TÄVLINGSRESULTAT:
2019     2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2016

Mästerskapstävlingar och rekord 2016
 
Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)
 
Närkes inneserie 1000 m i Örebro 14 december (ÅGoIF, GIF m fl föreningar)
 
Lucialoppet i Vretstorp 10 december (Östansjö SK)
 
Triumfglass-spelen i Örebro 26 november (Stocksäters IF -Åsbro GoIF)
 
Vinterspelen i Örebro 12 november (Glanshammars IF)
 
Kilsbergsleden i Örebro 5 november (Örebro AIK)
 
DM-VDM i terränglöpning i Åsbro 29 oktober (Åsbro GoIF)
 
SM-USM-VSM i terränglöpning i Västerås 22-23 oktober
Män 12000 m: 13) Linus Rosdal, KFUM Örebro 39.39  15) Martin Regborn, KFUM Örebro 39.53
Kvinor 8000 m: 13) Mikaela Kemppi, Örebro AIK 30.55
P17 4000 m: 7) Jack Karlsson, KFUM Örebro 13.31
P15 4000 m: 7) Melker Forsberg, Glanshammar 14.10
F15 4000 m: 9) Lisa Hallmén, KFUM Örebro 16.57
M35 8000 m: 2) Per Sjögren, KFUM Örebro 27.20
M40 8000 m: 7) Fredrik Johnsson, Örebro AIK 29.28
M50 8000 m: 3) Göran Fagerström, Breven 30.21
K40 4000 m: 1) Erika Bergentz, Thoren 14.47  5) Gabriella Eliason, Start 16.14  6) Maria Eriksson, Start 16.54
K45 4000 m: 2) Anna Pettersson, Start 16.49  4) Marie Dasler, Start 17.27
K60 4000 m: 4) Rose-Marie Enmalm, Start 18.59  6) Susanne Malmqvist , Start 20.13
Lag K35-K70: 2) IF Start (Gabriella Eliason - Anna Pettersson - Maria Eriksson) 49.57
 
Å-stadsloppet i Örebro 15 oktober (KFUM Örebro)
Ej giltig kontrollmätning av halvmarathondistansen
 
Hostruset i Örebro 8 oktober (IF Start)
 
Anna-loppet i Nora 2 oktober (IFK Nora)
 
Karlslundsloppet i Örebro 1 oktober (Karlslunds IF)
 
Tarstaborgsrundan i Pålsboda 18 september (Pålsboda GoIF)
 
SM i mångkamp i Falun 10-11 september
F16 sjukamp: 3) Ingrid Holmquist, KFUM Örebro 4242p  7) Ebba Löfholm, KFUM Örebro 3420p  9) Linnéa Bodin, KFUM Örebro 3060p
 
Svealandsmästerskap för 13-14 år i Visby 10-11 september
Närkesmedaljörer:
P14 2000 m: 2) Wilhelm Bergentz, Thoren Track&Field 6.25,06
P14 1500 m hinder: 1) Wilhelm Bergentz 5.03,89  3) Noha Olsson, KFUM Örebro 5.25,29
F14 80 m: 2) Klara Frih, Åsbro 10,59
F14 300 m: 2) Klara Frih 42,32
F14 800 m: 1) Klara Frih 2.23,03
F14 2000 m: 2) Klara Frih 7.02,82
F14 80 m häck: 3) Clara Bernhult, KFUM Örebro 12,76
F14 300 m häck: 1) Clara Bernhult 46,90
F13 höjd: 2) Klara Frykholm, Glanshammar 1,59
F13 tresteg: 3) Jennifer Axelsson, Wedevåg 10,28
F13 kula: 3) Sanna Pernerdal, KFUM Örebro 11,78
F13 slägga: 2) Jennifer Axelsson 30,75
 
Norasjön Runt 10 september (IFK Nora)
 
Kilsbergen Trailrun i Ånnaboda 4 september (Nature Running)
 
Finland - Sverige i Tampere, FIN 3-4 september
Män spjut: 3) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 81,89
Kvinnor 100 m: 5) Elin Östlund, KFUM Örebro 11,81
Kvinnor 4x100: Elin Östlund på sträcka 3 i Sveriges lag
Kvinnor tresteg: 6) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 12,43
 
Kilsbergskampen i Garphyttan 28 augusti (Fjugesta IF - Garphyttans IF)
 
Östansjöloppet 27 augusti (Östansjö SK)
 
SM i Sollentuna 26-28 augusti
Män diskus: 8) Albin Lager, KFUM Örebro 50,65
Män spjut: 2) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 79,60  6) Theodor Thor, KFUM Örebro 69,80
Kvinnor 100 m: 3) Elin Östlund, KFUM Örebro 11,64
Kvinnor 200 m: 6) Elin Östlund 24,34 (försök 24,08)
Kvinnor 10000 m: 5) Mikaela Kemppi, Örebro AIK 35.12,16
Kvinnor 100 m häck: 6) Malin Eriksson, KFUM Örebro 13,86
Kvinnor tresteg: 3) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 12,84
 
Blodomloppet i Örebro 25 augusti (IF Start)
 
DM-VDM 10000 m i Glanshammar 20 augusti (Glanshammars IF)
 
Stripastafetten 13 augusti (Storådalens SK)
 
USM i Vellinge 5-7 augusti
P16 400 m: 4) Alexander Larsson, KFUM Örebro 52,74
P16 800 m: 5) Alexander Larsson 2.01,95
P16 1500 m: 8) Olle Tyrsmo, KFUM Örebro 4.38,49
P16 stav: 2) Tomas Johansson, KFUM Örebro 4,08
P15 80 m: 3) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 9,46
P15 1500 m hinder: 6) Melker Forsberg, Glanshammar 4.49,71
P15 stav: 4) Karl Johansson, Stocksäter 3,54  6) Erik Hanell, Stocksäter 3,47
P15 längd: 2) Rasmus Hugosson 6,40
P15 tresteg: 4) Rasmus Hugosson 12,99
F15 80 m: 5) Moa Eklundh, KFUM Örebro 10,26 (semi 10,17)
F15 längd: 8) Emily Capobianco, KFUM Örebro 5,12 (kval 5,37)
 
JSM i Hässleholm 5-7 augusti
M22 diskus: 4) Albin Lager, KFUM Örebro 52,04
P17 800 m: 6) Jonatan Gustafsson, KFUM Örebro 2.05,54 (försök 2.04,44)
P17 1500 m: 5) Michael Welday, Stocksäter 4.16,43  7) Jonatan Gustafsson 4.20,55
P17 höjd: 2) Tom Johansson, KFUM Örebro 1,93
P17 stav: 1) Tom Johansson 4,40
F19 800 m: 7) Sabina Forsberg, Glanshammar 2.24,23 (försök 2.22,61)
F19 stav: 4) Elin Domberg, KFUM Örebro 3,34
F17 kula: 4) Amanda Lejros, KFUM Örebro 13,76
F17 slägga: 6) Amanda Lejros 52,72
 
Dalenrundan i Brevens Bruk 31 juli (Brevens IF)
 
Semesterhalvmaran och Sommarmilen i Torp 23 juli (LK Gränslöst)
 
VSM i Söderhamn 22-24 juli
M40 höjd: 2) Christian Brun, KFUM Örebro 1,64
M45 800 m: 2) Rodney Hundermark, Nora 2.12,67
M45 1500 m: 2) Rodney Hundermark 4.46,24
M60 800 m: 2) Tauno Mertala, Start 2.39,03
M60 10000 m: 3) Tauno Mertala 43.49,90
M65 100 m: 2) Tomas Eriksson, KFUM Örebro 15,08
K50 kula: 3) Katarina Bergdahl, Svillinge 9,43
K50 diskus: 1) Katarina Bergdahl 23,63
 
Viby Marathon, VSM, DM och VDM, i Östansjö 2 juli (Östansjö SK)
 
World Deaf Athletics Championships i Stara Zagora, Bulgarien 26 juni - 2 juli
Män spjut: 1) Theodor Thor, KFUM Örebro 62,08
 
DM-VDM 5000 m i Hallsberg 22 juni (Stocksäters IF)
 
Fröviloppet 18 juni (Frövi IK)
 
Lindesjönloppet 6 juni (Storådalens SK)
 
SM i Marathon 4 juni (Stockhom Marathon)
Män: 4) Erik Anfält, Örebro AIK 2.31.28
Kvinnor: 5) Mikaela Kemppi, Örebro AIK 2.50.03  9) Erica Lech, Örebro AIK 2.59.03  12) Erika Bergentz, KFUM Örebro 3.02.29
 
Stocksätersspelen i Hallsberg 4 juni (Stocksäters IF)
 
Fjugestaloppet 1 juni (Fjugesta IF)
 
Stafett-SM i Stockholm 28-29 maj
P17 3x800 m: 3) KFUM Örebro (Olle Tyrsmo - Tobias Tranderyd - Jonathan Gustafsson) 6.13,52
P15 4x80 m: 5) KFUM Örebro (Kalle Hällgren - Philip Wilhelmsson - Linus Strand - Rasmus Hugosson) 39,12
F15 4x80 m: 2) KFUM Örebro (Emily Capobianco - Sofie Franzén - Cornelia Fernsten - Moa Eklundh) 39,44
 
SM halvmarathon i Göteborg 21 maj
Kvinnor: 10) Mikaela Kemppi, Örebro AIK 1.20.11
 
Vårruset i Örebro 18 maj (KFUM Örebro)
 
Gubbracet i Örebro 17 maj (KFUM Örebro)
 
Spartacusstafetten i Örebro 15 maj (IF Spartacus)
 
GIF-spelen i Glanshammar 15 maj (Glanshammars IF)
 
Hälleforsterrängen 14 maj (Hällefors LK)
 
Wedevågloppet 7 maj (Wedevågs IF)
 
DM-UDM-VDM terräng i Glanshammar 30 april (Glanshammars IF)
 
Munkastigen Trailrun 23 april (Laxå OK)
 
Kumla Stadslopp 23 april (Kumla SF)
 
ÖAIK Halvmarathon 13 april (Örebro AIK)
 
Svealandsmästerskap för 13-14 år i Nyköping 2-3 april
Närkesmedaljörer:
P13 stav: 2) Joel Bergqvist, Stocksäter 2,72
F14 1000 m: 1) Klara Frih, Åsbro 3.01,89
F14 stav: 1) Emma Johansson, Stocksäter 3,24
F14 tresteg: 3) Clara Bernhult, KFUM Örebro 10,27
F13 höjd: 2) Klara Frykholm, Glanshammar 1,56
8x200 m: 3) Närke (Jonathan Johnsson - Klara Frih - William Nilsson - Sanna Pernerdal - Elias Åström - Cornelia Fernsten - Viktor Sjökvist - Elin Wallin) 3.44,41
 
Startmilen i Örebro 2 april (IF Start)
 
Tybblelundsspelen i Örebro 19 mars (KFUM Örebro)
 
Nora Marathon 19 mars (IFK Nora)
 
ISM mångkamp i Göteborg 12-13 mars
Män sjukamp: 3) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5273p
P16 sjukamp: 4) Tomas Johansson, KFUM Örebro 3951p
F19 femkamp: 7) Eunice Nilsson, KFUM Örebro 2915p
F16 femkamp: 4) Ingrid Holmquist, KFUM Örebro 3271p  7) Linnéa Bodin, KFUM Örebro 2892p
 
Mars-spelen i Örebro 12-13 mars (Stocksäters IF - Åsbro GoIF)
 
IUSM i Uddevalla 5-6 mars
P16 400 m: 4) Alexander Larsson, KFUM Örebro 53,72 (försök 53,06)  6) Gustav Zetterlund, KFUM Örebro 57,70 (försök 54,63)
P16 längd: 3) Gustav Karlsson, KFUM Örebro 6,35
P16 vikt: 5) Sebastian Erlandh, KFUM Örebro 13,09
P15 200 m: 6) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 24,53 (försök 24,48)
P15 1000 m: 6) Melker Forsberg, Glanshammar 2.51,79
P15 stav: 3) Erik Hanell, Stocksäter 3,38
P15 tresteg: 1) Rasmus Hugosson 13,39
F16 400 m: 5) Hanna Säfström, KFUM Örebro 60,88 (försök 60,26)
F16 höjd: 7) Ingrid Holmquist, KFUM Örebro 1,56
F16 längd: 3) Ingrid Holmquist 5,50
F15 60 m: 2) Moa Eklundh, KFUM Örebro 7,85
F15 60 m häck: 3) Emily Capobianco, KFUM Örebro 8,98
F15 längd: 3) Emily Capobianco 5,38
F15 vikt: 6) Moa Jansson, KFUM Örebro 12,17
 
IVSM i Bollnäs 4-6 mars
Närkesmedaljörer:
M35 60 m: 3) Erik Henrysson, Nora 7,92
M35 längd: 1) Erik Henrysson 5,93
M45 400 m: 3) Rodney Hundermark, Nora 59,91
M45 800 m: 2) Rodney Hundermark 2.16,95
M45 1500 m: 2) Rodney Hundermark 4.52,29
M65 60 m: 3) Tomas Eriksson, KFUM Örebro 9,30
M65 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 2,85
M75 400 m: 2) Jan Myrtorp, Östansjö 1.24,53
M75 800 m: 1) Jan Myrtorp 3.19,07
 
ISM i Malmö 27-28 februari
Män 3000 m: 5) Martin Regborn, KFUM Örebro 8.15,81
Män stav: 3) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5,17
Män längd: 10) Emil Bergqvist, KFUM Örebro 6,95
Kvinnor 60 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,53
Kvinnor tresteg: 1) Fanny Ernestam, KFUM örebro 13,15
 
IJSM i Växjö 20-21 februari
P17 1500 m: 5) Jonathan Gustafsson, KFUM Örebro 4.13,17  8) Tobias Tranderyd, KFUM Örebro 4.25,85
F19 tresteg: 1) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 13,12
F17 kula: 2) Amanda Lejros, KFUM Örebro 14,23
F17 vikt: 2) Amanda Lejros 16,16
 
Närkes inneserie 3000 m i Örebro 16 februari (GIF-KFUM-SIF-ÅGoIF-ÖAIK)
 
Nordenkampen i Växjö 13 februari
Män längd: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 8,01
Kvinnor tresteg: 2) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 13,13
 
Närkes inneserie 2000 m i Örebro 28 januari (GIF-KFUM-SIF-ÅGoIF-ÖAIK)
 
Örebro Indoor Games 9-10 januari (KFUM Örebro)