UTBILDNINGAR:

Idrottslyftet SFIF - en satsning på barn- och ungdomsidrotten
Idrottslyftet ÖLIF

Regelboken som pdf!
Tävlingsinfo på nätet
Svenska Friidrottsförbundet har sammanställt råd och tips för tävlingsinformation på Internet.

TÄVLINGSRESULTAT 2019    tidigare år

Marsspelen i Örebro 30-31 mars (Åsbro GoIF och Stocksäters IF)
 
Varvetmilen i Örebro 24 mars (Örebro AIK)
 
Svealandsmästerskap för 13-14 år i Örebro 16-17 mars (NFIF)
Närkesmedaljörer:
P14 1000 m: 1) Anton Eklind, KFUM Örebro 2.57,40
P14 stav: 2) Alfons Elmgren Hallinger 3,32
P13 800 m: 2) Folke Eriksson, Thorengruppen 2.18,54
P13 höjd: 2) Hampus Hillding, KFUM Örebro 1,63
P13 stav: 1) Hampus Hillding 2,72
P13 längd: 2) Hampus Hillding 5,29
P13 tresteg: 3) Hampus Hillding 10,58
 
Nora Marathon 16 mars (IFK Nora)
 
Inneserien 3000 m i Örebro 13 mars (Åsbro GoIF)
 
USM i Västerås 9-10 mars
P16 1500 m: 4) Henrik Franzén, KFUM Örebro 4.29,10 (försök 4.25,34)
P16 stav: 6) Oliver Lundström, KFUM Örebro 3,81
P15 1000 m: 5) Alvin Reinebo, KFUM Örebro 2.49,27
P15 stav: 3) Erik Zetterlund, KFUM Örebro 3,49
F16 60 m häck: 2) Klara Frykholm, Glanshammar 8,85
F16 höjd: 1) Klara Frykholm 1,72  7) Tindra Frykholm, Glanshammar 1,58
F16 stav: 3) Myra Eriksson, Stocksäter 3,15
F15 60 m: 2) Ebba Asp, KFUM Örebro 8,01
F15 höjd: 7) Irma Kron, Åsbro 1,58
F15 stav: 6) Alva Nilsson, KFUM Örebro 2,77
F15 kula: 2) Tilda Bernhult, KFUM Örebro 12,42
 
Tybblelundsspelen i Örebro 2 mars (KFUM Örebro)
 
IVSM i Malmö 1-3 mars
Närkemedaljörer:
M50 60 m: 3) Kolë Lleshi, Nora 7,85
M50 kula: 2) Kolë Lleshi 11,86
M50 400 m: 2) Rodney Hundermark, Nora 58,54
M50 800 m: 2) Rodney Hundermark 2.10,50
M50 1500 m: 1) Rodney Hundermark 4.44,42
M65 60 m: 3) Tomas Eriksson, KFUM Örebro 9,77
K50 400 m: 1) Marie Dasler, Start 1.14,71
K50 800 m: 2) Marie Dasler 2.43,32
K50 1500 m: 2) Marie Dasler 5.25,78
K50 3000 m: 2) Marie Dasler 11.32,52
K55 800 m: 2) IngMarie Johansson, Örebro AIK 2.38,38
K55 1500 m: 3) IngMarie Johansson 5.25,78
K55 3000 m: 3) IngMarie Johansson 11.45,42
 
IEM i Glasgow, GBR 1-3 mars
Kvinnor 60 m heat 6: 7) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,44
 
IJSM i Växjö 23-24 februari
M22 60 m: 3) Jonatan Hirsh, KFUM Örebro 6,94
M22 stav: 3) Tom Johansson, KFUM Örebro 4,82
M22 längd: 5) Jonatan Hirsh 7,08
P19 60 m: 6) Bimo Soenarso, KFUM Örebro 6,97
P19 tresteg: 7) Philip Wilhelmsson, KFUM Örebro 12,37
P17 1500 m: 4) Noha Olsson, KFUM Örebro 4.21,34 (försök 4.20,50)
P17 tresteg: 5) Karl-William Einarsson, Wedevåg 12,54
K22 60 m: 4) Emma Jansson, KFUM Örebro 7,62
F19 stav: 4) Ebba Blomstrand, KFUM Örebro 3,63
F19 längd: 5) Emily Capobianco, KFUM Örebro 5,52
F19 vikt: 6) Alice Nilsson, Thorengruppen 14,28
F17 400 m: 6) Klara Frih, Åsbro 61,12 (försök 59,96)
F17 1500 m: 4) Klara Frih 4.51,56
 
ISM i Norrköping 16-17 februari
Män 200 m: 3) Anders Pihlblad, KFUM Örebro 22,05 (försök 21,86)
Män 1500 m: 8) Jonatan Gustafsson, KFUM Örebro 4.08,08 (försök 3.58,05)
Män stav: 7) Tom Johansson, KFUM Örebro 4,75
Män längd: 10) Jonatan Hirsh, KFUM Örebro 7,02
Kvinnor 100 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,43  6) Emma Jansson, KFUM Örebro 7,61
 
Inneserien 2000 m i Örebro 11 februari (Åsbro GoIF)
 
Nordenkampen i Bærum, NOR 10 februari
Kvinnor 60 m: 5) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,43
 
ISM Mångkamp i Uppsala 2-3 februari
F16 femkamp: 1) Klara Frykholm, Glanshammar 3629p  6) Tindra Frykholm, Glanshammar 3068p
P17 sjukamp: 4) Karl-William Einarson, Wedevåg 3613p
 
Inneserien 1 mile i Örebro 31 januari (Åsbro GoIF)
 
Örebro Indoor Games 12-13 januari (KFUM Örebro)