TÄVLINGSRESULTAT:
2019     2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2011

Mästerskapstävlingar och rekord 2011
 
Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)
 
Lucialoppet i Vretstorp 10 december (Östansjö SK)
 
Vinterspelen i Örebro 10 december (Glanshammars IF)
 
Triumfglass-spelen i Örebro 27 november (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)
 
Kilsbergsleden i Örebro 5 november (Örebro AIK)
 
DM i terränglöpning i Örebro 22 oktober (Almby IK)
 
Karlslundsloppet i Örebro 15 oktober (Karlslunds IF)
 
Å-stadsloppet i Örebro 8 oktober (KFUM Örebro)
 
Annaloppet i Nora 2 okt (IFK Nora)
 
Tarstaborgsrundan i Pålsboda 18 september (Pålsboda GoIF)
 
Nordeamästerskapen i Köping 17-18 september
Närkesmedaljörer:
F14 100 m: 2) Anna Westher, KFUM Örebro 12.96
F13 höjd: 3) Sabina Forsberg, Glanshammar 1.50
F13 stav: 3) Emilia Andersson, Stocksäter och Elin Domberg, KFUM Örebro 2.43
F13 längd: 2) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 5.15
F13 tresteg: 2) Fanny Ernestam 10.82
 
Ungdoms-DM i Hallsberg 11 september (Stocksäters IF - Åsbro GoIF)
 
Norasjön Runt 10 september (IFK Nora)
 
Finland-Sverige ungdom i Leppävaara 10 september
F17 spjut: 3) Alexandra Johansson, KFUM Örebro 41.69
 
Finland-Sverige i Helsingfors 9-10 september
Män längd: 5) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.57
Män spjut: 4) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 77.07
 
Hjulsjöjoggen 3 september (Hjulsjö Byförening LK)
 
Örebrogalan mini 3 september (KFUM Örebro)
 
Stora JSM i Vellinge 26-28 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
M22 1500 m: 7) Tim Sundström, KFUM Örebro 4.13.06
M22 stav: 2) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.80
P19 1500 m: 2) Albin Olausson, KFUM Örebro 4.01.10
P19 5000 m: 7) Martin Regborn, KFUM Örebro 15.38.44
P19 stav: 4) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.57
P19 längd: 4) Hugo Jansson, Glanshammars IF 6.92
P19 spjut: 5) Teodor Thor, KFUM Örebro 59.17
P17 höjd: 7) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1.78
K22 100 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 11.99
K22 200 m: 2) Elin Östlund 24.21
K22 100 m häck: 5) Malin Eriksson, KFUM Örebro 14.74 (14.68 i heat)
K22 spjut: 5) Olivia Didriksson, KFUM Örebro 34.25
F17 3000 m: 3) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 10.55.98
F17 1500 m hinder: 3) Isabelle Carlsson-Pallin 5.37.25
F17 300 m häck: 4) Ellen Mattsson, Stocksäter 45.25
F17 stav: 3) Emma Bengtsson, KFUM Örebro 3.09
F17 kula: 8) Julia Gustafsson, KFUM Örebro 11.46
F17 spjut: 2) Alexandra Johansson, KFUM Örebro 40.92
 
Stora USM i Ystad 26-28 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
F16 800 m: 4) Lisa Bergdahl, Glanshammar 2.23.76
F16 1500 m: 3) Lisa Bergdahl 4.53.04
 
Östansjöloppet 27 augusti (Östansjö SK)
 
Blodomloppet i Örebro 18 augusti (IF Start)
 
Stripastafetten 13 augusti (Storådalens SK)
 
Stora SM i Gävle 11-14 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
Män 3000 m hinder: 7) Albin Olausson, KFUM Örebro 9.18.96
Män längd: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.97
Män tresteg: 2) Andreas Otterling 16.53
Män spjut: 3) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 75.72
Kvinnor 100 m: 3) Julia Skugge, Glanshammar 12.04 (försök 11.97)
Kvinnor spjut: 7) Anna Pihlgren, KFUM Örebro 44.22
 
DM 10000 m i Glanshammar 10 augusti (Glanshammars IF)
 
Veteran-SM i Skellefteå 5-7 augusti
Närkesmedaljörer:
M70 800 m: 1) Jan Myrtorp, Brohyttan 3.03.88
M70 5000 m: 3) Jan Myrtorp 22.27.88
M70 10000 m: 2) Jan Myrtorp 47.47.49
K40 100 m: 2) Monika Karlsson, Åsbro 13.63
K40 80 m häck: 1) Monika Karlsson 12.48
 
Dalenrundan i Brevens Bruk 31 juli (Brevens IF)
 
Viby Marathon i Östansjö 16 juli (Östansjö SK)
 
Veckans tävling i Örebro 12 juli (KFUM Örebro)
 
Semesterhalvmaran i Torp 2 juli (Kumla SF)
DM-medaljörer:
Män: 1) Erik Anfält, ÖAIK 1.19.03  2) Nicklas Källmén, KFUM Örebro 1.20.25  3) Fredrik Eliasson, Start 1.21.24
Kvinnor: 1) Mikaela Kemppi, ÖAIK 1.31.43  2) Lotta Lennartsson, Start 1.34.09  3) Helene Nilsson, Start 1.35.56
M35: 1) Erik Anfält 1.19.03  2) Nicklas Källmén 1.20.25  3) Fredrik Eliasson 1.21.24
M40: 1) Niklas Källenback, Glanshammar 1.35.49  2) Jonas Öhrn, Start 1.39.36  3) Sverker Thuresson, ÖAIK 1.41.22
M45: 1) Sören Forsberg, Start 1.27.38  Hans Persson, Glanshammar 1.30.32  Dag Sandblom, ÖAIK 1.41.09
M50: 1) Joakim Oskarsson, Nora 1.34.40  2) Jan Ermefjäll, ÖAIK 1.38.20
M55: 1) Peter Comét, Nora 1.44.30  2) Thomas Johansson, Almby 1.46.54  3) Ove Karasiak, Åsbro 1.51.07
M60: 1) K-G Agartsson, Östansjö 1.45.54  2) Tommy Andersson, Nora 1.47.55  3) Bengt Nilsson, Sköllersta 1.52.16
M65: 1) Gunnar Johansson, Åsbro 1.46.08  2) Sture Bodare, Glanshammar 1.58.26
M70: 1) Arne Evertsson, Storådalen 2.36.43
K35: 1) Mikaela Kemppi 1.31.43
K40: 1) Lotta Lennartsson 1.34.09
K45: 1) Helene Nilsson 1.35.56  2) Tina Forsberg, Storådalen 1.51.27
K50: 1) Carina Wahlström, Aspa 2.30.28  2) Anna-Lena Bergström, Nature Running 3.16.25
K65: 1) Birgitta Jansson, Storådalen 2.00.00
 
DM 5000 m i Glanshammar 22 juni (IF Start)
 
Fröviloppet 18 juni (Frövi IK)
 
Fellingsbrovarvet 11 juni (Fellingsbro AIK)
 
Hälleforsterrängen 4 juni (Hällefors LK)
 
Stafett-SM i Växjö 2-3 juni
F19 4x100 m: 3) KFUM Örebro (Caroline Ståhl - Sara Jernfält - Ellen Hjort - Sandra Wagner) 49.76
F19 stafett 1000 m: 1) KFUM Örebro (Caroline Ståhl - Sara Jernfält - Rebecca Andersson - Sandra Wagner) 2.18.88
 
GIF-spelen i Glanshammar 2 juni (Glanshammars IF)
 
Swedish Pole Vault Challenge i Örebro 29 maj (KFUM Örebro)
 
Stocksätersspelen i Hallsberg 29 maj (Stocksäters IF)
 
Grabbhalvan i Örebro 26 maj (NFIF)
 
Stjernsundsloppet i Askersund 14 maj (Åsbro GoIF)
 
Wedevågloppet 7 maj (Wedevågs IF)
 
Munkastigen trailrun 30 april (Laxå OK)
 
DM i terränglöpning i Odensbacken 30 april (Kvismaredalens IF)
 
SM-USM-VSM i terränglöpning i Uppsala 16-17 april
Män 4000 m: 19) Per Sjögren, KFUM Örebro 12.36
M22 6000 m: 25) Lukas Melander, KFUM Örebro 21.36  26) Lars Drageryd, KFUM Örebro 21.43
F17 4000 m: 2) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 15.37
F16 4000 m: 3) Lisa Bergdahl, Glanshammar 15.47
M55 8000 m: 1) Tauno Mertala, Start 31.49
M70 4000 m: 4) Jan Myrtorp, Brohyttan 19.07
K35 4000 m: 2) Antje Torstensson, KFUM Örebro 16.11  4) Gabriella Eliasson, Start 16.38
K40 4000 m: 1) Lotta Lennartsson, Start 15.11
K45 4000 m: 3) Helene Nilsson, Start 16.06
K65 4000 m: 2) Catharina Wahlstedt, Start 23.09
K35-65 lag: 1) IF Start (Lotta Lennartsson, Helene Nilsson, Gabriella Eliasson) 47.55
 
Kumla Stadslopp 16 april (Kumla SF)
 
SM 100 km i Tibro 16 april
Män: 3) Sören Forsberg, Start 8.05.47  22) Hugo Liss, Storådalen 11.12.09
 
ÖAIK Halvmarathon i Örebro 6 april (Örebro AIK)
 
Startmilen i Örebro 2 april (IF Start)
 
Marsspelen i Örebro 26-27 mars (Stocksäters IF - Åsbro GoIF)
 
Nordea Svealandsmästerskap i Örebro 19-20 mars
Närkesmedaljörer:
P13 stav: 3) Mateusz Ostrowski, Wedevåg 2.42
F13 60 m: 2) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 8.37
F13 stav: 2) Sabina Forsberg, Glanshammar 2.32
F13 längd: 3) Fanny Ernestam 5.00
F13 tresteg: 2) Fanny Ernestam 10.48
 
IVEM i Gent, Belgien 16-20 mars
M60 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.30
 
IVSM i Karlskrona 5-6 mars
Närkesmedaljörer:
M45 kula: 3) Torgny Lindkvist, Wedevåg 10.31
M45 vikt: 1) Torgny Lindkvist 9.78
M60 60 m: 2) Börje Nordin, Åsbro 8.46
M60 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 3.20
M60 längd: 2) Börje Nordin 5.29
M70 200 m: 3) Jan Myrtorp, Brohyttan 35.18
M70 3000 m: 2) Jan Myrtorp 13.46.30
K40 60 m häck: 1) Monika Karlsson, Åsbro 9.68
 
Kuliga Hoppgalan i Örebro 5 mars (KFUM Örebro)
 
ISM i Göteborg 26-27 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
Män längd: 4) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.28  6) Hugo Jansson, Glanshammar 7.11
Kvinnor 60 m: 3) Julia Skugge, Glanshammar 7.57
 
IJSM i Sätra 19-20 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
M22 stav: 5) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.61
P19 stav: 4) Oskar Norström, Stocksäter 4.65  5) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.43  7) Axel Frisén, Stocksäter 4.01
P19 längd: 1) Hugo Jansson, Glanshammar 7.14
P17 400 m: 7) Petter Kronn, KFUM Örebro 54.33
P17 höjd: 5) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1.87
P17 längd: 5) Robin Forsell, KFUM Örebro 6.19
K22 60 m häck: 6) Malin Eriksson, KFUM Örebro 8.97
F19 400 m: 1) Sandra Wagner, KFUM Örebro 56.91  8) Sara Jernfält, KFUM Örebro 63.06 (försök 60.47)
F17 400 m: 4) Ellen Mattsson, Stocksäter 59.84
F17 1500 m: 3) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 4.57.90
F17 stav: 5) Malin Gillman, Stocksäter 3.17  6) Emma Bengtsson, KFUM Örebro 3.17
F17 tresteg: 8) Emma Bengtsson 10.28
 
IUSM i Huddinge 19-20 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P15 höjd: 7) Hampus Edqvist, KFUM Örebro 1.76
P15 längd: 7) William Bergenarp, Glanshammar 5.82
P15 stav: 5) Jens Roslund, Stocksäter 3.20
P15 tresteg: 5) Anton Johansson, KFUM Örebro 12.06
P15 kula: 2) Anton Johansson 14.59  3) Albin Lager, KFUM Örebro 14.38
F16 1500 m: 4) Lisa Bergdahl, Glanshammar 4.58.13
 
Glanshammars IF:s öppna KM 3000 m i Örebro 18 februari
 
ISM mångkamp i Norrköping 12-13 februari
K22 femkamp: 3) Malin Eriksson, KFUM Örebro 3326 (sjua i KVINNOR)
M22 sjukamp: 6) Joakim Andersson, KFUM Örebro 3914
P19 sjukamp: 7) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4271
P15 sjukamp: 3) Anton Johansson, KFUM Örebro 3931
 
Örebro Indoor Games 15-16 januari (KFUM Örebro)