Närkes ungdoms-DM 20-21 aug, resultat dag 1   till dag 2

    P19 100 M    Vind +0,4
1Jonathan Waern -86Stocksäters IF11.77
-Tomas Eriksson -51KFUM Örebro14.20ej DM

    P19 TRESTEG    
1Stefan Lindkvist -87Wedevågs IF11.83+2,111,58 0,0

    P19 KULA 6,0    
1Jonathan Waern -86Stocksäters IF9.02

    P19 SLÄGGA 6,0    
1Torbjörn Sörman -86Wedevågs IF58.01

    P17 100 M    Vind +0,4
1André Larsson -88Glanshammars IF11.54
2Björn Erlandsson -89KFUM Örebro12.52
3Pontus Waern -88Stocksäters IF12.70
4William Pirsech -89Åsbro GoIF12.77
5Simon Bergqvist -89KFUM Örebro13.70

    P17 400 M    
1Andreas Karlsson -88KFUM Örebro53.95
2Björn Erlandsson -89KFUM Örebro54.36
3Tim Sundström -89KFUM Örebro55.99
4Simon Bergqvist -89KFUM Örebro66.70

    P17 HÖJD    
1Andreas Karlsson -88KFUM Örebro1.66

    P17 KULA 5,0    
1Pontus Waern -88Stocksäters IF13.47
2Amir Hatab -89Mosjö SK9.98

    P17 SLÄGGA 5,0    
1Amir Hatab -89Mosjö SK32.60
2Pontus Waern -88Stocksäters IF27.88

    P15 100 M    Vind +2,3
1Fredrik Bergström -90KFUM Örebro11.74
2Pontus Lundin -90KFUM Örebro11.83
3Patrick Ahonen -90Kvismaredalens IF12.72
4Sebastian Waern -91Stocksäters IF12.88
5Simon Suontausta -91KFUM Örebro13.14
6Johan Pirsech -91Åsbro GoIF13.50
7Joel Axelsson -91Stocksäters IFej tid

    P15 800 M    
1Joakim Nilsson -91Fjugesta IF3.06,10

    P15 HÖJD    
1Erik Sundlöf -91Glanshammars IF1.66
2Simon Suontausta -91KFUM Örebro1.57
3Linus Ekblad -91Glanshammars IF1.46
4Joakim Nilsson -91Fjugesta IF1.41
5Sebastian Waern -91Stocksäters IF1.36

    P15 TRESTEG    
1Robin Åhlgren -90Wedevågs IF12.11+0,4
2Erik Sundlöf -91Glanshammars IF10.650,0
3Johan Pirsech -91Åsbro GoIF10.62-1,1
4Simon Suontausta -91KFUM Örebro10.33-0,5
5Shad Askari -90KFUM Örebro9.57-1,2

    P15 KULA 4,0    
1Robin Åhlgren -90Wedevågs IF12.26
2Erik Sundlöf -91Glanshammars IF12.10
3Sebastian Waern -91Stocksäters IF10.37

    P15 SLÄGGA 4,0    
1Sebastian Waern -91Stocksäters IF21.19
2Per Drageryd -91KFUM Örebro20.46
3Oskar Bergqvist -91KFUM Örebro13.66

    P13 80 M  HEAT 1  Vind +0,2
1Hugo Jansson -92Glanshammars IF10.70Final
2Oskar Norström -93Stocksäters IF11.45Final
3Johannes Pettersson -93KFUM Örebro12.03Final
4Sebastian Nyberg -92Glanshammars IF12.21Final
5Daniel Axelsson -93Stocksäters IF12.45

    P13 80 M  HEAT 2  Vind +0,6
1Ted Ellbén -92Stocksäters IF11.41Final
2Filip Gärdefors -93KFUM Örebro11.78Final
3Adam Nyberg -92Glanshammars IF11.91Final
4Geir Thyresson -93Stocksäters IF12.28Final
5Karl Ardeman -93Garphyttans IF13.35

    P13 80 M  FINAL  Vind +0,8
1Hugo Jansson -92Glanshammars IF10.60
2Ted Ellbén -92Stocksäters IF11.04
3Oskar Norström -93Stocksäters IF11.37
4Filip Gärdefors -93KFUM Örebro11.66
5Adam Nyberg -92Glanshammars IF11.83
6Johannes Pettersson -93KFUM Örebro11.97
7Geir Thyresson -93Stocksäters IF12.08
-Sebastian Nyberg -92Glanshammars IFej start

    P13 600 M    
1Ted Ellbén -92Stocksäters IF1.49,71
2Filip Gärdefors -93KFUM Örebro1.52,12
3Karl Ardeman -93Garphyttans IF2.11,69
-Geir Thyresson -93Stocksäters IFej start

    P13 HÖJD    
1Ted Ellbén -92Stocksäters IF1.53
2Geir Thyresson -93Stocksäters IF1.53
3Oskar Norström -93Stocksäters IF1.47
4Johannes Pettersson -93KFUM Örebro1.44
5Oskar Wange -92Glanshammars IF1.44
6Olle Torstensson -92KFUM Örebro1.36
7Axel Frisén -93Stocksäters IF1.21

    P13 TRESTEG ZON    
1Olle Torstensson -92KFUM Örebro10.01+1,9
2Oskar Norström -93Stocksäters IF9.97+0,9

    P13 KULA 3,0    
1Ted Ellbén -92Stocksäters IF8.93
2Isac Agnesson-Frulla -92Garphyttans IF8.05
3Daniel Axelsson -93Stocksäters IF7.86
4Johan Svantesson -92KFUM Örebro6.95
5Axel Frisén -93Stocksäters IF6.18

    P13 SLÄGGA 3,0    
1Linus Sjögren -92Glanshammars IF16.33

    P11 60 M    Vind +1,3
1Anton Wirén -94KFUM Örebro9.18
2Simon Åkerling -94Kvismaredalens IF9.90
3Alexander Malm -96KFUM Örebro10.16
4Joar Thyresson -95Stocksäters IF10.19
5Jonathan Axelsson -95Stocksäters IF10.34
6Jonas Classon -97Stocksäters IF10.53
7William Malm -96KFUM Örebro10.70

    P11 600 M    
1Petter Kroon -94KFUM Örebro1.57,90
2Anton Wirén -94KFUM Örebro1.58,82
3Emil Svantesson -96KFUM Örebro2.05,78
4Alexander Malm -96KFUM Örebro2.07,07
5Oskar Mellqvist -94Fjugesta IF2.07,50
6Jonathan Axelsson -95Stocksäters IF2.18,69

    P11 HÖJD    
1Edvin Heggemann -94KFUM Örebro1.36
2Simon Åkerling -94Kvismaredalens IF1.34
3Anton Wirén -94KFUM Örebro1.16
4Emil Svantesson -96KFUM Örebro1.16
5Alexander Malm -96KFUM Örebro1.08
6Jonas Classon -97Stocksäters IF1.00
7William Malm -96KFUM Örebro0.96

    P11 KULA 2,0    
1Johan Ekblad -94Kvismaredalens IF9.55
2Simon Åkerling -94Kvismaredalens IF9.10
3Oskar Mellqvist -94Fjugesta IF7.98
4Joar Thyresson -95Stocksäters IF7.47
5Emil Svantesson -96KFUM Örebro6.67
6Alexander Malm -96KFUM Örebro6.13
7William Malm -96KFUM Örebro5.34

    F17 200 M    Vind +1,6
1Julia Skugge -88Glanshammars IF25.77
2Erika Drageryd -89KFUM Örebro27.85

    F17 100 M HÄCK    Vind -0,4
1Karin Andersson -89KFUM Örebro15.45
2Erika Drageryd -89KFUM Örebro16.18
3Katarina Stensson -88KFUM Örebro16.53

    F17 STAV    
1Erika Drageryd -89KFUM Örebro3.10
2Anneli Eklund -89KFUM Örebro2.50
-Emilie Palm -89KFUM Örebro0.00

    F17 LÄNGD    
1Karin Andersson -89KFUM Örebro5.12+0,2
2Erika Drageryd -89KFUM Örebro4.88+2,0
3Angelica Brus -89KFUM Örebro4.71+0,3
4Katarina Stensson -88KFUM Örebro4.46+1,7

    F17 DISKUS 1,0    
1Elisabeth Brånsgård -89Fjugesta IF38.03
2Katarina Stensson -88KFUM Örebro27.60
3Kristin Sörman -88Wedevågs IF26.14
4Angelica Brus -89KFUM Örebro19.35
5Emilie Palm -89KFUM Örebro18.42

    F17 SPJUT 600    
1Erika Drageryd -89KFUM Örebro27.44
2Johanna Johansson -89Wedevågs IF24.94
3Kristin Sörman -88Wedevågs IF19.56

    F15 300 M    
1Hanna Andersson -90Garphyttans IF42.64
2Emma Johansson -90Mosjö SK43.41
3Elin Östlund -91KFUM Örebro43.79
4Elin Kindberg -90KFUM Örebro43.80
5Sofie Wahlstedt -90KFUM Örebro45.89
6Emelie Forsell -91KFUM Örebro46.33

    F15 2000 M    
1Johanna Kroon -90KFUM Örebro8.15,35
-Ann Hyvärinen -90KFUM Örebrobröt

    F15 80 M HÄCK    Vind +2,0
1Elin Östlund -91KFUM Örebro12.27
2Malin Eriksson -91KFUM Örebro12.30
3Sara Cavretti -90KFUM Örebro12.56
4Hanna Andersson -90Garphyttans IF13.56
5Andrea Smedberg -90KFUM Örebro13.98

    F15 STAV    
1Andrea Smedberg -90KFUM Örebro2.90
2Joanna Wilkås -91KFUM Örebro2.20

    F15 LÄNGD    
1Malin Eriksson -91KFUM Örebro5.05+0,6
2Elin Östlund -91KFUM Örebro4.99+2,24,91 0,0
3Anna Svensson -90Stocksäters IF4.910,0
4Hanna Andersson -90Garphyttans IF4.88+0,5
5Beatrice Örtenberg -91Mosjö SK4.830,0
6Anna Forslund -90Stocksäters IF4.66+1,9
7Sara Cavretti -90KFUM Örebro4.63+1,0
8Charlotte Björkgren -91Stocksäters IF4.49+2,0
9Malvina Edqvist -90KFUM Örebro4.420,0
10Joanna Wilkås -91KFUM Örebro4.32+2,0
11Johanna Andersson -91Stocksäters IF4.32-1,2
12Christine Malmén -91Stocksäters IF4.17+1,2
13Emelie Forsell -91KFUM Örebro3.91+1,0
14Elin Kindberg -90KFUM Örebro3.88+0,8
15Clara Lindroth -91Kvismaredalens IF3.87+1,5
16Rebecka Johansson -91Kvismaredalens IF3.51+1,6
17Linn Andersson -90Stocksäters IF2.630,0

    F15 DISKUS 0,6    
1Beatrice Örtenberg -91Mosjö SK42.80
2Sofie Lindkvist -91Wedevågs IF26.42
3Louise Bergvall -91Mosjö SK26.02

    F15 SPJUT 400    
1Beatrice Örtenberg -91Mosjö SK29.75
2Ida Johansson -91Åsbro GoIF26.48
3Malin Eriksson -91KFUM Örebro26.31
4Sofie Lindkvist -91Wedevågs IF25.53
5Louise Bergvall -91Mosjö SK25.07
6Elin Kindberg -90KFUM Örebro18.33
7Joanna Wilkås -91KFUM Örebro15.10
8Emelie Forsell -91KFUM Örebro11.56

    F13 200 M  HEAT 1  Vind +2,6
1Ellen Hjort -93KFUM Örebro30,1m
2Julia Frejd -92KFUM Örebro30,4m
3Isabella Andersson -92KFUM Örebro31,5m
4Kristina Erlandsson -92Kvismaredalens IF32,4m
5Emma Classon -93Stocksäters IF32,8m
-Sara Jernfält -93KFUM Örebroej start

    F13 200 M  HEAT 2  Vind +1,7
1Josefine Löf -92KFUM Örebro27.89
2Linda Albrektsson -92Åsbro GoIF28.15
3Sandra Wagner -92KFUM Örebro28.47
4Camilla Björkgren -93Stocksäters IF28.88
5Sandra Svallin -92Åsbro GoIF30.29
6Veronica Örtenberg -93Mosjö SK31.83

    F13 200 M  SAMLAD LISTA  
1Josefine Löf -92KFUM Örebro27.89
2Linda Albrektsson -92Åsbro GoIF28.15
3Sandra Wagner -92KFUM Örebro28.47
4Camilla Björkgren -93Stocksäters IF28.88
5Ellen Hjort -93KFUM Örebro30,1m
6Sandra Svallin -92Åsbro GoIF30.29
7Julia Frejd -92KFUM Örebro30,4m
8Isabella Andersson -92KFUM Örebro31,5m
9Veronica Örtenberg -93Mosjö SK31.83
10Kristina Erlandsson -92Kvismaredalens IF32,4m
11Emma Classon -93Stocksäters IF32,8m

    F13 1500 M    
1Sandra Svallin -92Åsbro GoIF6.32,00
2Ronja Sjögren -93Glanshammars IF6.44,63
3Amanda Notstam -93Glanshammars IF6.47,80

    F13 60 M HÄCK    Vind +0,8
1Sofie Hallström -92KFUM Örebro10.04
2Josefine Löf -92KFUM Örebro10.23
3Linda Albrektsson -92Åsbro GoIF10.76
4Emma Norström -92Stocksäters IF10.90

    F13 STAV    
1Emma Norström -92Stocksäters IF2.70
2Sofie Hallström -92KFUM Örebro2.70
3Teresia Tollstern Landin -93SoIK Hellas1.90ej DM

    F13 LÄNGD ZON    
1Sofie Hallström -92KFUM Örebro4.930,0
2Linda Albrektsson -92Åsbro GoIF4.68+1,4
3Sandra Wagner -92KFUM Örebro4.56+1,8
4Julia Frejd -92KFUM Örebro4.53+2,0
5Josefine Löf -92KFUM Örebro4.43+0,2
6Emma Classon -93Stocksäters IF4.36+0,4
7Hanna Nilsson -93KFUM Örebro4.15+1,2
8Emma Andersson -92Garphyttans IF4.11+0,9
9Hanna Lindén -92KFUM Örebro3.91+1,6

    F13 DISKUS 0,6    
1Isabella Andersson -92KFUM Örebro24.72
2Veronica Örtenberg -93Mosjö SK20.03
3Jenny Boberg -92Åsbro GoIF19.46

    F13 SPJUT 400    
1Sofie Hallström -92KFUM Örebro30.08
2Jenny Boberg -92Åsbro GoIF24.12
3Linda Albrektsson -92Åsbro GoIF24.06
4Isabella Andersson -92KFUM Örebro18.12

    F11 200 M  HEAT 1  Vind +2,3
1Kajsa Eckerwall -94Stocksäters IF32.66
2Louise Sundström -94KFUM Örebro33.37
3Angelica Öhrn -94Mosjö SK33.85
4Maja Lindroth -95Kvismaredalens IF34.72
5Cissi Erlandsson -94Kvismaredalens IF35.73
6Malin Erlandsson -94Kvismaredalens IF36.54

    F11 200 M  HEAT 2  Vind +1,3
1Denise Sandell -94Wedevågs IF30.51
2Emma Schagerström -95KFUM Örebro30.73
3Jessica Nilsson -94Fjugesta IF31.32
4Rebecka Fredriksson -94Kvismaredalens IF31.95
-Elin Johansson -95Wedevågs IFej start
-Johanna Pettersson -94KFUM Örebroej start

    F11 200 M  SAMLAD LISTA  
1Denise Sandell -94Wedevågs IF30.51
2Emma Schagerström -95KFUM Örebro30.73
3Jessica Nilsson -94Fjugesta IF31.32
4Rebecka Fredriksson -94Kvismaredalens IF31.95
5Kajsa Eckerwall -94Stocksäters IF32.66
6Louise Sundström -94KFUM Örebro33.37
7Angelica Öhrn -94Mosjö SK33.85
8Maja Lindroth -95Kvismaredalens IF34.72
9Cissi Erlandsson -94Kvismaredalens IF35.73
10Malin Erlandsson -94Kvismaredalens IF36.54

    F11 LÄNGD ZON    
1Denise Sandell -94Wedevågs IF4.34+0,7
2Sofia Jonsson-Röök -94Kvismaredalens IF4.17+0,9
3Emma Schagerström -95KFUM Örebro3.90+1,2
4Rebecka Fredriksson -94Kvismaredalens IF3.850,0
5Elin Johansson -95Wedevågs IF3.77+0,7
6Lovisa Frykholm -95Glanshammars IF3.77+0,5
7Maja Lindroth -95Kvismaredalens IF3.70+1,4
8Johanna Pettersson -94KFUM Örebro3.63+1,7
9Frida Lundberg -95KFUM Örebro3.600,0
10Jennie Hedman -95KFUM Örebro3.39+0,4
11Anja Bröyn -94Wedevågs IF2.81+0,9

    F11 SPJUT 400    
1Denise Sandell -94Wedevågs IF19.24
2Frida Lundberg -95KFUM Örebro15.69
3Cissi Erlandsson -94Kvismaredalens IF14.83
4Malin Erlandsson -94Kvismaredalens IF14.37
5Anja Bröyn -94Wedevågs IF14.02
6Jennie Hedman -95KFUM Örebro12.31

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram