5.45.53
P15 1500 m hinder: 1) Simon Sveder 4.26.32
P15 höjd: 2) Erik Sundlöf, Glanshammar 1.89
P15 kula: 2) Erik Sundlöf 15.72
P15 diskus: 7) Erik Sundlöf 43.72
F17 100 m: 3) Ellen Sääw, Stocksäter 12.30 (semifinal 12.27)
F17 100 m häck: 1) Ellen Sääw 13.98  6) Sara Cavretti, KFUM Örebro 14.77 (semifinal 14.69)
F17 300 m häck: 2) Sanna Jansson, KFUM Örebro 42.70
F17 stav: 8) Erika Drageryd, KFUM Örebro 3.30
F17 kula: 7) Karin Andersson, KFUM Örebro 13.07
F17 diskus: 1) Elisabeth Brånsgård, Fjugesta 40.94  8) Elin Sundlöf, Glanshammar 33.26
F17 slägga: 1) Joanna Nydén, Wedevåg 47.56
F15 100 m: 1) Elin Östlund, KFUM Örebro 12.27
F15 80 m häck: 2) Malin Eriksson, KFUM Örebro 11.89  4) Elin Östlund 11.95
F15 längd: 7) Malin Eriksson 5.25
F15 tresteg: 4) Malin Eriksson 11.11  8) Emma Göthlin, Stocksäter 10.97
F15 kula: 3) Malin Eriksson 11.89
F15 slägga: 5) Louise Bergvall, Mosjö 39.81
F15 spjut: 7) Olivia Arle, KFUM Örebro 35.85
 
Junior-SM i Huddinge 4-6 augusti
Närkesresultat bland de åtta bästa
M22 längd: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.08
M22 tresteg: 1) Andreas Otterling 15.07
M22 slägga: 6) Torbjörn Sörman, Wedevåg 47.34
K22 400 m: 2) Rebecca Högberg, KFUM Örebro 58.76
K22 800 m: 5) Jenny Olsson, KFUM Örebro 2.11.65
K22 400 m häck: 4) Rebecca Högberg 66.49
F19 100 m: 5) Julia Skugge, Glanshammar 12.35 (försök 12.34)
F19 höjd: 8) Katarina Stensson, KFUM Örebro 1.59
 
DM 10000 m i Hallsberg 2 augusti (Stocksäters IF)
 
Veteran-EM i Poznan, Polen 20-30 juli
M55 längd: 3) Börje Nordin, Åsbro 5.53
M55 femkamp: 1) Börje Nordin 3506 p (svenskt rekord)
5.49 - 36,36 - 26.89 - 31.61 - 5.58,46 (längd, spjut, 200 m, diskus och 1500 m)
K55 100 m: 5) Ann-Britt-Eriksson, Start 15.20 (försök 15.14)
K55 200 m: 4) Ann-Britt Eriksson 31.16
K55 400 m: 3) Ann-Britt Eriksson 69.16
 
Trekampsleken i Fjugesta 3 juli (Fjugesta IF)
 
SSK-loppet i Guldsmedshyttan 1 juli (Storådalens SK)
 
Närkes DM i Hallsberg 20, 21 och 28 juni (Stocksäters IF)
 
Kilsbergskampen i Garphyttan 18 juni (Garphyttans IF)
 
Blodomloppet i Örebro 15 juni (IF Start)
 
Castorama (ungdom) i Fjugesta 14 juni (Fjugesta IF)
 
Närkesserien match 3 i Örebro 10 juni (KFUM Örebro och NFIF)
 
Konst på Hög-loppet i Kvarntorp 6 juni (Kumla SF)
 
Stocksätersspelen i Hallsberg 6 juni (Stocksäters IF)
 
Stockholm Marathon, 3 juni (inklusive Närkes DM):
DM-resultat män 1) Stefan Gustafson, Örebro AIK 2.39.44  2) Mokhtar Bennis, Spartacus 2.49.18   3) Sören Forsberg, Start 2.49.25  4) Markku Jäsperi, Breven 2.49.29   5) Peter Wiker, Hällefors 2.57.26  6) Tomas Fridh, Stocksäter 2.57.26.
M35 1) Mokhtar Bennis, Spartacus 2.54.07  2) Björn Wahlgren, Hällefors 3.00.34   3) Mikael Edberger, Örebro AIK 3.28.24.
M40 1) Stefan Gustafson, Örebro AIK 2.39.44  2) Sören Forsberg, Start 2.49.25   3) Markku Jäsperi, Breven 2.49.29.
M45 1) Joakim Oskarsson, Nora 3.22.34  2) Tord Blucher, Storådalen 3.23.19   3) Lars Andersson, Storådalen 3.42.17.
M50 1) Anders Lundgren, Nora 3.54.51  2) Ove Karasiak, Åsbro 3.58.00   3) Valdemar Andersson, Spartacus 4.52.06.
M55 1) Tommy Andersson, Nora 3.52.33  2) Mauri Nietula, Zinkgruvan 4.13.48   3) Björn Sörman, Wedevåg 4.49.36.
M60 1) Hugo Liss, Storådalen 3.29.08  2) Håkan Mossberg, Kopparberg 4.55.55.
DM-resultat kvinnor 1) Lotta Frenander, Start 3.14.34  2) Christina Greis, Örebro AIK 3.28.23   3) Marie Dasler, Start 3.36.20  4) Gabriella Ragnerstam, Start 3.42.33   5) Cecilia Juberg, Brohyttan 3.53.56  6) Mia-Linn Arvidsson, Start 3.57.37
K35 1) Marie Dasler, Start 3.36.20  Cecilia Juberg, Brohyttan 3.53.56   3) Cecilia Ställberg, Lindesberg 5.45.42.
K40 1) Tina Karlsson, Storådalen 3.58.27  2) Annelie Nordström-Ryberg, Åsbro 4.22.45.
K45 1) Lotta Frenander, Start 3.14.34  2) Leila Johnsson, Storådalen 4.09.54.
K50 1) Monica Stavem, Örebro AIK 5.27.18.
K60 1) Terttu Karlsson, Karlslund 4.42.03  2) Kerstin Ställberg, Lindesberg 5.45.52.
Samtliga resultat finns på www.stockholmmarathon.se
 
WIF-spelen i Vedevåg 3 juni (Wedevågs IF)
 
Swedish Pole Vault Challenge i Örebro 26 maj (KFUM Örebro)
 
GIF-spelen i Glanshammar 25 maj (Glanshammars IF)
 
Spartacusstafetten i Örebro 21 maj (IF Spartacus)
 
Veteran-SM i Halvmarathon i Stockholm 20 maj (Kungsholmen Runt)
Närkesresultat bland de sex främsta:
M35: 4) Mokhtar Bennis, Spartacus 1.15.52
M40: 2) Stefan Gustafson, Örebro AIK 1.15.00
 
Grabbhalvan i Örebro 17 maj (NFIF)
 
Vårterrängen i Kilsmo 14 maj (Kvismaredalens IF)
 
Hammer Trophy 3 i Örebro 13 maj (Mosjö SK)
 
Terräng-SM i Alingsås 6-7 maj
Närkesresultat bland de sex främsta:
M40 8000 m: 2) Markku Jäsperi, Breven 27.31  5) Stefan Gustafson, Örebro AIK 28.18
M50 8000 m: 4) Tauno Mertala, Start 30.12
M65 4000 m: 4) Jan Myrtorp, Brohyttan 16.43
K35 4000 m: 1) Åsa Höög, Kumla 14.32
K40 4000 m: 1) Helene Nilsson, Start 15.01  3) Charlotte Nilsson, Start 15.20
K45 4000 m: 4) Lotta Frenander, Start 16.53
K50 4000 m: 3) Rose-Marie Enmalm, Start 16.46
K70 4000 m: 2) Ruth Svensson, Nora 20.15
Kvinnor veteraner lag: 1) IF Start 47.07 (H Nilsson, Ch Nilsson, R-M Enmalm)
P15 4000 m: 4) Simon Sveder, Hällefors 13.35
P17 4000 m: 5) Mattias Karlsson, Åsbro 13.07
 
Hammer Trophy 2 i Örebro 6 maj (Mosjö SK)
 
Wedevågloppet 1 maj (Wedevågs IF)
 
Munkastigen Trail Run 29 april (Laxå OK)
 
Kumla Stadslopp 29 april (Kumla SF)
 
DM i terräng i Glanshammar 22 april (Glanshammars IF)
 
Hammer Trophy 1 i Örebro 22 april (Mosjö SK)
 
Kasttävling i Vedevåg 8 april (Wedevågs IF)
 
Startmilen i Örebro 1 april (IF Start)
 
Marsspelen i Örebro 25-26 mars (Åsbro GoIF och Stocksäters IF)
 
Veteran-VM inomhus i Linz, Österrike 15-20 mars
M55 stav: 4) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.20
 
Svealandsmästerskap för 13-14-åringar i Sätra 18 mars
Närkesresultat bland de sex främsta:
Pojkar stav: 3) Oskar Norström, Stocksäter 2.87
Flickor 60 m: 6) Josefine Löf, KFUM Örebro 8.42
60 m häck: 5) Josefine Löf 9.62  6) Sofie Hallström, KFUM Örebro 9.69 (9.45 i försök)
Höjd: 3) Emma Norström, Stocksäter 1.54
Stav: 1) Sofie Hallström och Emma Norström 2.57 (delad seger)
Längd: 5) Julia Frejd, KFUM Örebro 4.79
Kula: 4) Isabella Andersson, KFUM Örebro 10.47
 
ISM i mångkamp i Nyköping 11-12 mars
Närkesresultat bland de åtta främsta:
F19 femkamp: 5) Katarina Stensson, KFUM Örebro 2993p (10.16-1.61-8.65-4.89-2.38.27)
F15 femkamp: 2) Malin Eriksson, KFUM Örebro 4059p (9.17-1.49-10.94-5.13-1.49.65)
 
Kuliga Hoppgalan i Örebro 11 mars (KFUM Örebro och Mosjö SK)
 
IUJSM i Västerås 3-5 mars
Närkesresultat bland de åtta främsta:
M22 60 m häck: 6) Torbjörn Sörman, Wedevåg 9.20
M22 kula: 5) Torbjörn Sörman 13.18
P17 1500 m: 2) Mattias Karlsson, Åsbro 4.11.36
P15 stav: 7) Robin Olsson, KFUM Örebro 3.24  8) Per Drageryd, KFUM Örebro 3.10
P15 kula: 8) Erik Sundlöf, Glanshammar 13.27
K22 tresteg: 8) Sofie Sandberg, KFUM Örebro 11.13
F19 60 m: 5) Julia Skugge, Glanshammar 7.78 (försök 7.74)
F17 60 m: 5) Ellen Sääw, Stocksäter 7.87 (semifinal 7.81)
F17 60 m häck: 1) Ellen Sääw 8.66 (semifinal 8.65)
F17 stav: 5) Erika Drageryd, KFUM Örebro 3.27
F15 60 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 7.94
F15 200 m: 3) Elin Östlund 25.60 (semifinal 25.58)
F15 60 m häck: 2) Elin Östlund 8.93  4) Malin Eriksson, KFUM Örebro 9.20
F15 längd: 8) Malin Eriksson 5.10
F15 kula: 6) Malin Eriksson 11.06
 
INM (nordiska inomhus) för veteraner i Malmö 3-5 mars
Närkesmedaljörer:
M50 1500 m: 3) Sivert Lignell, Start 5.11.89
M55 höjd: 2) Anders Tollstern, KFUM Örebro 1.40
M55 stav: 2) Anders Tollstern 3.00
K50 1500 m: 2) Rose-Marie Enmalm, Start 5.49.43
K50 3000 m: 2) Rose-Marie Enmalm 12.22.52
K55 60 m: 1) Ann-Britt Eriksson, Start 9.39
K55 200 m: 2) Ann-Britt Eriksson 31.34
K55 400 m: 2) Ann-Britt Eriksson 70.75
 
ISM i Sätrahallen, Stockholm 25-26 februari
Män längd: 3) Erik Henrysson, KFUM Örebro 7.11
 
Närkes IUDM mångkamp i Örebro 25 februari (Wedevågs IF)
 
Distriktskampen i Karlstad 18 februari
 
IVSM i Karlskrona 17-19 februari
M50 längd: 1) Anders Ohlsson, KFUM Örebro 5.59
M55 längd: 3) Tomas Eriksson, KFUM Örebro 4.74
K55 60 m: 1) Ann-Britt Eriksson, Start 9.41
K55 200 m: 2) Ann-Britt Eriksson 31.11
K55 400 m: 2) Ann-Britt Eriksson 70.20
K55 800 m: 2) Ann-Britt Eriksson 2.48.11
 
Stadium Games och FC-mäterskap i Örebro 11-12 februari (KFUM Örebro)
 
Närkes distriktsserie match 2 i Örebro 14 januari (NFIF)
 
Närkes distriktsserie match 1 i Örebro 7 januari (NFIF)