TERRÄNG-DM
Söndagen den 19 april 2009


Resultatlista.
P11 2000m
1 Gustav Montin -98 KFUM Örebro 9,01
2 Erik Wirén -99 IF Spartacus 9,19
3 Gustav Zetterlund -00 Glanshammars IF 9,52
4 Linus Fahlander -99 IF Spartacus 11,06
bröt Patrik Himberg -98 Kvismardalens IF
P13 2000m
1 Niklas Himberg -96 Kvismardalens IF 8,06
2 Anton Lundqvist -97 Garphyttans IF 8,27
3 William Gunnarsson -97 Brohyttans IF 8,43
4 Carl Valjus -96 Glanshammars IF 8,52
5 Anton Schölin -97 IF Spartacus 9,53
6 Linus Wiklund -97 Brohyttans IF 9,58
7 Georg Holm -97 IF Spartacus 10,02
F11 2000m
1 Sabina Forsberg -98 Glanshammars IF 9,31
2 Klara Flygare -98 Glanshammars IF 10,39
Ej DM Alexandra Sörensen -99 Falu IK 9,46
F13 2000m
1 Signe Flygare -96 Glanshammars IF 9,16
2 Hanna Karlsson -97 IFK Nora 10,26
3 Daniela Bjärmark -97 Åsbro GoIF 10,45
Ej DM Nicole Sörenssen -96 Falu IK 9,14
F15 4000m
1 Lisa Bergdahl -95 Glanshammars IF 18,05
2 Isabelle Carlsson-Pallin -94 Mosjö FK 18,31
3 Julia Blomberg -94 Mosjö FK 19,03
4 Filippa Afzelius -94 Mosjö FK 19,15
5 Emma Ronquist -95 Glanshammars IF 22,59
F17 4000m
1 Helena Karlsson -92 KFUM Örebro 19,57
K 4000m
1 Pernilla Eriksson -90 Hällefors LK 16,51
2 Jenny Olsson -85 KFUM Örebro 17,26
3 Yvonne Persson -88 KFUM Örebro 17,52
4 Charlotte Nilsson -66 IF Start 17,56
5 Lisa Bergdahl -95 Glanshammars IF 18,05
6 Terese Gustafsson -78 IFK Nora 18,21
7 Isabelle Carlsson-Pallin -94 Mosjö FK 18,31
8 Rose Marie Enmalm -54 IF Start 18,54
9 Julia Blomberg -94 Mosjö FK 19,03
10 Filippa Afzelius -94 Mosjö FK 19,15
11 Helena Karlsson -92 KFUM Örebro 19,57
12 Erica Bjärmark -70 Åsbro GoIF 20,19
13 Anna Pettersson -70 IF Start 20,27
14 Jenny Nelson -60 Östansjö SK 21,55
15 Emma Ronquist -95 Glanshammars IF 22,59
16 Annica Wahlström -66 Aspa IK 22,59
17 Anette Forsberg -65 IF Start 23,19
bröt Fia Öhberg -77 Aspa IK
Ej DM Karin Sennvall -80 Hässelby SK 15,08
Ej DM Carina Persson -87 Sävedalens AIK 17,16
K35 4000m
1 Erica Bjärmark -70 Åsbro GoIF 20,19
2 Anna Pettersson -70 IF Start 20,27
K40 4000m
1 Charlotte Nilsson -66 IF Start 17,56
2 Annica Wahlström -66 Aspa IK 22,59
3 Anette Forsberg -65 IF Start 23,19
K45 4000m
1 Jenny Nelson -60 Östansjö SK 21,55
K55 4000m
1 Rose Marie Enmalm -54 IF Start 18,54
Kvinnor LAG
1 Jenny Olsson -85 KFUM Örebro 17.26
Yvonne Persson -88 KFUM Örebro 17.52
Helena Karlsson -92 KFUM Örebro 19.57 55.15
2 Isabelle Carlsson-Pallin -94 Mosjö FK 18.31
Julia Blomberg -94 Mosjö FK 19.03
Filippa Afzelius -94 Mosjö FK 19.15 56.49
3 Charlotte Nilsson -66 IF Start 17.56
Rose Marie Enmalm -54 IF Start 18.54
Anna Pettersson -70 IF Start 20.27 57.17
P15 4000m
1 Petter Kroon -94 KFUM Örebro 16,30
2 Oscar Öholm -95 KFUM Örebro 17,58
3 Emil Franze'n -95 Fellingsbro AIK 18,54
4 Jacob Rhan -94 Glanshammars IF 19,13
P17 4000m
1 Albin Olausson -92 Åsbro GoIF 14,10
2 Alfred Wreeby -93 Mosjö FK 17,06
M 4000m
1 Jakob Olars -84 Kumla SF Friidrott 14,02
2 Albin Olausson -92 Åsbro GoIF 14,10
3 Patrik Persson -83 KFUM Örebro 14,17
4 Niklas Källmén -75 KFUM Örebro 14,26
5 Stefan Olars -84 Kumla SF Friidrott 14,40
6 Ulf Hallmén -68 Hagaby goif 14,41
7 Peter Wiker -72 Hällefors LK 14,47
8 Lars Drageryd -89 KFUM Örebro 14,52
9 Tommy Sundberg -74 Hällefors LK 15,05
10 Daniel Brånn -82 Kumla SF Friidrott 15,09
11 Tomas Bjurström -87 KFUM Örebro 15,17
12 Mohammed Abullahi -90 KFUM Örebro 15,22
13 Fredrick Djupström -68 Glanshammars IF 15,25
14 Lukas Melander -90 KFUM Örebro 15,32
15 Sören Forsberg -63 IF Start 15,47
16 Thobias Berggren -88 Hällefors LK 16,17
17 Kenneth Karlsson -66 Åsbro GoIF 16,25
18 Ulf Eriksson -64 Hällefors LK 16,28
19 Petter Kroon -94 KFUM Örebro 16,30
20 Eric Eskelinen -84 Kumla SF Friidrott 16,41
21 Johan Ånger -84 Hällefors LK 16,59
22 Alfred Wreeby -93 Mosjö FK 17,06
23 Jonas Öhrn -69 IF Start 17,09
24 Joakim Oskarsson -61 IFK Nora 17,24
25 Sven Nilsson -58 IF Start 17,25
26 Bengt Jansson -61 IF Start 17,32
27 Terje Kristiansen -68 Östansjö SK 17,42
28 Peter Comét -56 IFK Nora 17,49
29 Johan Lindskog -72 Örebro AIK 17,55
30 Johan Östman -76 IF Start 17,57
31 Oscar Öholm -95 KFUM Örebro 17,58
32 Leif Andersson -57 IF Start 18,08
33 Krister Romedahl -50 IF Spartacus 18,18
34 Klas Flygare -65 Glanshammars IF 18,26
35 Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF 18,51
36 Emil Franze'n -95 Fellingsbro AIK 18,54
37 K-G Agartsson -47 Östansjö SK 19,02
38 Bengt Wise´n -60 Örebro AIK 19,06
39 Per Börjesson -54 Östansjö SK 19,07
40 Jacob Rhan -94 Glanshammars IF 19,13
41 Jan Myrtorp -41 Brohyttans IF 19,24
42 Thomas Lindström -55 Åsbro GoIF 19,27
43 Sören Borg -61 Örebro AIK 20,16
44 Kent Johansson -68 Östansjö SK 20,38
45 Sören Spjuth -61 Aspa IK 20,41
46 Christer Lilja -48 Brevens IK 22,08
47 Gösta Carlsson -44 KFUM Örebro 23,54
48 Arne Evertsson -41 Storådalens SK 24,25
bröt Allan Bodare -61 Glanshammars IF -
M35 4000m
1 Peter Wiker -72 Hällefors LK 14,47
2 Tommy Sundberg -74 Hällefors LK 15,05
3 Johan Lindskog -72 Örebro AIK 17,55
M40 4000m
1 Ulf Hallmén -68 Hagaby goif 14,41
2 Fredrick Djupström -68 Glanshammars IF 15,25
3 Kenneth Karlsson -66 Åsbro GoIF 16,25
4 Jonas Öhrn -69 IF Start 17,09
5 Terje Kristiansen -68 Östansjö SK 17,42
6 Klas Flygare -65 Glanshammars IF 18,26
7 Kent Johansson -68 Östansjö SK 20,38
Män Lag
1 Patrik Persson -83 KFUM Örebro 14.17
Niklas Källmén -75 KFUM Örebro 14.26
Lars Drageryd -89 KFUM Örebro 14.52 43.35
2 Jakob Olars -84 Kumla SF Friidrott 14.02
Stefan Olars -84 Kumla SF Friidrott 14.40
Daniel Brånn -82 Kumla SF Friidrott 15.09 43.51
3 Peter Wiker -72 Hällefors LK 14.47
Tommy Sundberg -74 Hällefors LK 15.05
Thobias Berggren -88 Hällefors LK 16.17 46.09
M45 4000m
1 Sören Forsberg -63 IF Start 15,47
2 Ulf Eriksson -64 Hällefors LK 16,28
3 Joakim Oskarsson -61 IFK Nora 17,24
4 Bengt Jansson -61 IF Start 17,32
5 Bengt Wise´n -60 Örebro AIK 19,06
6 Sören Borg -61 Örebro AIK 20,16
7 Sören Spjuth -61 Aspa IK 20,41
bröt Allan Bodare -61 Glanshammars IF -
M50 4000m
1 Sven Nilsson -58 IF Start 17,25
2 Peter Comét -56 IFK Nora 17,49
3 Leif Andersson -57 IF Start 18,08
4 Thomas Lindström -55 Åsbro GoIF 19,27
M55 4000m
1 Krister Romedahl -50 IF Spartacus 18,18
2 Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF 18,51
3 Per Börjesson -54 Östansjö SK 19,07
M60 4000m
1 K-G Agartsson -47 Östansjö SK 19,02
2 Christer Lilja -48 Brevens IK 22,08
M65 4000m
1 Jan Myrtorp -41 Brohyttans IF 19,24
2 Gösta Carlsson -44 KFUM Örebro 23,54
3 Arne Evertsson -41 Storådalens SK 24,25
Män Veteraner Lag
1 Peter Wiker -72 Hällefors LK 14.47
Tommy Sundberg -74 Hällefors LK 15.05
Ulf Eriksson -64 Hällefors LK 16.28 46.20
2 Sören Forsberg -63 IF Start 15.47
Jonas Öhrn -69 IF Start 17.09
Sven Nilsson -58 IF Start 17.25 50.21
3 Kenneth Karlsson -66 Åsbro GoIF 16.25
Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF 18.51
Thomas Lindström -55 Åsbro GoIF 19.27 54.43
4 Terje Kristiansen -68 Östansjö SK 17.42
K-G Agartsson -47 Östansjö SK 19.02
Per Börjesson -54 Östansjö SK 19.07 55.51
5 Johan Lindskog -72 Örebro AIK 17.55
Bengt Wise´n -60 Örebro AIK 19.06
Sören Borg -61 Örebro AIK 20.16 57.17
Motionsklass 4000m
Motion Per Håstlund Almby IK 16,45
Motion Mats Carlsvärd Almby IK 17,43
Motion Thomas Johansson Almby IK 18,02
Motion Nils-Olov Bodin Almby IK 18,58
Motion Per Karlsson Almby IK 19,33
Motion Ulf T Hallberg Almby IK 20,58
Motion Ann-Britt Göransson Almby IK 22,00