TÄVLINGSRESULTAT:
2019     2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2013

Mästerskapstävlingar och rekord 2013
 
Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)
 
Lucialoppet i Vretstorp 7 december (Östansjö SK)
 
Triumfglass-spelen i Örebro 30 november (Stocksäters IF och Åsbro GoIF)
 
Vinterspelen i Örebro 16 november (Glanshammars IF)
 
DM-VDM i terränglöpning i Örebro 9 november (Almby IK)   Totallista
 
Kilsbergsleden i Örebro 2 november (Örebro AIK)
 
SM-USM-VSM i terränglöpning i Falun 26-27 oktober
M22 8000 m: 1) Linus Rosdal, KFUM Örebro 26.59
M75 4000 m: 1) Nils-Rune Andersson, Kopparberg 19.12
 
Å-stadsloppet i Örebro 12 oktober (KFUM Örebro)
 
Annaloppet i Nora 6 oktober (IFK Nora)
 
Karlslundsloppet i Örebro 5 oktober (Karlslunds IF)
 
DM 10000 m i Hallsberg 21 september (Stocksäters IF)
 
SM i mångkamp i Kalmar 14-15 september
Män tiokamp: 3) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 7170p
F15 sexkamp: 6) Sabina Forsberg, Glanshammar 3784p
 
Svealandsmästerskap för 13-14 år i Glanshammar 14-15 september
Närkesmedaljörer:
P14 800 m: 3) Tobias Tranderyd, KFUM Örebro 2.13.40
P14 2000 m: 2) Jack Karlsson, KFUM Örebro 6.22.71
P14 höjd: 3) Robin Edqvist, KFUM Örebro 1.60
P14 stav: 1) Tom Johansson, KFUM Örebro 3.03
P14 diskus: 3) Vilson Lleshi, Nora 32.26
P14 spjut: 3) Robin Edqvist 38.73
F14 100 m: 2) Moa Seger, Glanshammar 12.68
F14 300 m: 1) Moa Seger 41.39
F14 2000 m: 3) Anna Hallmén, KFUM Örebro 7.05.83
F14 1500 m hinder: 2) Anna Hallmén 5.26.96
F14 diskus: 3) Hanna Wahlström, Åsbro 36.58
P13 600 m: 1) Gustav Zetterlund, KFUM Örebro 1.36.48  3) Alexander Larsson, KFUM Örebro 1.37.00
P13 1500 m: 1) Alexander Larsson 4.54.36  3) Eric Valjus, Glanshammar 5.07.07
P13 60 m häck: 3) Gustav Karlsson, KFUM Örebro 9.81
P13 200 m häck: 3) Gustav Karlsson, 28.55
P13 längd: 2) Gustav Karlsson 5.39
P13 tresteg: 3) Gustav Karlsson 10.38
P13 kula: 2) Sebastian Erlandh, KFUM Örebro 11.60
P13 diskus: 2) Sebastian Erlandh 33.49
P13 slägga: 1) Sebastian Erlandh 33.30
P13 spjut: 2) Sebastian Erlandh 46.19
P13 4x80 m: 2) Olle Tyrsmo - Alexander Larsson - Gustav Zetterlund - Gustav Karlsson 43.37
F13 600 m: 2) Esther Sandén Alin, Stocksäter 1.38.86
F13 1500 m: 1) Esther Sandén Alin 5.07.48
F13 200 m häck: 1) Ingrid Holmquist, KFUM Örebro 30.12
F13 höjd: 3) Ingrid Holmquist 1.47
F13 stav: 1) Ebba Blomstrand, Åsbro 2.93  3) Amanda Bollmann, KFUM Örebro 2.13
F13 4x80 m: 3) Therese Knutsson - Ebba Blomstrand - Hanna Säfström - Isabella Bornälv 43.06 (försök 42.28)
 
Norasjön Runt 14 september (IFK Nora)
 
Sverige-Finland i Stockholm 7-8 september
Män Spjut: 6) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 78.59
P17 diskus: 4) Albin Lager, KFUM Örebro 50.21
 
Veteran-SM i femkamp i Katrineholm 7 september
M60: 1) Börje Nordin, Åsbro 2606p
 
Hjulsjöjoggen 7 september (Hjulsjö Byförening LK)
 
Löparkväll på GIH 4 september (KFUM Örebro)
 
The Run i Kvarntorp 3 september (Club Run Närke)
 
Tarstaborgsrundan i Pålsboda 1 september (Pålsboda GoIF)
 
Ungdoms-DM i Hallsberg 31 augusti (Stocksäters IF)
 
SM i Borås 29 augusti - 1 september
Män stav: 3) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5.00  6) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.77  6) Dennis Bergetoft, KFUM Örebro 4.77
Män spjut: 3) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 72,73  5) Theodor Thor, KFUM Örebro 66.36
Kvinnor 100 m häck: 6) Malin Eriksson, KFUM Örebro 14.21 (försök 14.05)
 
FIF-spelen i Garphyttan 24 augusti (Fjugesta IF)
 
Blodomloppet i Örebro 22 augusti (IF Start)
 
Östansjöloppet 17 augusti (Östansjö SK)
 
Veteran-SM i Gävle 16-18 augusti
Närkesmedaljörer:
M35 5000 m: 1) Mathias Lidson, Kumla 16.12.81
M35 10000 m: 3) Mathias Lidson 34.37.59
M40 10000 m: 1) Jonas Rosengren, KFUM Örebro 35.06.55
M45 5000 m: 2) Mokhtar Bennis, Örebro AIK 16.30.24
M45 10000 m: 3) Mokhtar Bennis 36.02.13
M60 längd: 1) Börje Nordin, Åsbro 4.24
M65 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 2.85
M70 400 m: 1) Jan Myrtorp, Brohyttan 1.15.36
M70 800 m: 1) Jan Myrtorp 3.00.37
K35 5000 m: 3) Gabriella Eliasson, Start 19.14.45
K40 80 m häck: 2) Monika Karlsson, Åsbro 13.17
 
Stripastafetten 10 augusti (Storådalens SK)
 
JSM i Västerås 9-11 augusti
M22 5000 m: 7) Linus Rosdal, KFUM Örebro 15.21.58
M22 stav: 4) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.91
M22 längd: 6) Adam Stålberg, KFUM Örebro 7.12
M22 tresteg: 1) Adam Stålberg 14.44
M22 spjut: 4) Theodor Thor, KFUM Örebro 62.76
P19 höjd: 5) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1.92
P17 längd: 4) Jesper Frykholm, Glanshammar 6.38
P17 tresteg: 5) Jesper Frykholm 12.73
P17 kula: 2) Anton Johansson, KFUM Örebro 15.26
P17 diskus: 1) Albin Lager, KFUM Örebro 51.03
K22 100 m häck: 3) Malin Eriksson, KFUM Örebro 14.10
K22 spjut: 6) Olivia Didriksson, KFUM Örebro 36,98
F19 800 m: 6) Lisa Bergdahl, Glanshammar 2.19.95 (försök 2.18.77)
F19 1500 m: 7) Lisa Bergdahl 4.51.12
 
USM i Eskilstuna 9-11 augusti
P16 800 m: 1) Abdiqani Khadar, KFUM Örebro 1.56.64
P16 1500 m: 1) Abdiqani Khadar 4.05.47
F15 100 m: 5) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 12.53
F15 800 m: 2) Sabina Forsberg, Glanshammar 2.18.10
F15 2000 m: 4) Sabina Forsberg 7.05.32
F15 höjd: 7) Sabina Forsberg 1.57
F15 stav: 4) Elin Domberg, KFUM Örebro 3.15
F15 längd: 2) Fanny Ernestam 5.75
F15 tresteg: 1) Fanny Ernestam 12.23
 
Löparkväll på GIH 31 juli (KFUM Örebro)
 
Dalenrundan i Brevens Bruk 28 juli (Brevens IF)
 
Viby Marathon (DM) i Östansjö 6 juli (Östansjö SK)
 
Semesterhalvmaran i Torp 29 juni (Kumla SF)
 
Fellingsbrovarvet 23 juni (Fellingsbro AIK)
 
Löparkväll på GIH 19 juni (KFUM Örebro)
 
Örebro Ungdomsgala 16 juni (KFUM Örebro)
 
Fröviloppet 15 juni (Frövi IK)
 
DM 5000 m i Hallsberg 8 juni (Stocksäters IF)
 
GIF-spelen i Glanshammar 6 juni (Glanshammars IF)
 
Stocksätersspelen i Hallsberg 2 juni (Stocksäters IF)
 
Grabbhalvan i Örebro 30 maj (NFIF)
 
Swedish Pole Vault Challenge i Örebro 25 maj (KFUM Örebro)
 
Hälleforsterrängen 25 maj (Hällefors LK)
 
Löparkväll på GIH 16 maj (KFUM Örebro)
 
Stjernsundsloppet i Askersund 11 maj (Åsbro GoIF)
 
Wedevågloppet 4 maj (Wedevågs IF)
 
DM-UDM-VDM terräng i Odensbacken 1 maj (Kvismaredalens IF)
 
Kumla Stadslopp 27 april (Kumla SF)
 
Munkastigen Trailrun 27 april (Laxå OK)
 
Spartacusstafetten i Örebro 21 april (IF Spartacus)
 
Örebro AIK Halvmarathon 17 april (Örebro AIK)
 
Startmilen i Örebro 6 april (IF Start)
 
Mars-spelen i Örebro 23-24 mars (Stocksäters IF och Åsbro GoIF)
 
Svealandsmästerskap för 13-14 år i Västerås 16-17 mars
Närkesmedaljörer:
P14 höjd: 3) Robin Edqvist, KFUM Örebro 1.57
P14 stav: 2) Tom Johansson, KFUM Örebro 2.59
P13 800 m: 1) Gustav Zetterlund, KFUM Örebro 2.17.54
P13 60 m häck: 2) Gustav Karlsson, KFUM Örebro 10.06
P13 längd: 1) Jonathan Granath, KFUM Örebro 5.29  3) Gustav Karlsson 5.18
P13 tresteg: 2) Gustav Karlsson 10.56
P13 kula: 3) Sebastian Erlandh, KFUM Örebro 10.76
F14 60 m: 2) Fanny Runheim, KFUM Örebro 8.02
F14 200 m: 1) Fanny Runheim 25.87
F14 stav: 3) Linnea Nordlund, Nora 2.19
F14 längd: 1) Fanny Runheim 5.41
F14 tresteg: 1) Fanny Runheim 10.93
F13 800 m: 1) Esther Sandén Alin, Stocksäter 2.29.21
F13 60 m häck: 2) Ingrid Holmqvist, KFUM Örebro 10.22
F13 höjd: 1) Ebba Blomstrand, Åsbro 1.58
F13 stav: 1) Ebba Blomstrand 2.90  2) Linnéa Bodin, KFUM Örebro 2.49
PF13-14 8x200 m: 2) Närke 3.36.05
 
Tybblelundsspelen i Örebro 16 mars (KFUM Örebro)
 
IUSM i Malmö 9-10 mars
P16 1500 m: 4) Abdiqani Khader, KFUM Örebro 4.13.40
P15 höjd: 8) Mikael Jansson, KFUM Örebro 1.70
F15 60 m: 3) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 7.88
F15 stav: 3) Elin Domberg, KFUM Örebro 3.29
F15 längd: 2) Fanny Ernestam 5.61
F15 tresteg: 1) Fanny Ernestam 11.84
 
IJSM i Uddevalla 23-24 februari
M22 1500 m 6) Linus Rosdahl, KFUM Örebro 4.06.49
M22 Stav 3) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.90
M22 Längd 4) Hugo Jansson, Glanshammar 6.82
P19 Höjd 7) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1.86
P17 Längd 7) Jesper Frykholm, Glanshammar 6.08
P17 Tresteg 5) Jesper Frykholm 12.49
P17 Kula 2) Anton Johansson, KFUM Örebro 15.41
K22 400 m 5) Sara Jernfält, KFUM Örebro 58.09
K22 60 m häck 2) Malin Eriksson, KFUM Örebro 8.57
K22 Längd 4) Malin Eriksson 5.68
F19 1500 m 4) Lisa Bergdahl, Glanshammar 4.48.37
F19 Stav 5) Malin Gillman, Stocksäter 2.97
 
ISM i Norrköping 15-17 februari
Män stav: 5) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 4.87  7) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.87
9) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.87
Kvinnor 60 m: 7) Julia Skugge, Glanshammar 7.72
Kvinnor 60 m häck: 4) Malin Eriksson, KFUM Örebro 8.56 (försök 8.54)
 
IVSM i Karlskrona 9-10 februari
Närkesmedaljörer:
M60 3000 m: 2) Tauno Mertala, Start 11.05.62
M60 höjd: 2) Börje Nordin, Åsbro 1.32
M60 längd 3) Börje Nordin 4.65
M65 höjd: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 1.38
M65 stav: 1) Anders Tollstern 3.00
M70 400 m: 3) Jan Myrtorp, Brohyttan 1.17.37
M70 800 m: 2) Jan Myrtorp 3.09.36
 
Nordenkampen i Växjö 9 februari
Män längd: 4) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.39
Kvinnor 60 m häck: 6) Malin Eriksson, KFUM Örebro 8.63
 
ISM mångkamp i Växjö 8-10 februari
Män sjukamp: 3) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5454p
F15 femkamp: 3) Sabina Forsberg, Glanshammars IF 3328p
 
Ungdoms-DM i mångkamp i Örebro 2 februari (NFIF)
 
Örebro Indoor Games 12-13 januari (KFUM Örebro)