Närkes ungdomsserie, 7 mars 2007

  Närkes Friidrottsförbund arrangerade i Mässhallen, Örebro
 
    P15-17 60 M    
1Jakob Holm -91Stocksäters IF7.84
2Olle Torstensson -92KFUM Örebro8.32
3Adam Lignell -93Mosjö FK9.02

    P15-17 800 M    
1Petter Kroon -94KFUM Örebro2.23,70
2Joel Axelsson -91Stocksäters IF2.40,22
3Alfred Wreeby -93Mosjö FK2.42,45
-Carl Modig -93KFUM Örebro2.21,55utom tävl
-Robin Forsell -94KFUM Örebro2.22,06utom tävl

    P15-17 LÄNGD    
1Ted Ellbén -92Stocksäters IF4.93
2Robin Forsell -94KFUM Örebro4.92
3Elias Jakobsson -??Mosjö FK3.74

    P15-17 KULA    
1Daniel Axelsson -93Stocksäters IF9.844kg
2Filip Gärdefors -93KFUM Örebro8.944kg
3Oskar Bergkvist -91Mosjö FK5.395kg

    P15-17 STAFETT 1000 M    
1Daniel Axelsson - Geir Thyresson - Jakob Holm - Oskar NorströmStocksäters IF2.25,77
2Robin Forsell - Olle Torstensson - Petter Kroon - Carl ModigKFUM Örebro2.26,49
3Oskar Bergkvist - Elias Jakobsson - Adam Lignell - Alfred WreebyMosjö FK2.50,96

    P13 60 M    
1Henrik Hultgren -95KFUM Örebro8.71
2Jacob Rahn -94Glanshammars IF9.11
3Robin Wallin -94Frövi IK9.46
4Joakim Johansson -94Fjugesta IF9.83

    P13 600 M    
1Samuel Spjut -95Frövi IK1.54,65
2Ante Jälevik -95KFUM Örebro1.54,80
3Kevin Nilsson -94Fjugesta IF2.07,73

    P13 LÄNGD ZON    
1Philip Börgel -94Frövi IK4.41
2Adam Filmby -95Glanshammars IF4.31
3Edvin Heggemann -94KFUM Örebro4.25
4Robin Gustavsson -94Fjugesta IF3.85

    P13 KULA 3,0    
1Simon Skoglund -94Frövi IK9.51
2Oskar Mellquist -94Fjugesta IF9.12

    P13 STAFETT 1000 M    
1Oskar - Henrik Hultgren - Edvin Heggemann - Ante JälevikKFUM Örebro2.46,70
2Robin Wallin - Simon Skoglund - Samuel Spjut - Philip BörgelFrövi IK2.47,46
3Joakim Johansson - Kevin Nilsson - Robin Gustavsson - Oska MellquistFjugesta IF2.59,61

    P11 60 M    
1Jesper Frykholm -96Glanshammars IF9.10
2Philip Granath -96Mosjö FK lag 29.12
3Fredrik Adamsson -96Frövi IK9.57
4Hannes Wreeby -96Mosjö FK lag 110.46

    P11 400 M    
1Oscar Östebo -96Glanshammars IF1.16,16
2Harald Larsson -96Mosjö FK lag 11.20,69
3Hampus Gustafsson -97Frövi IK1.22,26
4Jens Roslund -96Mosjö FK lag 21.36,12

    P11 HÖJD    
1Hampus Edqvist -96Mosjö FK lag 21.37
2Anton Östebo -96Glanshammars IF1.16
3Christoffer Andersson -97Frövi IK1.16
4Robin Edqvist -98Mosjö FK lag 11.04

    P11 KULA 2,0    
1Olle Ahlsson -96Mosjö FK lag 28.90
2William Bergenarp -96Glanshammars IF8.68
3Didrik Thor -96Mosjö FK lag 17.87
4Tobias Björling -97Frövi IK5.21
-Jonas Classon -97Stocksäters IF5.82utom tävl

    P11 STAFETT 1000 M    
1William Bergenarp - Jesper Frykholm - Anton Östebo - Oscar ÖsteboGlanshammars IF2.53,95
2Fredrik Adamsson - Hampus Gustafsson - Christoffer Andersson - Tobias BjörlingFrövi IK3.06,35
3Jens Roslund - Olle Ahlsson - Hampus Edqvist - Philip GranathMosjö FK lag 23.07,20
4Didrik Thor - Robin Edqvist - Harald Larsson - Hannes WreebyMosjö FK lag 13.26,37

    F15-17 60 M    
1Emma Johansson -90KFUM Örebro HSO8.15
2Caroline Ståhl -93KFUM Örebro PoP8.39
3Helena Karlsson -92IFK Nora8.53
4Caroline Berger -93Mosjö FK lag 19.51
5Elin Ahl -93Stocksäters IF lag 110.01
-Ellen Hjort -93KFUM Örebro8.46utom tävl
-Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro9.62utom tävl

    F15-17 800 M    
1Hanna Jakobsen -90KFUM Örebro HSO2.25,79
2Elin Kindberg -90KFUM Örebro PoP2.26,98
3Camilla Björkgren -93Stocksäters IF lag 12.51,08
4Rebecca Nilsson -91IFK Nora2.51,56

    F15-17 LÄNGD    
1Anna Forslund -90Stocksäters IF lag 14.95
2Hanna Andersson -90KFUM Örebro HSO4.92
3Joanna Wilkås -91KFUM Örebro PoP4.82
4Erika Isosalo-Jansson -92IFK Nora3.96
5Rebecca Almgren -91Mosjö FK lag 13.84

    F15-17 KULA 3,0    
1Isabella Andersson -92KFUM Örebro PoP10.663kg
2Sara Berger -93Mosjö FK lag 19.793kg
3Emma Classon -93Stocksäters IF lag 19.323kg
4Sara Cavretti -90KFUM Örebro HSO8.064kg !!
5Emelie Isosalo-Jansson -91IFK Nora7.624kg !!

    F15-17 STAFETT 1000 M  HEAT 1  
1Rebecca Nilsson - Erika Isosalo - Helena Karlsson - Emelie IsosaloIFK Nora2.42,80
2Louise Bergvall - Julia Berger - Miriam Lindroos - Natalie BergerMosjö FK lag 12.52,10

    F15-17 STAFETT 1000 M  HEAT 2  
1Sara Cavretti - Hanna Jakobsen - Emma Johansson - Hanna AnderssonKFUM Örebro HSO2.30,00
2Ellen Hjort - Emelie Forsell - Sara Jernfält - Jessica HjelmhagenKFUM Örebro PoP2.34,57
3Elin Ahl - Emma Classon - Charlotte Björkgren - Anna ForslundStocksäters IF lag 12.43,24

    F15-17 STAFETT 1000 M  SAMLAD LISTA  
1Sara Cavretti - Hanna Jakobsen - Emma Johansson - Hanna AnderssonKFUM Örebro HSO2.30,00
2Ellen Hjort - Emelie Forsell - Sara Jernfält - Jessica HjelmhagenKFUM Örebro PoP2.34,57
3Rebecca Nilsson - Erika Isosalo - Helena Karlsson - Emelie IsosaloIFK Nora2.42,80
4Elin Ahl - Emma Classon - Charlotte Björkgren - Anna ForslundStocksäters IF lag 12.43,24
5Louise Bergvall - Julia Berger - Miriam Lindroos - Natalie BergerMosjö FK lag 12.52,10

    F13 60 M    
1Sofia Sandgren -94KFUM Örebro lag 18.69
2Clara Bideby -95Glanshammars IF8.91
3Louise Harker -94Mosjö FK svart9.04
4Amanda Schrenckh -94Stocksäters IF9.05
5Julia Hammarberg -94KFUM Örebro lag 29.21
6Malin Erlandsson -94Fjugesta/Kvismared.9.39
7Anna Hildingsson -96Mosjö FK gul9.58
8Emma Björkman -95IFK Nora10.24

    F13 600 M    
1Jessica Nilsson -94Fjugesta/Kvismared.1.53,61
2Julia Blomberg -94Mosjö FK svart1.53,81
3Julia Gustavsson -94Frövi/Wedevåg1.54,38
4Louise Sundström -94KFUM Örebro lag 11.55,16
5Rebecca Härd -94KFUM Örebro lag 21.56,65
6Filippa Afzelius -94Mosjö FK gul2.05,97
7Emma Ronquist -95Glanshammars IF2.11,09
8Julia Lundstedt -94Stocksäters IF2.12,89
-Elvira Lindén -96IFK Norabröt

    F13 LÄNGD ZON    
1Johanna Pettersson -94KFUM Örebro lag 14.51
2Sofia Jonsson-Röök -94Fjugesta/Kvismared.4.43
3Kajsa Eckerwall -94Stocksäters IF4.24
4Josefine Öhlund -94KFUM Örebro lag 24.14
5Petra Levtchuk -94Mosjö FK gul4.12
6Signe Flygare -96Glanshammars IF4.06
7Julia Nygård -96IFK Nora4.01
8Isabelle Carlson-Pallin -94Mosjö FK svart3.58

    F13 KULA 2,0    
1Malin Gillman -94Stocksäters IF9.78
2Alexandra Johansson -94Fjugesta/Kvismared.9.62
3Emma Isosalo-Jansson -95IFK Nora9.12
4Lisa Bergdahl -95Glanshammars IF7.91
5Linn Skånberg -95KFUM Örebro lag 17.52
6Anna-Maria Ahlén -??Mosjö FK svart7.00
7Angelica Öhrn -94Mosjö FK gul6.74
8Emelie Andersson -95Frövi/Wedevåg6.73
9Vega Schortz -94KFUM Örebro lag 24.33

    F13 STAFETT 1000 M  HEAT 1  
1Anna Hildingsson - Petra Levtchuk - Angelica Öhrn - Filippa AfzeliusMosjö FK gul2.54,90
2Elvira Lindén - Emma Björkman - Emma Isosalo  - Julia nygårdIFK Nora3.13,39

    F13 STAFETT 1000 M  HEAT 2  
1Amanda Öhlander - Rebecca Härd - Julia Hammarberg - Josefine ÖhlundKFUM Örebro lag 22.46,74
2Anna-Maria Ahlén - Louise Harker - Julia Blomberg - Isabelle CarlssonMosjö FK svart2.48,97
3Signe Flygare - Emma Ronquist - Clara Bideby - Lisa BergdahlGlanshammars IF2.57,95

    F13 STAFETT 1000 M  HEAT 3  
1Cissi Erlandsson - Sofia Jonsson-Röök - Alexandra Johansson - Jessica NilssonFjugesta/Kvismared.2.44,06
2Amanda Schrenckh - Julia Lundstedt - Malin Gillman - Ellen MattssonStocksäters IF2.47,75
3Mathlida Wahl - Johanna Pettersson - Rebecka Utterheim - Sofia SandgrenKFUM Örebro lag 12.52,71

    F13 STAFETT 1000 M  SAMLAD LISTA  
1Cissi Erlandsson - Sofia Jonsson-Röök - Alexandra Johansson - Jessica NilssonFjugesta/Kvismared.2.44,06
2Amanda Öhlander - Rebecca Härd - Julia Hammarberg - Josefine ÖhlundKFUM Örebro lag 22.46,74
3Amanda Schrenckh - Julia Lundstedt - Malin Gillman - Ellen MattssonStocksäters IF2.47,75
4Anna-Maria Ahlén - Louise Harker - Julia Blomberg - Isabelle CarlssonMosjö FK svart2.48,97
5Mathlida Wahl - Johanna Pettersson - Rebecka Utterheim - Sofia SandgrenKFUM Örebro lag 12.52,71
6Anna Hildingsson - Petra Levtchuk - Angelica Öhrn - Filippa AfzeliusMosjö FK gul2.54,90
7Signe Flygare - Emma Ronquist - Clara Bideby - Lisa BergdahlGlanshammars IF2.57,95
8Elvira Lindén - Emma Björkman - Emma Isosalo  - Julia nygårdIFK Nora3.13,39

    F11 60 M    
1Felicia Fransson -97Fjugesta IF10.41
2Emelie Karlsson -96Stocksäters IF10.44

    F11 400 M    
1Fanny Danielsson -96Fjugesta IF1.28,94
2Frida Pettersson -96Stocksäters IF1.29,74

    F11 HÖJD    
1Johanna Elfving -96Stocksäters IF1.24
2Amanda Öberg -96Fjugesta IF1.08

    F11 KULA 2,0    
1Jenny Nilsson -96Fjugesta IF9.66
2Sofia Gustafson -96Stocksäters IF4.93

    F11 STAFETT 1000 M    
1Emelie Karlsson - Elin Garberg - Johanna Elfving - Emma SkålbergStocksäters IF3.13,72
2Fanny Danielsson - Felicia Fransson - Amanda Öberg - Jenny NilssonFjugesta IF3.30,17

POÄNGSTÄLLNINGEN:
P 15-17 60 m 800 m Längd Kula Stafett Summa
Stocksäters IF 3 2 3 3 3 14
KFUM Örebro 2 3 2 2 2 11
Mosjö FK 1 1 1 1 1 5
 
P 13 60 m 600 m Längd Kula Stafett Summa
Frövi IK 2 4 4 4 3 17
KFUM Örebro 4 3 2 4 13
Fjugesta IF 1 2 1 3 2 9
Glanshammars IF 3 3 6
 
P 11 60 m 400 m Höjd Kula Stafett Summa
Glanshammars IF 4 4 3 3 4 18
Mosjö FK lag 2 3 1 4 4 2 14
Frövi IK 2 2 2 1 3 10
Mosjö FK lag 1 1 3 1 2 1 8
 
F 15-17 60 m 800 m Längd Kula Stafett Summa
KFUM Örebro HSO 8 8 7 5 8 36
KFUM Örebro PoP 7 7 6 8 7 35
Stocksäters IF 4 6 8 6 5 29
IFK Nora 6 5 5 4 6 26
Mosjö FK 5 4 7 4 20
 
F 13 60 m 600 m Längd Kula Stafett Summa
Fjugesta/Kvismaredalen 6 11 10 10 11 48
KFUM Örebro lag 1 11 8 11 7 7 44
Stocksäters IF 8 4 9 11 9 41
Mosjö FK svart 9 10 4 6 8 37
KFUM Örebro lag 2 7 7 8 3 10 35
Glanshammars IF 10 5 6 8 5 34
Mosjö FK gul 5 6 7 5 6 29
IFK Nora 4 5 9 4 22
Frövi/Wedevåg 9 4 13
 
F 11 60 m 400 m Höjd Kula Stafett Summa
Fjugesta IF 3 3 2 3 2 13
Stocksäters IF 2 2 3 2 3 12

Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram