Kumla Stadslopp 28 april 2001

   HERRAR 10 KM   
1 Mathias Pettersson, Kumla Skidförening 32.15,2
2 Fredrik Djupström, Glanshammars IF 33.05,6
3 Peter Wiker, Hällefors LK 33.17,1
4 Henrik Östling, Sköldinge IF 33.49,3
5 Leif Sjöström, IF Göta 34.10,7
6 Bertil Sundin, Örebro AIK 34.39,8
7 Thomas Kammarbo, Krylbo IF 35.17,2
8 Christer Johansson, Glanshammars IF 35.23,0 M35
9 Fredrik Swahn, Rånäs 4H 35.27,8
10 Frank Hellyer, Sunne LK 35.30,6 M50
11 Tommy Eng, Laxå OK 35.42,5 M35
12 Lasse Höög, Örebro AIK 35.42,9 M35
13 Anders Lindström, SLK Oxelösund 35.49,8
14 Allan Bodare, Glanshammars IF 36.23,6 M40
15 Rickard Wirén, Örebro AIK 36.56,2
16 Kjell Svensson, Örebro AIK 37.05,3 M40
17 Stojko Despotoski, Laxå OK 37.24,0 M40
18 Birger Ström, Villsta GIF 37.37,5
19 Roger Karlsson, Zinkgruvans IF 37.41,9 M35
20 Samuel Persson, Laxå OK 37.48,9
21 Peter Comét, IFK Nora Långlöp. 37.50,5 M45
22 Tobias Brohlin, SLK Oxelösund 37.51,1
23 Per-Håkan Persson, IF Göta 37.51,8 M45
24 Sören Forsberg, IF Start 38.05,4 M35
25 Mikael Strussenfelt, Karlskoga LK 38.27,1
26 Anders Dahlqvist, Brevens IF 38.30,2 M40
27 Thomas Wennerlund, Kumla 38.30,6
28 Krister Romedahl, IF Spartacus 38.34,3 M50
29 Kennet Larsson, Storådalens SK 38.52,1 M45
30 Anders Bagge, IK Amele 39.01,2
31 Fredrik Carlsson, Örebro AIK 39.08,0
32 Magnus Julin, IF Start 39.30,0 M35
33 Thomas Carlsson, Örebro AIK 39.38,1
34 Magnus Forsberg, Björkfors GoIF 39.48,3
35 Ulf Eriksson, Hällefors LK 39.49,3 M35
36 Hauke Hellwig, Karlskoga LK 39.56,7
37 Torbjörn Persson, Kumla Skidförening 40.00,3 M35
38 Gösta Gustavsson, IFK Nora Långlöpning 40.11,1 M55
39 Fredrik Pehrzon, Storådalens SK 40.32,2
40 Kjell Larsson, Vilsta IK 40.47,9
41 Daniel Brånn, Kumla Skidförening 40.55,1
42 Johan Schagerström, Skarpnäck 40.59,3
43 Steve Joyce, Skogis IF 41.07,0 M35
44 Per Johansson, Örebro AIK 41.36,9
45 Matthias Wiktorsson, Laxå OK 41.51,0
46 Peter Sjöberg, Zinkgruvans Skidor 42.08,8 M35
47 Lennart Gustavsson, IFK Nora Långlöp. 42.24,0 M50
48 Bengt-Åke Karlsson, Brevens IF 42.25,0 M50
49 Göran Iggmark, Hallsbergs MK 42.32,5
50 Lars Andersson, Storådalens SK 42.43,3 M40
51 Anders Iggmark, Sakab IF 42.48,9
52 Göran Andersson, Storådalens SK 43.02,1 M50
53 Thomas Söderkvist, Kumla Skidförening 43.36,8
54 Mats Granberg, Mscop 43.57,8 M50
55 Dan Bringhed, Sakab IF 44.07,9 M35
56 Sören Borg, Örebro AIK 44.23,6 M40
57 Bosse Engborg, Hällefors LK 44.27,8 M45
58 Sven Olsson, Karlslunds IF 44.31,7 M65
59 Basem Toma, Kumla 44.40,9
60 Jan Myrtorp, Brohyttans IF 44.42,5 M60
61 Dag Rydén, Kumla 45.28,3 M45
62 Jan-Erik Berger, Brohyttans IF 45.52,5 M50
63 Hans Ringvall, Örebro 45.59,0 M35
64 Kent Persson, Örebro 46.10,1
65 Jonas Bertilsson, Örebro 46.12,3
66 Lars Åkerling, Brevens IF 46.31,0 M45
67 Benny Frost, Akxo Nobel 46.35,0 M40
68 Kurt Nilsson, Karlslunds IF Skidor 46.41,8 M60
69 Sture Bodare, Glanshammars IF 46.42,8 M55
70 Arne Nytting, IF Spartacus 47.21,5 M55
71 Sören Wilhelmsson, Pålsboda GoIF 47.23,2 M60
72 Valdemar Andersson, IF Spartacus 47.34,6 M45
73 Björn Alhnäs, Zinkgruvans IF 47.40,1 M45
74 Per Börjesson, Östansjö SK 47.58,2 M45
75 Alf G. Ahlnäs, Zinkgruvans IF 48.00,5 M50
76 Magnus Eliasson, Vasa Allén AB 48.15,5
77 Arne Olsson, Bodens Skidklubb 48.48,8 M65
78 Göran Linnarsson, Sok Unden 49.16,8
79 Ingvar Sandberg, Postens IF Kumla 49.40,4 M45
80 Bo Carlsson, Esab AB 50.00,7 M40
81 Kjell Persson, Frövi IK 50.10,7 M55
82 Jan Buske, Nolato Silikonteknik 50.15,9
83 Sven-Erik Westman, Telia IF 54.52,9 M65
84 Lars-Ove Karlsson, Däckcenter 58.12,4
85 Lars Lundqvist, Järnvägens IF 58.42,4 M40
86 Harry Landén, Kumla 1.00.00,6 M60
87 Roy Folkesson, Kumla Skidförening 1.04.08,4 M75
   DAMER 10 KM   
1 Åsa Carlsson, Laxå OK 38.48,4 K35
2 Linda Luks, Näshulta 40.30,6
3 Anna Stavlind, Björkfors GoIF 41.05,8
4 Kristina Grünerwald, Hargs BK Runners 41.58,9 K35
5 Jessica Jansson, Hällefors LK 42.38,7
6 Irene Ikonen, Hjulsjö LK 43.35,4 K35
7 Tina Karlsson, Storådalens SK 44.33,5 K35
8 Mia Carlson, Täby LLK 45.34,5 K35
9 Birgitta Jansson, Storådalens SK 45.36,3 K55
10 Leila Johnsson, Storådalens SK 46.17,4 K40
11 Ruth Svensson, IFk Nora Långlöp. 48.50,9 K65
12 Lena Nyman, Zinkgruvans IF 50.51,8 K35
13 Kristina Åkerling, Brevens IF 51.43,8 K40
14 Susanne Felldin, Kumla 51.47,9
15 Terese Ericsson, Sakab IF 52.15,4
16 Monica Alhnäs, Zinkgruvans IF 54.00,9 K45
17 Kerstin Jansson, Storådalens SK 57.11,0 K35
   HERRAR 5 KM   
1 Anders Lindström, SLK Oxelösund 16.59,9
2 Johan Lundgren, Köping-Kolsva OK 17.13,0
3 Stefan Sunnerberg, SK Ringen 17.14,7
4 Andreas Pettersson, Kumla Skidförening 17.24,1
5 Martin De Souza, KFUM Örebro 17.48,1
6 Jonas Johansson, Karlskoga LK 17.55,2
7 Tomas Fridh, Örebro 18.15,0
8 Kristoffer Kallio, KFUM Örebro 18.44,7
9 Ulf Wiik, Sommenbygdens IF 18.45,1
10 Peter Ström, Kumla Skidförening 18.46,0
11 Lars Ove Mattsson, Arla 18.52,4
12 Joakim Appelgren, Brickebackens IF 18.54,2
13 Johan Landin, Zinkgruvans IF 18.57,7
14 Mauri Nietula, Zinkgruvans IF 19.06,0
15 Eric Löfbom, Örebro 19.06,3
16 Matti Jokikokko, Motala AIF 19.09,2
17 Hans Widström, Stocksäters IF 19.48,2
18 Torbjörn Degerfeldt, Zinkgruvans IF 19.56,7
19 Jonathan Waern, Stocksäters IF 20.01,4
20 Bruno Persson, Brickebacken 20.06,1
21 Henrik Andersson, Örebro AIK 20.07,5
22 Eric Eskelinen, Kumla Skidförening 20.12,5
23 Krister Pettersson, Järna SK 20.13,2
24 Leif Svensson, Sommen-Bygdens SK 20.15,6
25 Lennart Svensson, Sommenbygdens IF 20.23,3
26 Christian Holmberg, Svennevads IF 20.34,0
27 Johan Häggman, Stocksäters IF 20.52,3
28 Ove Karasiak, Åsbro GoIF 20.53,1
29 Niclas Anderson, Storådalens SK 21.02,6
30 Fredrik Claesson, Örebro 21.22,6
31 Lauri Salo, Kumla 21.54,2
32 Fredrik Josefsson, Kumla Skidförening 22.30,0
33 Bengt-Göran Kärf, Pålsboda GoIF 22.32,8
34 Bernt Jansson, Karlslunds IF Skidor 22.38,5
35 Stig Åberg, Skogsam 22.41,6
36 Kjell Adolfsson, Ragnarssons Fastighe 22.50,0
37 Åke Berg, Hallsberg 22.54,7
38 Anders Wilhelmsson, Pålsboda GoIF 22.56,0
39 Thomas Lindström, Kumla 23.17,5
40 Karl-Axel Bengtsson, Finnerödja 23.33,7
41 Magnus Wilén, Postens IF 23.47,0
42 Börje Pettersson, Garphyttans IF 23.50,8
43 Bernt-Inge Johansson, Kumla Skidförening 24.11,1
44 Tony Karlsson, Kumla 24.35,3
45 Roger Magnusson, Tibro AIK 24.38,1
46 Kent Adolfsson, Kumla 24.40,2
47 Per-Erik Melander, Vilsta IK 24.44,1
48 Urpo Salo, Örebro 24.50,4
49 Stig Pettersson, Kumla 24.51,3
50 Johan Blohm, IFK Kumla 24.53,9
51 Mats Carlsson, Zinkgruvans IF 26.01,3
52 Lars Sunnanlid, Askersund 26.06,9
53 Andreas Johansson, Kumla 26.14,5
54 Erik Lissel, OK Tisaren 26.15,1
55 Lennart Nilsson, Anderstorp 26.47,4
56 Per Karlsson, Vretstorps IF 26.52,8
57 Göran Attoff, Örebro AIK 27.00,2
58 Samuel Eriksson, Fjugesta Revision 27.13,2
59 Hans Ovesen, Kumla 27.19,2
60 Rolf Andersson, Kumla 27.45,5
61 Erik Slomski, Kumla 33.34,0
62 Jan Slomski, Västerås 33.34,4
63 Börje Arleholt, Satellite Sqvardans 33.42,5
64 Roger Arvidsson, Kumla 33.46,8
65 Michael Forsberg, Bråtens IK 34.36,8
66 Mats Henriksson, Kumla 34.40,8
67 Sven-Erik Bergendahl, Kvismaredalens IF 35.17,1
68 Bengt Larsson, Kumla 36.33,4
69 Peter Ljungdahl, Kumla 36.33,8
70 Tomas Arvidsson, Kumla 36.34,2
   DAMER 5 KM   
1 Susanna Damm, Västerås Friidrott 19.17,2
2 Elin Wiik, Sommenbygdens IF 20.16,7
3 Sofie Maxe, Zinkgruvans IF 20.29,0
4 Emelie Sievers, Rejmyre IF 20.57,6
5 Linda Jansson, IK Heros 21.42,7
6 Frida Johansson, Ludvika FFI 21.51,7
7 Monica Leonardsson, Örebro 22.43,1
8 Elin Hardell, IF Start 23.03,4
9 Kristina Nilsson, Kumla 23.42,5
10 Anna Ericsson, Örebro 24.06,7
11 Annelie Östlund, Kumla 24.07,3
12 Tina Söderberg, IF Start 24.11,9
13 Carina Classon, Hallsberg 24.51,1
14 Susanne Eriksson, Kumla 25.17,1
15 Eva Lundkvist, Kumla 26.03,8
16 Sussane Önnelind, Laxå OK 26.11,8
17 Jeanette Söderberg, Kumla 26.32,8
18 Heike Emmrich, Triathlon Öst 26.37,2
19 Britt Carlsson, Zinkgruvans IF 26.49,3
20 Annika Eriksson, Kumla 27.43,9
21 Sanna Jonsson, Östansjö SK 28.03,3
22 Carolina Landin, Zinkgruvans IF 28.07,1
23 Catharina Wahlstedt, Lif-Stilen 28.37,3
24 Malin Kaliff, Zinkgruvans IF 28.53,0
25 Karin Sundström, OK-Q 8, Kumla 29.05,6
26 Charlotta Lundin, Eskilstuna Korpen 29.31,8
27 Paula Hellsing, Kumla 29.36,5
28 Kerstin Sundström, OK-Q 8, Kumla 30.58,6
29 Jeanette Andersson, Kumla 31.40,3
30 Anette Jansson, Karlslunds IF 33.08,0
31 Anna Haglöf, Satellite Sqvardans 33.42,1
32 Lena Foglé, Örebro 34.41,3
33 Åsa Jörnholt, Örebro 36.22,2
34 Anna Lindberg, Kumla Handboll 45.06,7
35 Anita Forsberg, Bråtens IK 45.21,2
   FLICKOR 14 2,5 KM   
1 Jennie Landin, Zinkgruvans IF 10.24,0
2 Therese Karlsson, Storådalens SK 13.23,2
3 Anna Börjesson, Östansjö SK 13.41,9
   POJKAR 14 2,5 KM   
1 Erik Anderzén, Sköldinge IF 8.17,7
2 Johan Forslund, Stocksäters IF 9.06,2
3 Anders Sand, Zinkgruvans IF 9.24,0
4 Björn Eriksson, Hällefors LK 9.24,9
5 Kenneth Jansson, Kumla 9.48,1
6 Johan Eskelinen, Kumla Skidförening 9.59,7
7 Magnus Andersson, Kumla 10.19,9
8 Kim Jonsson, Östansjö SK 14.24,0
   FLICKOR 13 2,5 KM   
1 Therese Carlsson, Zinkgruvans IF 10.28,0
2 Lina Jonsson, Östansjö SK 10.40,4
3 Malena Persson, Garphyttan IF 11.14,1
4 Sophie Chrona, Kumla 11.58,2
5 Ulrika Bringhed, Kumla 13.53,7
   POJKAR 13 2,5 KM   
1 Ken Edlund, Laxå OK 10.36,0
2 Chris Henriksson, Kumla 10.59,7
3 Robin Eng, Laxå OK 11.04,5
   FLICKOR 12 2,5 KM   
1 Johanna Sievers, Rejmyre IF 9.37,4
2 Mona Mansor, IF Göta 9.47,3
3 Ester Berger, Brohyttans IF 19.12,3
   POJKAR 12 2,5 KM   
1 Ken Edlund, Laxå OK 10.36,0
2 Chris Henriksson, Kumla 10.59,7
3 Robin Eng, Laxå OK 11.04,5
   FLICKOR 11 2,5 KM   
1 Pernilla Eriksson, Hällefors LK 11.00,5
2 Nathalie Magnusson, Tibro AIK 11.36,2
3 Jonna Jonsson, Östansjö SK 11.47,1
4 Nina Hult, Zinkgruvans IF 12.44,3
5 Maria Sandkvist, Östansjö SK 14.04,2
6 Marina Persson, Frövi IK 16.36,9
   POJKAR 11 2,5 KM   
1 Edvin Lembrant, Sommenbygdens IF 10.04,4
2 Pontus Lundholm, Kvismaredalens IF 10.09,2
3 Andreas Johnsson, Laxå OK 10.38,3
4 Linus Holmberg, Kvismardalens IF 13.07,4
   FLICKOR 10 2,5 KM   
1 Maria Bois, Malung Friidrott 11.21,0
2 Emma Nilsen, Vretstorps IF 12.30,0
3 Mikaela Andersson, Kumla 13.28,4
4 Tina Persson, Frövi IK 15.33,4
   POJKAR 10 2,5 KM   
1 Björn Grönqvist, OK Tisaren 11.05,6
2 Oskar Andersson, Stocksäters IF 11.06,7
3 Roy Öhlin, Zinkgruvan IF 11.25,4
4 Robin Olsson, Stocksäters IF 11.34,3
5 Martin Blohm, IFK Kumla 11.45,7
6 Anton Åkerling, Brevens IF 11.57,5
7 Sonny Svensson, Sommenbygdens IF 12.29,5
8 Henrik Persson, Örebro 13.59,1