Resultat   KFUM-spelen 24 juli 2004

  KFUM Örebro arrangerade på GIH:s IP i Örebro

    MÄN 100 M    Vind +0,2
1Viktor Lindfors -86Katrineholms SK11.40
2Stuart Mulondo -84SoIK Hellas11.57
3Andreas Otterling -86KFUM Örebro11.59
4Mattias Örlén -83IFK Nora11.74
5Torbjörn Sörman -86Wedevågs IF11.79
6Marcus Andersson -86Glanshammars IF12.55
7Tomas Eriksson -51KFUM Örebro14.08

    MÄN 100 M EXTRALOPP    Vind +0,7
1Andreas Otterling -86KFUM Örebro11.46
-Tomas Eriksson -51KFUM Örebrobröt

    MÄN 400 M    
1Torbjörn Sörman -86Wedevågs IF52.88

    MÄN 3000 M    
1Håkan Eriksson -63Malung Friidrott8.53,28
2Jan Amnéus -79Väsby IK9.02,15
3Fredrik Lans -79Hässelby SK9.17,05
4Jonas Birgersson -69Kvarnsvedens GoIF9.20,31
5Gabriel Riva -79Turebergs FK9.20,34
6Patrik Persson -83Kumla SF9.35,27
7Lasse Höög -66Kumla SF9.37,40
8Bertil Sundin -72Örebro AIK9.45,11
9Kristoffer Kallio -82Kumla SF9.53,67
10Fredrick Djupström -68Glanshammars IF9.58,62
11Christher Johansson -63Glanshammars IF10.18,10
12Anton Landenmark -88Mariestads AIF11.03,14
13Dag Sandblom -65KFUM Örebro11.33,32
14Thomas Stenius -79KFUM Örebro12.06,90
15Martin Larsson -71Flemingsbergs SK12.22,15

    MÄN STAV    
1Henrik Weisbach -79Örgryte IS4.50
2Reine Eklund -73Örgryte IS4.16
3Kim Eriksson -87KFUM Örebro4.02
4Niklas Pettersson -88Stocksäters IF3.93
-Eirik Ruud -84Namsen FIF, NOR0.00

    MÄN TRESTEG    Vind ej mätt
1Vladimir Petrovic -76KFUM Örebro12.42

    MÄN SPJUT    
1Vladimir Petrovic -76KFUM Örebro58.04
2Torbjörn Sörman -86Wedevågs IF51.66

    P17 400 M    
1Calle Lindroos -88Huddinge AIS54.35
2Fredrik Bergström -90KFUM Örebro56.07
3Andreas Karlsson -88KFUM Örebro56.38

    P17 HÖJD    
1Mehdi Alkhatib -87SoIK Hellas1.95
2David McGreevy -88Nyköpings BIS1.70
3Pontus Norman -88Mölndals AIK1.70

    P17 TRESTEG    Vind ej mätt
1Andreas Karlsson -88KFUM Örebro10.68

    P17 SPJUT 700    
1Andreas Karlsson -88KFUM Örebro29.41

    P15 100 M    Vind +1,5
1Sebastian Johansson -89Karlskoga FIF12.71

    P15 2000 M    
1Mattias Karlsson -89Åsbro GoIF6.08,95
2Johan Balkare -89Nyköpings BIS6.18,01
3Dan Bergström -89Huddinge AIS6.33,48
4Lars Drageryd -89KFUM Örebro7.23,25
5Simon Bergqvist -89KFUM Örebro7.28,59

    P15 STAV    
1Shad Askari -90KFUM Örebro2.48

    P15 TRESTEG    Vind ej mätt
1Johan Stjernqvist -89Fjugesta IF11.89
2Sebastian Johansson -89Karlskoga FIF10.76

    P15 SPJUT 600    
1Sebastian Johansson -89Karlskoga FIF35.86

    P14 100 M    Vind +1,5
1Fredrik Bergström -90KFUM Örebro12.61
2Pontus Lundin -90KFUM Örebro12.70

    P14 HÖJD    
1Grälls Johan Kvarnström -91IFK Hedemora1.45
2Joakim Nilsson -91Fjugesta IF1.30

    P13 80 M    Vind -0,7
1Filip Sundevall -91Pålsboda GoIF11.62
2Joakim Nilsson -91Fjugesta IF13.08

    P13 200 M    Vind +1,3
1Grälls Johan Kvarnström -91IFK Hedemora28.29
2Simon Sveder -91Hällefors LK28.43
3Filip Sundevall -91Pålsboda GoIF29.30
4Joakim Nilsson -91Fjugesta IF32.73

    P13 1500 M    
1Simon Sveder -91Hällefors LK4.49,82
2Grälls Johan Kvarnström -91IFK Hedemora5.08,38
3Mikael Nordmark -92Lidköpings IS5.09,91
4Emil Ströberg -92IK Heros FIK5.48,60
5Joakim Nilsson -91Fjugesta IF6.15,00

    P13 STAV    
1Per Drageryd -91KFUM Örebro2.40
-Oskar Norström -93Stocksäters IF0.00

    P13 LÄNGD ZON    Vind ej mätt
1Jakob Holm -91Stocksäters IF4.91
2Grälls Johan Kvarnström -91IFK Hedemora4.76
3Pontus Strand -91Karlskoga FIF3.91
4Linus Ekblad -91Glanshammars IF3.84

    P13 SPJUT 400    
1Jakob Holm -91Stocksäters IF39.49
2Pontus Strand -91Karlskoga FIF29.04
3Isac Agnesson-Frulla -92Garphyttans IF27.42
4Oskar Bergqvist -91KFUM Örebro12.98

    P12 80 M    Vind -0,7
1Robert Filipsson -92Karlskoga FIF11.20
2Erik Jacobsson -92Fjugesta IF11.57

    P12 200 M    Vind +1,3
1Mikael Nordmark -92Lidköpings IS29.12
2Emil Ströberg -92IK Heros FIK34.22

    P12 HÖJD    
1Niklas Strand -92Karlskoga FIF1.33
2Oskar Wange -92Glanshammars IF1.27
3Sebastian Nyberg -92Glanshammars IF1.24
4Adam Nyberg -92Glanshammars IF1.10

    P12 LÄNGD ZON    Vind ej mätt
1Robert Filipsson -92Karlskoga FIF4.80
2Erik Jacobsson -92Fjugesta IF4.47
3Niklas Strand -92Karlskoga FIF4.46
4Adam Nyberg -92Glanshammars IF3.88
5Sebastian Nyberg -92Glanshammars IF3.85
6Oskar Wange -92Glanshammars IF3.70

    P12 KULA 3,0    
1Robert Filipsson -92Karlskoga FIF8.71
2Niklas Strand -92Karlskoga FIF7.49
3Isac Agnesson-Frulla -92Garphyttans IF7.26
4Emil Ströberg -92IK Heros FIK6.89

    P11 60 M    Vind +1,7
1Robin Karlsson -93Flens FS9.17
2Filip Gärdefors -93KFUM Örebro9.20
3Johannes Pettersson -93KFUM Örebro9.34

    P11 200 M  HEAT 1  Vind +2,9
1David Göthlin -93Stocksäters IF29.90
2Johannes Pettersson -93KFUM Örebro30.69
3Samuel Spjut -95Frövi IK34.76

    P11 200 M  HEAT 2  Vind +1,5
1Adrian Ravenell -93Ärla IF29.28
2Erik Törnros -93Gefle IF29.80
3Filip Gärdefors -93KFUM Örebro30.21
4Robin Karlsson -93Flens FS31.16

    P11 200 M  SAMLAD LISTA  
1Adrian Ravenell -93Ärla IF29.28
2Erik Törnros -93Gefle IF29.80
3David Göthlin -93Stocksäters IF29.90
4Filip Gärdefors -93KFUM Örebro30.21
5Johannes Pettersson -93KFUM Örebro30.69
6Robin Karlsson -93Flens FS31.16
7Samuel Spjut -95Frövi IK34.76

    P11 600 M    
1Filip Gärdefors -93KFUM Örebro2.02,13
2Oskar Mellqvist -94Fjugesta IF2.18,15
3Samuel Spjut -95Frövi IK2.19,66

    P11 HÖJD    
1Adrian Ravenell -93Ärla IF1.48
2Johannes Pettersson -93KFUM Örebro1.31
3Filip Gärdefors -93KFUM Örebro1.28

    P11 LÄNGD ZON    
1David Göthlin -93Stocksäters IF4.70+2,74,50 +1,5
2Robin Karlsson -93Flens FS4.53+2,24,31 +1,4
3Johannes Pettersson -93KFUM Örebro4.26+1,8

    P11 KULA 2,0    
1Niklas Lindstedt -93Hässelby SK10.56
2Erik Törnros -93Gefle IF9.95
3David Göthlin -93Stocksäters IF9.40
4Adrian Ravenell -93Ärla IF9.02

    P10 60 M    Vind +1,1
1Pierre Strand -94Karlskoga FIF9.60
2Anton Wirén -94KFUM Örebro9.71
3Jesper Gravé -95IFK Arboga9.76
4Samuel Spjut -95Frövi IK10.13

    P10 HÖJD    
1Liam Pettersson -94Rydö ASK1.15
2Pierre Strand -94Karlskoga FIF1.15
3Jesper Gravé -95IFK Arboga1.05

    P10 LÄNGD ZON    
1Liam Pettersson -94Rydö ASK3.89+3,33,86 +1,1
2Jesper Gravé -95IFK Arboga3.69+2,0
3Simon Gunnarsson -95IK Ymer3.36+1,5
4Samuel Spjut -95Frövi IK3.060,0

    P10 KULA 2,0    
1Liam Pettersson -94Rydö ASK8.02
2Pierre Strand -94Karlskoga FIF7.66
3Simon Gunnarsson -95IK Ymer6.22
4Jesper Gravé -95IFK Arboga6.03
5Andreas Eriksson -94IK Heros FIK5.83
6Oskar Mellqvist -94Fjugesta IF5.48

    KVINNOR 400 M    
1Madelene Carlsson -84IK Ymer66.55

    KVINNOR 3000 M    
1Åsa Höög -71Kumla SF10.13,59
2Johanna Bjermkvist -83Huddinge AIS10.33,06
3Karin Elf -80IF Start10.41,58
4Diana Nordén -87Nyköpings BIS12.06,84
-Emma Lundgren -85Malmbergets AIFbröt

    KVINNOR STAV    
1Hanna-Mia Persson -78Kalmar SK4.16
2Klara Persson -80Spårvägens FK3.71
3Lotta Hultin -85Hässelby SK3.47
4Cathrine Larsåsen -86IL Bul, NOR3.33
5Linnéa Holmgren -80Ullevi FK3.33
6Louise Landqvist -83Göteborgs KvIK3.33
7Sara Klevell -88Göteborgs KvIK3.19
8Cecilia Janson -85Göteborgs KvIK3.19
9Åsa Wilén -86Örgryte IS3.03

    KVINNOR TRESTEG    Vind ej mätt
1Ellen Valgeborg -83Enköpings AI11.61
2Sofie Sandberg -85Lekeryd-Svarttorp SK11.18

    F17 100 M    Vind +1,6
1Maria Mejsjö -87Karlskoga FIF12.44
2Petra Andersson -88Ullevi FK13.48

    F17 400 M    
1Maria Mejsjö -87Karlskoga FIF58.00
2Ann Hyvärinen -90KFUM Örebro61.09

    F17 HÖJD    
1Anna Silén -88Enköpings AI1.70
2Rebecca Strand -89Karlskoga FIF1.55
3=Anna Hultberg -89Katrineholms SK1.50
3=Sofia Bergkvist -??Mariestads AIF1.50
5Joanna Nydén -89Wedevågs IF1.50
6Petra Andersson -88Ullevi FK1.45

    F17 TRESTEG    Vind ej mätt
1Sofia Bergkvist -??Mariestads AIF10.07

    F17 SPJUT 600    
1Anna Boberg -87Tibro AIK FIK42.67
2Petra Andersson -88Ullevi FK27.52

    F15 100 M    Vind +0,7
1Rebecca Strand -89Karlskoga FIF13.42
2Sarah Vickman -89KFUM Örebro13.66
3Sabina Olsson -89Karlskoga FIF13.72
4Anna Hultberg -89Katrineholms SK14.06
5Joanna Nydén -89Wedevågs IF14.29

    F15 2000 M    
1Emmy Ströberg -90IK Heros FIK6.58,92
2Elin Andersson -89Karlskoga FIF8.32,92

    F15 STAV    
1Erika Drageryd -89KFUM Örebro3.20
2Anneli Eklund -89Stocksäters IF2.52
3Emilie Palm -89Stocksäters IF2.52
-Jenny Truuberg -82Spårvägens FK3.48utom tävl.

    F15 TRESTEG    Vind ej mätt
1Rebecca Strand -89Karlskoga FIF10.49
2Joanna Nydén -89Wedevågs IF10.46
3Johanna Johansson -89Wedevågs IF10.09
4Sarah Vickman -89KFUM Örebro9.89
5Elin Andersson -89Karlskoga FIF9.25

    F15 SPJUT 400    
1Johanna Johansson -89Wedevågs IF31.55
2Joanna Nydén -89Wedevågs IF23.17

    F14 100 M    Vind +1,6
1Emma Johansson -90Mosjö SK13.39
2Emmy Ströberg -90IK Heros FIK14.41

    F14 HÖJD    
1Beatrice Örtenberg -91Mosjö SK1.49

    F14 TRESTEG    Vind ej mätt
1Malvina Edqvist -90KFUM Örebro10.26
2Emma Hålldin -91Ärla IF10.11
3Caroline Stjernqvist -91Fjugesta IF9.81
4Elin Ivarson -91Ludvika FFI8.90

    F14 SPJUT 400    
1Emmy Ströberg -90IK Heros FIK25.25
2Zara Nilsson -90KFUM Örebro14.78

    F13 80 M  HEAT 1  Vind +1,4
1Malin Eriksson -91KFUM Örebro10.59Final
2Erika Karlsson -91IFK Arboga11.10Final
3Mathilda Eriksson -91Karlskoga FIF11.35Final
4Sandra Brus -91KFUM Örebro11.37Final
5Sara Egerskog -91Mariestads AIF12.36

    F13 80 M  HEAT 2  Vind +0,8
1Elin Östlund -91KFUM Örebro10.66Final
2Fanny Baeckström -91Mälarhöjdens IK11.31Final
3Josefine Carlberg -91Ärla IF11.48Final
4Beatrice Örtenberg -91Mosjö SK11.62Final
5Olivia Arle -91KFUM Örebro11.65

    F13 80 M  FINAL  Vind -0,7
1Malin Eriksson -91KFUM Örebro10.62
2Elin Östlund -91KFUM Örebro10.64
3Erika Karlsson -91IFK Arboga11.22
4Sandra Brus -91KFUM Örebro11.45
5Fanny Baeckström -91Mälarhöjdens IK11.56
6Josefine Carlberg -91Ärla IF11.61
7Mathilda Eriksson -91Karlskoga FIF11.65
8Beatrice Örtenberg -91Mosjö SK11.77

    F13 200 M    Vind -0,1
1Elin Östlund -91KFUM Örebro27.47
2Linn Gunnarsson -91Täby IS27.92
3Fanny Baeckström -91Mälarhöjdens IK28.55
4Erika Karlsson -91IFK Arboga29.72
-Beatrice Örtenberg -91Mosjö SKej start
-Josefine Carlberg -91Ärla IFej start

    F13 1500 M    
1Fanny Baeckström -91Mälarhöjdens IK5.21,91
2Emma Hålldin -91Ärla IF5.47,58
3Joanna Wilkås -91KFUM Örebro5.51,11

    F13 STAV    
1Emma Norström -92Stocksäters IF2.18
2Jenny Antonsson -91Ärla IF2.04
3Joanna Wilkås -91KFUM Örebro1.88

    F13 LÄNGD ZON    
1Emma Hålldin -91Ärla IF4.84+3,34,79 +0,7
2Beatrice Örtenberg -91Mosjö SK4.66+1,6
3Linn Gunnarsson -91Täby IS4.64+1,4
4Elin Östlund -91KFUM Örebro4.39+1,9
5Mathilda Eriksson -91Karlskoga FIF4.39+0,4
6Elin Ivarson -91Ludvika FFI4.36+1,3
7Joanna Wilkås -91KFUM Örebro4.21+1,9
8Sandra Allerhed -91Ärla IF4.18+2,13,85 +2,0
9Olivia Arle -91KFUM Örebro4.05+1,5
10Frida Bergkvist -91Mariestads AIF3.82+2,3
11Sara Egerskog -91Mariestads AIF3.75+3,53,71 +1,4
12Kajsa Århäll -91Mariestads AIF3.72+2,0

    F13 SPJUT 400    
1Sandra Allerhed -91Ärla IF27.95
2Frida Bergkvist -91Mariestads AIF25.94
3Beatrice Örtenberg -91Mosjö SK25.78
4Olivia Arle -91KFUM Örebro22.15
5Kajsa Århäll -91Mariestads AIF17.40
6Fanny Baeckström -91Mälarhöjdens IK16.77
7Hanna Lindén -92KFUM Örebro16.27
8Isabella Andersson -92KFUM Örebro13.55

    F13 4x80 M    
1Olivia Arle - Josefine Löf - Sandra Brus - Elin ÖstlundKFUM Örebro43.16
2Jenny Antonson - Sandra Allerhed - Elin Hultgren(Kga) - Emma HålldinÄrla IF/Karlskoga FIF44.12

    F12 80 M    Vind +2,2
1Elin Hultgren -92Karlskoga FIF10.91
2Linnéa Alstermark -92Hammarby IF10.96
3Josefine Löf -92KFUM Örebro11.03

    F12 200 M    Vind +1,4
1Josefine Löf -92KFUM Örebro27.76
2Elin Hultgren -92Karlskoga FIF27.84
3Linnéa Alstermark -92Hammarby IF28.32
4Sara Gunnarsson -92IK Ymer29.05
5Anna Berndtsson -92IFK Arboga31.64
6Hanna Johansson -92IFK Arboga33.32

    F12 HÖJD    
1Sara Gunnarsson -92IK Ymer1.46
2Anna Berndtsson -92IFK Arboga1.25
3Johanna Alesmark -92KFUM Örebro1.15
4Hanna Johansson -92IFK Arboga1.10

    F12 LÄNGD ZON    
1Elin Hultgren -92Karlskoga FIF4.65+0,8
2Linnéa Alstermark -92Hammarby IF4.36+1,2
3Sara Gunnarsson -92IK Ymer4.29+1,6
4Josefine Löf -92KFUM Örebro4.21+2,24,08 +0,2
5Anna Berndtsson -92IFK Arboga3.90+1,9
6Louise Pålhed -92KFUM Örebro3.79+0,2
7Hanna Lindén -92KFUM Örebro3.59+0,7

    F12 KULA 2,0    
1Isabella Andersson -92KFUM Örebro8.89
2Maria Björk -92Stocksäters IF8.57
3Josefine Löf -92KFUM Örebro8.37
4Hanna Lindén -92KFUM Örebro7.82
5Hanna Johansson -92IFK Arboga7.28

    F11 60 M    Vind +0,7
1Lisa Berg -93Huddinge AIS9.02
2Johanna Lokgård -93Leksands FIK9.10
3Veronica Örtenberg -93Mosjö SK9.36
4Emma Ivarson -93Ludvika FFI9.65
5Sofia Brus -93KFUM Örebro10.70

    F11 200 M    Vind +1,7
1Johanna Lokgård -93Leksands FIK30.89
2Lisa Berg -93Huddinge AIS30.97
3Veronica Örtenberg -93Mosjö SK31.19
4Rebecca Andersson -93IFK Nora31.65
5Emma Ivarson -93Ludvika FFI32.06

    F11 600 M    
1Michaela Hallqvist -93Malung Friidrott1.57,23
2Jenny Söderholm -93Västerås FK1.58,25
3Fanny Dahlgren -93Filipstads IF FIK2.00,53
4Jessica Nilsson -94Fjugesta IF2.10,16
5Linda Gillström -94Kvarnsvedens GoIF2.12,59

    F11 HÖJD    
1Johanna Lokgård -93Leksands FIK1.30
2Lisa Berg -93Huddinge AIS1.15
3Jenny Söderholm -93Västerås FK1.10

    F11 LÄNGD ZON    
1Veronica Örtenberg -93Mosjö SK4.15+1,5
2Rebecca Andersson -93IFK Nora4.02+0,7
3Johanna Lokgård -93Leksands FIK3.97+1,4
4Jenny Söderholm -93Västerås FK3.86+1,2
5Lisa Berg -93Huddinge AIS3.78+3,13,65 +1,7
6Emma Ivarson -93Ludvika FFI3.71+2,43,66 +1,0
7Sofia Brus -93KFUM Örebro3.08+1,7

    F11 KULA 2,0    
1Jenny Söderholm -93Västerås FK8.66
2Emma Hultgren -93Karlskoga FIF8.64
3Johanna Lokgård -93Leksands FIK8.43
4Lisa Berg -93Huddinge AIS7.89
5Alexandra Eriksson -93IK Heros FIK6.42
6Sofia Brus -93KFUM Örebro4.80

    F10 60 M    Vind +1,2
1Sandra Törnros -95Gefle IF9.34
2Erica Östensson -94IFK Arboga9.63
3Linn Simonsson -94IFK Arboga9.96
4Lovisa Liljegren -94KFUM Örebro10.02
5Jennie Hedman -95KFUM Örebro10.14
6Erica Glimsholt -94IFK Arboga10.22
7Linda Gillström -94Kvarnsvedens GoIF10.23
8Therese Karlsson -94Flens FS10.68

    F10 HÖJD    
1Sandra Törnros -95Gefle IF1.33
2Linn Simonsson -94IFK Arboga1.18
3Isabelle Wange -94Glanshammars IF1.10
4Lovisa Liljegren -94KFUM Örebro1.10
5Jessica Nilsson -94Fjugesta IF1.00

    F10 LÄNGD ZON    
1Sandra Törnros -95Gefle IF4.18-0,7
2Linn Simonsson -94IFK Arboga3.73+1,2
3Elin Johansson -95Wedevågs IF3.65+0,4
4Erica Östensson -94IFK Arboga3.54+2,63,50 +0,4
5Lovisa Liljegren -94KFUM Örebro3.52+1,8
6Linda Gillström -94Kvarnsvedens GoIF3.45-0,7
7Jennie Hedman -95KFUM Örebro3.41+0,9
8Isabelle Wange -94Glanshammars IF3.35+2,53,23 +1,7
9Jenny Nilsson -96Fjugesta IF3.31+0,4
10Erica Glimsholt -94IFK Arboga3.28+0,7
11Therese Karlsson -94Flens FS3.27+1,1
12Sara Johansson -95IFK Arboga3.05+2,72,81 -0,2
13Astrid Arle -96KFUM Örebro2.82+0,8
14Andrea Gillström -96Kvarnsvedens GoIF2.50+1,8

    F10 KULA 2,0    
1Sandra Törnros -95Gefle IF7.47
2Erica Glimsholt -94IFK Arboga6.28
3Erica Östensson -94IFK Arboga6.20
4Sara Johansson -95IFK Arboga4.91
5Linda Gillström -94Kvarnsvedens GoIF4.54
6Therese Karlsson -94Flens FS4.52
7Lovisa Liljegren -94KFUM Örebro4.44
8Jenny Nilsson -96Fjugesta IF4.37

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram