NÄRKESREKORD I FRIIDROTT 31 DEC 2020

MÄN
100 m 10,37 Odain Rose, Thorengruppen TFC Göteborg 1 jul 17
200 m 21,17 Anders Pihlblad, KFUM Örebro Karlstad1 sep 19
400 m 45,9m Anders Faager, KFUM Örebro Helsinki, FIN 6 jun 73
46,47 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Helsinki, FIN 23 aug 02
800 m 1.49,0m Tage Ekfeldt, Örebro SK Örebro 14 aug 53
1000 m 2.23,1m Sven Malmberg, IF Start Stockholm 2 aug 45
1500 m 3.46,75 Tim Sundström, KFUM Örebro HeusdenZolder,BEL 18 jul 15
1 mile 4.09,0m Jan Landberger, KFUM Örebro Stockholm 16 sep 60
2000 m 5.16,0m Åke Durkfeldt, Wedevågs IF Göteborg 9 sep 45
3000 m 8.11,06 Bo Engdahl, KFUM Örebro Oslo, NOR 22 jun 93
5000 m 14.19,82 Bo Engdahl, KFUM Örebro Fana, NOR 2 aug 91
10000 m 29.41,82 Martin Regborn, KFUM Örebro Stockholm 23 jun 20
Halvmarathon 1.06.10 Mikael Abrahamsson, Åsbro GoIF Karlskoga 18 okt 86
Marathon 2.21.46 Lars Hagberg, KFUM Örebro Stockholm 4 jun 83
Timlöpning 18288 Gullik Jensén, IF Start Enköping 5 aug 42
3000 m hinder 8.56,00 Bo Engdahl, KFUM Örebro Borlänge 24 jul 93
110 m häck 14,91 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Uppsala 5 jun 99
400 m häck 49,38 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Gävle 18 aug 02
Höjd 2,21 Erik Sundlöf, Glanshammars IF Mannheim,GER 4 jul 10
Stav 5,22 Rasmus Carlsson, KFUM Örebro Huddinge 12 jun 16
Längd 8,06Andreas Otterling, KFUM ÖrebroBadLangensalza,GER4 jul 15
Tresteg 16,21 Andreas Otterling, KFUM Örebro Falun 22 aug 10
Kula 19,35 Anders Holmström, KFUM Örebro Iowa City, IA 21 maj 00
Diskus 56,49 Anders Holmström, KFUM Örebro Madison, WI 6 maj 00
Slägga 59,00 Lars Stenman, KFUM Örebro Örebro 19 okt 66
59,00 Anders Holmström, KFUM Örebro San Francisco, CA 14 maj 99
Spjut 81,89 Jiannis Smalios, KFUM Örebro Tampere,FIN 4 sep 16
Femkamp 3633 Anders Borgström, KFUM Örebro Karlskrona 7 jun 75
(6,71 66,12 23,4 41,98 4.48,8)
Tiokamp 7526 Rasmus Carlsson, KFUM Örebro Huddinge 8-9 jun 13
(11,36 6,85 14,20 2,00 50.81 15,95 38,72 5,07 59,05 4.51,33)
4x100 m 41,68 KFUM Örebro Stockholm 25 maj 19
Jonatan Hirsh - Eric Larsson - Braulio Ribeiro - Anders Pihlblad
4x200 m 1.30,1m KFUM Örebro Karlstad 24 aug 70
Gunnar Anshelm - Kim Bergqvist - Hans Haginge - Hans Andersson
4x400 m 3.14,6m KFUM Örebro Malmö 20 jun 71
Hans Haginge - Kim Bergqvist - Lars-I Johansson - Hans Andersson
4x800 m 7.36,89 KFUM Örebro Uddevalla 19 jun 94
Anders Sjöberg - Andreas Hugosson - Nicklas Källmén - J Rosengren
4x1500 m 15.44,57 KFUM Örebro Huddinge 9 jun 96
Andreas Hugosson - Nicklas Källmén - Jonas Rosengren - Bo Engdahl
 
INOMHUS
60 m 6,63 Odain Rose, Thorengruppen TFC Beograd, SRB 4 mar 17
200 m 21,77 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Minneapolis, MN 23 feb 02
400 m 46,91 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Lincoln, NE 8 feb 03
800 m 1.51,39 Jonas Rosengren, KFUM Örebro Ft Worth, TX 18 feb 95
1500 m 3.49,13 Tim Sundström, KFUM Örebro Sätra 31 jan 15
3000 m 8.15,81 Martin Regborn, KFUM ÖrebroMalmö27 feb 16
60 m häck 8,02 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Örebro 29 jan 00
Höjd 2,19 Erik Sundlöf, Glanshammars IF Sätra 27 feb 10
Stav 5,17 Rasmus Carlsson, KFUM Örebro Sätra 22 feb 15
Längd 8,12Andreas Otterling, KFUM ÖrebroStockholm17 feb 16
Tresteg 16,22Andreas Otterling, KFUM ÖrebroStockholm10 feb 10
Kula 18,73 Anders Holmström, KFUM Örebro Ames, IA 3 mar 00
Vikt 19,62 Anders Holmström, KFUM Örebro Cedar Falls, IA 18 feb 00
Sjukamp 5454 Rasmus Carlsson, KFUM Örebro Växjö 9-10 feb 13
(7,25 6,87 13,11 1,91 8,83 5,12 2.51,76)

KVINNOR
100 m 11,61 Elin Östlund, KFUM Örebro Skara 6 jun 17
200 m 23,63 Elin Östlund, KFUM Örebro Norrköping 20 aug 17
400 m 53,01Rebecca Högberg, KFUM ÖrebroMalmö2 aug 09
800 m 2.06,52Rebecca Högberg, KFUM ÖrebroUppsala16 aug 20
1000 m 2.55,98 Charlotte Nilsson, IF Start Västerås 29 jun 90
1500 m 4.21,34 Ann Sundström, IF Start Göteborg 7 aug 77
1 mile 5.12,8m Charlotte Nilsson, IF Start Hallsberg 1 aug 89
3000 m 9.18,59 Ann Sundström, IF Start Skellefteå 19 aug 77
5000 m 16.48,45 Karin Sennvall, IF Start Helsingborg 21 aug 05
10000 m 34.56,72 Karin Sennvall, KFUM Örebro Falun 20 aug 10
Halvmarathon 1.16.43 Josefin Gerdevåg, KFUM Örebro DenHaag,NED6 mar 16
Marathon 2.42.49 Josefin Gerdevåg, KFUM Örebro Valencia, ESP 2 dec 18
100 m häck 0.84 13,58 Ida Thunberg, KFUM Örebro Jessheim, NOR 9 jun 18
400 m häck 59,06Rebecca Högberg, KFUM ÖrebroMalmö3 aug 09
Höjd 1,80 Cecilia Gustafsson, KFUM Örebro Helsingborg 13 jul 85
Stav 3,65 Myra Eriksson, Stocksäters IF Sollentuna 7 aug 20
Längd 6,14 Emma Hall, Garphyttans IF Borås 3 jun 93
Tresteg 12,98 Fanny Ernestam, KFUM Örebro Göteborg 5 jul 15
Kula 16,07 Anna Söderberg, Fjugesta IF Luleå 7 aug 94
Diskus 58,74 Anna Söderberg, Fjugesta IF Göteborg 30 jul 94
Slägga 54,79 Sabine Steen, KFUM Örebro Arvika 29 jul 18
Spjut 53,68 Elisabeth Lithell, KFUM Örebro Södertälje 6 jun 17
Sjukamp 5638 Ida Thunberg, KFUM Örebro Jessheim, NOR 9-10 jun 18
(13,58 1,58 12,87 25,26 5,74 47,77 2.28,07)
4x100 m 47,56 KFUM Örebro Eskilstuna 24 maj 15
Fanny Ernestam - Elin Östlund - Malin Eriksson - Fanny Runheim
4x200 m 1.48,9m Glanshammars IF Gävle 22 jun 69
Britta Persson - Karin Sandberg - Monica Oskarsson - Britt Johansson
4x400 m 3.48,93 KFUM Örebro Karlstad 24 maj 09
Sandra Wagner - Helena Karlsson - Sofia Thorin - Rebecca Högberg
4x800 m 9.47,3m Åsbro GoIF Motala 9 maj 90
Ulrika Persson - Anna Lundgren - Marlena Jansson - Camilla Wellsén
3x1500 m 14.58,07 KFUM Örebro Sollentuna 17 maj 15
Erika Bergentz - Josefin Gerdevåg - Lisa Brorson
 
INOMHUS
60 m 7,38Elin Östlund, KFUM ÖrebroVäxjö22 feb 20
200 m 23,74 Elin Östlund, KFUM Örebro Växjö 23 feb 20
400 m 54,24 Sandra Wagner, KFUM Örebro Sätra 31 jan 10
800 m 2.08,65Rebecca Högberg, KFUM ÖrebroHelsinki FIN9 feb 20
1500 m 4.34,37 Linda Ström, Wedevågs IF Eskilstuna 22 feb 97
3000 m 9.38,78 Linda Ström, Wedevågs IF Eskilstuna 14 feb 98
60 m häck 8,32 Ida Thunberg, KFUM Örebro Gävle 18 feb 18
Höjd 1,79Klara Frykholm, Glanshammars IFVästerås20 jan 19
Stav 3,65Ebba Blomstrand, KFUM ÖrebroÖrebro9 feb 19
3,65Myra Eriksson, Stocksäters IFÖrebro15 feb 20
Längd 6,16 Emma Hall, Garphyttans IF Örebro 31 jan 93
Tresteg 13,19Fanny Ernestam, KFUM ÖrebroSätra6 feb 16
Kula 15,72 Anna Söderberg, Fjugesta IF Flagstaff, AZ 26 feb 94
Vikt 14,95 Amanda Lejros, Thorengruppen TFC Göteborg 18 feb 17
Femkamp 3682 Marie Barenfeld, KFUM Örebro Göteborg 9 mar 03
(9,02 1,58 12,56 5,38 2.29,33)
4x200 m 1.41,03 KFUM Örebro Bollnäs1 mar 09
Elin Östlund - Sandra Wagner - Sofia Thorin - Rebecca Högberg

MÄN JUNIORER (22-års, ej åldersbundet)
100 m10,71Jonathan Hirsh, KFUM ÖrebroGöteborg9 aug 19
200 m21,17Anders Pihlblad, KFUM ÖrebroKarlstad1 sep 19
400 m 46,47 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Helsinki, FIN 23 aug 02
800 m 1.49,99 Jonas Rosengren, KFUM Örebro Göteborg 30 jul 94
1000 m 2.26,78 Anders Persson, Stocksäters IF Eskilstuna 22 aug 87
1500 m 3.47,81 Andreas Hugosson, KFUM Örebro Sollentuna 12 jun 94
1 mile 4.12,14 Nicklas Källmén, KFUM Örebro Lerum 10 aug 97
3000 m 8.19,51 Jonatan Gustafsson, KFUM Örebro Hallsberg 1 aug 20
5000 m 14.30,81 Nicklas Källmén, KFUM Örebro Stockholm 26 jun 97
10000 m 30.14,24 Kjell-Arne Sjögren, Glanshammars IF Örebro 27 maj 82
110 m häck 14,91 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Uppsala 5 jun 99
400 m häck 49,38 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Gävle 18 aug 02
2000 m hinder 5.50,52 Albin Olausson, KFUM Örebro Göteborg 27 jul 10
3000 m hinder 9.03,30 Albin Olausson, KFUM Örebro Göteborg 9 jul 12
Höjd 2,21 Erik Sundlöf, Glanshammars IF Mannheim,GER 4 jul 10
Stav 5,11 Thomas Sandberg, Garphyttans IF Lerum 13 aug 95
Längd7,39Jonathan Hirsh, KFUM ÖrebroGöteborg11 aug 19
Tresteg 16,06 Andreas Otterling, KFUM Örebro Sävedalen 1 sep 07
Kula 19,35 Anders Holmström, KFUM Örebro Iowa City, IA 21 maj 00
Diskus 56,49 Anders Holmström, KFUM Örebro Madison, WI 6 maj 00
Slägga 59,00 Anders Holmström, KFUM Örebro San Francisco, CA 14 maj 99
Spjut 69,14 Theodor Thor, KFUM Örebro Eskilstuna 15 jun 13
Tiokamp 6833 Peder Bengtsson, KFUM Örebro Des Moines, IA 8-9 maj 85
(11,2 6,72 12,91 1,83 50,9 15,2 43,54 4,24 42,52 5.03,5)
4x100 m 42,47 Stocksäters IF Karlstad 11 jun 78
Mats Sandberg - Per Bäck - Jan Axelsson - Georg Agorastos
4x200 m 1.33,0m Fjugesta IF Örebro 9 jun 66
Göran Hellström - Roger Lundberg - Bengt Dahlqvist - Lennart Ekström
4x400 m 3.19,08 Stocksäters IF Karlstad 10 jun 78
Georg Agorastos - Dan Karlsson - Per Bäck - Jan Axelsson
4x800 m 7.36,89 KFUM Örebro Uddevalla 19 jun 94
Anders Sjöberg - Andreas Hugosson - Nicklas Källmén - J Rosengren

KVINNOR JUNIORER (22-års, ej åldersbundet)
100 m 11,66 Fanny Runheim, Thorengruppen TFC Tampere, FIN 31 aug 18
200 m 23,98 Emmelie Barenfeld, Glanshammars IF Växjö 26 aug 01
400 m 53,04Sandra Wagner, KFUM ÖrebroGöteborg29 aug 09
800 m 2.09,26Sandra Wagner, KFUM ÖrebroKarlskrona16 aug 09
1500 m 4.21,34 Ann Sundström, IF Start Göteborg 7 aug 77
3000 m 9.18,59 Ann Sundström, IF Start Skellefteå 19 aug 77
5000 m 17.13,28 Linda Ström, Wedevågs IF Stockholm 26 jul 98
10000 m 35.25,35 Linda Ström, Wedevågs IF Stockholm 24 jul 98
100 m häck 0.84 13,58 Ida Thunberg, KFUM Örebro Jessheim, NOR 9 jun 18
400 m häck 59,43 Sanna Jansson, KFUM Örebro Hengelo, NED 20 jul 07
Höjd 1,80 Cecilia Gustafsson, KFUM Örebro Helsingborg 13 jul 85
Stav 3,65 Myra Eriksson, Stocksäters IF Sollentuna 7 aug 20
Längd 6,14 Emma Hall, Garphyttans IF Borås 3 jun 93
Tresteg 12,98 Fanny Ernestam, KFUM Örebro Göteborg 5 jul 15
Kula 16,07 Anna Söderberg, Fjugesta IF Luleå 7 aug 94
Diskus 58,74 Anna Söderberg, Fjugesta IF Göteborg 30 jul 94
Slägga 54,79 Sabine Steen, KFUM Örebro Arvika 29 jul 18
Spjut 49,09 Ida Thunberg, KFUM Örebro Hvidovre, DEN 12 aug 18
Sjukamp 5638 Ida Thunberg, KFUM Örebro Jessheim, NOR 9-10 jun 18
(13,58 1,58 12,87 25,26 5,74 47,77 2.28,07)
4x100 m 48,21 KFUM Örebro Enskede 16 maj 10
Caroline Ståhl - Sandra Wagner - Elin Östlund - Malin Eriksson
4x400 m 4.03,16 KFUM Örebro Örebro 20 maj 84
Cecilia Gustafsson - Lil Fransson - Åsa Gustavsson - Maria Elovsson

POJKAR 19
100 m 10,83 Simon Sharapo, KFUM Örebro Linköping 22 aug 20
200 m 21,63 Simon Sharapo, KFUM Örebro Linköping 23 aug 20
400 m 47,34 Fredrik Johansson, Fjugesta IF Mannheim, GER 20 jun 04
800 m 1.51,04 Anders Persson, Stocksäters IF Athinai, GRE 16 jul 86
1500 m 3.48,36 Nicklas Källmén, KFUM Örebro Göteborg 31 jul 94
5000 m 14.40,42 Patrik Johansson, Åsbro GIF Västerås 27 jul 84
2000 m hinder 0.91 5.50,52 Albin Olausson, KFUM Örebro Göteborg 27 jul 10
110 m häck 1.00 14,30 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Sundsvall 14 aug 99
300 m häck 0.91 36,94 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Sundsvall 15 aug 99
Höjd 2,21 Erik Sundlöf, Glanshammars IF Mannheim,GER 4 jul 10
Stav 5,00 Tom Johansson, KFUM Örebro Hvidovre, DEN 11 aug 18
Längd 7,15 Hugo Jansson, Glanshammars IF Falun 20 aug 10
Tresteg 14,52 Peder Sjöberg, Fjugesta IF Sävedalen 11 sep 88
Kula 6.0 (6.25) 17,25 Anders Holmström, KFUM Örebro Helsingborg 8 jun 96
Diskus 1.75 52,94 Anders Holmström, KFUM Örebro Helsingborg 14 jul 96
Slägga 6.0 59,79James Ericsson-Nicholls, KFUM ÖrebroPortsmouth GBR11 okt 20
Spjut 800 66,07 Theodor Thor, KFUM Örebro Bottnaryd 17 jun 12
Tiokamp 6489 Fredrik Roos, KFUM Örebro Vretstorp 21-22 sep 96
(11,56 6,25 11,97 1,98 53,06 16,13 33,58 4,23 44,00 4:52,40)
4x100 m 42,9m KFUM Örebro Örebro 15 jun 74
Roland Gustavsson - Anders Ohlsson - Hans-Göran Eriksson - Peter Säll
Stafett 1000 m1.59,90 KFUM Örebro Stockholm 25 maj 19
Bimo Soenarso - Simon Sharapo - Rasmus Hugosson - Gustav Karlsson
4x400 m 3.21,8m Stocksäters IF Göteborg 11 jun 77
Mats Sandberg - Dan Karlsson - Per Bäck - Jan Axelsson
3x800 m 5.58,69 KFUM Örebro Gävle 10 jun 90
Anders Sjöberg - Jonas Rosengren - Andreas Hugosson

FLICKOR 19
100 m 11,66 Fanny Runheim, Thorengruppen TFC Tampere, FIN 31 aug 18
200 m 24,41 Fanny Runheim, Thorengruppen TFC Malaga, ESP 23 jun 18
400 m 54,36 Sandra Wagner, KFUM Örebro Falun 22 aug 10
800 m 2.11,42 Lil Fransson, KFUM Örebro Eskilstuna 28 jul 85
1500 m 4.27,2m Ann Sundström, IF Start Kil 22 aug 76
3000 m 10.02,53 Linda Ström, Wedevågs IF Uppsala 20 aug 95
100 m häck 0.84 13,58 Ida Thunberg, KFUM Örebro Jessheim, NOR 9 jun 18
300 m häck 0.76 42,33 Sanna Jansson, KFUM Örebro Halmstad 13 jul 07
Höjd 1,80 Cecilia Gustafsson, KFUM Örebro Helsingborg 13 jul 85
Stav 3,50 Ebba Blomstrand, KFUM Örebro Huddinge 14 jun 19
Längd 6,07 Fanny Runheim, Thorengruppen TFC Huddinge 4 aug 18
Tresteg 12,84 Fanny Ernestam, KFUM Örebro Sollentuna 26 aug 16
Kula 4.0 13,93 Linda Nestorsson, Fjugesta IF Enskede 6 jun 94
Diskus 1.0 52,88 Anna Söderberg, Fjugesta IF Helsinki, FIN 29 aug 92
Slägga 4.0 48,50 Josefine Larsson, Glanshammars IF Gävle 11 aug 17
Spjut 600 49,09 Ida Thunberg, KFUM Örebro Hvidovre, DEN 12 aug 18
Sjukamp 5638 Ida Thunberg, KFUM Örebro Jessheim, NOR 9-10 jun 18
(13,58 1,58 12,87 25,26 5,74 47,77 2.28,07)
4x100 m 48,21 KFUM Örebro Enskede 16 maj 10
Caroline Ståhl - Sandra Wagner - Elin Östlund - Malin Eriksson
Stafett 1000 m 2.16,17 KFUM Örebro Norrtälje 29 maj 10
Helena Karlsson - Malin Eriksson - Elin Östlund - Sandra Wagner
3x800 m 6.51,9m IF Start Göteborg 5 jul 75
Marine Jakobsson - Anna-Märta Olausson - Ann Sundström

POJKAR 17
100 m 10,80 Fredrik Eklund, Fjugesta IF Örebro 28 maj 94
200 m 21,60 Fredrik Eklund, Fjugesta IF Stockholm 28 aug 94
400 m 48,56 Fredrik Johansson, Fjugesta IF Stockholm 14 sep 03
800 m 1.54,23 Henrik Franzén, KFUM Örebro Göteborg 25 jul 20
1500 m 3.57,98Albin Olausson, Åsbro GoIFEskilstuna13 jun 09
3000 m8.43,89Wilhelm Bergentz, KFUM ÖrebroSollentuna7 jun 19
2000 m hinder 0.91 5.59,6m Timo Kallio, IFK Nora Sollentuna 6 aug 71
110 m häck 0.91 14,39 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Karlskrona 15 aug 98
300 m häck 0.84 37,41 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Helsinki, FIN 29 aug 98
Höjd 2,10 Erik Sundlöf, Glanshammars IF Norrtälje 9 aug 08
Stav 4,60 Anders Tvelin, KFUM Örebro Örebro 15 jun 88
Längd 6,90 Rasmus Hugosson, KFUM Örebro Falun 12 aug 17
Tresteg 14,40 Andreas Otterling, KFUM Örebro Gävle 19 jul 02
Kula 5.0 (5.5) 17,36 Keijo Ståhlberg -57, Hällefors AIF Göteborg 31 aug 74
Diskus 1.5 52,37 Nils-Olof Nilsson, KFUM Örebro Stockholm 27 sep 59
Slägga 5.0 61,97 Torbjörn Sörman, Wedevågs IF Halmstad 19 jul 03
Spjut 700 63,64Theodor Thor, KFUM ÖrebroGöteborg2 jul 10
Tiokamp 6585 Torbjörn Sörman, Wedevågs IF Enköping 12-13 jul 03
(15,63 39,15 3,70 52,60 37,99 11,96 6,03 14,73 1,74 2.56,56)
4x100 m 43,01 KFUM Örebro Göteborg 27 maj 18
Bimo Soenarso - Amir Musa - Simon Sharapo - Rasmus Hugosson
Stafett 1000 m 2.02,68 Stocksäters IF Nyköping 20 sep 03
Daniel Doyle - Johan Forslund - Johan Häggman - Jonathan Waern
3x800 m 6.10,57 KFUM Örebro Stockholm 26 maj 19
Wilhelm Bergentz - Noha Olsson -Henrik Franzén

FLICKOR 17
100 m 11,98 Fanny Runheim, KFUM Örebro Jönköping 17 jun 15
200 m 24,58 Elin Östlund, KFUM Örebro Sollentuna 8 jun 08
400 m 53,04Sandra Wagner, KFUM ÖrebroGöteborg29 aug 09
800 m 2.09,26Sandra Wagner, KFUM ÖrebroKarlskrona16 aug 09
1500 m 4.35,8m Ann Sundström, IF Start Göteborg 31 aug 74
3000 m 9.57,65 Annika Frykholm, IF Start Örebro 26 jul 81
1500 m hinder 0.76 5.21,51 Emma Mellgren, Wedevågs IF Falun 14 aug 04
100 m häck 0.76 13,98 Ellen Sääw, Stocksäters IF Nyköping 6 aug 06
300 m häck 0.76 42,70 Sanna Jansson, KFUM Örebro Nyköping 6 aug 06
Höjd1,79Klara Frykholm, Glanshammars IFSollentuna7 jun 19
Stav 3,65 Myra Eriksson, Stocksäters IF Sollentuna 7 aug 20
Längd 6,14 Emma Hall, Garphyttans IF Borås 3 jun 93
Tresteg 12,98 Fanny Ernestam, KFUM Örebro Göteborg 5 jul 15
Kula 3.0 14,61 Tilda Bernhult, KFUM Örebro Glanshammar 5 sep 20
Diskus 1.0 45,06 Anna Söderberg, Fjugesta IF Partille 3 jun 90
Slägga 3.0 52,72 Amanda Lejros, KFUM Örebro Hässleholm 7 aug 16
Spjut 500 47,69 Tilda Bernhult, KFUM Örebro Sollentuna 30 maj 20
Sjukamp 4792 Marie Barenfeld, KFUM Örebro Karlskrona 7-8 sep 02
(15,20 1,54 13,43 27,71 5,48 37,57 2.38,85)
4x100 m 48,43 KFUM Örebro Huddinge 3 jun 07
Sara Cavretti - Elin Östlund - Malin Eriksson - Emma Johansson
Stafett 1000 m 2.17,23 KFUM Örebro Karlstad 23 maj 09
Caroline Ståhl - Sandra Barkestam - Sandra Wagner - Helena Karlsson
3x800 m 7.16,97 Åsbro GoIF Nyköping 7 jun 86
Ulrika Persson - Sara Åberg - Camilla Wellsén

POJKAR 15
80 m 9,43 Rasmus Hugosson, KFUM Örebro Hallsberg 4 jun 16
300 m 37,19 Fredrik Bergström, KFUM Örebro Örebro 7 aug 05
800 m 2.01,04 Johan Forslund, Stocksäters IF Stockholm 14 sep 02
2000 m 5.45,53 Simon Sveder, Hällefors LK Nyköping 5 aug 06
1500 m hinder 0.76 4.25,77 Simon Sveder, Hällefors LK Göteborg 7 jul 06
80 m häck 0.84 11,29 Gustav Karlsson, KFUM Örebro Karlskrona 23 aug 15
300 m häck 0.76 38,82 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro Stockholm 13 sep 96
Höjd 1,93 Mats Karlsson, KFUM Örebro Malmö 29 aug 76
Stav 4,06 Oskar Norström, Stocksäters IF Örebro 7 sep 08
Längd 6,54 Andreas Otterling, KFUM Örebro Lerum 11 aug 01
6,54 Hugo Jansson, Glanshammars IF Göteborg 29 jun 07
Tresteg 13,52 Andreas Otterling, KFUM Örebro Stockholm 16 sep 01
Kula 4.0 16,31 Göran Karlsson, Stocksäters IF Örebro 17 maj 76
Diskus 1.0 48,32 Erik Sundlöf, Glanshammars IF Stockholm 15 sep 06
Slägga 4.0 46,76 Sebastian Erlandh, KFUM Örebro Örebro 15 aug 15
Spjut 600 61,05 Leon Bodén, KFUM Örebro Stockholm 6 sep 20
Åttakamp 4728 Erik Sundlöf, Glanshammars IF Falun 2-3 sep 06
(15,13 37,58 3,44 46,25 5,49 14,57 1,89 2:32,75)
4x80 m 39,12 KFUM Örebro Stockholm 29 maj 16
Karl Hällgren - Philip Wilhelmsson - Linus Strand - Rasmus Hugosson
3x800 m 6.33,5m KFUM Örebro Kil 24 maj 14
Tobias Tranderyd - Jack Karlsson - Jonathan Gustavsson

FLICKOR 15
80 m 10,05 Moa Eklundh, KFUM Örebro Stockholm 18 jun 16
300 m 40,76 Klara Frih, Åsbro GoIF Göteborg 2 jul 17
800 m 2.13,66 Klara Frih, Åsbro GoIF Stockholm 18 jun 17
2000 m 6.52,64 Esther Sandén Alin, Stocksäters IF Göteborg 29 jun 14
1500 m hinder 0.76 5.23,42 Emma Mellgren, Wedevågs IF Malmö 16 aug 03
80 m häck 0.76 11,77 Ellen Sääw, Stocksäters IF Gävle 9 sep 05
300 m häck 0.76 44,99 Ulrika Andersson, Stocksäters IF Stockholm 17 sep 82
Höjd 1,74 Klara Frykholm, Glanshammars IF Enskede 4 aug 18
Stav 3,35 Emma Johansson, Stocksäters IF Västerås 5 aug 17
Längd 5,84 Fanny Runheim, KFUM Örebro Göteborg 27 jun 14
Tresteg 12,23 Fanny Ernestam, KFUM Örebro Eskilstuna 11 aug 13
Kula 3.0 14,09 Anna Söderberg, Fjugesta IF Finspång 4 sep 88
Diskus 0.75 42,11 Tilda Bernhult, KFUM Örebro Norrköping24 aug 19
Slägga 3.0 44,59 Alice Nilsson, KFUM Örebro Arvika 26 jul 15
Spjut 500 45,66 Tilda Bernhult, Thorengruppen TFCTrollbäcken 15 sep 18
Sexkamp 4003 Malin Eriksson, KFUM Örebro Falun 2-3 sep 06
(11,96 1,56 11,28 5,18 33,25 1.47,20)
4x80 m 39,27 Glanshammars IF Göteborg 27 maj 18
Elin Wallin - Tindra Frykholm - Agnes Bjerke - Klara Frykholm
3x800 m 7.23,4m IF Start Västerås 29 maj 76
Eva Otterström - Catrine Vesterlund - Elisabeth Bogges

POJKAR 13
60 m7,86Sigge Bergentz, KFUM ÖrebroGöteborg29 jun 19
200 m25,50Neo Kanedal, KFUM ÖrebroKristinehamn13 sep 20
600 m 1.34,36 Robin Forsell, KFUM Örebro Västerås 28 jul 07
1500 m 4.35,4m Roger Sander, KFUM Örebro Stockholm 14 jun 77
60 M häck 0.769,16Sigge Bergentz, KFUM ÖrebroGöteborg28 jun 19
200 m häck 0.68 28,55 Gustav Karlsson, KFUM Örebro Glanshammar 15 sep 13
Höjd 1,82 Daniel Malmgren, KFUM Örebro Stockholm 23 aug 14
Stav 3,01 Oskar Norström, Stocksäters IF Glanshammar 26 aug 06
Längd zon 5,78 Per Larsson, Garphyttans IF Helsingborg 11 jul 97
Tresteg zon 11,49 Jonas Anshelm, KFUM Örebro Hallsberg 27 maj 84
Kula 3.0 14,60 Albin Lager, KFUM Örebro Stockholm 1 aug 09
Diskus 0.6 38,40 Tomas Persson, Vretstorps IF Vretstorp 30 sep 81
Slägga 3.0 33,34 Sigvard Einarson, Wedevågs IF Hallsberg 27 jul 20
Spjut 400 48,48 Sebastian Erlandh, KFUM Örebro Stockholm 25 aug 13
Femkamp 4660 Robin Forsell, KFUM Örebro Glanshammar 30 sep 07
(10,64 5,30 47,74 1,55 1.45,70)
4x80 m 43,13 KFUM Örebro Glanshammar 7 sep 03
Simon Suontausta - Jesper Gustavsson - Pontus Lundin - F Bergström
3x600 m 5.23,22 KFUM Örebro Hallsberg 21 jun 06
Robin Forsell - Filip Gärdefors - Carl Modig

FLICKOR 13
60 m 8,15 Moa Eklundh, KFUM Örebro Stockholm 24 aug 14
200 m 26,09 Sanna Jansson, KFUM Örebro Örebro 28 sep 02
600 m 1.38,86 Esther Sandén Alin, Stocksäters IF Glanshammar 14 sep 13
1500 m 4.52,74 Camilla Wellsén, Åsbro GoIF Hallsberg 22 jun 83
60 m häck 0.68 9,49 Emily Capobianco, KFUM Örebro Göteborg 27 jun 14
200 m häck 0.68 29,19 Emily Capobianco, KFUM Örebro Eskilstuna 13 sep 14
Höjd 1,60 Jennie Björkman, Frövi IK Porta Westf. GER 22 jul 87
1,60 Klara Frykholm, Glanshammars IF Uppsala 12 jun 16
Stav 3,10 Ebba Blomstrand, Åsbro GoIF Uppsala 6 jul 13
Längd zon 5,41 Sofie Hallström, KFUM Örebro Helsingborg 8 jul 05
Tresteg zon 11,32 Sofie Hallström, KFUM Örebro Glanshammar 17 sep 05
Kula 2.0 13,89 Elisabeth Brånsgård, Fjugesta IF Norrtälje 1 sep 02
Diskus 0.6 38,15 Elisabeth Brånsgård, Fjugesta IF Norrtälje 31 aug 02
Slägga 2.0 41,99 Alva Nilsson, Thorengruppen TFC Gävle 10 sep 17
Spjut 400 39,74 Cecilia Eriksson, Frövi IK Helsingborg 10 jul 87
Femkamp 5146 Sanna Jansson, KFUM Örebro Örebro 29 sep 02
(10,17 1,52 43,24 4,96 1.47,02)
4x80 m 42,38 KFUM Örebro Örebro 28 sep 02
Anna Wettler - Erika Drageryd - Angelica Brus - Sanna Jansson
3x600 m 5.26,80 KFUM Örebro Glanshammar 6 sep 03
Zara Nilsson - Emelie Forsell - Ann Hyvärinen