Närkes ungdomsserie, 27 mars 2007

  Närkes Friidrottsförbund arrangerade i Mässhallen, Örebro
 
    P15-17 1000 M    
1Carl Modig -93KFUM Örebro3.16,28
2Alfred Wreeby -93Mosjö FK3.26,30
3Joel Axelsson -91Stocksäters IF3.26,86
-Joakim Nilsson -91Fjugesta IF3.24,80utom tävl

    P15-17 60 M HÄCK 84.0    
1Robin Frosell -94KFUM Örebro10.31
2Geir Thyresson -93Stocksäters IF10.83
3Adam Lignell -93Mosjö FK10.85

    P15-17 STAV    
1Dennis Bergetoft -92KFUM Örebro3.30
2Oskar Norström -93Stocksäters IF3.30

    P15-17 KULA    
1Jakob Holm -91Stocksäters IF11.545 kg
2Filip Gärdefors -93KFUM Örebro8.624 kg
-Daniel Axelsson -93Stocksäters IF10.544 kgutom tävl
-Robin Forsell -94KFUM Örebro10.104 kgutom tävl
-Ted Ellbén -92Stocksäters IF9.624 kgutom tävl

    P15-17 STAFETT 1000 M    
1Dennis Bergetoft - Olle Torstensson - Carl Modig - Robin ForsellKFUM Örebro2.23,62
2Ted Ellbén - Jakob Holm - Daniel Axelsson - Geir ThyressonStocksäters IF2.30,79

    P13 1000 M    
1Oskar Mellquist -94Fjugesta IF3.41,11
2Ante Jälevik -95KFUM Örebro3.42,18
3Samuel Spjut -95Frövi IK3.44,90

    P13 60 M HÄCK    
1Petter Kroon -94KFUM Örebro11.30
2Jacob Rhan -94Glanshammars IF12.67
3Emanuel Marberg -94Fjugesta IF12.88
4Joel Karlsson -95Frövi IK13.92

    P13 HÖJD    
1Edvin Heggemann -94KFUM Örebro1.64
2Robin Wallin -94Frövi IK1.20
3=Adam Filmby -95Glanshammars IF1.20
3=Robin Gustavsson -94Fjugesta IF1.20

    P13 KULA 3,0    
1Simon Skoglund -94Frövi IK8.95
2Joakim Johansson -94Fjugesta IF7.66
3Rickard Jouper -95KFUM Örebro7.46
4Emil Nordin -95Glanshammars IF5.95

    P13 STAFETT 1000 M  HEAT 1  
1Johan Rhan - Emil Nordin - Adam Filmby - Jacob RhanGlanshammars IF2.51,93
2Robin Gustavsson - Joakim Johansson - Oskar Mellquist - Emanuel MarbergFjugesta IF3.09,45

    P13 STAFETT 1000 M  HEAT 2  
1Edvin Heggemann - Gustav Karlsson - Ante Jälevik - Petter KroonKFUM Örebro2.45,56
2Joel Karlsson - Samuel Spjut - Robin Wallin - Simn SkoglundFrövi IK3.00,54

    P11 200 M  HEAT 1  
1Philip Granath -96Mosjö FK lag 232.68
2Jonatan Karlsson -97Frövi IK34.40

    P11 200 M  HEAT 2  
1Jesper Frykholm -96Glanshammars IF30.24
2Olof Englund -96Mosjö FK lag 135.40

    P11 800 M    
1Oscar Östebo -96Glanshammars IF2.45,21
2Simon de Reuner -96Mosjö FK lag 22.58,26
3Felix Olofsson -96Mosjö FK lag 13.01,29
4Hampus Gustafsson -97Frövi IK3.02,16

    P11 LÄNGD ZON    
1Anton Östebo -96Glanshammars IF3.97
2Fredrik Adamsson -96Frövi IK3.90
3Hampus Edqvist -96Mosjö FK lag 23.85
4Jens Roslund -96Mosjö FK lag 13.72
-Philip Granath -96Mosjö FK4.19utom tävl

    P11 KULA 2,0    
1William Bergenarp -96Glanshammars IF8.58
2Alexander Westling -96Mosjö FK lag 16.31
3Harald Larsson -96Mosjö FK lag 25.99
4Tobias Björling -97Frövi IK5.33
-Hampus Edqvist -96Mosjö FK9.47utom tävl
-Felix Olofsson -96Mosjö FK7.17utom tävl

    P11 STAFETT 1000 M    
1William Bergenarp - Anton Östebo - Jesper Frykholm - Oscar ÖsteboGlanshammars IF2.52,48
2Harald Larsson - Simon de Reuver - Hampus Edqvist - Philip GranathMosjö FK lag 23.05,64
3Tobias Björling - Hampus Gustafsson - Jonatan Karlsson - Fredrik AdamssonFrövi IK3.08,59
4Alexander Westling - Felix Olofson - Jens Roslund - Olof EnglundMosjö FK lag 13.42,15

    F15-17 1000 M    
1Amanda Sundström -91KFUM Örebro PoP3.29,62
2Hanna Bergenbrant -92KFUM Örebro HSO3.43,84
3Malin Lignell -92Stocksäters IF3.44,88
4Rebecca Nilsson -91IFK Nora3.54,01
-Miriam Lindroos -93Mosjö FKdiskv

    F15-17 60 M HÄCK    
1Ellen Hjort -93KFUM Örebro PoP9.58
2Josefine Löf -92KFUM Örebro HSO9.63
3Helena Karlsson -92IFK Nora10.23
4Anna Svensson -90Stocksäters IF11.22F17-avstånd

    F15-17 STAV    
1Sofie Hallström -92KFUM Örebro HSO2.60
2Joanna Wilkås -91KFUM Örebro PoP2.40
3Charlotte Björkgren -91Stocksäters IF2.10
4Rebecca Andersson -93IFK Nora1.80

    F15-17 KULA 3,0    
1Isabella Andersson -92KFUM Örebro PoP10.06
2Emma Classon -93Stocksäters IF8.93
3Erika Isosalo -92IFK Nora8.30
4Beatrice Örtenberg -91KFUM Örebro HSO8.05
(Beatrice stötte felaktigt med 4kg-kula)

    F15-17 STAFETT 1000 M  HEAT 1  
1Rebecca Nilsson - Rebecca Andersson - Erika Isosalo - Helena KarlssonIFK Nora2.36,73
2Elin Ahl - Emma Classon - Malin Lignell - Charlotte BjörkgrenStocksäters IF2.40,90

    F15-17 STAFETT 1000 M  HEAT 2  
1Josefine Löf - Sandra Barkestam - Elin Östlund - Gabriella BagerKFUM Örebro HSO2.29,95
2Ellen Hjort - Isabella Andersson - Emelie Forsell - Elin KindbergKFUM Örebro PoP2.30,31

    F13 1000 M    
1Lisa Bergdahl -95Glanshammars IF3.25,80
2Julia Gustavsson -94Frövi/Wedevåg3.26,25
3Louise Sundström -94KFUM Örebro lag 13.26,38
4Jessica Nilsson -94Fjugesta/Kvismared3.26,39
5Emma Schagerström -95KFUM Örebro lag 23.26,48
6Malin Gillman -94Stocksäters IF3.38,97
7Isabelle Carlsson-Pallin -94Mosjö FK svart3.39,59
8Filippa Afzelius -94Mosjö FK gul3.39,84
9Emma Björkman -95IFK Nora4.37,39

    F13 60 M HÄCK  HEAT 1  
1Clara Bideby -95Glanshammars IF10.99
2Kajsa Eckerwall -94Stocksäters IF11.78
3Sara Angelmyr -94IFK Nora12.65
4Julia Hammarberg -94KFUM Örebro lag 212.78

    F13 60 M HÄCK  HEAT 2  
1Denise Sandell -94Frövi/Wedevåg10.73
2Sofia Sandgren -94KFUM Örebro lag 112.23
3Sofia Jonsson-Röök -94Fjugesta/Kvismared12.42
4Angelica Öhrn -94Mosjö FK gul12.72
5Julia Blomberg -94Mosjö FK svart12.72

    F13 HÖJD    
1Ellen Franzén -94Mosjö FK svart1.48
2Ellen Mattsson -94Stocksäters IF1.45
3Petra Levtchuk -94Mosjö FK gul1.45
4Maja Lindroth -95Fjugesta/Kvismared1.36
5Julia Nygård -96IFK Nora1.25
6Josefine Öhlund -94KFUM Örebro lag 21.25
7Lovisa Frykholm -95Glanshammars IF1.20
8Matilda Wahl -94KFUM Örebro lag 11.15
9Emma Nilsson -94Frövi/Wedevåg1.05

    F13 KULA 2,0    
1Alexandra Johansson -94Fjugesta/Kvismared10.48
2Emma Isosalo -95IFK Nora9.81
3Rebecka Utterheim -95KFUM Örebro lag 19.43
4Amanda Schrenckh -94Stocksäters IF9.23
5Anja Bröyn -94Frövi/Wedevåg8.67
6Louise Harker -94Mosjö FK svart8.34
7Rebecca Härd -94KFUM Örebro lag 27.35
8Anna Hildingsson -96Mosjö FK gul5.44
9Emma Ronquist -95Glanshammars IF5.39

    F13 STAFETT 1000 M  HEAT 1  
1Anna Hildingsson - Petra Levtchuk - Filippa Afzelius - Angelica ÖhrnMosjö FK gul2.47,66
2Julia Gustavsson - Emma Nilsson - Anja Bröyn - Denise SandellFrövi/Wedevåg2.59,24
3Emma Isosalo - Emma Björkman - Sara Angelmyr - Julia NygårdIFK Nora3.00,01

    F13 STAFETT 1000 M  HEAT 2  
1Louise Harker - Ellen Franzén - Isabelle Pallin - Julia BlombergMosjö FK svart2.44,56
2Amanda Öhlander - Emma Schagerström - Julia Hammarberg - Josefine ÖhlundKFUM Örebro lag 22.50,71
3Lisa Bergdahl - Clara Bideby - Lovisa Frykholm - Emma RonquistGlanshammars IF3.00,04

    F13 STAFETT 1000 M  HEAT 3  
1Cissi Erlandsson - Malin Erlandsson - Sofia Röök - Jessica NilssonFjugesta/Kvismared2.43,67
2Kajsa Eckerwall - Ellen Mattsson - Vera Johansson - Julia LundstedtStocksäters IF2.50,14
3Linn Skånberg - Rebecka Utterheim - Matilda Wahl - Sofia SandgrenKFUM Örebro lag 12.53,96

    F11 200 M    
1Emelie Karlsson -96Stocksäters IF36.32
2Fanny Danielsson -96Fjugesta IF37.19

    F11 800 M    
1Jenny Nilsson -96Fjugesta IF3.05,68
2Emma SkålbergStocksäters IF3.20,53

    F11 LÄNGD ZON    
1Johanna Elfving -96Stocksäters IF4.00
2Paulina Rasch -96Fjugesta IF3.16

    F11 KULA 2,0    
1Caroline Gylling -97Stocksäters IF6.28
2Lina Gustavsson -96Fjugesta IF5.33

    F11 STAFETT 1000 M    
1Fanny Danielsson - Lina Gustavsson - Felicia Fransson - Jenny NilssonFjugesta IF3.15,35
2Sofia Gustafson - Johanna Elfving - Caroline Gylling - Frida PetterssonStocksäters IF3.20,06

POÄNGSTÄLLNINGEN:
P 15-17 Match 1 60 häck 1000 m Stav Kula Stafett Summa
KFUM Örebro 11 3 3 3 2 3 25
Stocksäters IF 14 2 1 2 3 2 24
Mosjö FK 5 1 2 8
 
P 13 Match 1 60 häck 1000 m Höjd Kula Stafett Summa
KFUM Örebro 13 4 3 4 2 4 30
Frövi IK 17 1 2 3 4 2 29
Fjugesta IF 9 2 4 1,5 3 1 20,5
Glanshammars IF 6 3 1,5 1 3 14,5
 
P 11 Match 1 200 m 800 m Längd Kula Stafett Summa
Glanshammars IF 18 4 4 4 4 4 38
Mosjö FK lag 2 14 3 3 2 2 3 27
Frövi IK 10 2 1 3 1 2 19
Mosjö FK lag 1 8 1 2 1 3 1 16
 
F 15-17 Match 1 60 häck 1000 m Stav Kula Stafett Summa
KFUM Örebro PoP 35 8 8 7 8 7 73
KFUM Örebro HSO 36 7 7 8 5 8 71
Stocksäters IF lag 1 29 5 6 6 7 5 58
IFK Nora 26 6 5 5 6 6 54
Mosjö FK lag 1 20 20
 
F 13 Match 1 60 häck 1000 m Höjd Kula Stafett Summa
Fjugesta/Kvismaredalen 48 7 8 8 11 11 93
Stocksäters IF 41 9 6 10 8 8 82
KFUM Örebro lag 1 44 8 9 4 9 6 80
Mosjö FK svart 37 4 5 11 6 10 73
Glanshammars IF 34 10 11 5 3 3 66
KFUM Örebro lag 2 35 3 7 6 5 7 63
Mosjö FK gul 29 5 4 9 4 9 60
IFK Nora 22 6 3 7 10 4 52
Frövi/Wedevåg 13 11 10 3 7 5 49
 
F 11 Match 1 200 m 800 m Längd Kula Stafett Summa
Stocksäters IF 12 3 2 3 3 2 25
Fjugesta IF 13 2 3 2 2 3 25

Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram