Närkes DM 22, 23 och 29 juni

Arrangör: Glanshammars IF på Skölvboslätt i Glanshammar
 
Resultat dag 1    dag 2    dag 3

    MÄN 200 M  HEAT 1  Vind -0,1
1Tomas Bjurström -87KFUM Örebro24.15Final
2Vladimir Petrovic -76KFUM Örebro24.31Final
3André Larsson -88Glanshammars IF24.32Final

    MÄN 200 M  HEAT 2  Vind -0,3
1Roy Doss -81KFUM Örebro23.75Final
2Mattias Örlén -83IFK Nora24.70Final
3Kristoffer Thunberg -87Åsbro GoIF25.48Final
4Rebar Ali Aziz -86Glanshammars IF26.32

    MÄN 200 M  FINAL  Vind -0,1
1Roy Doss -81KFUM Örebro23.43
2Mattias Örlén -83IFK Nora23.46
3Tomas Bjurström -87KFUM Örebro23.87
4Vladimir Petrovic -76KFUM Örebro23.88
5Kristoffer Thunberg -87Åsbro GoIF25.49
-André Larsson -88Glanshammars IFej start

    MÄN 800 M    
1Jonathan Waern -86Stocksäters IF1.59,88
2Kristoffer Kallio -82Kumla SF2.13,79
3Björn Erlandsson -89Kvismaredalens IF2.18,02
4Sivert Lignell -53Åsbro GoIF2.34,00(M50)
5Börje Nordin -50Åsbro GoIF2.45,02(M50)

    MÄN TRESTEG    
1Andreas Otterling -86KFUM Örebro14.33+1,1
2Ahmed Bahadin -66Glanshammars IF12.19+1,0(M35)
3Johan Stjernqvist -89Fjugesta IF12.11+0,8
4Marcus Andersson -86Glanshammars IF11.44+1,4
-André Larsson -88Glanshammars IF0.00

    MÄN DISKUS    
1Jörgen Holm -57Vretstorps IF28.65(M45)
2Marcus Andersson -86Glanshammars IF14.55

    P13 200 M (ej DM)    Vind -0,8
1Sebastian Waern -91Stocksäters IF27.51
2Johan Pirsech -91Åsbro GoIF28.61

    P13 HÖJD (ej DM)    
1Linus Ekblad -91Glanshammars IF1.29
2Sebastian Waern -91Stocksäters IF1.25

    KVINNOR 200 M    Vind -1,0
1Julia Skugge -88Glanshammars IF26.09
2Ellen Sääw -90Stocksäters IF26.58
3Emma Johansson -90Mosjö SK27.14
4Pernilla Sörman -89Glanshammars IF27.73
5Erika Drageryd -89KFUM Örebro27.79
6Ann-Britt Eriksson -49IF Start31.32(K55)

    KVINNOR 800 M    
1Ann-Britt Eriksson -49IF Start2.47,24(K55)
2Ellinor Segerlind -88Glanshammars IF2.48,87

    KVINNOR TRESTEG    
1Anna Fernlund -86KFUM Örebro11.29-0,2
2Joanna Nydén -89Wedevågs IF10.57-0,5
3Isabelle Sandelin -85KFUM Örebro9.96+0,2
4Pernilla Sörman -89Glanshammars IF9.76-0,7
5Elin Erixon -90Åsbro GoIF9.11-0,8

    KVINNOR KULA    
1Katarina Bergdahl -65Glanshammars IF9.34(K35)
2Anneli Brånsgård -59Fjugesta IF9.10(K45)
3Susanne Eriksson -87Glanshammars IF7.98
4Elin Sundlöf -89Glanshammars IF7.91

    KVINNOR DISKUS    
1Sabina Börjesson -87Fjugesta IF31.39
2Anneli Brånsgård -59Fjugesta IF29.29(K45)
3Katarina Bergdahl -65Glanshammars IF26.68(K35)
4Elin Sundlöf -89Glanshammars IF25.17
5Sofia Kangedahl -86Glanshammars IF21.34

    F13 200 M (ej DM)    Vind -1,0
1Beatrice Örtenberg -91Mosjö SK29.81
2Veronica Örtenberg -93Mosjö SK31.45
3Ida Johansson -91Åsbro GoIF32.63

    F13 HÖJD (ej DM)    
1Beatrice Örtenberg -91Mosjö SK1.37
2Ida Johansson -91Åsbro GoIF1.25

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram