Närkes DM 20,21 och 28 juni

Arrangör: Stocksäters IF på Transtensvallen i Hallsberg
 
Resultat dag 1   till dag 2   till dag 3
 
    MÄN 200 M  HEAT 1  Vind -1,2
1Fredrik Bergström -90KFUM Örebro24.12Final
2Andreas Karlsson -88KFUM Örebro24.39Final
3Pontus Eliason -87Wedevågs IF24.47Final
4Hans Widström -53Stocksäters IF28.201 M50

    MÄN 200 M  HEAT 2  Vind -0,7
1André Larsson -88Glanshammars IF23.69Final
2Roy Doss -81KFUM Örebro23.90Final
3Hugo Jansson -92Glanshammars IF24.83Final
4Simon Bergqvist -89KFUM Örebro28.10

    MÄN 200 M  FINAL  Vind 0,0
1Fredrik Bergström -90KFUM Örebro22.96
2André Larsson -88Glanshammars IF23.04
3Roy Doss -81KFUM Örebro23.67
4Andreas Karlsson -88KFUM Örebro24.28
5Hugo Jansson -92Glanshammars IF24.56
-Pontus Eliason -87Wedevågs IFej start

    MÄN 800 M    
1Tim Sundström -89KFUM Örebro2.00,97
2Jonathan Waern -86Stocksäters IF2.02,69
3Mattias Karlsson -89Åsbro GoIF2.02,75
4Lukas Melander -90Åsbro GoIF2.13,21
5Lars Drageryd -89KFUM Örebro2.13,30
6Bengt Jansson -61IF Start2.22,901 M45
7Ove Karasiak -53Åsbro GoIF2.31,151 M50
8Sivert Lignell -53IF Start2.37,742 M50

    MÄN TRESTEG    
1Andreas Otterling -86KFUM Örebro15.22+1,5
2Robin Åhlgren -90Wedevågs IF12.510,0
3Johan Stjernqvist -89KFUM Örebro12.36+1,1
4Stefan Lindkvist -87Wedevågs IF12.130,0
5Anders Terning -87Wedevågs IF11.75+1,1

    MÄN KULA    
1Pontus Waern -88Stocksäters IF11.67
2Erik Henrysson -79KFUM Örebro11.49
3Niklas Gärdefors -86KFUM Örebro10.82
4Torgny Lindkvist -62Wedevågs IF10.721 M40
-Anders Terning -87Wedevågs IF0.00

    MÄN DISKUS    
1Pontus Waern -88Stocksäters IF35.78
2Niklas Gärdefors -86KFUM Örebro34.12
3Anders Terning -87Wedevågs IF33.38
4Börje Nordin -50Åsbro GoIF29.83
5Torgny Lindkvist -62Wedevågs IF26.241 M40

    M55 DISKUS 1,5    
1Börje Nordin -50Åsbro GoIF32.67

    KVINNOR 200 M  HEAT 1  Vind 0,0
1Ellen Sääw -90Stocksäters IF26.66Final
2Rebecca Högberg -84KFUM Örebro26.73Final
3Jenny Olsson -85KFUM Örebro26.78Final
4Charlotte Björkgren -91Stocksäters IF28.00
5Gabriella Bager -91KFUM Örebro28.08
6Ann-Britt Eriksson -49IF Start31.651 K55

    KVINNOR 200 M  HEAT 2  Vind -0,3
1Elin Östlund -91KFUM Örebro26.03Final
2Sanna Jansson -89KFUM Örebro26.26Final
3Hanna Andersson -90Garphyttans IF26.84Final
4Sandra Barkestam -92KFUM Örebro27.58
5Anna Wettler -89KFUM Örebro28.23
6Camilla Björkgren -93Stocksäters IF28.78

    KVINNOR 200 M  FINAL  Vind +1,1
1Elin Östlund -91KFUM Örebro25.62
2Ellen Sääw -90Stocksäters IF25.74
3Sanna Jansson -89KFUM Örebro25.78
4Jenny Olsson -85KFUM Örebro26.53
5Hanna Andersson -90Garphyttans IF26.63
6Rebecca Högberg -84KFUM Örebro27.18

    KVINNOR 800 M    
1Hanna Jakobsen -90KFUM Örebro2.24,51
2Elin Kindberg -90KFUM Örebro2.25,24
3Emelie Forsell -91KFUM Örebro2.27,06
4Emma Andersson -92Garphyttans IF2.34,72
5Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro2.41,09
6Ann-Britt Eriksson -49IF Start2.48,621 K55

    KVINNOR TRESTEG    
1Angelica Brus -89KFUM Örebro10.770,0
2Emma Göthlin -91Stocksäters IF10.64+1,0
3Malin Eriksson -91KFUM Örebro10.510,0
4Joanna Nydén -89Wedevågs IF10.190,0
5Anna Forslund -90Stocksäters IF10.18+0,9
6Isabelle Sandelin -85KFUM Örebro9.830,0

    KVINNOR KULA    
1Erika Drageryd -89KFUM Örebro10.88
2Kristin Sörman -88Wedevågs IF10.30
3Elin Sundlöf -89Glanshammars IF9.76
4Joanna Nydén -89Wedevågs IF9.15
5Olivia Arle -91KFUM Örebro8.81

    KVINNOR DISKUS    
1Elisabeth Brånsgård -89Fjugesta IF39.55
2Elin Sundlöf -89Glanshammars IF32.67
3Katarina Stensson -88KFUM Örebro32.10
4Joanna Nydén -89Wedevågs IF31.75
5Kristin Sörman -88Wedevågs IF27.99
6Beatrice Örtenberg -91Mosjö SK26.32

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram