Hjulsjöjoggen

 

7 september 2013

 

 

Resultat

 

 

800 m F8, P8
1,5 km F10, P10
2,5 km F12-F14 P12-P14
5 km F16 P16
8 km Junior, Senior
5 km och 8 km Motion

 

 

 

Arrangör: Hjulsjö Byförening LK
Kontaktperson Thord Lindberg – 0587 621 19
http://www.hjulsjo.se

 

 

 




Ett extra stort tack till alla våra sponsorer

AEN Rör Hällefors
Anders & Eivor Andersson
Birgitta Törnqvist
Bruksträdgårn
Dan Börjel
Familjen Helén Spjuth
Familjen Katarina Andersson
Familjen Maeike Brouwer
Familjen Stig Hedlund
Fricweld AB
Hemtrevnad
Hjulsjö Företagareförerening
Hjulsjö Åkeri AB
Hällefors Bokhandel
Hällefors Café
Hällefors Möbler
ICA Hällefors
ICA Supermarket Nora
Impera Kommunikation AB
IT-Mästaren
Järn & Bygg Hällefors
Kerstin Skogdalen
Lantliv Hjulsjö
Lars Hellström
Lennart o Kristina Wiker
LGZ Måleri
Lindbergs Bil AB
Marianne Törnkvist
Mickes Skog o Trädgård
OKQ8 Hällefors
Raffinett
Riitha Immonen
Thomas Börjel Vapenverkstad
Thomas Kläder
Yngve Johansson

 

 

Resultatlista

      

  Klass: P 8

Klubb

Tid

  1 - Liam Holm Hällefors LK 04:51,0
  2 - Xander Merci Hjulsjö LK 05:42,8
  3 - Jens Brouwer Hjulsjö LK 06:12,6
  4 - John Hedlund Hjulsjö LK 06:13,5
  5 - Andrew Hedlund Hjulsjö LK 06:38,4
  6 - Elias Wahlgren Hällefors LK 06:53,1
  7 - Olof Wiker Hällefors LK 07:54,0
  8 - Oscar Gustavsson Hällefors LK 08:08,5
  9 - Harald Plate Hjulsjö LK 09:24,7
  10 - Adrian Trygg Hällefors LK 13:14,5
  11 - Noah Carlsson Björksjön 14:37,3
      

  Klass: F 8

Klubb

Tid

  1 - Thea Liodden Hällefors LK 05:26,8
  2 - Mathilda Wiker Hällefors LK 05:56,3
  3 - Moa Andersson IFK Kristinehamn 06:11,8
  4 - Agnes Carlsson Björksjön 06:57,5
  5 - Saga Carlsson Björksjön 07:16,1
  6 - Alba Brandt Hällefors OK 07:22,1
  7 - Emma Jansson Sundström Hjulsjö LK 07:23,1
  8 - Leia Wilhelmson Örebro AIK 08:01,1
  9 - Lovisa Trygg Hällefors LK 08:49,9
  10 - Elsa Andersson IFK Kristinehamn 09:01,0
  11 - Lisa Wahlgren Hällefors LK 11:22,2
  12 - Freja Brandt Hällefors OK 13:02,9
  13 - Smilla Liodden Hällefors LK 15:13,6
      

  Klass: P 10

Klubb

Tid

  1 - Hugo Öhrn IF Start 09:28,4
  2 - Casper Carlsson Björksjön 09:29,1
  3 - Holger Plate Hjulsjö LK 11:32,1
  4 - Hugo Wilhelmson Örebro AIK 13:09,1
      

  Klass: F 10

Klubb

Tid

  1 - Nicole Geber Hjulsjö LK 11:20,4
      

  Klass: P 12

Klubb

Tid

  1 - Albin Holm Hällefors LK 12:08,6
      

  Klass: F 12

Klubb

Tid

  1 - Iris Brouwer Hjulsjö LK 18:45,9
      

  Klass: P 14

Klubb

Tid

  1 - Filip Öhrn IF Start 11:49,4
  2 - Edvin Jonsson Vedevåg 14:05,7
  3 - Jörgen Jansson Sundström Hjulsjö LK 14:28,6
  4 - Stef Brouwer Hjulsjö LK 19:55,1
      

  Klass: F 14

Klubb

Tid

  1 - Berber Hobbenschot Hjulsjö LK 11:50,1
  2 - Solvej Börjel Hjulsjö LK 12:00,2
      

  Klass: TK H

Klubb

Tid

  1 - Peter Wiker -72 Hällefors LK 29:53,2
  2 - Tommy Sundberg -74 Hällefors LK 30:04,1
  3 - Gustav Grek -82 Örebro AIK 30:44,4
  4 - Mokhtar Bennis -67 Örebro AIK 32:00,3
  5 - Johan Ingjald -87 IF Start 32:30,6
  6 - Elias Zika -81 IF Start 33:07,6
  7 - Peter Grönlund -60 IFK Nora 33:24,5
  8 - Mikael Nornvik -69 Glanshammars IF 35:27,5
  9 - Kenneth Karlsson -66 Åsbro GOIF 36:02,1
  10 - Mattias Gustafsson -74 IF Start 36:23,9
  11 - Joakim Oskarsson -61 IFK Nora LL 36:45,7
  12 - Emil Franzén -95 Östansjö SK 37:07,7
  13 - Björn Carlsson -77 Björksjön 37:08,5
  14 - Kristoffer Edman -85 Hällefors LK 37:14,4
  15 - Joakim Magnusson -86 Nilivaara IS 37:32,3
  16 - Thijs Hobbenschot -96 Hjulsjö LK 37:58,3
  17 - Leif Andersson -57 IF Start 38:12,3
  18 - Stefan Skytt -63 Östansjö SK 38:31,1
  19 - Sven Nilsson -58 IF Start 38:36,8
  20 - Ove Karasiak -53 Åsbro GOIF 38:58,8
  21 - Fredrik Söderström -62 Hjulsjö LK 39:01,7
  22 - Lars Karlsson -64 Östansjö SK 39:39,5
  23 - Erik Olofsson -61 Östansjö SK 40:02,1
  24 - Kent Johansson -68 Östansjö SK 40:08,7
  25 - Bengt Jansson -61 IF Start 41:49,4
  26 - Tomas Börjel -61 Hjulsjö LK 42:21,3
  27 - Lars Andersson -59 Storådalens SK 42:26,6
  28 - Nils Rutqvist -69 IFK Nora LL 42:57,0
  29 - Alexander Wilhelmson -75 Örebro AIK 43:12,2
  30 - Mats Franzén -65 Östansjö SK 43:48,6
  31 - Roger Norman -64 Storådalens SK 45:00,9
  32 - Jan Myrtorp -41 Brohyttans IF 45:33,9
  33 - Sven-Olof Dahlgren -44 Kopparbergs IF 49:29,1
  34 - Arne Evertsson -41 Storådalens SK 52:09,3
  35 - Sven Andersson -34 Östansjö SK 1:10:44,0
      

  Klass: TK D

Klubb

Tid

  1 - Sigrid Josefsson -85 Nilivaara IS 37:17,0
  2 - Beatrize Wiker -91 Hjulsjö LK 38:48,6
  3 - Maria Eriksson -76 IF Start 39:21,5
  4 - Jessica Jansson -73 Hällefors LK 39:47,9
  5 - Tina Forsberg -66 Storådalens SK 41:12,6
  6 - Rose Marie Enmalm -54 IF Start 42:30,0
  7 - Carina Yngström -64 Storådalens SK 45:00,1
  8 - Leila Toivonen -61 Storådalens SK 45:56,4
  9 - Birgitta Jansson -42 Storådalens SK 46:25,6
  10 - Anna Strömberg -68 Hjulsjö LK 48:59,8
  11 - Monika Forslund -74 IFK Nora 51:52,6
  12 - Carina Wahlström -61 Aspa IK 57:37,2
      

  Klass: Motion 5km

Klubb

Tid

  1 - Morgan Almstedt Örebro AIK 28:54,9
  2 - Isabelle Andersson Hjulsjö LK 39:38,2
      

  Klass: Motion 8km

Klubb

Tid

  1 - Mikael Persson Kullens Company 35:01,3
  2 - Joel Karlsson - 35:12,8
  3 - Peter Sparrow IESÖ 40:37,8
  4 - Mattias Dahlin Storådalens SK 41:02,0
  5 - Staffan Larsson Grythyttans IF 41:13,6
  6 - Linus Stenberg Hällefors MK 42:01,5
  7 - Jan-Ove Lämgren SK Örnen 42:32,0
  8 - Anna Edman Hällefors 43:50,4
  9 - Matti Jokikokko Motala AIF 49:45,2
  10 - Åke Scott Mariehamns IFK 53:05,4
  11 - Göte Andersson Lesjöfors Jogging 56:39,7