TÄVLINGSRESULTAT:
2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2007

Mästerskapstävlingar och rekord 2007
 
Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)
 
Vinterspelen i Örebro 15 december (Glanshammars IF)
 
Lucialoppet i Vretstorp 8 december (Östansjö SK)
 
Höstrusket i Örebro 25 november (Åsbro GoIF och Stocksäters IF)
 
Kilsbergsleden i Örebro 3 november (Örebro AIK)
 
Karlslundsloppet i Örebro 21 oktober (Karlslunds IF)
 
Terräng-DM i Östansjö 13 oktober (Östansjö SK)
 
Annaloppet i Nora 6 oktober (IFK Nora)
 
Mångkamps-DM i Glanshammar 29-30 september (Glanshammars IF)
 
Norasjön Runt (VSM och VDM i halvmarathon) 22 september (IFK Nora)
 
Resultattävling i Hallsberg 19 september (Stocksäters IF)
 
Tarstaborgsrundan i Pålsboda 16 september (Pålsboda GoIF)
 
Nordea Regionmästerskap i Katrineholm 15-16 september
Här är våra medaljörer:
P14 höjd: 3) Geir Thyresson, Stocksäter 1.68
P14 stav: 1) Axel Frisén, Stocksäter 3.67  2) Oskar Norström, Stocksäter 3.57
P14 spjut: 2) Daniel Axelsson, Stocksäter 42.34
P13 längd: 1) Robin Forsell, KFUM Örebro 5.54
P13 kula: 3) Robin Forsell 12.50
P13 4x80 m: 3) Närke (Jakob Rhan - Robin Forsell - Oskar Mellquist - Gustav Karlsson) 43.64
F14 80 m häck: 2) Ellen Hjort, KFUM Örebro 12.12
F14 stav: 2) Teresia Tollstern-Landin, KFUM Örebro 2.73
F14 4x100 m: 3) Närke (Ellen Hjort - Emma Classon - Caroline Ståhl - Sara Järnfelt) 52.88
F13 80 m: 3) Ellen Mattsson, Stocksäter 11.21
F13 200 m: 1) Ellen Mattsson 26.93
F13 stav: 1) Jessica Nilsson, Fjugesta 2.43
F13 längd: 2) Ellen Franzén, Mosjö 5.00
F13 tresteg: 2) Denise Sandell, Wedevåg 10.51
 
Skol-SM i Gävle 14-16 september
Medaljörer som normalt tävlar för föreningar i vårt distrikt:
P18+ 3000 m: 3) Mattias Karlsson, Löpargy Sollentuna 9.38.00
P18+ 2000 m hinder: 2) Mattias Karlsson 6.17.93
P17 110 m häck: 3) Pontus Lundin, Teknis Örebro 15.03
P16 3000 m: 1) Simon Sveder, Stjernesk Torsby 9.05.52
P16 2000 m hinder: 1) Simon Sveder 6.15.65
P16 höjd: 1) Erik Sundlöf, FIG Falun 1.97
P16 stav: 2) Per Drageryd, Karolinska Örebro 4.00
P15 1500 m hinder: 2) Albin Olausson, Sjöängssk Askersund 4.40.25
P15 stav: 2) Dennis Fransson-Bergetoft, Navet Örebro 3.40
F17 800 m: 3) Elin Kindberg, Teknis Örebro 2.27.62
F17 100 m häck: 1) Ellen Sääw, FIG Falun 14.24
F17 300 m häck: 3) Emma Johansson, Karolinska Örebro 46.78
F16 100 m: 3) Elin Östlund, Wadköpings UC Örebro 12.40
F16 längd: 3) Elin Östlund 5.37
F16 tresteg: 3) Emma Göthlin, Allésk Hallsberg 11.37
F15 stav: 3) Sofie Hallström, Adolfsbergssk Örebro 3.05
 
Finnkampen i Göteborg 8-9 september
Kvinnor 400 m häck: 4) Sanna Jansson, KFUM Örebro 60.55
Män tresteg: 3) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.59
P17 2000 m hinder: 1) Simon Sveder, Hällefors 6.08.22 (första vattengraven passerades inte av löparna!)
P17 höjd: 2) Erik Sundlöf, Glanshammar 1.99
 
Hjulsjöjoggen 15 september (Hjulsjö Byförening LK)
 
Stavhoppstävling i Hallsberg 8 september (Stocksäters IF)
 
Mosjöloppet 8 september (Mosjö FK)
 
Nordiska juniorkampen i Esbjerg, Danmark 1-2 september
F19 400 m häck: 2) Sanna Jansson, KFUM Örebro 60.88
 
Örebrogalan 1-2 september (KFUM Örebro) Löpningar  Hopp/kast
 
Stripastafetten 28 augusti (Storådalens SK)
 
Ungdoms-SM i Stenungsund 24-26 augusti
Närkesresultat bland de åtta bästa
P16 3000 m: 3) Simon Sveder, Hällefors 9.16.07
P16 2000 m hinder: 2) Simon Sveder 6.21.67
P16 höjd: 2) Erik Sundlöf, Glanshammar 1.97
P16 stav: 3) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.14
P16 kula: 3) Erik Sundlöf 14.54
P16 diskus: 2) Erik Sundlöf 48.69
P15 100 m: 6) Hugo Jansson, Glanshammar 11.88 (fö 11.86)
P15 2000 m: 5) Albin Olausson, Åsbro 6.21.21
P15 1500 m hinder: 3) Albin Olausson 4.43.05
P15 stav: 6) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 3.41
P15 längd: 2) Hugo Jansson 6.72
F16 100 m: 4) Elin Östlund, KFUM Örebro 12.68 (sf 12.63)
F16 200 m: Elin Östlund 26.36
F16 100 m häck: 4) Malin Eriksson, KFUM Örebro 15.14
F16 höjd: 8) Emma Göthlin, Stocksäter 1.58
F16 längd: 1) Malin Eriksson 5.61
F16 tresteg: 4) Emma Göthlin 11.18
F16 spjut: 7) Olivia Arle, KFUM Örebro 31.24
F15 300 m häck: 2) Sandra Barkestam, KFUM Örebro 46.93
F15 stav: 5) Sofie Hallström, KFUM Örebro 3.11
 
Junior-SM i Uddevalla 24-26 augusti
Närkesresultat bland de åtta bästa
M22 tresteg: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.47
M22 slägga: 4) Torbjörn Sörman, Wedevåg 53.96
P19 2000 m hinder: 6) Mattias karlsson, Åsbro 6.20.29
P17 1500 m: 8) Daniel Andersson, Glanshammar 4.30.26
K22 400 m: 4) Jenny Olsson, KFUM Örebro 58.04
K22 800 m: 2) Jenny Olsson 2.14.53
F19 100 m: 4) Julia Skugge, Glanshammar 12.05 (fö 11.89)
F19 200 m: 4) Julia Skugge 24.99
F19 300 m häck: 1) Sanna Jansson, KFUM Örebro 43.78
F19 slägga: 6) Joanna Nydén, Wedevåg 44.14
F17 100 m: 4) Ellen Sääw, Stocksäter 12.43 (sf 12.36)
F17 800 m: 6) Elin Kindberg, KFUM Örebro 2.24.30
F17 1500 m: 5) Pernilla Eriksson, Hällefors 5.03.83
F17 100 m häck: 4) Ellen Sääw 14.24
F17 300 m häck: 4) Emma Johansson, KFUM Örebro 45.10
F17 längd: 7) Anna Forslund, Stocksäter 5.35
 
Bergavallskampen i Fjugesta 25 augusti (Fjugesta IF)
 
Östansjöloppet 25 augusti (Östansjö SK)
 
Resultattävling i Hallsberg 22 augusti (Stocksäters IF)
 
Blodomloppet i Örebro 21 augusti (IF Start)
 
Veteran-SM i Värnamo 17-19 augusti
K40 5000 m: 1) Charlotte Nilsson, Start 19.11.44
K50 5000 m: 3) Rose-Marie Enmalm, Start 20.37.77
K50 10000 m: 2) Rose-Marie Enmalm 42.49.10
M40 längd: 1) Anders Ohlsson, KFUM Örebro 5.74
M45 400 m: 3) Bengt Jansson, Start 60.45
M45 kula: 3) Torgny Lindkvist, Wedevåg 10.42
M45 diskus: 3) Torgny Lindkvist 24.65
M45 slägga: 3) Torgny Lindkvist 26.75
M45 vikt: 2) Torgny Lindkvist 9.52
M55 100 m: 3) Börje Nordin, Åsbro 13.90
M55 längd: 1) Börje Nordin 5.37
M60 stav 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.00
M65 5000 m: 3) Jan Myrtorp, Brohyttan 20.29.93
M65 10000 m: 3) Jan Myrtorp 43.10.09
 
Å-stadsloppet och DM i halvmarathon i Örebro 18 augusti (KFUM Örebro)
DM män: 1) Johan Eriksson, Kopparberg 1.14.38  2) Stefan Gustafson, Örebro AIK 1.14.47   3) Patrik Persson, Kumla 1.16.12  4) Oskar Arlebo, KFUM Örebro 1.16.24   5) Mokhtar Bennis, 1.16.34  6) Arturs Steinbergs, KFUM Örebro 1.17.03.
DM kvinnor: 1) Åsa Höög, Kumla 1.21.44  2) Christina Greis, Örebro AIK 1.29.45   3) Ingalill Kämmerling, Start 1.29.45  4) Carolina Örnefur, Örebro AIK 1.36.19   5) Jenny Nelson, Östansjö 1.40.10  6) Iren Gottmarsson, Hällefors 1.42.34.
 
Ungdoms-DM i Hallsberg 11-12 augusti (Stocksäters IF, Åsbro GoIF)
 
Stora SM i Eskilstuna 10-12 augusti
Män tresteg: 4) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.34
Kvinnor 800 m: 7) Jenny Olsson, KFUM Örebro 2.13.97 (försök 2.11.41)
Kvinnor 100 m häck: 7) Ellen Sääw, Stocksäter 14.73 (försök 14.59)
Kvinnor 400 m häck: 3) Sanna Jansson, KFUM Örebro 59.83
 
SM-JSM-USM mångkamp i Nyköping 4-5 augusti
F16 sjukamp: 3) Malin Eriksson, KFUM Örebro 5329p
(14,68 - 1,58 - 10,30 - 26,37 - 5,49 - 32,93 - 2.36,03)
 
Stavhoppstävling i Hallsberg 4 augusti (Stocksäters IF)
 
DM 10000 m i Glanshammar 1 augusti (Glanshammars IF)
 
Dalenrundan i Brevens Bruk 29 juli (Brevens IF)
 
Trekampsleken i Fjugesta 2 juli (Fjugesta IF)
 
SSK-loppet i Guldsmedshyttan 30 juni (Storådalens SK)
 
VNM i Århus, Danmark 29-30 juni och 1 juli
M55 100 m: 2) Börje Nordin, Åsbro 13.27
M55 200 m: 2) Börje Nordin 26.60
M55 längd: 1) Börje Nordin 5.40
K50 1500 m: 3) Rose-Marie Enmalm, Start 5.36.31
K50 5000 m: 1) Rose-Marie Enmalm 20.10.93
 
Närkes DM i Glanshammar 19, 20 och 26 juni (Glanshammars IF)
 
Kilsbergskampen i Garphyttan 17 juni (Garphyttans IF)
 
Käglanloppet i Fellingsbro 16 juni (Fellingsbro AIK)
 
Castorama i Fjugesta 13 juni (Fjugesta IF)
 
Banserien 5 i Glanshammar 12 juni (Glanshammars IF)
 
DM i marathon i Stockholm 9 juni (Stockholm Marathon)
 
Stocksätersspelen i Hallsberg 9 juni (Stocksäters IF)
 
Konst på Hög-loppet i Kvarntorp 6 juni (Kumla SF)
 
Banserien 4 i Glanshammar 5 juni (Glanshammars IF)
 
WIF-spelen i Vedevåg 3 juni (Wedevågs IF)
 
Stafett-SM i Huddinge 2-3 juni
Närkesresultat:
F17 4x100 m: 1) KFUM Örebro (Sara Cavretti - Elin Östlund - Malin Eriksson - Emma Johansson) 48.43.
F15 4x100 m: 6) KFUM Örebro (Josefine Löf - Sandra Barkestam - Hanna Bergenbrant - Sandra Wagner) 51.48
P19 4x400 M: 4) KFUM Örebro (Fredrik Bergström - Björn Erlandsson - Andreas Karlsson - Tim Sundström) 3.29.06
 
Swedish Pole Vault Challenge i Örebro 2 juni (KFUM Örebro)
 
Grabbhalvan i Örebro 31 maj (NFIF)
 
Närkes ungdomsserie match 3 i Örebro 30 maj (NFIF)
 
Banserien 3 i Glanshammar 29 maj (Glanshammars IF)
 
Hälleforsterrängen 26 maj (Hällefors LK)
 
Kopparbergsloppet 23 maj (Kopparbergs IF)
 
Banserien 2 i Glanshammar 22 maj (Glanshammars IF)
 
Hammer Trophy i Örebro 20 maj (Mosjö FK)
 
Spartacusstafetten i Örebro 20 maj (IF Spartacus)
 
GIF-spelen i Glanshammar 17 maj (Glanshammars IF)
 
Banserien 1 i Glanshammar 8 maj (Glanshammars IF)
 
Wedevågloppet 5 maj (Wedevågs IF)
 
Munkastigen Trail Run 1 maj (Laxå OK)
 
Terräng-SM i Halmstad 28-29 april
Närkesresultat bland de sex främsta:
P16 4000 m: 4) Simon Sveder, Hällefors 13.37
M50 8000 m: 3) Tauno Mertala, Start 30.35
M65 4000 m: 3) Jan Myrtorp, Brohyttan 17.19
K35 4000 m: 2) Lotta Lennartsson, Start 15.46
K40 4000 m: 3) Charlotte Nilsson, Start 16.10
K50 4000 m: 2) Rose-Marie Enmalm, Start 17.16
Kvinnor veteraner lag: 1) IF Start 49.12 (L Lennartsson, Ch Nilsson, R-M Enmalm)
 
Kumla Stadslopp 21 april (Kumla SF)
 
Kasttävling i Vedevåg 21 april (Wedevågs IF)
 
VSM i marathon i Skövde 21 april
M65: 1) Hugo Liss, Storådalen 3.26.18
K45: 1) Lotta Frenander, Start 3.21.14
 
DM i terräng i Ölmbrotorp 15 april (IF Start)
 
ÖAIK Halvmarathon i Örebro 11 april (Örebro AIK)
 
Marsspelen i Örebro 31 mars - 1 april (Åsbro GoIF och Stocksäters IF)
 
Startmilen i Örebro 31 mars (IF Start)
 
Närkes ungdomsserie match 2 i Örebro 27 mars (NFIF)
 
IVEM i Helsinki, FIN 22-25 mars
M50 längd: 4) Anders Ohlsson, KFUM Örebro 5.42
M55 längd: 2) Börje Nordin, Åsbro 5,63 (svenskt inomhusrekord i M55)
K55 200 m: 2) Ann Britt Eriksson, Start 31.10
K55 400 m: 2) Ann Britt Eriksson 70,91
K55 800 m: 2) Ann Britt Eriksson 2.52.98
 
Kuliga Hoppgalan i Örebro 17 mars (KFUM Örebro och Mosjö FK)
 
IUSM i Malmö 10-11 mars
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P16 höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 1.97
Stav: 4) Erik Sundlöf 3.97  6) Robin Olsson, KFUM Örebro 3.86  7) Per Drageryd, KFUM Örebro 3.80
Kula: 7) Erik Sundlöf 14.30
P15 stav: 6) Dennis Bergetoft-Fransson, KFUM Örebro 3.29
Längd: 2) Hugo Jansson, Glanshammar 6.22
F16 60 m: 3) Elin Östlund, KFUM Örebro 7.86
60 m häck: 4) Elin Östlund 8.95  6) Malin Eriksson, KFUM Örebro 9.08
Längd: 3) Malin Eriksson 5.38
Tresteg: 7) Emma Göthlin, Stocksäter 10.99
F15 200 m: 3) Sandra Barkestam, KFUM Örebro 26.50 (försök 26.16)
60 m häck: 7) Josefine Löf, KFUM örebro 9.83 (försök 9.36)
Stav: 2) Sofie Hallström, KFUM Örebro 3.26
Tresteg: 8) Sandra Wagner, KFUM Örebro 10.55
 
Svealandsmästerskap för 13-14-åringar i Falun 10 mars
Närkesresultat bland de sex främsta:
Pojkar höjd: 2) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1.63  6) Geir Thyresson, Stocksäter 1.56
Stav: 2) Oskar Norström, Stocksäter 3.42  3) Axel Frizén, Stocksäter 3.22
Flickor 60 m: 3) Caroline Ståhl, KFUM Örebro 8.28  5) Sara Jernfält, KFUM Örebro 8.35
60 m häck: 4) Ellen Hjort, KFUM Örebro 9.51
Stav: 3) Jessica Nilsson, Fjugesta 2.32
 
Närkes ungdomsserie match 1 i Örebro 7 mars (NFIF)
 
ISM i Göteborg 24-25 februari
MÄN längd: 3) Erik Henrysson, KFUM Örebro 7.03
KVINNOR 60 m: 3) Julia Skugge, Glanshammar 7.61
KVINNOR 400 m: 8:e semifinaltid) Jenny Olsson, KFUM Örebro 57.52
 
IJSM i Nyköping 17-18 februari
P17 60 m häck: 7) Pontus Lundin, KFUM Örebro 8.74
P17 stav: 7) Shad Askari, KFUM Örebro 3.65
K22 400 m: 2) jenny Olsson, KFUM Örebro 57.83
F19 60 m: 1) Julia Skugge, Glanshammar 7.61
F19 400 m: 5:e semifinaltid) Sanna Jansson, KFUM Örebro 58.33
F19 stav: 5) Erika Drageryd, KFUM Örebro 3.40
F19 kula: 6) Kristin Sörman, Wedevåg 11.54  8) Karin Andersson, KFUM Örebro 10.85
F17 60 m: 8) Emma Johansson, KFUM Örebro 8.19 (försöksheat 8.05)
F17 1500 m: 4) Pernilla Eriksson, Hällefors 4.54.57
 
IVSM i Borås 17-18 februari
M45 400 m: 3) Bengt Jansson, Start 59.95
M45 kula: 1) Torgny Lindkvist, Wedevåg 10.40
M45 vikt: 2) Torgny Lindkvist 8.41
M50 60 m: 3) Anders Ohlsson, KFUM Örebro 8.15
M50 längd: 1) Anders Ohlsson 5.49
M55 60 m: 2) Börje Nordin, Åsbro 8.38
M55 200 m: 1) Börje Nordin 26.92
M55 höjd: 3) Börje Nordin 1.48
M55 längd: 1) Börje Nordin 5.35
M55 tresteg: 1) Börje Nordin 9.51
M55 kula: 3) Börje Nordin 10.50
M55 vikt: 3) Börje Nordin 10.46
K50 1500 m: 2) Rose-Marie Enmalm, Start 5.41.75
K50 3000 m: 1) Rose-Marie Enmalm 12.03.63
K55 60 m: 1) Ann-Britt Eriksson, Start 9.50
K55 200 m: 1) Ann-Britt Eriksson 32.02
K55 400 m: 1) Ann-Britt Eriksson 72.73
 
ISM i mångkamp i Bollnäs 10-11 februari
M22 sjukamp: 5) Torbjörn Sörman, Wedevåg 4172p
P16 sjukamp: 5) Erik Sundlöf, Glanshammar 5071p
 
Inomhus-DM i Örebro 3-4 februari (Wedevågs IF)
 
Örebro Indoor Games 13-14 januari (KFUM Örebro)