TÄVLINGSRESULTAT:
2019     2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2014

Mästerskapstävlingar och rekord 2014
 
Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)
 
Lucialoppet i Vretstorp 13 december (Östansjö SK)
 
Triumfglass-spelen i Örebro 29 november (Åsbro GoIF - Stocksäters IF)
 
Vinterspelen i Örebro 15 november (Glanshammars IF)
 
Kilsbergsleden i Örebro 1 november (Örebro AIK)
 
DM-VDM i terränglöpning i Kilsmo 25 oktober (Kvismaredalens IF)
 
SM-USM-VSM i terränglöpning i Eskilstuna 18-19 oktober
Män 4000 m: 13) Tim Sundström, KFUM Örebro 12.24
M22 8000 m: 2) Linus Rosdal, KFUM Örebro 26.30  4) Albin Olausson, KFUM Örebro 26.43  6) Martin Regborn, KFUM Örebro 26.52
M22 lagtävling: 1) KFUM Örebro 1.20.05 (Linus Rosdal - Albin Olausson - Martin Regborn)
P15 4000 m: 6) Jack Karlsson, KFUM Örebro 14.02
P15 lagtävling: 1) KFUM Örebro 43.07 (Jack Karlsson - Jonatan Gustafsson - Tobias Tranderyd)
M35 8000 m: 2) Per Sjögren, KFUM Örebro 26.51
M45 8000 m: 2) Ulf Hallmén, Hagaby GoIF 28.40
M75 4000 m: 2) Nils-Rune Andersson, Kopparberg 19.28
F19 4000 m: 6) Lisa Bergdahl, Glanshammar 15.41
F16 4000 m: 3) Sabina Forsberg, Glanshammar 16.17
K40 4000 m: 1) Erika Bergentz, KFUM Örebro 15.31
K60 4000 m: 1) Rose-Marie Enmalm, Start 17.57
K65 4000 m: 2) Ann-Britt Eriksson, Start 20.21
K35-75 lagtävling: 2) IF Start 55.30 (Marie Dasler - Rose-Marie Enmalm - Ann-Britt Eriksson)
 
Å-stadsloppet i Örebro 11 oktober (KFUM Örebro)
 
Castorama i Glanshammar 5 oktober (Glanshammars IF)
 
Annaloppet i Nora 5 oktober (IFK Nora)
 
Karlslundsloppet i Örebro 4 oktober (Karlslunds IF)
 
Tarstaborgsrundan i Pålsboda 21 september (Pålsboda GoIF)
 
Svealandsmästerskap för 13-14 år i Eskilstuna 13-14 september
Närkesmedaljörer:
P14 800 m: 2) Josef Wennblom, Hagaby 2.15.55  3) Alexander Larsson, KFUM Örebro 2.17.35
P14 2000 m: 1) Alexander Larsson 6.34.65
P14 1500 m hinder: 1) Josef Wennblom 5.04.51
P14 80 m häck: 1) Gustav Karlsson, KFUM Örebro 11.93
P14 300 m häck: 1) Gustav Karlsson 43.56
P14 stav: 2) Tomas Johansson, KFUM Örebro 3.27
P14 längd: 2) Gustav Karlsson 5.74
P14 tresteg: 2) Gustav Karlsson 11.43
P14 diskus: 3) Sebastian Erlandh, KFUM Örebro 31.92
P14 slägga: 2) Tomas Johansson 34.86
P14 spjut: 2) Sebastian Erlandh 43.04
P14 4x80 m: 2) Gustav Karlsson - Gustav Zetterlund - Rikard Bergenarp - Olle Tyrsmo 39.90
P13 tresteg: 2) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 11.36
P13 5x60 m: 3) Kalle Hellgren - Amir Musa - Oscar Persson - Linus Strand - Benjamin Kadic 41.88
F14 800 m: 2) Esther Sandén Alin, Stocksäter 2.23.66
F14 2000 m: 1) Esther Sandén Alin 6.58.47
F14 stav: 1) Ebba Blomstrand, Åsbro 3.13
F14 längd: 2) Therese Knutsson, Glanshammar 5.07
F14 4x80 m: 3) Therese Knutsson - Hanna Säfström - Isabella Bornälv - Ebba Blomstrand 41.88
F13 60 m: 2) Moa Eklundh, KFUM Örebro 8.17
F13 60 m häck: 2) Emily Capobianco, KFUM Örebro 9.71 (försök 9.69)
F13 200 m häck: 1) Emily Capobianco 29.19
F13 längd: 3) Emily Capobianco 5.08
F13 tresteg: 1) Emily Capobianco 10.66
F13 slägga: 2) Moa Jansson, KFUM Örebro 34.14
F13 5x60 m: 2) Emily Capobianco - Sara Bergenbrant - Ella Raud - Minna Seger - Moa Eklundh 40.93
Distriktspoäng: 1) Stockholm 1673  2) Närke 1265  3) Uppland 1131  4) Västmanland 938  5) Södermanland 895  6) Värmland 827  7) Dalarna 769  8) Gästrikland 351  9) Gotland 42
 
Norasjön Runt 13 september (IFK Nora)
 
Veteran-SM i femkamp i Hallsberg 7 september (Stocksäters IF - Åsbro GoIF)
 
Kilsbergen Trailrun i Ånnaboda 6 september (Nature Running)
 
Finland-Sverige i Helsinki, FIN 30-31 augusti
Män längd: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.76
Män spjut: 5) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 71.91
F17 tresteg: 1) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 12.35
 
Hjulsjöjoggen 30 augusti (Hjulsjö Byförening LK)
 
Östansjöloppet 23 augusti (Östansjö SK)
 
FIF-spelen i Garphyttan 23 augusti (Fjugesta IF)
 
Blodomloppet i Örebro 21 augusti (IF Start)
 
Löparkväll på GIH 20 augusti (KFUM Örebro)
 
Nordiska 19-årslandskampen i Kristiansand, NOR 16-17 augusti
P19 diskus: 4) Albin Lager, KFUM Örebro 52.92
 
Örebro Ungdomsgala 16 augusti (KFUM Örebro)
 
DM-VDM 10000 m i Glanshammar 16 augusti (Glanshammars IF)
 
Stripastafetten 9 augusti (Storådalens SK)
 
JSM i Gävle 8-10 augusti
M22 5000 m: 7) Linus Rosdal, KFUM Örebro 15.36.58
M22 höjd: 4) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1.92
M22 stav: 1) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 5.03
P19 800 m: 5) Abshir Aweys, KFUM Örebro 1.58.30 (försök 1.55.28)
P19 längd: 6) Jesper Frykholm, Glanshammar 6.64 (kval 6.76)
P19 tresteg: 6) Jesper Frykholm 13.30
P19 diskus: 3) Albin Lager, KFUM Örebro 49.97
P17 800 m: 3) Abdiqani Khadar, KFUM Örebro 1.57.62
F19 800 m: 3) Lisa Bergdahl, Glanshammar 2.19.57
F19 stav: 5) Fanny Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 3.05
 
USM i Söderhamn 8-10 augusti
P16 höjd: 6) Mikael Jansson, KFUM Örebro 1.85
P15 800 m: 2) Jonatan Gustafsson, KFUM Örebro 2.05.19
P15 2000 m: 5) Jack Karlsson, KFUM Örebro 6.13.06  6) Jonatan Gustafsson 6.20.15
P15 stav: 3) Tom Johansson,KFUM Örebro 3.53
F16 100 m: 6) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 12.97 (försök 12.86)
F16 stav: 4) Elin Domberg, KFUM Örebro 3.27
F16 längd: 3) Fanny Ernestam 5.72
F16 tresteg: 1) Fanny Ernestam 12.18
F15 300 m: 3) Moa Seger, Glanshammar 42.07 (försök 41.89)
F15 1500 m hinder: 4) Anna Hallmén, KFUM Örebro 5.28.39
 
Käglanloppet i Fellingsbro 2 augusti (Fellingsbro AIK)
 
SM i Umeå 1-3 augusti
Män 1500 m: 5) Tim Sundström, KFUM Örebro 3.57.92 (försök 3.51.86)
Män stav: 7) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5.00  9) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.82
Män längd: 4) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7.59
Män spjut: 2) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 75.23
Kvinnor 100 m häck: 9) Malin Eriksson, KFUM Örebro 14.15
 
Löparkväll på GIH 29 juli (KFUM Örebro)
 
Dalenrundan i Brevens Bruk 27 juli (Brevens IF)
 
Veteran-SM i Huddinge 25-27 juli
Närkesmedaljörer:
M45 100 m: 1) Kolë Lleshi, Nora 12.30 (försök 12.17)
M45 200 m: 3) Kolë Lleshi 25.11
M50 diskus: 3) Jari Kuusisto, Hällefors 40.65
M60 100 m: 2) Tomas Eriksson, KFUM Örebro 14.73
M70 800 m: 2) Sture Bodare, Glanshammar 2.59.37
M70 1500 m: 2) Sture Bodare 6.21.02  3) Jan Myrtorp, Östansjö 6.39.85
K35 5000 m: 2) Gabriella Eliason, Start 18.47.40
K45 80 m häck: 1) Monika Karlsson, Åsbro 13.21
 
Viby Marathon 5 juli (Östansjö SK)
 
Semesterhalvmaran i Torp 28 juni (Kumla SF)
 
Löparkväll på GIH 19 juni (KFUM Örebro)
 
DM-VDM 5000 m i Hallsberg 18 juni (Stocksäters IF)
 
Fröviloppet 14 juni (Frövi IK)
 
Fellingsbrovarvet 7 juni (Fellingsbro AIK)
 
Fjugestaloppet 4 juni (Fjugesta IF)
 
Rallarrundan i Hallsberg 2 juni (OK Tisaren)
 
Swedish Pole Vault Challenge i Örebro 1 juni (KFUM Örebro)
 
Stocksätersspelen i Hallsberg 29 maj (Stocksäters IF)
 
The Run i Kvarntorp 25 maj (Club Run Närke)
 
Stafett-SM i Kil 24-25 maj
Män 4x800 m: 8) KFUM Örebro (William Fransson - Tim Sundström - Abshir Aweys - Abdiqani Khadar) 8.03,85
P15 3x800 m: 2) KFUM Örebro (Tobias Tranderyd - Jack Karlsson - Jonathan Gustavsson) 6.33,5m
 
Hälleforsterrängen 24 maj (Hällefors LK)
 
GIF-spelen i Glanshammar 24 maj (Glanshammars IF)
 
Vårruset i Örebro 22 maj (KFUM Örebro)
 
Grabbhalvan i Örebro 21 maj (NFIF)
 
Löparkväll på GIH 20 maj (KFUM Örebro)
 
Spartacusstafetten i Örebro 11 maj (IF Spartacus)
 
Stjernsundsloppet i Askersund 10 maj (Åsbro GoIF)   (Sydnärkenytt)
 
Wedevågloppet 3 maj (Wedevågs IF)
 
DM-UDM-VDM terräng i Guldsmedshyttan 1 maj (Storådalens SK)
 
Munkastigen Trailrun 26 april (Laxå OK)
 
Kumla Stadslopp 26 april (Kumla SF)
 
ÖAIK Halvmaraton 16 april (Örebro AIK)
 
Startmilen i Örebro 5 april (IF Start)
 
Marsspelen i Örebro 22-23 mars (Stocksäters IF - Åsbro GoIF)
 
Svealandsmästerskap för 13-14 år i Karlstad 15-16 mars
Närkesmedaljörer:
P14 60 m: 3) Gustav Karlsson, KFUM Örebro 7.87 (heat 7.80)
P14 1000 m: 2) Gustav Zetterlund, KFUM Örebro 3.00.30
P14 60 m häck: 1) Gustav Karlsson 8.75
P14 längd: 1) Gustav Karlsson 5.91
P14 tresteg: 1) Gustav Karlsson 11.86
P14 kula: 3) Sebastian Erlandh, KFUM Örebro 11.22
P13 höjd: 1) Daniel Malmgren, KFUM Örebro 1.70
P13 längd: 3) Daniel Malmgren 5.48
F14 1000 m: 1) Esther Sandén Alin, Stocksäter 3.09.36
F14 höjd: 3) Linnéa Bodin, KFUM Örebro 1.55
F14 stav: 1) Ebba Blomstrand, Åsbro 3.00
F13 stav: 3) Ella Raud, KFUM Örebro 2.33
F13 tresteg: 3) Emily Capobianco, KFUM Örebro 10.48
Stafett 8x200 m: 3) Närke (Emily Capobianco - Ebba Blomstrand - Kalle Hällgren - Moa Eklund - Rasmus Hugosson - Gustav Karlsson - Hanna Säfström - Gustav Zetterlund) 3.40.37
Distriktstävlingen: 1) Stockholm  2) Närke  3) Västmanland
 
IUSM i Växjö 8-9 mars
P16 400 m: 7) Andreas Führ, KFUM Örebro 54.75 (semifinaltid, 54.13 i försök)
P16 höjd: 7) Mikael Jansson, KFUM Örebro 1.82
P15 1000 m: 5) Jack Karlsson, KFUM Örebro 2.51.14  6) Jonatan Gustafsson KFUM Örebro 2.51.51
P15 höjd: 6) Tom Johansson, KFUM Örebro 1.74
P15 stav: 1) Tom Johansson 3.62
F16 400 m: 8) Sabina Forsberg, Glanshammar 60.13 (semifinaltid)
F16 stav: 4) Elin Domberg, KFUM Örebro 3.37
F16 tresteg: 1) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 11.92
F15 60 m: 1) Fanny Runheim, KFUM Örebro 7.79
F15 1000 m: 7) Anna Hallmén, KFUM Örebro 3.14.61 (försökstid 3.10.09)
F15 längd: 1) Fanny Runheim 5.55
F15 kula: 7) Hanna Wahlström, Åsbro 11.49
F15 vikt: 8) Hanna Wahlström 11.08
 
Tybblelundsspelen i Örebro 1 mars (KFUM Örebro)
 
ISM i Göteborg 22-23 februari
Män 1500 m: 8) Tim Sundström, KFUM Örebro 3.58.85
Män stav: 4) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5.13  9) Per Drageryd, KFUM Örebro 4.81
 
IJSM i Sätra 15-16 februari
M22 höjd: 6) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1.90
P19 1500 m: 4) Abshir Aweys, KFUM Örebro 4.03.15 (försök 4.02.96)
P19 längd: 4) Jesper Frykholm, Glanshammar 6.70
P19 tresteg: 5) Jesper Frykholm 13.22
P19 kula: 8) Anton Johansson, KFUM Örebro 13.88
P17 1500 m: 5) Abdiqani Khadar, KFUM Örebro 4.17.75
F19 1500 m: 7) Lisa Bergdahl, Glanshammar 4.50.25
 
ISM mångkamp i Växjö 8-9 februari
Män sjukamp: 3) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5380p
 
IVSM i Huddinge 7-9 februari
Närkesmedaljörer:
M60 1500 m: 3) Tauno Mertala, Start 5.21.27
M70 800 m: 3) Jan Myrtorp, Brohyttan 3.14.74
M70 1500 m: 3) Jan Myrtorp 6.34.33
M70 3000 m: 1) Gunnar Johansson, Åsbro 12.51.06
K40 1500 m: 1) Erika Bergentz, KFUM Örebro 4.45.55
K65 200 m: 2) Ann-Britt Eriksson, Start 34.43
K65 800 m: 2) Ann-Britt Eriksson 3.08.27
 
Örebro Indoor Games 11-12 januari (KFUM Örebro)