TÄVLINGSRESULTAT:
2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2008

Mästerskapstävlingar och rekord 2008
 
Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)
 
Lucialoppet i Vretstorp 13 december (Östansjö SK)
 
Vinterspelen i Örebro 6 december (Glanshammars IF)
 
Diplom-Is-spelen i Örebro 30 november (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)
 
Kilsbergsleden i Örebro 1 november (Örebro AIK)
 
Karlslundsloppet i Örebro 19 oktober (Karlslunds IF)
 
DM i terränglöpning i Hällefors 11 oktober (Hällefors LK)
 
Tarstaborgsrundan i Pålsboda 21 september (Pålsboda GoIF)
 
Nordeamästerskapen i Karlskoga 13-14 september
Närkesmedaljörer:
P14 längd: 3) Robin Forsell, KFUM Örebro 5.57
P13 stav: 2) Joar Thyresson, Stocksäter 2.57
P13 diskus: 3) Carl Gustafsson, Tived 35.51
F14 stav: 2) Jessica Nilsson, KFUM Örebro 2.63
F13 80 m: 3) Emma Schagerström, KFUM Örebro 10.81
F13 1500 m: 2) Lisa Bergdahl, Glanshammar 5.08.39
F13 stav: 3) Emma Ronquist, Glanshammar 2.13
F13 spjut: 2) Julia Ortheden, KFUM Örebro 33.63
 
Norasjön Runt 13 september (IFK Nora)
 
JNM22 i Tammerfors, Finland 6-7 september
Män tresteg: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.59
 
Örebrogalan 6-7 september, löpningar, hopp/kast (KFUM Örebro)
 
Hjulsjöjoggen 6 september (Hjulsjö Byförening LK)
 
Stripastafetten 30 augusti (Storådalens SK)
 
Finnkampen i Helsingfors 29-30 augusti
Män tresteg: 2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.58
Kvinnor 100 m: 4) Julia Skugge, Glanshammar 11.77
Pojkar 1500 m hinder: 1) Simon Sveder, Hällefors 4.16.83
Pojkar höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.08
Flickor 200 m: 1) Elin Östlund, KFUM Örebro 24.95
Julia Skugge och Elin Östlund löpte även 4x100 m i de segrande svenska lagen för kvinnor och flickor.
 
Å-stadsloppet och DM/VDM i halvmarathon i Örebro 23 augusti (KFUM Örebro)
DM män: 1) Erik Anfält, Örebro AIK 1.16.26  2) Ulf Hallmén, Hagaby 1.18.01  3) Dan Bäck, Kumla 1.18.37
DM kvinnor: 1) Åsa Höög, Kumla 1.23.13  2) Carolina örnefur, Örebro AIK 1.41.06  3) Iren Gottmarsson, Hällefors 1.43.36
M35: 1) Tomas Fridh, Stocksäter 1.20.15
M40: 1) Ulf Hallmén 1.18.01
M45: 1) Anders Malmstigen, Glanshammar 1.34.20
M50: 1) Peter Comét, Nora 1.32.40
M55: 1) Bengt Nilsson, Sköllersta 1.42.01
M60: 1) Anders Jansson, Storådalen 1.35.31
M65: 1) Jan Myrtorp, Brohyttan 1.48.10
M70: 1) Sven Andersson, Östansjö 2.21.59
K35: 1) Åsa Höög 1.23.13
K40: 1) Marie dasler, Start 1.45.27
K45: 1) Leila Backlund, Storådalen 1.47.37
K55: 1) Iren Gottmarsson 1.43.36
K65: 1) Birgitta Jansson, Storådalen 1.48.34
 
Bergavallskampen i Fjugesta 23 augusti (Fjugesta IF)
 
Blodomloppet i Örebro 21 augusti (IF Start)
 
Ungdoms-DM i Glanshammar 16-17 augusti (Glanshammars IF)
 
Östansjöloppet 16 augusti (Östansjö SK)
 
Ungdoms-SM i Täby 8-10 augusti
P16 100 m: 5) Hugo Jansson, Glanshammar 11.58
P16 1500 m: 4) Albin Olausson, Åsbro 4.12.47
P16 3000 m: 2) Albin Olausson 9.13.55
P16 2000 m hinder: 2) Albin Olausson
P16 stav: 2) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.02
P16 längd: 2) Hugo Jansson 6.86
P15 300 m häck: 5) Filip Gärdefors, KFUM Örebro 41.96
P15 höjd: 5) Oskar Norström, Stocksäter 1.78
P15 stav: 1) Oskar Norström 4.05  3) Axel Frisén, Stocksäter 3.81
F16 400 m: 3) Sandra Wagner, KFUM Örebro 58.37
F16 stav: 3) Sofie Hallström, KFUM Örebro 3.43
F15 slägga: 4) Sara Berger, Mosjö 44.54
 
Junior-SM i Norrtälje 8-10 augusti
M22 tresteg: 2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.34
M22 slägga: 5) Torbjörn Sörman, Wedevåg 53.14
P19 1500 m: 4) Tim Sundström, KFUM Örebro 4.00.24
P19 2000 m hinder: 5) Lars Drageryd, KFUM Örebro 6.34.38
P19 höjd: 4) Tim Brodin, KFUM Örebro 1.98
P17 3000 m: 3) Simon Sveder, Hällefors 9.06.41
P17 2000 m hinder: 2) Simon Sveder 6.21.91
P17 höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.10
P17 stav: 3) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.25
P17 kula: 7) Erik Sundlöf 14.45
P17 diskus: 6) Erik Sundlöf 42.71
K22 100 m: 2) Julia Skugge, Glanshammar 11.88 (försök 11.78)
F19 400 m: 3) Sofia Thorin, KFUM Örebro 55.25
F19 100 m häck: 2) Ellen Sääw, Stocksäter 14.61
F19 stav: 6) Erika Drageryd, KFUM Örebro 3.34
F19 slägga: 7) Joanna Nydén, Wedevåg 43.87
F17 100 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 12.16
F17 200 m: 1) Elin Östlund 24.82
F17 längd: 6) Malin Eriksson, KFUM Örebro 5.49
F17 tresteg: 5) Emma Göthlin, KFUM Örebro 11.08
 
DM-VDM 10000 m i Örebro 6 augusti (IF Spartacus och Örebro AIK)
 
SM i Västerås 1-3 augusti
Män 3000 m hinder: 8) Mattias Karlsson, Åsbro 10.05.99
Män höjd: 4) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.04
Män tresteg: 2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.62
Kvinnor 100 m: 4) Julia Skugge, Glanshammar 11.90 (försök 11.79)  7) Elin Östlund, KFUM Örebro 12.12 (försök 12.07)
Kvinnor 800 m: 5) Jenny Olsson, KFUM Örebro 2.13.31 (försök 2.11.04)
Kvinnor 100 m häck: 7) Ellen Sääw, Stocksäter 15.05 (försök 14.71)
Kvinnor 400 m häck: 3) Rebecca Högberg, KFUM Örebro 61.07 (försök 60.92)
 
Veteran-EM i Ljubljana, Slovenien 23 juli - 3 augusti
M50 längd: 1) Anders Ohlsson, KFUM Örebro 6.03
M55 längd: 4) Börje Nordin, Åsbro 5.51
M60 stav: 4) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.20
 
TrICAmpsleken i Fjugesta 30 juni (Fjugesta IF)
 
VSM i Ystad 27-29 juni
M40 1500 m: 3) Fredrick Djupström, Glanshammar 4.35.85
M40 5000 m: 3) Göran Fagerström, Breven 16.45.70
M45 kula: 3) Torgny Lindkvist, Wedevåg 10.52
M45 vikt: 3) Torgny Lindkvist 10.03
M45 slägga: 2) Torgny Lindkvist 32.02
M50 längd: 1) Anders Ohlsson, KFUM Örebro 5.64
M55 1500 M. 3) Tauno Mertala, Start 4.51.06
M55 5000 m: 1) Tauno Mertala 18.01.58
M55 10000 m: 1) Tauno Mertala 38.38.59
M60 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.00
K55 200 m: 2) Ann-Britt Eriksson, Start 32.59
K55 400 m: 1) Ann-Britt Eriksson 72.87
 
SSK-loppet i Guldsmedshyttan 28 juni (Storådalens SK)
 
DM 5000 m i Garphyttan 18 juni (IF Start)
 
Castorama (ungdom) i Fjugesta 16 juni (Fjugesta IF)
 
Kurts Tävling 1 och 2 i Hallsberg 8 och 14 juni (Stocksäters IF)
 
WIF-spelen i Vedevåg 8 juni (Wedevågs IF)
 
GIF-spelen i Glanshammar 6 juni (Glanshammars IF)
 
Stocksätersspelen i Hallsberg 1 juni (Stocksäters IF)
 
Swedish Pole Vault Challenge i Örebro 31 maj (KFUM Örebro)
 
Grabbhalvan i Örebro 29 maj (NFIF)
 
Kopparbergsloppet 28 maj (Kopparbergs IF)
 
Hälleforsterrängen 24 maj (Hällefors LK)
 
Spartacusstafetten i Örebro 18 maj (IF Spartacus)
 
Wedevågloppet 10 maj (Wedevågs IF)
 
Terräng-SM i Växjö 3-4 maj
Närkesresultat bland de sex främsta:
P16 4000 m: 3) Albin Olausson, Åsbro 13.40
P17 4000 m: 6) Simon Sveder, Hällefors 13.24
M55 8000 m: 3) Tauno Mertala, Start 31.33
K35 4000 m: 1) Åsa Höög, Kumla 14.51
K45 4000 m: 5) Lotta Frenander, Start 17.02
K50 4000 m: 1) Rose-Marie Enmalm, Start 16.19
 
Kumla stadslopp 26 april (Kumla SF)
 
DM i terränglöpning i Nora 19 april (IFK Nora)
 
ÖAIK halvmarathon i Örebro 16 april (Örebro AIK)
 
Marsspelen i Örebro 5-6 april (Åsbro GoIF och Stocksäters IF)
 
Startmilen i Örebro 5 april (IF Start)
 
Närkesserien, omgång 3 i Örebro 30 mars (NFIF)
 
Närkesserien, omgång 2 i Örebro 19 mars (NFIF)
 
Veteran-VM inomhus i Clermont-Ferrand, Frankrike 17-22 mars
M50 längd: 3) Anders Ohlsson, KFUM Örebro 5.96
 
ISM i mångkamp i Göteborg 15-16 mars
P17 sjukamp: 5) Erik Sundlöf, Glanshammar 5342
P15 sjukamp: 2) Oskar Norström, Stocksäter 5574
F17 femkamp: 3) Malin Eriksson, KFUM Örebro 3983
 
Nordeamästerskapen i Västerås 15-16 mars
Närkesresultat bland de sex främsta: F14 höjd: 4) Ellen Franzén, Mosjö 1.50
F14 stav: 2) Jessica Nilsson, Fjugesta 2.63  5) Malin Gillman, Stocksäter 2.23   6) Emma Bengtsson, KFUM Örebro 2.23
F14 längd: 4) Ellen Franzén 4.88  5) Denise Sandell, Wedevåg 4.88
F14 tresteg: 4) Denise Sandell 10.21  6) Julia Gustafsson, Frövi 10.02
F13 60 m: 5) Lovisa Frykholm, Glanshammar 8.67  6) Emma Schagerström, KFUM Örebro 8.70
F13 200 m: 4) Emma Schagerström 28.33
F13 800 m: 3) Lisa Bergdahl, Glanshammar 2.31.76
F13 60 m häck: 2) Emma Schagerström 10.18  4) Clara Bideby, Glanshammar 10.32
F13 stav: 5) Emma Ronquist, Glanshammar 1.73
F13 tresteg: 5) Lovisa Frykholm 9.39
P14 1000 m: 3) Petter Kroon, KFUM Örebro 2.58.17
P14 höjd: 1) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1.71
P13 200 m: 4) Henrik Hultgren, KFUM Örebro 27.16
P13 höjd: 6) Carl Gustafsson, Tived 1.42
P13 kula: 4) Carl Gustafsson 9.89
Pojkar/flickor 8x200 m: 3) Närke 3.46.01
 
IUSM i Sätrahallen 8-9 mars
P16 1500 m: 2) Albin Olausson, Åsbro 4.16.59
P16 stav: 3) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 3.81
P16 längd: 2) Hugo Jansson, Glanshammar 6.54
P15 60 m häck: 7) Filip Gärdefors, KFUM Örebro 9.08
P15 stav: 1) Axel Frisén, Stocksäter 3.89  2) Oskar Norström, Stocksäter 3.84
F16 400 m: 2) Sandra Wagner, KFUM Örebro 57.83  3) Helena Karlsson, Nora 57.84
F15 200 m: 2) Sara Jernfält, KFUM Örebro 26.44 (26.30 i semi)
 
IJSM i Eskilstuna 1-2 mars
P17 höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.00
P17 stav: 2) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.38
P17 kula: 8) Erik Sundlöf 14.10
K22 60 m: 1) Julia Skugge, Glanshammar 7.53 (7.51 i förs)
F19 60 m häck: 2) Ellen Sääw, Stocksäter 8.68
F19 stav: 7) Erika Drageryd, KFUM Örebro 3.47 (nytt distriktsrekord!)
F17 60 m: 4) Elin Östlund, KFUM Örebro 7.83 (7.75 i semi)
F17 60 m häck: 1) Elin Östlund 8.62  2) Malin Eriksson, KFUM Örebro 8.67
F17 höjd: 5) Emma Göthlin, KFUM Örebro 1.66
F17 längd: 3) Malin Eriksson 5.48
F17 tresteg: 8) Emma Göthlin 10.80
F17 kula: 8) Olivia Arle, KFUM Örebro 11.93
 
Kuliga Hoppgalan i Örebro 1 mars (KFUM Örebro - Mosjö FK)
 
IVNM i Reykjavik, Island 29 febr - 2 mars
M60 höjd: 2) Anders Tollstern, KFUM Örebro 1.40
M60 stav: 1) Anders Tollstern 3.30
 
ISM i Malmö 23-24 februari
Kvinnor 60 m: 3) Julia Skugge, Glanshammar 7.46
Kvinnor 60 m häck: 3) Ellen Sääw, Stocksäter 8.56
 
Närkesserien, omgång 1 i Örebro 12 februari (NFIF)
 
IVSM i Huddinge 9-10 febrauri
M45 kula: 3) Torgny Lindkvist, Wedevåg 10.62
M45 vikt: 2) Torgny Lindkvist 10.11
M50 längd: 1) Anders Ohlsson, KFUM Örebro 5.60
M55 800 m: 3) Sivert Lignell, Start 2.35.87
M55 1500 M. 1) Tauno Mertala, Start 4.50.96
M55 3000 m: 1) Tauno Mertala 10.23.33
M60 800 m: 2) Sture Bodare, Glanshammar 2.36.01
M60 1500 m: 3) Sture Bodare 5.30.59
M60 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.20
 
Inomhus-DM för ungdom och veteraner i Örebro 2-3 februari (Wedevågs IF)
 
FC-mästerskapen i Linköping 26-27 jan
Män 3000 m: 1) Per Sjögren, KFUM Örebro, 8.56,44
Män stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro, 3.15
Män längd: 2) Johan Stjernqvist, KFUM Örebro, 6.14  3) Gabriel Berg, KFUM Örebro, 5.96
P17 60 m: 2) Hugo Jansson, Glanshammar, 7.35
P17 60 m häck: 2) Erik Sundlöf, Glanshammar, 9.16
P17 höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar, 1.95
P17 stav: 1) Per Drageryd, KFUM Örebro, 4.15
P17 längd: 1) Hugo Jansson, Glanshammar, 6.32  3) Jakob Holm, Stocksäter, 5.43
P17 kula: 3) Erik Sundlöf, Glanshammar, 13.80
P15 1000 m: 1) Petter Kroon, KFUM Örebro, 3.01.18
P15 höjd: 2) Robin Forsell, KFUM Örebro, 1,72  3) Oskar Norström, Stocksäter, 1,72
P15 stav: 1) Axel Frisén, Stocksäter, 3.65  2) Oskar Norström, Stocksäter, 3.65
P15 längd: 3) Robin Forsell, KFUM Örebro, 5.47
P15 kula: 2) Robin Forsell, KFUM Örebro, 11.37
Kvinnor 60 m: 1) Julia Skugge, Glanshammar, 7.54
Kvinnor 200 m: 3) Annelie Hulldin, Glanshammar, 27.77
Kvinnor 400 m: 3) Anna Wettler-89 KFUM Örebro, 63.83
Kvinnor 800 m: 3) Sandra Eriksson, Glanshammar, 2.48.38
Kvinnor stav: 1) Erika Drageryd, KFUM Örebro, 3.36
Kvinnor längd: 1) Sofie Sandberg, KFUM Örebro, 5.17
F17 200 m: 1) Elin Östlund, KFUM Örebro, 26.06  2) Malin Eriksson, KFUM Örebro, 27.22   3) Josefin Löf, KFUM Örebro, 27.84
F15 200 m: 1) Sara Jernfält, KFUM Örebro, 26.47
F15 1000 m: 3) Louise Sundström, KFUM Örebro, 3.29.21
F17 60 m: 1) Malin Eriksson, KFUM Örebro, 8.16
F17 400 m: 1) Sandra Wagner, KFUM Örebro, 60.49  2) Helena Karlsson, Nora, 60.99
F17 höjd: 1) Emma Göthlin, KFUM Örebro, 1.61  2) Malin Eriksson, KFUM Örebro, 1.58
F17 tresteg: 1) Emma Göthlin, KFUM Örebro, 11.29
F15 60 m: 2) Caroline Ståhl, KFUM Örebro, 8.18  3) Sara Jernfält, KFUM Örebro, 8.32
F15 400 m: 1) Sara Jernfält, KFUM Örebro, 62.06  3) Julia Blomberg, Mosjö, 69.71
 
Örebro Indoor Games 12-13 januari (KFUM Örebro) Löpningar  Hopp/kast