Resultat SSK-loppet 2 juli 2005

Miniknat 400 m
Felix Thielebeulle Felligsbro AIK, Rasmus Franzen Felligsbro AIK, Samuel Blidgren Storådalens SK
 
F 7, 700 m
1 Tilda Fransson, IFK Nora 3.33, 2 Linn Spjut Hjulsjö LK 3.37, 3 Ellinor Andersson Hjulsjö LK 3.38, 4 Lovisa Jansson Himmeta IF 3.50, 5 Frida Söderström Storådalens SK 4.18
 
P7, 700 m
1 Max Thilebeule Fellingsbro AIK 2.47, 2 Patrik Himberg Kvismardalens IF 2.51, 3 Yasin Mezerguy Frövi IK 3.19, 4 Christoffer Thor IFK Lindesberg 3.19, 5 Samuel Andersson IFK Nora 3.27, 6 Martin Brehmer Fellingsbro AIK 3.34, 7 Hampus Andersson IFK Lindesberg 3.39, 8 Max Molander Bondegatans IP 4.08, 9 Erik Johansson Bondegatans IP 4.27
 
F 9 1200 m
1 Hanna Karlsson IFK Nora 5.28, 2 Anna Hildingsson Kvismardalens IF 5.32, 3 Emelie Franzen Fellingsbro AIK 6.01
 
P 9 1200 m
1 Anton Lundqvist Garphyttans IF 4.29, 2 Niklas Himberg Kvismardalens IF 4.57, 3 Daniel Berggren Fjugesta IF 5.16, 4 Fredrik Wedholm IFK Lindesberg 5.23, 5 Jonatan Boström Storådalens SK 5.35, 6 Oskar Hansson Brohyttans IF 5.36, 7 Emil Fjellheim Fellingsbro AIK 6.02, 8 Linus Karlsson Storådalens SK 6.16, 9 Jakob Fransson IFK Nora 6.20, 10 Nils Johansson IFK Lindesberg 7.20
 
F 11 1200 m
1 Lisa Bergdahl Fellingsbro AIK 4.41, 2 Olivia Hansson Brohyttans IF 5.02, 3 Isabelle C-Pallin Mosjö SK 5.21, 4 Pernilla Annerstedt IFK Lindesberg 5.31, 5 Hanna Hellsing Wedevågs IF 5.49, 6 Isabelle Andersson Hjulsjö LK 6.42, 7 Amelie Samuelsson Hjulsjö LK 9.36, 8 Emelie Samuelsson Hjulsjö LK 10.29
 
P11 1200 m
1 Jesper Karlsson IFK Lindesberg 4.24, 2 Mattias Johnsson Laxå OK 4.37, 3 Samuel spjut Frövi IK 4.43, 4 Emil Franzen Fellingsbro AIK 4.44, 5 Oskar Lundqvist Garphyttans IF 5.12, 6 Martin Spjut Hjulsjö LK 5.30, 7 Pontus Karlsson Storådalens SK 5.32, 8 Pontus Hellsing Wedevågs IF 5.33
 
F 13 2300 m
1 Helena Karlsson IFK Nora 9.53, 2 Rebecca Andersson IFK Nora 10.42, 3 Erika Fjellheim Fellingsbro AIK 10.47, 4 Siri Andersson IFK Nora 11.34, 5 Elsa Brehmer Fellingsbro AIK 11.58, 6 Erika I-Jansson IFK Nora 13.55
 
P 13 2300 m
1 Viktor Hansson Brohyttans IF 9.35, 2 Ahmed Mezerguy Frövi IK 9.57, 3 Andreas Sandkvist Östansjö SK 10.05, 4 Fredrik Andersson Lillkyrka IF 10.52, 5 David Olsjö Hjulsjö LK 14.45
 
F 15 2300 m
1 Pernilla Eriksson Hällefors LK 9.44, 2 Emelie I-Jansson IFK Nora 10.43, 3 Beatrice Wiker Hällefors LK 11.24, 4 Maria Sandkvist Östansjö SK 13.21
 
P 15 2300 m
1 Andreas Johnsson Laxå OK 9.01, 2 Timmy Thor IFK Lindesberg 9.13, 3 Daniel Andersson Lillkyrka IF 9.32
 
P 19 10 km
1 Andreas Nykvist Hällefors LK 37.26, 2 Björn Eriksson Hällefors LK 39.18, 3 Johan Johnsson Laxå OK 41.41
 
Män 10 km
1 Mårten Lång Brittatorps TK 33.57, 2 Dan Bäck Brevens IF 35.55
 
M 35 10 km
1 Claes Runheim KFUM Örebro 36.18, 2 Ulf Eriksson Hällefors LK 39.20, 3 Andreas Nyfelt IFK Lindesberg 42.39, 4 Joakim Oskarsson IFK Nora 42.48, 5 Stig Johnsson Laxå OK 45.31
 
M 45 10 km
1 Tauno Mertala IF Start 35.49 2 Christer Thunander Hällefors LK 37.45, 3 Per-Åke Persson Storådalens SK 39.19, 4 Peter Come´t IFK Nora 40.33, 5 Ove Karasiak Åsbro GoIF 43.46, 6 Per Börjesson Östansjö SK 47.38
 
M 55 10 km
1 Jan Myrtorp Brohyttans IF 41.59, 2 Bengt Nilsson Sköllersta IF 43.28, 3 Åke Hansson Örebro AIK 44.13
 
Kvinnor 10 km
1 Linda Ström Hässelby SK 36.45, 2 Therese Melin IFK Nora 45.04
 
K 35 10 km
1 Karina Larsson Kungsörs SK 52.21
 
K 45 10 km
1 Elisabeth Tegelmark Frövi IK 49.15
 
K 55 10 km
1 Ruth Svensson IFK Nora 52.48
 
Motion 10 km
1 Rickard Ahlberg Örebro 41.05, 2 Jouko Myyryläinen Götlunda IF 41.15, 3 Anders Tiilikainen Grönbo IF 41.19, 4 Magnus Johansson Fellingsbro 42.22, 5 Johan Fredriksson Brynäs IF 42.23, 6 Jonas Wing Flåten 47.17, 7 Per Wernborg Lindesberg 47.24, 8 Mats Wernborg Lindesberg 47.29, 9 Erik Spjut Frövi IK 47.33, 10 Kurt Damberg Frövi IK 48.07, 11 Nils Larsson Hällefors LK 48.13, 12 Anders Sjöberg Lindesberg 48.30, 13 Mats Andersson Lindesberg 48.38, 14 Mats Franzen Fellingsbro AIK 49.39, 15 Per-Erik Karlfelt IFK Nora 50.41, 16 Bengt Wise´n Örebro AIK 51.09, 17 Magdalena Wernborg Lindesberg 51.32, 18 Jan Mossberg IFK Kristinehamn 56.33, 19 Mikael Larsson Nora 60.15, 20 Anna-Lena Andersson Kom. Fritid Lindesberg, 60.23, 21 Lars-Gunnar Lundquist Lindesberg 64.43, 22 Reijo Kuha Vikmanshyttan 69.44, 23 Gillmar Larsson Ridarhyttan 69.45
 
Gåingklass 10 km
Sven-Åke Bergkvist Lindesberg, Anna Larsson Nora, Jan-Gunnar Karlsson Wedevågs IF
 
Motion 5 km
1 Mattias Wahlqvist Örebro 17.56, 2 Eric Andesson Wedevågs IF 20.52, 3 Morgan Almstedt Örebro AIK 24.53, 4 Stefan Andersson Kopparberg, 5 Samuel Eriksson Fjugesta Revision 30.02, 6 Charlotta Lundin Axa Sports Club 33.43, 7 Sture Sardal Wedevågs IF, 8 Lisbeth Ärnbrand Pålsboda 63.28, 9 Ingvar Johansson Pålsboda 63.33