AKTUELLA TÄVLINGAR:
Vinterspelen 17 nov
Triumfglasspelen 24 nov
Lucialoppet 8 dec
SENASTE RESULTATEN:
Kilsbergsleden 3 nov
DM Terräng 8000/12000 m 20 okt
Kasttävling i Fjugesta 14 okt
Å-stadsloppet 13 okt
Hostruset 7 okt
Annaloppet 30 sep
Castorama Glanshammar 23 sep
Wadköpingslöpet 23 sep
Bergslagsleden Ultra 22 sep
Tarstaborgsrundan 16 sep
KALENDER 2018:
14 febNFIF årsmöte
27 febNFIF styrelsemöte
20 marNFIF styrelsemöte
24-25 marSFIF årsmöte
17 aprNFIF styrelsemöte
15 majNFIF styrelsemöte
14 junNFIF styrelsemöte
14 augNFIF styrelsemöte
16 augSvealandsträff
11 sepNFIF styrelsemöte
16 oktNFIF styrelsemöte
10 novNFIF höstmöte
4 decNFIF styrelsemöte

UTBILDNINGAR:

UTBILDADE DOMARE I VÅRT DISTRIKT
Idrottslyftet SFIF - en satsning på barn- och ungdomsidrotten
Idrottslyftet ÖLIF

Regelboken som pdf!
Tävlingsinfo på nätet
Svenska Friidrottsförbundet har sammanställt råd och tips för tävlingsinformation på Internet.
Närkes Friidrottsförbunds distriktsserie 2006
omfattar klasserna
Män, kvinnor, P17-15, F17-15, P13, F13, P11 och F11

Fyra seriematcher genomförs för samtliga grupper under året, två inomhus och två utomhus.
 
Varje seriematch består av fyra individuella grenar plus stafett.
 
Varje åldersklass poängberäknas separat med utgångspunkt från antalet anmälda lag i klassen. Vid sex anmälda lag blir poängberäkningen 6-5-4-3-2-1.
 
Varje lag ställer upp med en deltagare per gren. Varje deltagare får ställa upp i en gren plus stafett.
 
Observera att 15- och 17-åringarna (födda 1989-92) tävlar i en gemensam klass men varje individ använder sina respektive häckbestämmelser och redskapsvikter i kast.
 
PROGRAM
 
7 janF15-1760 häck, 1000m, höjd, kula, 4x200m
11.00F1360 häck, 800m, höjd, kula, 4x200m
F1160m, 600m, höjd, kula, 4x200m
P15-1760 häck, 1000m, längd, kula, 4x200m
P1360 häck, 800m, längd, kula, 4x200m
P1160m, 600m, längd, kula, 4x200m
Kvinnor60 häck, 1500m, höjd, kula, 4x200m
Män60 häck, 1500m, längd, kula, 4x200m
 
14 janF15-1760m, 800m, längd, kula, 4x200m
11.00F1360m, 600m, längd, kula, 4x200m
F1160m, 400m hinder, längd, kula, 4x200m
P15-1760m, 800m, höjd, kula, 4x200m
P1360m, 600m, höjd, kula, 4x200m
P1160m, 400m hinder, höjd, kula, 4x200m
Kvinnor60 m, 800m, längd, kula, 4x200m
Män60 m, 800m, höjd, kula, 4x200m
 
20 majF15-17100m, 1500m, stav, diskus,
stafett 1000m
F1380m, 600m, längd, spjut, 4x100m
F1160m, 600m, höjd, spjut, 4x100m
P15-17100m, 1500m, tresteg, diskus,
stafett 1000m
P1380m, 600m, längd, spjut, 4x100m
P1160m, 600m, höjd, spjut, 4x100m
Kvinnor200m, 1500m, stav, diskus,
stafett 1000m
Män200m, 1500m, tresteg, diskus,
stafett 1000m
 
10 juniF15-17300 häck, 800m, tresteg, spjut, 4x100m
F1360 häck, 800m, höjd, diskus, 4x100m
F1160m, 400m, längd, kula, 4x100m
P15-17300 häck, 800m, stav, spjut, 4x100m
P1360 häck, 800m, höjd, diskus, 4x100m
P1160m, 400m, längd, kula, 4x100m
Kvinnor400 häck, 3000m, tresteg, spjut, 4x100m
Män400 häck, 3000m, stav, spjut, 4x100m

Laganmälan skall vara Närkes Friidrottsförbund tillhanda senast 13 december till info@windathletics.com eller till Gunnar Johansson, Sömmerskevägen 5, 694 36 Hallsberg.