AKTUELLA TÄVLINGAR:
Inneserien 1 mile 31 jan
Inneserien 2000 m 11 feb
SENASTE RESULTATEN:
Örebro Indoor Games 12-13 jan
Sylvesterloppet 31 dec
Inneserien 1000m 11 dec
Lucialoppet 8 dec
Triumfglasspelen 24 nov
KALENDER 2019:
15 janNFIF styrelsemöte
13 febNFIF årsmöte

UTBILDNINGAR:

UTBILDADE DOMARE I VÅRT DISTRIKT
Idrottslyftet SFIF - en satsning på barn- och ungdomsidrotten
Idrottslyftet ÖLIF

Regelboken som pdf!
Tävlingsinfo på nätet
Svenska Friidrottsförbundet har sammanställt råd och tips för tävlingsinformation på Internet.
Närkes Friidrottsförbunds ungdomsserie 2007
omfattar klasserna
P17-15, F17-15, P13, F13, P11 och F11

Tre seriematcher genomförs för samtliga grupper under året, två inomhus i Mässhallen och en utomhus.
 
Varje seriematch består av fyra individuella grenar plus stafett.
 
Varje åldersklass poängberäknas separat med utgångspunkt från antalet anmälda lag i klassen. Vid sex anmälda lag blir poängberäkningen 6-5-4-3-2-1.
 
Varje lag ställer upp med en deltagare per gren. Varje deltagare får ställa upp i en gren plus stafett.
 
Observera att 15- och 17-åringarna (födda 1990-93) tävlar i en gemensam klass men varje individ använder sina respektive häckbestämmelser och redskapsvikter i kast.
 
33 lag från 9 föreningar anmälda
 
P15-17: Mosjö FK, KFUM Örebro, Stocksäters IF
 
P13: Frövi IK, Glanshammars IF, Fjugesta IF, KFUM Örebro
 
P11: Frövi IK, Mosjö FK (2 lag), Glanshammars IF
 
F15-17: IFK Nora, Mosjö FK (2 lag), KFUM Örebro (3 lag), Stocksäters IF (2 lag)
 
F13: IFK Nora, Mosjö FK (2 lag), KFUM Örebro (3 lag), Glanshammars IF, Kvismaredalens IF, Stocksäters IF, Fjugesta/Kvismaredalen, Wedevåg/Frövi
 
F11: Stocksäters IF, Fjugesta IF, Kvismaredalens IF
 
PROGRAM
 
OnsdF15-1760m, 800m, längd, kula, stafett 1000m
7 marsF1360m, 600m, längd, kula, stafett 1000m
18.30F1160m, 400m, höjd, kula, stafett 1000m
P15-1760m, 800m, längd, kula, stafett 1000m
TiderP1360m, 600m, längd, kula, stafett 1000m
P1160m, 400m, höjd, kula, stafett 1000m
 
TisdF15-1760 häck, 1000m, stav, kula, st 1000m
27 marsF1360 häck, 1000m, höjd, kula, st 1000m
18.30F11200m, 800m, längd, kula, st 1000m
P15-1760 häck, 1000m, stav, kula, st 1000m
TiderP1360 häck, 1000m, höjd, kula, st 1000m
P11200m, 800m, längd, kula, st 1000m
 
OnsdF15-17200m, 1500m, höjd, slägga, st 1000m
30 majF13100m, 800m, stav, diskus, st 1000m
18.30F11100m, 600m, längd, spjut, st 1000m
P15-17200m, 1500m, höjd, slägga, st 1000m
TiderP13100m, 800m, stav, diskus, st 1000m
P11100m, 600m, längd, spjut, st 1000m

Laganmälan skall vara Närkes Friidrottsförbund tillhanda senast 19 februari till info@windathletics.com eller till Gunnar Johansson, Sömmerskevägen 5, 694 36 Hallsberg.