TÄVLINGSRESULTAT:
2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2009

Mästerskapstävlingar och rekord 2009
 
Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)
 
Lucialoppet i Vretstorp 12 december (Östansjö SK)
 
Vinterspelen i Örebro 5 december (Glanshammars IF)
 
Diplom-Is-spelen i Örebro 29 november (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)
 
Kilsbergsleden i Örebro 31 oktober (Örebro AIK)
 
Karlslundsloppet i Örebro 18 oktober (Karlslunds IF)
 
DM-VDM i terräng i Svennevad 10 okt (Kvismaredalens IF/Svennevads IF)
 
Anna-loppet i Nora 4 oktober (IFK Nora)
 
Onsdagstävling i Hallsberg 16 september (Stocksäters IF)
 
Nordeamästerskapen i Uppsala 12-13 september
Närkesmedaljörer:
P14 stav: 1) Joar Thyresson, Stocksäter 3.07
P13 stav: 1) Jens Roslund, Stocksäter 2.77
P13 tresteg: 3) Jesper Frykholm, Glanshammar 9.77
F14 2000 m: 3) Lisa Bergdahl, Glanshammar 6.58.54
F13 kula: 3) Jenny Nilsson, Fjugesta 12.00
F13 spjut: 2) Jenny Nilsson 29.83
 
Norasjön runt, DM halvmarathon, 12 september (IFK Nora)
 
Onsdagstävling i Hallsberg 9 september (Stocksäters IF)
 
Mångkamps-SM i Eskilstuna 5-6 september
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P19 tiokamp: 4) Joakim Andersson, Wedevåg 5349
 
Hjulsjöjoggen 5 september (Hjulsjö Byförening LK)
 
Närkesserien i Glanshammar 5 september (NFIF)
 
Onsdagstävling i Hallsberg 2 september (Stocksäters IF)
 
Örebrogalan 29-30 augusti (KFUM Örebro)
 
Sverige-Finland i Göteborg 29-30 augusti
Män höjd: 3) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.10
Män tresteg: 5) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.54
Kvinnor 100 m: 5) Julia Skugge, Glanshammar 11.99
Kvinnor 400 m: 2) Rebecca Högberg, KFUM Örebro 54.54
Kvinnor 4x100 m: 1) Sverige 45.09, Julia Skugge sträcka 4
Kvinnor 4x400 m: 1) Sverige 3.36.41, Sandra Wagner och Rebecca Högberg str 3-4
P17 2000 m hinder: 1) Albin Olausson, Åsbro 6.21.08
P17 längd: 3) Hugo Jansson, Glanshammar 6.90
F17 400 m: 1) Sandra Wagner, KFUM Örebro 53.04
F17 4x400 m: 1) Sverige 3.49.14, Helena Karlsson, KFUM Örebro sträcka 1
 
Bergavallskampen i Fjugesta 23 augusti (Fjugesta IF)
 
Nordiska juniorkampen i Vaasa, FIN 22-23 augusti
Höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.13
 
Veteran-SM i Norrtälje 21-23 augusti
Närkesmedaljörer:
M40 1500 m: 3) Fredrick Djupström, Glanshammar 4.29.83
M45 vikt: 3) Torgny Lindkvist, Wedevåg 9.21
M45 slägga: 2) Torgny Lindkvist 27.64
M55 1500 m: 3) Tauno Mertala, Start 5.04.88
M55 5000 m: 3) Tauno Mertala 18.24.27
M60 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.00
M65 1500 m: 3) Jan Myrtorp, Brohyttan 5.43.18
M65 5000 m: 2) Jan Myrtorp 21.00.13
M65 10000 m: 3) Jan Myrtorp 44.39.22
 
Å-stadsloppet i Örebro 22 augusti (KFUM Örebro)
 
Blodomloppet i Örebro 20 augusti (IF Start)
 
Närkesserien i Örebro 18 augusti (NFIF)
 
Junior-SM i Karlskrona 14-16 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P19 höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.10
P19 stav: 8) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.34
P17 3000 m: 1) Albin Olausson, Åsbro 8.57.91
P17 2000 m hinder: 1) Albin Olausson 6.07.45
P17 stav: 2) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.41
P17 längd: 2) Hugo Jansson, Glanshammar 6.84
K22 100 m: 1) Julia Skugge, Glanshammar 11.81
K22 400 m: 2) Sofia Thorin, KFUM Örebro 55.92
K22 tresteg: 6) Sarah Vickman, KFUM Örebro 11.48
K22 diskus: 4) Elisabeth Brånsgård, Fjugesta 40.43
F19 100 m: 3) Elin Östlund, KFUM Örebro 12.08
F19 200 m: 3) Elin Östlund 24.71
F19 längd: 4) Malin Eriksson, KFUM Örebro 5.64  8) Elin Östlund 5.42
F19 spjut: 4) Olivia Arle, KFUM Örebro 37.35
F17 200 m: 2) Sandra Wagner, KFUM Örebro 24.95 (försök 24.61)
F17 400 m: 1) Sandra Wagner 54.40  4) Helena Karlsson, KFUM Örebro 59.00
F17 800 m: 1) Sandra Wagner 2.09.26
F17 300 m häck: 3) Helena Karlsson 44.21
 
Ungdoms-SM i Växjö 14-16 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P16 300 m häck: 2) Filip Gärdefors, KFUM Örebro 40.43
P16 höjd. 3) Oskar Norström, Stocksäter 1.89
P16 stav: 1) Oskar Norström 4.53  3) Axel Frisén, Stocksäter 4.10
P16 spjut: 3) Theodor Thor, KFUM Örebro 57.77
P15 300 m: 3) Robin Forsell, KFUM Örebro 37.67
P15 800 m: 8) Petter kroon, KFUM Örebro 2.11.58 (försök 2.08.98)
F16 100 m häck: 5) Ellen Hjort, KFUM Örebro 15.02
F15 300 m: 3) Ellen Mattsson, Stocksäter 41.75
F15 2000 m: 6) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 7.10.28
F15 stav: 6) Malin Gillman, Stocksäter 2.77  7) Emma Bengtsson, KFUM Örebro 2.65
F15 tresteg: 8) Johanna Pettersson, KFUM Örebro 10.69
F15 spjut: 5) Alexandra Johansson, KFUM Örebro 39.40 (kval 41,69)
 
Östansjöloppet 15 augusti (Östansjö SK)
 
DM 10000 m i Glanshammar 10 augusti (Glanshammars IF)
 
Veteran-VM i Lahti, FIN 28 juli - 8 augusti
M55 längd: 6) Börje Nordin, Åsbro 5.49
 
Stora SM i Malmö 1-3 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
Män 1500 m: 7) Per Sjögren, KFUM Örebro 3.55.04 (försök 3.51.87)
Män 5000 m: 7) Per Sjögren 14.30.27
Män höjd: 2) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.07
Män tresteg: 2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.51
Män slägga: 8) Torbjörn Sörman, Wedevåg 57.30
Kvinnor 100 m: 3) Julia Skugge, Glanshammar 11.81
Kvinnor 200 m: 7) Elin Östlund, KFUM Örebro 25.02
Kvinnor 400 m: 1) Rebecca Högberg, KFUM Örebro 53.01  2) Sandra Wagner, KFUM Örebro 53,34
Kvinnor 800 m: 6) Jenny Olsson, KFUM Örebro (ingen tid pga strömavbrott)
Kvinnor 400 m häck: 4) Rebecca Högberg 59.06
 
Dalenrundan i Brevens Bruk 26 juli (Brevens IF)
 
Ultraweekend i Hallsberg 25-26 juli (Östansjö SK)
 
Ungdoms-VM i Bressanone, ITA 8-12 juli
F17 400 m: 3) Sandra Wagner, KFUM Örebro 53.52
 
Tricampsleken i Fjugesta 29 juni (Fjugesta IF)
 
SSK-loppet i Guldsmedshyttan 27 juni (Storådalens SK)
 
DM 5000 m i Karlskoga 17 juni (Karlskoga FIF)
 
Stocksätersspelen i Hallsberg 14 juni (Stocksäters IF)
 
Fröviloppet 13 juni (Frövi IK)
 
WIF-spelen i Vedevåg 7 juni (Wedevågs IF)
 
Nationaldagsvarvet i Fellingsbro 6 juni (Fellingsbro AIK)
 
Stjernsundsloppet i Askersund 6 juni (Åsbro GoIF)
 
Nordeakampen i Glanshammar 31 maj (Glanshammars IF)
 
Swedish Pole Vault Challenge i Örebro 30 maj (Örebro Friidrott)
 
Grabbhalvan i Örebro 28 maj (NFIF)
 
Stafett-SM i Karlstad 23-24 maj
Alla närkesresultat:
Män 4x800 m: 5) KFUM Örebro (Jonathan Waern - Per Sjögren - Andreas Karlsson - Tim Sundström) 7.46.95
Män 4x1500 m: 5) KFUM Örebro (Jonathan Waern - Patrik Persson - Lars Drageryd - Per Sjögren) 17.05.46
M22 3x800 m: 6) KFUM Örebro (Sebastian Johansson - Andreas Karlsson - Tim Sundström) 6.02.29
Kvinnor 4x400 m: 4) KFUM Örebro (Sandra Wagner - Helena Karlsson - Sofia Thorin - Rebecca Högberg) 3.48.93
F19 1000 m försök: KFUM Örebro (Emma Johansson - Emelie Forsell - Malin Eriksson - Elin Östlund) 2.22.58
F17 1000 m: 1) KFUM Örebro (Caroline Ståhl - Sandra Barkestam - Sandra Wagner - Helena Karlsson) 2.17.23
F15 4x100 m försök: Mosjö FK (Petra Levtshuk - Louise Harker - Angelica Öhrn - Ellen Franzén) 53.71
F15 3x800 m: 4) Mosjö FK (Filippa Afzelius - Isabelle Carlsson-Pallin - Julia Blomberg)
 
Hälleforsterrängen 23 maj (Hällefors LK)
 
GIF-spelen i Glanshammar 21 maj (Glanshammars IF)
 
Kumla Stadslopp 9 maj (Kumla SF)
 
Wedevågloppet 2 maj (Wedevågs IF)
 
SM-USM-VSM i terränglöpning i Stockholm 25-26 april
Alla närkesresultat:
Män 4000 m: 9) Per Sjögren, KFUM Örebro 11.31, 40) Nicklas Källmén, KFUM Örebro 12.34, 42) Patrik Persson, KFUM Örebro 12.40, 50) Lars Drageryd, KFUM Örebro 13.14
Män 12000 m: 12) Per Sjögren 37.49, 26) Patrik Persson 39.50
M40 8000 m: 10) Fredrick Djupström, Glanshammar 27.48
M45 8000 m: 14) Ulf Eriksson, Hällefors 30.28
M22 6000 m: 23) Lars Drageryd 20.21
P19 4000 m: 24) Mohamed Abdullahi, KFUM Örebro 13.15, 52) Lukas Melander, KFUM Örebro 13.52
P17 4000 m: 3) Albin Olausson, Åsbro 12.36
P16 4000 m: 23) Alfred Wreeby, Mosjö 14.28
P15 4000 m: 17) Petter Kroon, KFUM Örebro 14.10
K40 4000 m: 7) Charlotte Nilsson, Start 15.52
K55 4000 m: 1) Rose-Marie Enmalm, Start 16.40
K22 4000 m: 10) Yvonne Persson, KFUM Örebro 16.04
F19 4000 m: 9) Pernilla Eriksson, Hällefors 14.52
F15 4000 m: 10) Filippa Afzelius, Mosjö 16.05, 11) Julia Blomberg, Mosjö 16.11, 12) Isabelle Carlsson Pallin, Mosjö 16.15. Seger i lagtävlingen för Mosjötjejerna!
 
Munkastigen Trailrun 25 april (Laxå OK)
 
DM-UDM-VDM i terräng i Glanshammar 19 april (Glanshammars IF
 
Örebro AIK Halvmarathon 15 april (Örebro AIK)
 
Marsspelen i Örebro 4-5 april (Stocksäters IF och Åsbro GoIF)
 
Startmilen i Örebro 4 april (IF Start)
 
IVEM i Ancona, Italien 25-29 mars
M60 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.20
 
IUJSM i mångkamp i Västerås 14-15 mars
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P15 sjukamp: 3) Robin Forsell, KFUM Örebro 5609
F19 femkamp: 4) Malin Eriksson, KFUM Örebro 3357
F15 femkamp: 8) Julia Gustafsson, Frövi 3637
 
Nordea Svealandsmästerskap i Eskilstuna 14-15 mars
Närkesmedaljörer:
P14 stav: 2) Joar Thyresson, Stocksäter 2.77
P14 tresteg: 3) Carl-Johan Renberg, KFUM Örebro 10.04
P13 200 m: 3) Anton Johansson, KFUM Örebro 27,0m
P13 Höjd: 1) Albin Lager, KFUM Örebro 1.56
P13 längd: 3) Anton Johansson 5.33
P13 kula: 3) Albin Lager 13.01
F14 1000 m: 2) Lisa Bergdahl, Glanshammar 3.08.60
F14 stav: 3) Emma Ronquist, Glanshammar 2.13
F13 tresteg: 2) Julia Nygård, Nora 10.54
F13 kula: 3) Jenny Nilsson, Fjugesta 11.96
Distriktspoäng: 1) Stockholm 1025  2) Uppland 842  3) Närke 541
 
JSM i Göteborg 7-8 mars
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P19 höjd: 2) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.09  5) Tim Brodin, KFUM Örebro 1.93
P19 stav: 4) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.44
P17 1500 m: 2) Albin Olausson, Åsbro 4.12.41
P17 stav: 2) Dennis Bergetoft, KFUM Örebro 4.17
P17 längd: 1) Hugo Jansson, Glanshammar 6.66
K22 60 m: 1) Julia Skugge, Glanshammar 7.52
F19 60 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 7.65 (semifinal 7.63)
F17 400 m: 1) Sandra Wagner, KFUM Örebro 58.38 (försök 57.46)  2) Helena Karlsson, KFUM Örebro 58.87
F17 60 m häck: 6) Sandra Barkestam, KFUM Örebro 9.10
F17 stav: 3) Sofie Hallström, KFUM Örebro 3.36
 
USM i Borås 7-8 mars
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P16 400 m: 8) Filip Gärdefors, KFUM Örebro 56.11 (försök 54.22)
P16 höjd: 1) Oskar Norström, Stocksäter 1.91
P16 stav: 2) Oskar Norström, Stocksäter 4.38
P15 1000 m: 8) Petter Kroon, KFUM Örebro 2.49.51 (försök 2.47.35)
P15 kula: 4) Robin Forsell, KFUM Örebro 13.86
F16 400 m: 3) Sara Jernfält, KFUM Örebro 58.43
F15 200 m: 5) Ellen Mattsson, Stocksäter 26.85
F15 stav: 7) Jessica Nilsson, Stocksäter 2.68
F15 stav: 8) Malin Gillman, Stocksäter 2.56
 
ISM i Bollnäs 28 febr - 1 mars
Närkesresultat:
Män 3000 m: 4) Per Sjögren, KFUM Örebro 8.23.51
Män höjd: 4) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.08
Män längd: 2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.39
Män tresteg: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 16.05
Män vikt: 5) Torbjörn Sörman, Wedevåg 14.17
Kvinnor 60 m: 3) Julia Skugge, Glanshammar 7.45
Kvinnor 60 m semifinal: Elin Östlund, KFUM Örebro 7.67
Kvinnor 400 m försök: Rebecca Högberg, KFUM Örebro 58.32,  Helena Karlsson, KFUM Örebro 58.69
Kvinnor 800 m: 4) Jenny Olsson, KFUM Örebro 2.12.25
Kvinnor 60 m häck försök: Malin Eriksson, KFUM Örebro 9.19
Kvinnor längd: 9) Sofie Sandberg, KFUM Örebro 5.53,  12) Malin Eriksson 5.30
Kvinnor 4x200 m: 4) KFUM Örebro 1.41.03 (Elin Östlund - Sandra Wagner - Sofia Thorin - Rebecca Högberg)
 
Kuliga Hoppgalan i Örebro 28 februari (KFUM Örebro - Mosjö FK)
 
IVSM i Huddinge 14-15 februari
Närkesmedaljörer:
K55 60 m: 2) Ingegerd Fredman, KFUM Örebro 9.66
K55 längd: 1) Ingegerd Fredman 3.73
M40 3000 m: 3) Fredrick Djupström, Glanshammars IF 9.33.48
M45 vikt: 3) Torgny Lindkvist, Wedevågs IF 9.88
M50 200 m: 3) Lars Andersson, KFUM Örebro 28.15
M50 60 m häck: 2) Lars Andersson 10.82
M55 1500 m: 2) Tauno Mertala, IF Start 4.52.48
M55 3000 m: 2) Tauno Mertala 10.26.44
M60 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.25
M65 1500 m: 3) Sture Bodare, Glanshammars IF 5.34.20
 
Inomhus-DM för ungdom och veteraner 31 jan - 1 febr (KFUM Örebro)
 
Örebro Indoor Games 10-11 januari (KFUM Örebro)