TÄVLINGSRESULTAT:
2019     2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2012

Mästerskapstävlingar och rekord 2012
 
Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)
 
Lucialoppet i Vretstorp 8 december (Östansjö SK)
 
Triumfglass-spelen i Örebro 25 november (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)
 
Vinterspelen i Örebro 17 november (Glanshammars IF)
 
Kilsbergsleden i Örebro 3 november (Örebro AIK)
 
DM i terränglöpning i Örebro 27 oktober (Almby IK)
 
Karlslundsloppet i Örebro 20 oktober (Karlslunds IF)
 
Å-stadsloppet i Örebro 13 oktober (KFUM Örebro)
 
DM/VDM 5000 m i Glanshammar 22 september (Glanshammars IF)
 
Tarstaborgsrundan i Pålsboda 16 september (Pålsboda GoIF)
 
SM i mångkamp i Huddinge 15-16 september
Män tiokamp: 2) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 7018
 
SM-JSM-USM i stafett i Södertälje 8-9 september
Män 4x400 m: 6) KFUM Örebro (Rasmus Carlsson, Jonathan Waern, Tim Sundström, Tomas Hultgren) 3.31.80
Män 4x800 m: 4) KFUM Örebro (Jonathan Waern, Albin Olausson, Tim Sundström, Tomas Hultgren) 7.56.52
M22 3x800 m: 2) KFUM Örebro (Linus Rosdal, Albin Olausson, Tomas Hultgren) 5.57.22
F19 stafett 1000 m: 4) KFUM Örebro (Caroline Ståhl, Ellen Hjort, Rebecca Andersson, Sara Jernfält) 2.25.80
 
Svealandsmästerskap för 13-14-åringar i Falun 8-9 september
Närkesmedaljörer:
P13 600 m: 1) Tobias Tranderyd, KFUM Örebro 1.41.01
P13 200 m häck: 2) Tobias Tranderyd 31.57
F14 100 m: 3) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 13.36
F14 800 m: 2) Sabina Forsberg, Glanshammar 2.21.73
F14 2000 m: 3) Sabina Forsberg 7.01.07
F14 stav: 2) Elin Domberg, KFUM Örebro 2.83
F14 längd: 2) Fanny Ernestam 5.42
F14 tresteg: 1) Fanny Ernestam 11.67
F13 80 m: 2) Moa Seger, Glanshammar 10.84
F13 200 m: 2) Fanny Runheim, KFUM Örebro 26.90  3) Moa Seger 26.92
F13 60 m häck: 3) Linnea Nordlund, Nora 10.21
F13 200 m häck: 1) Fanny Runheim 30.14
F13 längd: 1) Fanny Runheim 5.28
F13 spjut: 3) Hanna Wahlström, Åsbro 33.80
F13 4x80 m: 3) Närke (Moa Seger, Linnea Nordlund, Fanny Runheim och Hanna Otterhed) 42.31
 
Norasjön Runt 8 september (IFK Nora)
 
Sverige-Finland i Göteborg 1-2 september
Män längd: 6) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.22
Kvinnor 100 m: 5) Julia Skugge, Glanshammar 11.87
Kvinnor 100 m häck: 6) Malin Eriksson, KFUM Örebro 14.13
P17 diskus: 3) Albin Lager, KFUM Örebro 49.20
 
Hjulsjöjoggen 1 september (Hjulsjö Byförening LK)
 
Blodomloppet i Örebro 30 augusti (IF Start)
 
Östansjöloppet 25 augusti (Östansjö SK)
 
SM i Stockholm 24-26 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
Män stav: 6) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.89
Män längd: 3) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.46
Män spjut: 5) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 64.56
Kvinnor 100 m: 2) Julia Skugge, Glanshammar 11.84  7) Elin Östlund, KFUM Örebro 12.08
Kvinnor 100 m häck: 4) Malin Eriksson, KFUM Örebro 14.13
 
The Run i Kvarntorp 18 augusti (Club Run Närke)
 
Stripastafetten 11 augusti (Storådalens SK)
 
JSM i Sollentuna 9-11 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
M22 400 m: 7) Tomas Hultgren, KFUM Örebro 51.90
M22 5000 m: 5) Albin Olausson, KFUM Örebro 14.57.15
M22 2000 m hinder: 3) Albin Olausson 6.01.72
M22 stav: 3) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.87  4) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.81
M22 längd: 8) Hugo Jansson, Glanshammar 6.93
P17 3000 m: 7) Fredrik Regborn, Glanshammar 9.23.82
K22 100 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 11.92
K22 100 m häck: 2) Malin Eriksson, KFUM Örebro 14.02
K22 längd: 7) Malin Eriksson 5.46
F19 3000 m: 6) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 11.23.96
F19 stav: 3) Malin Gillman, Stocksäter 2.87
F17 800 m: 3) Lisa Bergdahl, Glanshammar 2.20.13
F17 1500 m: 6) Lisa Bergdahl 5.01.73
 
USM i Upplands Väsby 9-11 augusti
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P16 3000 m: 5) Carl Valjus, Glanshammar 9.45.69
P16 kula: 4) Anton Johansson, KFUM Örebro 13.63
P16 diskus: 1) Albin Lager, KFUM Örebro 49.52
F15 300 m: 7) Anna Westher, KFUM Örebro 42.66
 
Veteran-SM i Kil 3-5 augusti
Närkesmedaljörer:
M40 spjut: 1) Vesa Rontti, Stocksäter 49.48
M45 diskus: 3) Jari Kuusisto, Hällefors 33.94
M65 5000 m: 3) Gunnar Johansson, Åsbro 21.12.04
M65 höjd: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 1.36
M65 stav: 1) Anders Tollstern 3.00
M70 400 m: 3) Jan Myrtorp, Brohyttan 1.19.02
M70 5000 m: 3) Jan Myrtorp 23.06.30
M70 10000 m: 3) Jan Myrtorp 50.10,0m
K35 800 m: 2) Erika Bergentz, KFUM Örebro 2.21.64
K35 1500 m: 2) Erika Bergentz 4.58.89
K35 10000 m: 2) Antje Torstensson, KFUM Örebro 42.19.31
K35 längd: 2) Susanna Runheim, KFUM Örebro 4.27
K40 1500 m: 1) Lotta Lennartsson, KFUM Örebro 4.55.41
K40 5000 m: 1) Lotta Lennartsson 18.24.84
 
Dalenrundan i Brevens Bruk 29 juli (Brevens IF)
 
Nordic Baltic Championships U23 i Jessheim, Norge 21-22 juli
Män stav: 2) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.90
 
Viby Marathon i Östansjö 7 juli (Östansjö SK)
 
Semesterhalvmaran i Torp 30 juni (Kumla SF)
 
DM 10000 m 20 juni i Hallsberg (Stocksäters IF)
 
Örebro Ungdomsgala 16 juni (KFUM Örebro)
 
Fröviloppet 16 juni (Frövi IK)
 
Fellingsbrovarvet 9 juni (Fellingsbro AIK)
 
Swedish Pole Vault Challenge i Örebro 3 juni (KFUM Örebro)
 
Stocksätersspelen i Hallsberg 3 juni (Stocksäters IF)
 
EST-SWE-FIN mångkamp i Viljandi, Estland 2-3 juni
Män tiokamp: 13) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 6115
 
Grabbhalvan i Örebro 31 maj (NFIF)
 
Hälleforsterrängen 26 maj (Hällefors LK)
 
Stjernsundsloppet i Askersund 19 maj (Åsbro GoIF)
 
GIF-spelen i Glanshammar 17 maj (Glanshammars IF)
 
Spartacusstafetten i Örebro 13 maj (IF Spartacus)
 
SM i halvmarathon (Göteborgsvarvet) i Göteborg 12 maj
Kvinnor: 4) Josefin Gerdevåg, KFUM Örebro 1.19.00
 
VSM i halvmarathon (Kungsholmen Runt) i Stockholm 5 maj
K40: 1) Lotta Lennartsson, Start 1.23.46
K55: 1) Rose-Marie Enmalm, Start 1.31.51
M60: 6) Thomas Tinfors, Glanshammar 1.33.31
 
Wedevågloppet 5 maj (Wedevågs IF)
 
SM-USM-VSM i terränglöpning i Linköping 28-29 april
Kvinnor 4000 m: 17) Josefine Gerdevåg ,KFUM Örebro 14.38
Kvinnor 8000 m: 16) Josefine Gerdevåg 30.23
F19 4000 m: 7) Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö 15.49
F17 4000 m: 4) Lisa Bergdahl, Glanshammar 15.58
K35 4000 m: 5) Antje Torstensson, KFUM Örebro 16.36
K40 4000 m: 1) Lotta Lennartsson, Start 15.04  5) Marie Dasler, Start 17.28
K45 4000 m: 3) Helene Nilsson, Start 16.18
K55 4000 m: 4) Rose-Marie Enmalm, Start 17.10
K60 4000 m: 2) Susanne Malmqvist, Start 19.20
K70 4000 m: 1) Birgitta Jansson, Storådalen 20.32
M60 4000 m: 7) Thomas Tinfors, Glanshammar 16.13
M70 4000 m: 6) Jan Myrtorp, Brohyttan19.30
 
ÖAIK Halvmarathon 25 april (Örebro AIK)
 
Kumla Stadslopp 21 april (Kumla SF)
 
DM i terränglöpning i Nora 14 april (IFK Nora)
 
Startmilen i Örebro 31 mars (IF Start)
 
Marsspelen i Örebro 24-25 mars (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)
 
Svealandsmästerskap för 13-14 år i Sätra 24-25 mars
Närkesmedaljörer:
P14 stav: 3) Mateusz Ostrowski, Wedevåg 2.59
P13 800 m: 3) Tobias Tranderyd, KFUM Örebro 2.24.34
P13 stav: 3) Tom Johansson, KFUM Örebro 2.29
F14 200 m: 2) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 26.99
F14 höjd: 2) Sabina Forsberg, Glanshammar 1.53
F14 längd: 1) Fanny Ernestam 5.29
F14 tresteg: 1) Fanny Ernestam 11.28
F13 60 m: 3) Moa Seger, Glanshammar 8.42
F13 200 m: 2) Fanny Runheim, KFUM Örebro 27.40
F13 längd: 3) Fanny Runheim 4.95
F13 tresteg: 2) Fanny Runheim 10.21
 
Kuliga Hoppgalan i Örebro 17 mars (KFUM Örebro)
 
ISM i mångkamp i Göteborg 10-11 mars
Män sjukamp: 5) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 4898
 
IJSM i Bollnäs 25-26 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
M22 1500 m: 6) Albin Olausson, KFUM Örebro 4.02.67
M22 stav: 3) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.49
M22 längd: 6) Adam Stålberg, KFUM Örebro 6.84
P19 höjd: 7) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1.86
K22 60 M: 3) Elin Östlund, KFUM Örebro 7.60
K22 60 m häck: 3) Malin Eriksson, KFUM Örebro 8.63
K22 längd: 5) Malin Eriksson 5.54  8) Elin Östlund 5.34
F17 1500 m: 3) Lisa Bergdahl, Glanshammar 4.54.53
 
IUSM i Göteborg 25-26 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
P16 tresteg: 4) Jesper Frykholm, Glanshammar 12.36
P16 kula: 5) Anton Johansson, KFUM Örebro 13.50
F15 60 m: 5) Anna Westher, KFUM Örebro 7.95
F15 200 m: 7) Anna Westher 26.69
 
ISM i Örebro 18-19 februari
Närkesresultat bland de åtta främsta:
Män stav: 4) Dennis F-Bergetoft, KFUM Örebro 4.86  8) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.58
Män längd: 3) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.36  6) Adam Stålberg, KFUM Örebro 7.21
Män vikt: 8) Torbjörn Sörman, KFUM Örebro 16.42
Kvinnor 60 m: 3) Elin Östlund, KFUM Örebro 7.52 (sf 7.50)  4) Julia Skugge, Glanshammar 7.57
Kvinnor 200 m: 2) Elin Östlund 24.63
Kvinnor 60 m häck: 4) Malin Eriksson, KFUM Örebro 8.56
Kvinnor 4x200 m: 6) KFUM Örebro (Caroline Ståhl - Malin Eriksson - Sara Jernfält - Elin Östlund) 1.42.64
 
IVSM i Huddinge 11-12 februari
Närkesmedaljörer:
M55 1500 m: 2) Tauno Mertala, Start 5.11.42
M55 3000 m: 2) Tauno Mertala 11.05.81
M60 3000 m: 3) Thomas Tinfors, Glanshammar 11.23.43
M65 höjd: 2) Anders Tollstern, KFUM Örebro 1.36
M70 60 m: 2) Jan Myrtorp, Brohyttan 10.43
M70 200 m: 2) Jan Myrtorp 35.25
M70 400 m: 2) Jan Myrtorp 81.22
M70 800 m: 1) Jan Myrtorp 3.04.78
K40 3000 m: 1) Lotta Lennartsson, Start 10.43.88
K40 60 m häck: 1) Monika Karlsson, Åsbro 9.69
 
För-SM i Örebro 4 februari (Närkealliansen)
 
Örebro Indoor Games 14-15 januari (KFUM Örebro)