Närkes distriktsserie 2006, omgång 3, 10 juni

 KFUM Örebro och Närkes Friidrottsförbund arrangerade på GIH:s IP i Örebro.
 
    MÄN SPJUT    
1Vesa Rontti -72Stocksäters IF46.91

    P17-15 800 M    
1Joakim Nilsson -91Fjugesta IF2.44,30
2Oskar Wange -92Glanshammars IF2.45,01

    P17-15 300 M HÄCK    
1Pontus Lundin -90KFUM Örebro44.9484-häckar
2Ted Ellbén -92Stocksäters IF50.9476-häckar
3Adam Nyberg -92Glanshammars IF52.2776-häckar

    P17-15 STAV    
1Shad Askari -90KFUM Örebro3.25
2Sebastian Waern -91Stocksäters IF2.45
-Robin Olsson -91KFUM Örebro utom tävl.3.35
-Oskar Norström -93Stocksäter utom tävl.2.75
-Axel Frisén -93Stocksäter utom tävl.2.05

    P17-15 SPJUT 600    
1Erik Sundlöf -91Glanshammars IF47.17
2Jakob Holm -91Stocksäters IF37.79
3Patrik Ahonen -90KFUM Örebro29.15
-Ted Ellbén -92Stocksäter utom tävl.33.61

    P17-15 4x100 M    
1Pontus Lundin - Fredrik Bergström - Patrik Ahonen - Shad AskariKFUM Örebro46.73
2Sebastian Waern - Ted Ellbén - Joakim Nilsson - Jakob HolmStocksäter/Fjugesta51.71

    P13 800 M    
1Anton Wirén -94KFUM Örebro2.44,73
2Oskar Mellqvist -94Fjugesta IF2.45,93
3Philip Börgel -94Frövi IK2.48,56
4Daniel Axelsson -93Stocksäters IF2.49,37

    P13 60 M HÄCK    
1Flip Gärdefors -93KFUM Örebro10.46
2Oskar Norström -93Stocksäters IF10.79
3Benjamin Örneus -94KFUM Örebro12.41

    P13 HÖJD    
1Johannes Pettersson -93KFUM Örebro1.53
2Edvin Heggemann -94KFUM Örebro1.46
3Fredrik Robertsson -93Frövi IK1.25

    P13 DISKUS 0,6    
1Axel Frisén -93Stocksäters IF30.31
2Robin Forsell -94KFUM Örebro29.43
3Simon Skoglund -94Frövi IK22.36
4Niklas Utterheim -93KFUM Örebro17.80
-Johannes Pettersson -93KFUM Örebro utom tävl.27.98
-Daniel Axelsson -93Stocksäter utom tävl.26.89
-Filip Gärdefors -93KFUM Örebro utom tävl.23.21
-Oskar Mellqvist -94Fjugesta IF utom tävl.18.90

    P13 4x100 M    
1Filip Gärdefors - Viktor Närkeby - Johannes Pettersson - Robin ForsellKFUM Örebro/Kvism.58.34
2Niklas Utterheim - Anton Wirén - Edvin Heggemann - Benlamin ÖrneusKFUM Örebro59.83
-Philip Börgel - Fredrik Robertsson - Simon Skoglund - Josefine SaariFrövi IK utom tävl.64.60

    P11 60 M    Vind +0,4
1Anton Östebo -96Glanshammars IF10.07
2Jens Roslund -96Mosjö SK10.40
3Hampus Gustavsson -??Frövi IK10.72

    P11 400 M    
1Samuel Spjut -??Frövi IK1.13,11
2Oscar Östebo -96Glanshammars IF1.13,22
3Philip Granath -96Mosjö SK1.13,92

    P11 LÄNGD ZON    
1Jesper Frykholm -96Glanshammars IF4.15-0,7
2Hampus Edqvist -96Mosjö SK3.76+0,5
3Kristoffer Andersson -??Frövi IK3.51-2,4
-Jens Roslund -96Mosjö SK utom tävl.3.33+1,0
-Olle Ahlsson -96Mosjö SK utom tävl.3.150,0

    P11 KULA 2,0    
1Olle Ahlsson -96Mosjö SK8.08
2Christopher Sandberg -96Glanshammars IF5.03
3Tobias Björling -97Frövi IK4.61
-Philip Granath -96Mosjö SK utom tävl.6.60
-Jens Roslund -96Mosjö SK utom tävl.6.02

    P11 4x100 M    
1Anton Östebo - Adam Filmby - William Bergenarp - Jesper FrykholmGlanshammars IF63,23
2Jens Roslund - Philip Granath - Hampus Edqvist - Olle AhlssonMosjö SK66,58
3Tobias Björling - Kristoffer Andersson - Hampus Gustavsson - Samuel SpjutFrövi IK67,80

    F17-15 800 M    
1Hanna Jakobsen -90KFUM Örebro Blubbarna2.28,42
2Elin Kindberg -90KFUM Örebro Spice Girls2.30,06
3Amanda Sundström -91KFUM Örebro utom tävl.2.33,89
4Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro utom tävl.2.43,01
5Malin Lignell -92Stocksäters IF gul2.46,57
6Sofie Wahlstedt -90KFUM Örebro2.53,49
7Natalie Berger -91Mosjö SK3.01,09
-Cecilia Elfving -92Stocksäters IF grönbröt

    F17-15 300 M HÄCK    
1Sanna Jansson -89KFUM Örebro Spice Girls45.29
2Ellen Sääw -90Stocksäters IF gul48.17
3Josefine Löf -92KFUM Örebro Blubbarna48.87
4Sandra Barkestam -92KFUM Örebro49.18
5Anna Svensson -90Stocksäters IF grön49.72

    F17-15 TRESTEG    
1Malin Eriksson -91KFUM Örebro11.01+1,4
2Sara Cavretti -90KFUM Örebro Spice Girls10.94+0,3
3Emma Göthlin -91Stocksäters IF gul10.81+1,4
4Sandra Wagner -92KFUM Örebro Blubbarna10.30+0,2

    F17-15 SPJUT 400    
1Beatrice Örtenberg -91Mosjö SK29.68
2Sofie Hallström -92KFUM Örebro Blubbarna26.36
3Clara Lindroth -91Kvismaredalens IF25.23
4Johanna Andersson -91Stocksäters IF gul20.84
5Charlotte Björkgren -91Stocksäters IF grön14.32
6Elin Östlund -91KFUM Örebro14.24
7Amanda Sundström -91KFUM Örebro Spice Girls14.10
-Sara Cavretti -90KFUM Örebro utom tävl.19.99600g

    F17-15 4x100 M    
1Sandra Barkestam - Elin Östlund - Gabriella Bager - Malin ErikssonKFUM Örebro49.89
2Johanna Andersson - Ellen Sääw - Emma Göthlin - Mikaela WidströmStocksäters IF gul52.03
3Sandra Wagner - Emelie Forsell - Joanna Wilkås - Josefine LöfKFUM Örebro Blubbarna52.94
4Emma Johansson - Rebecca Almgren - Malin Granander - Beatrice ÖrtenbergMosjö SK54.12
5Sara Cavretti - Jessica Hjelmhagen - Amanda Sundström - Elin KindbergKFUM Örebro Spice Girls55.71

    F13 800 M    
1Jessica Nilsson -94Fjugesta IF2.38,28
2Julia Gustavsson -94Frövi IK2.39,22
3Malin Gillman -94Stocksäters IF gul2.48,16
4Louise Sundström -94KFUM Örebro2.50,56
5Matilda Waern -93Stocksäters IF grön2.52,59
6Isabelle Carlsson-Pallin -94Mosjö SK svart2.52,80
7Miriam Lindroos -93Mosjö SK gul2.52,95

    F13 60 M HÄCK  HEAT 1  Vind 0,0
1Angelica Öhrn -94Mosjö SK gul12.82
2Julia Blomberg -94Mosjö SK svart12.85
3Elin Ahl -93Stocksäters IF grön14.57

    F13 60 M HÄCK  HEAT 2  Vind 0,0
1Ellen Hjort -93KFUM Örebro10.41
2Camilla Björkgren -93Stocksäters IF gul10.54
3Denise Sandell -94Wedevågs IF11.08
4Johanna Pettersson -94KFUM Örebro11.36

    F13 60 M HÄCK  SAMLAD LISTA  
1Ellen Hjort -93KFUM Örebro10.41
2Camilla Björkgren -93Stocksäters IF gul10.54
3Denise Sandell -94Wedevågs IF11.08
5Angelica Öhrn -94Mosjö SK gul12.82
6Julia Blomberg -94Mosjö SK svart12.85
7Elin Ahl -93Stocksäters IF grön14.57
-Johanna Pettersson -94KFUM Örebro utom tävl.11.36

    F13 HÖJD    
1Johanna Pettersson -94KFUM Örebro1.37
2Petra Levtchuk -94Mosjö SK gul1.37
3Ellen Franzén -94Mosjö SK svart1.31
4Emma Classon -93Stocksäters IF gul1.25
5Ida Augustson -94Stocksäters IF grön1.20
6Anja Bröyn -94Wedevågs IF1.20
7Sandra Lundberg -93Fjugesta IF1.15

    F13 DISKUS 0,6    
1Sara Jernfält -93KFUM Örebro19.73
2Kajsa Eckerwall -94Stocksäters IF gul17.79
3Louise Harker -94Mosjö SK gul17.03
4Filippa Afzelius -94Mosjö SK svart15.65
5Emma Nilsson -94Wedevågs IF13.24
6Erica Lignell -94Stocksäters IF grön12.57
6Karolina Edberger -94Fjugesta IF12.57

    F13 4x100 M    
1Ellen Hjort - Louise Sundström - Johanna Pettersson - Sara JernfältKFUM Örebro56.52
2Kajsa Eckerwall - Ellen Mattsson - Emma Classon - Camilla BjörkgrenStocksäters IF gul57.30
3Louise Harker - Miriam Lindroos - Angelica Öhrn - Petra LevtchukMosjö SK gul59.92
4Julia Gustavsson - Anja Bröyn - Emma Nilsson - Denise SandellWedevåg/Frövi60.50
5Isabelle Carlsson-Pallin - Julia Blomberg - Filippa Afzelius - Ellen FranzénMosjö SK svart60.57
6Malin Ivansson - Matilda Waern - Elin Ahl - Ida AugustssonStocksäters IF grön62.12

    F11 60 M    Vind -2,0
1Cornelia Berg -96Frövi IK9.53
2Julia Närkeby -96Kvismaredalens IF9.95
3Jennie Hedman -95KFUM Örebro9.99
4Isabella Kindbom -95Glanshammars IF10.46
5Sofia Gustavsson -96Stocksäters IF10.65

    F11 400 M    
1Emma Schagerström -95KFUM Örebro1.07,78
2Signe Flygare -96Glanshammars IF1.14,38
3Hanna Rylander -??Frövi IK1.20,04
4Caroline Gylling -97Stocksäters IF1.22,37
5Rebecka Mellqvist -96Fjugesta IF1.33,44

    F11 LÄNGD ZON    
1Emma Karlsson -??Frövi IK3.98-0,3
2Maja Lindroth -95Kvismaredalens IF3.90-1,0
3Lovisa Frykholm -95Glanshammars IF3.780,0
4Matilda Björklund -95KFUM Örebro3.640,0
5Fredrika Ericsson-Corp 96Stocksäters IF2.85+0,1

    F11 KULA 2,0    
1Frida Lundberg -95KFUM Örebro8.10
2Pernilla Robertsson -??Frövi IK7.36
3Johanna Elfving -96Stocksäters IF6.57
4Madelene Montgomery -96Kvismaredalens IF5.89
5Paulina Rasch -96Fjugesta IF4.89
6Emma Ronquist -95Glanshammars IF4.58

    F11 4x100 M    
1Jennie Hedman - Frida Lundberg - Matilda Björklund - Emma SchagerströmKFUM Örebro60,82
2Emma Karlsson - Hanna Rylander - Pernilla Robertsson - Cornelia BergFrövi IK62,22
3Emma Ronquist - Isabella Kindbom - Signe Flygare - Lovisa FrykholmGlanshammars IF64,94
4Elin Garberg - Johanna Elfving - Fredrika Ericsson-Corp - Sofia GustavssonStocksäters IF67,35
5Julia Närkeby - Madelene Montgomery - Elsa Lindroth - Maja LindrothKvismaredalens IF67,68

Poängställningen:
 
MÄN Match 2 400mh 3000m Stav Spjut 4x100 Summa
Wedevågs IF 29 29
Stocksäters IF 23 4 27
KFUM Örebro Hulkarna 24 24
KFUM Örebro 2 0 0
 
P 17-15 Match 2 300mh 800m Stav Spjut 4x100 Summa
KFUM Örebro 1 55 6 6 4 6 77
Stocksäter/Fjugesta 43 5 6 5 5 5 69
Åsbro GoIF 47 47
Glanshammars IF 26 4 5 6 41
KFUM Örebro 2 0 0
Wedevågs IF 0 0
 
P 13 Match 2 60mh 800m Höjd Diskus 4x100 Summa
KFUM Örebro 1 46 4 6 5 3 5 69
KFUM Örebro/Mosjö 46 6 6 5 6 69
Frövi IK 42 4 4 4 54
Stocksäters IF 27 5 3 6 41
Kvismaredalen/Fjugesta 7 5 12
Glanshammars IF 0 0
 
P 11 Match 2 60m 400m Längd Kula 4x100 Summa
Glanshammars IF 41 5 4 5 4 5 64
Frövi IK 39 3 5 3 3 3 56
Mosjö SK 34 4 3 4 5 4 54
KFUM Örebro 0 0
Wedevågs IF 0 0
 
KVINNOR Match 2 400mh 3000m Tresteg Spjut 4x100 Summa
Garphyttans IF 35 35
KFUM Örebro 16 16
Wedevågs IF 6 6
Stocksäters IF 0 0
 
F 17-15 Match 2 300mh 800m Tresteg Spjut 4x100 Summa
KFUM Örebro 76 6 6 9 4 9 110
KFUM Örebro Blubbarna 67 7 9 6 8 7 104
KFUM Örebro Spice Girls 69 9 8 8 3 5 102
Stocksäters IF gul 52,5 8 7 7 6 8 88,5
Stocksäters IF grön 59 5 5 69
Mosjö SK 37 5 9 6 57
Åsbro GoIF 48,5 48,5
Kvismaredalens IF 16 7 23
KFUM Örebro 4 0 0
 
F 13 Match 2 60mh 800m Höjd Diskus 4x100 Summa
KFUM Örebro 73 9 6 9 9 9 115
Wedevåg/Frövi 68 7 8 4 5 6 98
Stocksäters IF gul 58 8 7 6 8 8 95
Mosjö SK svart 59 5 4 7 6 5 86
Mosjö SK gul 40 6 3 8 7 7 71
Stocksäters IF grön 43 4 5 5 4 4 65
Fjugesta IF 34 9 3 3 49
Kvismaredalens IF 45 45
Glanshammars IF 21 21
 
F 11 Match 2 60m 400m Längd Kula 4x100 Summa
KFUM Örebro 50 4 6 3 6 6 75
Frövi IK 42 6 4 6 5 5 68
Glanshammars IF 36 3 5 4 1 4 53
Kvismaredalens IF 32 5 5 3 2 47
Stocksäters IF 29 2 3 2 4 3 43
Fjugesta IF 20 2 2 24

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram