Hjulsjöjoggen

 

3 september 2011

 

 

Resultat

 

 

800 m F8, P8
1,5 km F10, P10
2,5 km F12-F16 P12-P16
8 km Junior, Senior
5 km och 8 km Motion

 

 

 

Arrangör: Hjulsjö Byförening LK
Kontaktperson Thord Lindberg – 0587 621 19
http://www.hjulsjo.se

 

 

 

Ett extra stort tack till alla våra sponsorer

BF Byggkonsult AB
Börjels Vapenverkstad
Dekra Skoglund
Familjen Helen Spjuth
Familjen Katarina Andersson
Fricweld AB
Grythyttan Elinstallationer
Hemtrevnad
Hjulsjö Socken Företagare
Hjulsjö Åkeri
Hällefors Bokhandel
Hällefors Möbler
ICA Hallen Hällefors
ICA Norahallen
Impera Kommunikation AB
Kerstin Stordalen
Lantliv Hjulsjö
Lars Hellström
Lennart Wiker
Lindbergs Bil AB
Marianne Törnkvist
Mekonomen Örebro
Mickes Skog och trädgård
OKQ8 Hällefors
Stig Hedlund
Thomas Kläder
Tygloftet
Yngve Johansson

 

 

Resultatlista

      

  Klass: P 8

Klubb

Tid

  1 - Holger Plate Hjulsjö LK 05:41,9
  2 - Jens Brouwer Hjulsjö LK 06:18,7
  3 - John Hedlund Hjulsjö LK 08:34,2
  4 - Andrew Hedlund Hjulsjö LK 11:13,7
  5 - Harald Plate Hjulsjö LK 13:19,3
      

  Klass: F 8

Klubb

Tid

  1 - Ella Wilfordsson Hjulsjö LK 05:49,0
  2 - Matilda Wiker Hällefors LK 06:36,2
  3 - Inez Wilfordsson Hjulsjö LK 07:29,4
  4 - Emma Jansson Sundström Hjulsjö LK 08:25,7
  5 - Alba Brandt Hällefors OK 09:56,3
      

  Klass: P 10

Klubb

Tid

  1 - Rasmus Franzén Fellingsbro AIK 09:17,2
  2 - Hannes Börjel Hjulsjö LK 12:46,5
      

  Klass: F 10

Klubb

Tid

  1 - Malin Persson Hjulsjö LK 10:51,8
  2 - Iris Brouwer Hjulsjö LK 12:53,4
      

  Klass: F 12

Klubb

Tid

  1 - Berber Hobbenschot Hjulsjö LK 11:49,9
  2 - Merel van Wessel Timansberg 11:50,6
  3 - Solveig Börjel Hjulsjö LK 13:21,3
      

  Klass: F 14

Klubb

Tid

  1 - Ida Danielsson Garphyttans IF 11:51,3
  2 - Ellinor Andersson Hjulsjö LK 15:40,8
  3 - Linn Spjuth Hjulsjö LK 17:24,0
      

  Klass: P 16

Klubb

Tid

  1 - Samuel Spjut Frövi IK 10:52,5
  2 - Thijs Hobbenschot Hjulsjö LK 11:09,2
      

  Klass: F 16

Klubb

Tid

  1 - Isabelle Andersson Hjulsjö LK 18:35,2
      

  Klass: TK H

Klubb

Tid

  1 - Simon Sveder -91 Hällefors LK 28:51,4
  2 - Peter Wiker -72 Hällefors LK 29:15,4
  3 - Fredrik Rådström -83 Hällefors LK 29:44,4
  4 - Fredrik Härdfeldt -80 Örebro AIK 29:46,5
  5 - Jakob Nilsson -84 Örebro AIK 29:47,4
  6 - Lars Wedholm -73 Filipstads SF 30:57,1
  7 - Filip Danielsson -96 Garphyttans IF 31:23,6
  8 - Gustav Grek -82 Örebro AIK 31:34,7
  9 - Andreas Ingberg -82 Örebro AIK 31:39,1
  10 - Mattias Gustafsson -74 IF Start 31:55,5
  11 - Dan Grabö -82 Örebro AIK 32:06,1
  12 - Björn Wahlgren -68 Hällefors LK 32:40,7
  13 - Kenneth Karlsson -66 Åsbro GOIF 33:09,1
  14 - Johan Ånger -84 Hällefors LK 33:23,1
  15 - Ulf Eriksson -64 Hällefors LK 33:40,5
  16 - Magnus Viking -82 Örebro AIK 33:49,6
  17 - Tauno Mertala -53 IF Start 34:06,4
  18 - Jan Ermefjäll -57 Örebro AIK 34:35,5
  19 - Jonatan Wiberg -95 IF Start 34:56,3
  20 - Joakim Oskarsson -61 IFK Nora 35:23,4
  21 - Kim Grip -84 Hällefors LK 35:43,4
  22 - Anders Sveder -92 Hällefors LK 36:08,5
  23 - Martin Spjuth -95 Hjulsjö LK 36:21,1
  24 - Oscar Jansson -59 Hällefors LK 36:29,5
  25 - Johan Ingjald -87 IF Start 36:42,0
  26 - Tony Gottmarsson Hjulsjö LK 36:56,5
  27 - Bengt Jansson -61 IF Start 37:05,0
  28 - Terje Kristiansen -68 Östansjö SK 37:12,9
  29 - Peter Comet -56 IFK Nora 37:20,1
  30 - Sven Nilsson -58 IF Start 37:21,0
  31 - Emil Franzén -95 Fellingsbro AIK 38:01,0
  32 - Stefan Skytt -63 Östansjö SK 38:02,3
  33 - Gunnar Johansson -43 Åsbro GOIF 38:36,8
  34 - Per Börjesson -54 Östansjö SK 38:41,1
  35 - Dag Rydén -53 Östansjö SK 38:48,5
  36 - Lars Karlsson -64 Östansjö SK 38:54,2
  37 - Erik Spjut -59 Frövi IK 39:04,8
  38 - Björn Carlsson -77 Björksjön 39:25,7
  39 - Tomas Börjel -61 Hjulsjö LK 39:34,2
  40 - Mikael Bilock -66 Glanshammars IF 39:41,8
  41 - Erik Malm -49 IFK Nora 40:04,4
  42 - Ove Karasiak -53 Åsbro GOIF 40:34,6
  43 - Sören Spjuth -61 Aspa IK 42:02,3
  44 - Thomas Bergman-62 Örebro AIK 42:45,0
  45 - Kent Johansson -68 Östansjö SK 45:24,6
  46 - Sören Borg -61 Örebro AIK 46:06,0
  47 - Mats Franzén -65 Fellingsbro AIK 46:17,4
  48 - Sven Andersson -34 Östansjö SK 1:03:33,4
      

  Klass: TK D

Klubb

Tid

  1 - Lotta Lennartsson -69 IF Start 32:49,4
  2 - Johanna Ingberg -84 Örebro AIK 36:32,2
  3 - Beatrice Wiker -91 Hjulsjö LK 38:31,8
  4 - Therese Gustafsson -78 IFK Nora 39:06,1
  5 - Marit Bergman -73 IFK Nora 41:09,5
  6 - Iren Gottmarsson -52 Hällefors LK 41:45,7
  7 - Monika Forslund -74 IFK Nora 44:49,4
  8 - Birgitta Jansson -42 Storådalens SK 45:05,0
  9 - Elisabeth Tegelmark -59 Frövi IK 46:46,1
  10 - Anna Edman -78 Brandkårens IF 47:32,5
  11 - Ruth Svensson -35 IFK Nora 51:11,5
  12 - Merel Hobbenschot -94 Hjulsjö LK 52:06,5
  13 - Carina Wahlström -61 Aspa IK 1:01:25,6
      

  Klass: Motion 8km

Klubb

Tid

  1 - Mikael Persson Kullens Company 35:44,2
  2 - Mattias Brandt Hällefors OK 39:13,1
  3 - Staffan Larsson Grythyttans IF 41:02,3
  4 - Erik Zijlstra Nyhyttan 41:22,3
  5 - Lina Afvander Bredsjö Ekologiska Förening 41:34,2
  6 - Jan-Ove Lämgren SK Örnen 42:36,0
  7 - Matti Jokikokko Motala AIF 44:02,7
  8 - Lindha Lönnström Kullens Company 44:40,0
  9 - Christer Björkman Lesjöfors Jogging 47:54,6
  10 - Kent Wilfordsson Ulvsunda 49:28,5
  11 - Göte Andersson Lesjöfors Jogging 53:38,0