TÄVLINGSRESULTAT:
2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2010

Mästerskapstävlingar och rekord 2010
 
Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)
 
Lucialoppet i Vretstorp 11 december (Östansjö SK)
 
Vinterspelen i Örebro 4 december (Glanshammars IF)
 
Triumfglass-spelen i Örebro 28 nov (Åsbro - Stocksäter - KFUM Örebro)
 
Kilsbergsleden i Örebro 6 november (Örebro AIK)
 
Karlslundsloppet i Örebro 24 oktober (Karlslunds IF)
 
DM i terränglöpning i Storå 16 oktober (Storådalens SK)
 
Hösttävlingar på Transtensvallen i Hallsberg 15-29 sept (Stocksäters IF)
 
Castorama i Örebro 18 och 25 september (KFUM Örebro)
 
Ungdoms-DM i slägga i Vedevåg 19 september (Wedevågs IF)
 
Nordeamästerskapen i Huddinge 11-12 september
Närkesmedaljörer:
P14 stav: 2) Jens Roslund, Stocksäter 3.37
P14 längd: 2) William Bergenarp, Glanshammar 5.63
P14 tresteg: 3) Anton Johansson, KFUM Örebro 11.57
P14 4x100 m: 3) Närke (Anton Johansson, Jesper Frykholm, Jens Roslund, William Bergenarp)
F14 tresteg: 3) Julia Nygård, Nora 10.42
F13 80 m: 3) Anna Westher, KFUM Örebro 10.69
 
Norasjön Runt 11 september (IFK Nora)
 
Örebrogalan 4-5 september (KFUM Örebro)
 
Hjulsjöjoggen 4 september (Hjulsjö Byförening LK)
 
Resultattävling i Örebro 2 september (KFUM Örebro)
 
Nordiska 19-årskampen i Akureyri, Island 28-29 augusti
P19 1500 m: 3) Albin Olausson, KFUM Örebro 4.12.46
F19 200 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 24.79
 
Å-stadsloppet i Örebro 28 augusti (KFUM Örebro)
 
Finland-Sverige i Helsingfors 27-28 augusti
Män höjd: 3) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.17
Män tresteg: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 16.21
Kvinnor 5000 m: 5) Karin Sennvall, KFUM Örebro 16.50.83
Kvinnor 4x400 m: 1) Sverige 3.37.48, Sandra Wagner, KFUM Örebro löpte sträcka 2
 
Ungdoms-DM i Garphyttan 24-25 augusti (NFIF)
 
Stora SM i Falun 19-22 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
Män höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammars IF 2.19
Män längd: 2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.67
Män tresteg: 1) Andreas Otterling 16.21
Män slägga: 7) Torbjörn Sörman, Wedevåg 57.74
Kvinnor 100 m: 7) Elin Östlund, KFUM Örebro 12.24
Kvinnor 400 m: 4) Sandra Wagner, KFUM Örebro 54.36
Kvinnor 5000 m: 5) Karin Sennvall, KFUM Örebro 16.59.56
Kvinnor 10000 m: 3) Karin Sennvall 34.56.72
 
Blodomloppet i Örebro 19 augusti (IF Start)
 
Östansjöloppet 14 augusti (Östansjö SK)
 
Junior-SM i Karlstad 13-15 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P19 1500 m: 1) Albin Olausson, KFUM Örebro 4.02.09
P19 2000 m hinder: 2) Albin Olausson 5.58.28
P19 höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.15
P19 längd: 6) Hugo Jansson, Glanshammar 6.87
P17 1500 m: 7) Alfred Wreeby, Mosjö 4.25.36
P17 300 m häck: 4) Filip Gärdefors, KFUM Örebro 40.54 (försök 40.26)
P17 stav: 4) Axel Frisén, Stocksäter 3.94
P17 spjut: 4) Theodor Thor, KFUM Örebro 57.18
K22 400 m: 4) Sofia Thorin, KFUM Örebro 57.92
F19 100 m: 6) Elin Östlund, KFUM Örebro 12.36
F19 200 m: 4) Elin Östlund 25.18 (försök 25.09)  5) Sandra Wagner, KFUM Örebro 25.21 (försök 24.90)
F19 400 m: 1) Sandra Wagner 55.13
F19 800 m: 7) Helena Karlsson, KFUM Örebro 2.22.32 (försök 2.20.80)
F19 tresteg: 8) Malin Eriksson, KFUM Örebro 11.05
F19 spjut: 5) Olivia Didriksson, KFUM Örebro 35.80
 
Ungdoms-SM i Kil 13-15 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
F16 1500 m: 5) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 5.10.35  6) Julia Blomberg, Mosjö 5.25.64
F16 3000 m: 2) Isabelle Carlsson-Pallin 11.09.38  5) Julia Blomberg 12.04.24  6) Filippa Afzelius, Mosjö 12.19.63
F16 1500 m hinder: 4) Filippa Afzelius, Mosjö 5.51.44
F16 300 m häck: 1) Ellen Mattsson, Stocksäter 44.51
F16 stav: 4) Malin Gillman, Stocksäter 3.07  6) Emma Bengtsson, KFUM Örebro 2.67
 
DM 10000 m i Hallsberg 11 augusti (Stocksäters IF)
 
Stripastafetten 7 augusti (Storådalens SK)
 
Veteran-SM i Högby 6-8 augusti
Närkesmedaljörer:
M35 1500 m: 2) Nicklas Källmén, KFUM Örebro 4.23.06
M35 5000 m: 1) Nicklas Källmén 16.13.69
M40 5000 m: 3) Fredrick Djupström, Glanshammar 16.35.29
M55 100 m: 3) Tomas Eriksson, KFUM Örebro 14.47
M55 1500 m: 3) Tauno Mertala, Start 5.13.10
M55 5000 m: 1) Tauno Mertala 18.29.87
M55 10000 m: 1) Tauno Mertala 38.36.75
M60 100 m: 1) Börje Nordin, Åsbro 13.47
M60 300 m häck: 1) Börje Nordin 51.94
M60 höjd: 2) Börje Nordin 1.38
M60 längd: 1) Börje Nordin 5.18
M60 kula: 3) Börje Nordin 11.67
M60 diskus: 3) Börje Nordin 40.32
M65 5000 m: 2) Jan Myrtorp, Brohyttan 21.40.93
M65 10000 m: 2) Jan Myrtorp 46.18.82
K40 100 m: 2) Monika Karlsson, Åsbro 14.15
 
Dalenrundan i Brevens Bruk 1 augusti (Brevens IF)
 
Veckans tävling i Glanshammar 27 juli (Glanshammars IF)
 
Junior-VM i Moncton, Canada 19-25 juli
P19 höjd (23/7): 7) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.17
F19 400 m försök (20/7): Sandra Wagner, KFUM Örebro 55.28
 
Veteran-EM i Nyiregyhaza, Ungern 15-24 juli
Alla närkesesultat:
M60 200 m försök (22/7): 2) Börje Nordin, Åsbro 27.75 (vind +0,1)
M60 200 m final (23/7): 8) Börje Nordin 27.76 (vind -0,4)
M60 längd (18/7): 1) Börje Nordin 5.32 (vind +1,1)
M60 stav (21/7): 5) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.20
M60 kula 5.0 (18/7): 16) Börje Nordin 11.07
M60 diskus 1.0 (17/7): 15) Börje Nordin 38.39
 
Kurts tävling i Hallsberg 14 och 21 juli (Stocksäters IF)
 
Viby Marathon 17 juli (Östansjö SK)
 
Semesterhalvmaran i Torp 3 juli (Kumla SF)
 
Resultattävling i Örebro 23-24 juni (KFUM Örebro)
 
DM 5000 m i Glanshammar 23 juni (Glanshammars IF)
 
Fröviloppet 19 juni (Frövi IK)
 
WIF-spelen i Vedevåg 13 juni (Wedevågs IF)
 
Fellingsbrovarvet 12 juni (Fellingsbro AIK)
 
Stocksätersspelen i Hallsberg 5 juni (Stocksäters IF)
 
SM i stafett i Norrtälje 29-30 maj
Alla närkesresultat:
Män 4x800 m: 4) KFUM Örebro (Tomas Bjurström - Albin Olausson - Tim Sundström - Andreas Karlsson) 7.45.90
M22 3x800 m: 4) KFUM Örebro (Tim Sundström - Albin Olausson - Andreas Karlsson) 5.50.52
Kvinnor 4x400 m: 3) KFUM Örebro (Ellen Hjort - Sofia Thorin - Sara Jernfält - Sandra Wagner) 3.57.34
F19 stafett 1000 m: 1) KFUM Örebro (Helena Karlsson - Malin Eriksson - Elin Östlund - Sandra Wagner) 2.16.17
F17 stafett 1000 m försöksheat: KFUM Örebro (Caroline Ståhl - Ellen Hjort - Rebecca Andersson - Sara Jernfält) 2.24.22
 
Hälleforsterrängen 29 maj (Hällefors LK)
 
Swedish Pole Vault Challenge i Örebro 29 maj (KFUM Örebro)
 
Grabbhalvan i Örebro 27 maj (Närkes Friidrottsförbund)
 
Nordeakampen kvaltävling i Glanshammar 23 maj (Glanshammars IF)
 
GIF-spelen i Glanshammar 13 maj (Glanshammars IF)
 
DM i terränglöpning i Odensbacken 5 maj (Kvismaredalens IF)
 
Wedevågloppet 1 maj (Wedevågs IF)
 
SM-USM-VSM i terränglöpning i Borås 24-25 april
Alla närkesresultat:
Män 4000 m: 15) Per Sjögren, KFUM Örebro 12.19
Män 12000 m: 24) Per Sjögren 41.04
Kvinnor 4000 m: 18) Carina Persson, KFUM Örebro 16.42
Kvinnor 8000 m: 5) Karin Sennvall, KFUM Örebro 28.50  24) Yvonne Persson, KFUM Örebro 34.23  25) Carina Persson, KFUM Örebro 35.21
K22 4000 m: 18) Sofie Ljungberg, KFUM Örebro 17.27
P19 4000 m: 2) Albin Olausson, KFUM Örebro 12.38
P17 4000 m: 24) Alfred Wreeby, Mosjö 15.12
F16 4000 m: 9) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 16.42  11) Filippa Afzelius, Mosjö 16.50  12) Julia Blomberg, Mosjö 16.56
F15 4000 m: 4) Lisa Bergdahl, Glanshammar 16.08
M35 8000 m: 9) Nicklas Källmén, KFUM Örebro 28.32
M65 4000 m: 7) Jan Myrtorp, Brohyttan 17.59
K40 4000 m: 1) Lotta Lennartsson, Start 15.15
K55 4000 m: 2) Rose-Marie Enmalm, Start 17.35
K65 4000 m: 2) Catharina Wahlstedt, Start 23.36
 
Kumla Stadslopp 24 april (Kumla SF)
 
ÖAIK Halvmarathon i Örebro 14 april (Örebro AIK)
 
Startmilen i Örebro 10 april (IF Start)
 
Marsspelen i Örebro 27-28 mars (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)
 
Nordea Svealandsmästerskap i Karlstad 20-21 mars
Närkesmedaljörer:
P14 stav: 1) Jens Roslund, Stocksäter 3.27
P14 kula: 3) Albin Lager, KFUM Örebro 12.32
P13 200 m: 2) William Gunnarsson, KFUM Örebro 27.25
P13 längd: 2) William Gunnarsson 5.16
P13 tresteg: 2) William Gunnarsson 11.08
P13 kula: 3) Linus Lindkvist, Wedevåg 10.84
F14 tresteg: 3) Julia Nygård, Nora 10.57
F13 60 m: 2) Anna Westher, KFUM Örebro 8.23
F13 200 m: 2) Anna Westher 27.05
 
Glanshammars IF:s KM 3000 m inomhus i Örebro 19 mars
 
Ungdomsserien, omgång 2, i Örebro 9 mars (NFIF)
 
Kuliga Hoppgalan i Örebro 6 mars (KFUM Örebro)
 
ISM i Sätra 27-28 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
Män höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.19
Män tresteg: 3) Andreas Otterling, KFUM Örebro 15.57
Kvinnor 60 m: 3) Julia Skugge, Glanshammar 7.52  5) Elin Östlund, KFUM Örebro 7.63
Kvinnor 200 m: 3) Elin Östlund 24.83 (24.81 i semifinal)
Kvinnor 4x200 m: 3) KFUM Örebro (Sofia Thorin - Helena Karlsson - Sandra Wagner - Elin Östlund) 1.42.38
 
IUSM i Norrköping 27-28 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P16 400 m: 1) Robin Forsell, KFUM Örebro 50.47
F16 1500 m: 3) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 4.59.52  8) Julia Blomberg, Mosjö 5.18.85
F16 stav: 3) Malin Gillman, Stocksäter 3.12
F16 tresteg 7) Julia Gustafsson, Frövi 10.79
F15 1000 m: 5) Lisa Bergdahl, Glanshammar 3.05.98
 
IJSM i Malmö 20-21 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P19 1500 m: 2) Albin Olausson, KFUM Örebro 4.03.92
P19 höjd: 1) Erik Sundlöf, Glanshammar 2.09
P19 stav: 7) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.28
P19 längd: 5) Hugo Jansson, Glanshammar 6.75
P17 60 m häck: 2) Filip Gärdefors, KFUM Örebro 8.45
P17 stav: 2) Axel Frisén, Stocksäter 4.22
K22 60 m: 1) Julia Skugge, Glanshammar 7.53
K22 400 m: 5) Sofia Thorin, KFUM Örebro 57.10
K22 1500 m: 7) Yvonne Persson, KFUM Örebro 5.03.58
F19 60 m: 1) Elin Östlund, KFUM Örebro 7.57
F19 400 m: 1) Sandra Wagner, KFUM Örebro 55.65  7) Helena Karlsson, KFUM 58.75
F17 60 m: 8) Caroline Ståhl, KFUM Örebro 7.95 (7.88 i försöksheat)
F17 60 m häck: 3) Ellen Hjort, KFUM Örebro 8.87
F17 längd: 8) Rebecca Andersson, KFUM Örebro 5.24
 
IVSM i Bollnäs 13-14 februari
Närkesmedaljörer:
M35 60 m: 2) Håkan Persson, Stocksäter 7.68
M40 1500 m: 3) Fredrick Djupström, Glanshammar 4.26.55
M40 3000 m: 2) Fredrick Djupström 9.24,96
M45 vikt: 3) Torgny Lindkvist, Wedevåg 9.66
M55 60 m: 3) Tomas Eriksson, KFUM Örebro 9.08
M60 kula: 3) Börje Nordin, Åsbro 12.27
M65 800 m: 1) Sture Bodare, Glanshammar 2.45.17
M65 1500 m: 2) Sture Bodare 5.34.77
 
Ungdomserien, omgång 1, i Örebro 19 januari (NFIF)
 
Örebro Indoor Games 9-10 januari (KFUM Örebro)