Närkes distriktsserie omgång 4, 24-25 aug 2005

  Närkes Friidrottsförbund arrangerade i Garphyttan
 
  24 aug: 15-åringar och äldre
  25 aug: 11- och 13-årsklasserna

 
    MÄN 400 M    
1Anders Terning -87Wedevågs IF57.17
2Pontus Eliason -87Wedevågs IF58.03
3Stefan Lindkvist -87Wedevågs IF60.23
4Robin Åhlgren -90Wedevågs IF60.75
5Kjell-Arne Sjögren -61Glanshammars IF63.98

    MÄN 110 M HÄCK    Vind +1,2
1Erik Sundlöf -91Glanshammars IF22.44

    MÄN STAV    
1Kjell-Arne Sjögren -61Glanshammars IF2.80
2Anders Terning -87Wedevågs IF2.80
3Per Drageryd -91KFUM Örebro2.60
4Robin Åhlgren -90Wedevågs IF2.60
5Erik Sundlöf -91Glanshammars IF2.40

    MÄN SPJUT    
1Anders Terning -87Wedevågs IF41.50
2Robin Åhlgren -90Wedevågs IF41.00
3Stefan Lindkvist -87Wedevågs IF28.58
4Fredrick Djupström -68Glanshammars IF25.79

    MÄN 4x100 M    
1Pontus Eliason - Stefan Lindkvist - Anders Terning - Robin ÅhlgrenWedevågs IF47.10

    P15-17 400 M    
1Fredrik Bergström -90KFUM Örebro Grabs53.19
2Sebastian Waern -91Stocksäters IF61.08

    P15-17 100 M HÄCK    Vind +1,2
1Pontus Waern -88Stocksäters IF16.72
2Simon Suontausta -91KFUM Örebro Grabs18.05

    P15-17 STAV    
1Shad Askari -90KFUM Örebro Grabs2.90

    P15-17 SPJUT    
1Jakob Holm -91Stocksäters IF37.15600g
2Isac Agnesson-Frulla -92Garphyttans IF29.65400g
3Tim Sundström -89KFUM Örebro Grabs24.26700g

    P15-17 4x100 M    
-Simon Suontausta - Fredrik Bergström - Shad Askari - Tim SundströmKFUM Örebro Grabsdiskv

    F15-17 400 M  HEAT 1  
1Christine Andersson -91Stocksäters IF gul69.22
2Anna Forslund -90Stocksäters IF grön69.32
3Natalie Berger -91Mosjö SK77.72
-Emelie Forsell -91KFUM Örebro PoPbröt

    F15-17 400 M  HEAT 2  
1Ann Hyvärinen -90KFUM Örebro Bumbi61.84
2Anna Wettler -89KFUM Örebro Müsli63.89
3Julia Skugge -88Glanshammars IF64.15
4Elin Östlund -91KFUM Örebro Power64.39

    F15-17 80 M HÄCK  HEAT 1  Vind +0,8
1Pernilla Sörman -89Glanshammars IF14.11
2Katarina Stensson -88KFUM Örebro Höjdarna14.13
3Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro PoP15.73
4Malvina Edqvist -90KFUM Örebro Müsli18.11

    F15-17 80 M HÄCK  HEAT 2  Vind +0,8
1Malin Eriksson -91KFUM Örebro Bumbi12.26
2Sara Cavretti -90KFUM Örebro Power12.38
3Emma Johansson -90Mosjö SK12.91
4Johanna Andersson -91Stocksäters IF gul13.11
5Anna Svensson -90Stocksäters IF grön13.46

    F15-17 STAV    
1Andrea Smedberg -90KFUM Örebro Power2.70
2Emilie Palm -89KFUM Örebro Höjdarna2.70
3Anneli Eklund -89KFUM Örebro Bumbi2.50
4Joanna Wilkås -91KFUM Örebro PoP2.40
5Ellen Sääw -90Stocksäters IF grön2.20
6Paulinne Gustavsson -91KFUM Örebro Müsli2.00
7Beatrice Örtenberg -91Mosjö SK2.00
8Emma Göthlin -91Stocksäters IF gul1.90

    F15-17 SPJUT    
1Olivia Arle -91KFUM Örebro Bumbi31.92400g
2Louise Bergvall -91Mosjö SK28.38400g
3Karin Andersson -89KFUM Örebro Höjdarna28.36600g
4Elin Sundlöf -89Glanshammars IF27.57600g
5Moa Widström -88Stocksäters IF gul20.48600g
6Charlotte Björkgren -91Stocksäters IF grön16.91400g
7Zara Nilsson -90KFUM Örebro Müsli15.64400g
8Elin Kindberg -90KFUM Örebro PoP14.78400g
9Caroline Stjernqvist -91KFUM Örebro Power9.30400g

    F15-17 4x100 M  HEAT 1  
1Elin Kindberg - Emelie Forsell - Amanda Sundström - Joanna WilkåsKFUM Örebro PoP55.23
2Johanna Andersson - Emma Göthlin - Moa Widström - Christine AnderssonStocksäters IF gul55.38
3Zara Nilsson - Anna Wettler - Paulinne Gustavsson - Malvina EdqvistKFUM Örebro Müsli55.97

    F15-17 4x100 M  HEAT 2  
1Andrea Smedberg - Elin Östlund - Sara Cavretti - Caroline StjernqvistKFUM Örebro Power52.12
2Anna Forslund - Ellen Sääw - Anna Svensson - Charlotte BjörkgrenStocksäters IF grön52.40
3Emilie Palm - Katarina Stensson - Angelica Brus - Karin AnderssonKFUM Örebro Höjdarna54.02
4Johanna Kroon - Ann Hyvärinen - Olivia Arle - Malin ErikssonKFUM Örebro Bumbi54.28
5Elin Sundlöf - Ellinor Segerlind - Pernilla Sörman - Julia SkuggeGlanshammars IF54.92
6Emma Johansson - Natalie Berger - Beatrice Örtenberg - Malin GrananderMosjö SK56.37

    P13 800 M    
1Ted Ellbén -92Stocksäters IF2.29,18
4Filip Gärdefors -93KFUM Örebro2.34,99
5Linus Sjögren -92Glanshammars IF G3.12,80
-Olle Torstensson -92KFUM Örebro2.29,19utom tävl.
-Robin Forsell -94KFUM Örebro2.34,89utom tävl.

    P13 60 M HÄCK    
1Adam Nyberg -92Glanshammars IF G11.59
2Johannes Särnblad -92KFUM Örebro11.65
3Axel Frisén -93Stocksäters IF12.89

    P13 HÖJD    
1Geir Thyresson -93Stocksäters IF1.40
2Johanns Pettersson -93KFUM Örebro1.32
3Oskar Wange -92Glanshammars IF G1.32

    P13 DISKUS 0,6    
1Robin Forsell -94KFUM Örebro21.09
2Oskar Norström -93Stocksäters IF16.86
3Sebastian Nyberg -92Glanshammars IF G14.87

    P13 4x100 M    
1Robin Forsell - Filip Gärdefors -Johannes Pettersson - Olle TorstenssonKFUM Örebro57.14
2Axel Frisén - Daniel Axelsson - Ted Ellbén - Oskar NorströmStocksäters IF61.09
3Linus Sjögren - Oskar Wange - Carl Jansson - Adam NybergGlanshammars IF G66.31

    P11 60 M    
1Benjamin Örneus -94KFUM Örebro9.55
2Samuel Spjut -95Wedevåg/Frövi9.96
3Adam Axelsson -96Stocksäters IF11.43
4Kalle Lindh -94Fjugesta IF14.68

    P11 400 M    
1Anton Wirén -94KFUM Örebro1.14,33
2Daniel Nordberg -96Wedevåg/Frövi1.17,23
3Mathias Astemo -94Stocksäters IF1.19,76
4Emanuel Marberg -94Fjugesta IF1.27,22

    P11 LÄNGD ZON    
1Edvin Heggemann -94KFUM Örebro3.93-0,2
2Joar Thyresson -95Stocksäters IF3.50-0,6
3Edvin Larsson -95Fjugesta IF3.02-0,7
4Manuel Antique-HenningssonWedevåg/Frövi3.00-0,3

    P11 KULA 2,0    
1Oskar Mellqvist -94Fjugesta IF8.06
2Simon Skoglund -94Wedevåg/Frövi7.91
3Daniel Karlsson -95KFUM Örebro7.40
4Rammi Hawash -94Stocksäters IF7.19

    P11 4x100 M    
1Edvin Heggemann - Benjamin Örneus - Daniel Karlsson - Anton WirénKFUM Örebro1.05,11
2Daniel Nordberg - Manuel Antique - Simon Skoglund - Samuel SpjutWedevåg/Frövi1.07,15
3Jonas Classon - Rammi Hawash - Mathias Astemo - Adam AxelssonStocksäters IF1.09,95

    F13 800 M    
1Sandra Wagner -92KFUM Örebro PoP2.43,37
2Sandra Svallin -92Åsbro GoIF2.54,23
3Emma Andersson -92Fjugesta/Garphyttan3.06,87
4Evelina Norin -93Stocksäters IF grön3.09,18
5Ronja Sjögren -93Glanshammars IF3.17,11
6Elin Ahl -93Stocksäters IF gul3.35,10

    F13 60 M HÄCK    
1Josefine Löf -92KFUM Örebro PoP10.02
2Linda Albrektsson -92Åsbro GoIF10.92
3Amanda Notstam -93Glanshammars IF13.28
4Emma Classon -93Stocksäters IF gul13.82

    F13 HÖJD    
1Sofie Hallström -92KFUM Örebro PoP1.48
2Jennifer Rosengren -92Åsbro GoIF1.44
3Emma Norström -92Stocksäters IF grön1.44
4Malin Lignell -92Stocksäters IF gul1.24
5Emelie Levtchuk -92Mosjö SK1.20
6Rebecka Dahlbro -93Glanshammars IF1.16

    F13 DISKUS 0,6    
1Isabella Andersson -92KFUM Örebro PoP22.13
2Cissi Elfving -92Stocksäters IF grön21.94
3Joesfine Sternoff -93Glanshammars IF19.02
4Julia Berger -92Mosjö SK17.70
5Jenny Boberg -92Åsbro GoIF16.52
6Maria Björk -92Stocksäters IF gul14.66

    F13 4x100 M    
1Sofie Hallström - Sara Jernfält - Ellen Hjort - Josefine LöfKFUM Örebro PoP55.34
2Emelie Gylling - Linda Albrektsson - Sandra Svallin - Jennifer RosengrenÅsbro GoIF56.34
3Cissi Elfving - Evelina Norin - Emma Norström - Caroline JacobssonStocksäters IF grön63.35
4Linda Allansson - Malin Lignell - Malin Ivansson - Camilla BjörkgrenStocksäters IF gul63.35
5Josefine Sternoff - Rebecka Dahlsbro - Amanda Notstam - Ronja SjögrenGlanshammars IF68.32

    F11 60 M    
1Denise Sandell -94Wedevåg/Frövi9.30
2Rebecka Fredriksson -94Kvismaredalens IF9.55
3Angelica Öhrn -94Mosjö SK10.00
4Isabelle Wange -94Glanshammars IF10.01
5Jennie Hedman -95KFUM Örebro10.14
6Ida Augustsson -94Stocksäters IF10.43

    F11 400 M    
1Louise Sundström -94KFUM Örebro1.15,75
2Clara Bideby -95Glanshammars IF1.16,97
3Isabelle Carlsson-Pallin -94Mosjö SK1.22,01
4Malin Erlandsson -94Kvismaredalens IF1.22,29
5Julia Höök -94Stocksäters IF1.23,84
6Anja Bröyn -94Wedevåg/Frövi1.38,39

    F11 LÄNGD ZON    
1Sofia Jonsson-Röök -94Kvismaredalens IF4.140,0
2Elin Johansson -95Wedevåg/Frövi3.91-0,5
3Kajsa Eckerwall -94Stocksäters IF3.83-0,4
4Frida Lundberg -95KFUM Örebro3.58-0,4
5Lovisa Frykholm -95Glanshammars IF3.45-0,2
6Johanna Lindholm - 95Mosjö SK3.31-0,3

    F11 KULA 2,0    
1Johanna Pettersson -94KFUM Örebro8.86
2Alexandra Johansson -94Kvismaredalens IF8.10
3Malin Gillman -94Stocksäters IF7.21
4Hanna Hellsing -94Wedevåg/Frövi7.07
5Petra Levtchuk -94Mosjö SK6.25
6Cecilia Djupström -95Glanshammars IF4.05

    F11 4x100 M    
1Sofia Jonsson-Röök - Alexandra Johansson - Cissi Erlandsson - Rebecka FredrikssonKvismaredalens IF1.01,45
2Johanna Lindholm - Angelica Öhrn - Petra Levtchuk - Louise HarkerMosjö SK1.04,76
3Elin Johansson - Hanna Hellsing - Anja Bröyn - Denise SandellWedevåg/Frövi1.05,49
4Jennie Hedman - Frida Lundberg - Sara Martinsson - Louise SundströmKFUM Örebro1.06,03
5Signe Flygare - Clara Bideby - Isabelle Wange - Lovisa FrykholmGlanshammars IF1.06,68
6Julia Höök - Malin Gillman - Kajsa Eckerwall - Ida AugustssonStocksäters IF1.07,53

 
Poängställningen:
 
P 15-17 Match 3 Häck 400 m Stav Spjut Stafett Summa
KFUM Örebro Grabs 51 3 4 4 3 0 65
Åsbro GoIF 48 48
Stocksäters IF 30 4 3 4 41
 
F 15-17 Match 3 Häck 400 m Stav Spjut Stafett Summa
KFUM Örebro Bumbibjörnarna 146 12 12 10 12 9 201
KFUM Örebro Power 131 11 9 12 4 12 179
Glanshammars IF 136,5 7 10 9 8 170,5
Mosjö SK 111,5 10 6 6 11 4 148,5
Stocksäters IF grön 103 8 7 8 7 11 144
KFUM Örebro Höjdarna 91 6 11 10 10 128
Stocksäters IF gul 84 9 8 5 8 6 120
KFUM Örebro Müsli 83 4 11 7 6 5 116
KFUM Örebro PoP 77 5 9 5 7 103
Garphyttan/Fjugesta 69 69
Åsbro GoIF orange 47 47
Åsbro GoIF grön 12 12
 
P 13 Match 3 60 häck 800 m Höjd Diskus Stafett Summa
KFUM Örebro 79 5 5 5 6 6 106
Glanshammars IF G 56 6 4 4 4 4 78
Stocksäters IF 45 4 6 6 5 5 71
Glanshammars IF Ö 55 55
GarphyttanFjugesta/Mosjö 22 22
 
F 13 Match 3 60 häck 800 m Höjd Diskus Stafett Summa
KFUM Örebro PoP 130 10 10 10 10 10 180
Åsbro GoIF 128 9 9 9 6 9 170
Stocksäters IF gul 91 7 5 7 5 7 122
Stocksäters IF grön 90 7 8 9 8 122
Glanshammars IF 66 8 6 5 8 6 99
Fjugesta/Garphyttan 85 8 93
Mosjö SK 66 6 7 79
IFK Nora 68 68
Wedevågs IF 33 33
 
P 11 Match 3 60 m 400 m Längd Kula Stafett Summa
KFUM Örebro 57 4 4 4 2 4 75
Wedevåg/Frövi 58 3 3 1 3 3 71
Stocksäters IF 47 2 2 3 1 2 57
Fjugesta IF 32 1 1 2 4 40
 
F 11 Match 3 60 m 400 m Längd Kula Stafett Summa
Wedevåg/Frövi 101 8 3 7 5 6 130
Kvismaredalens IF 85 7 5 8 7 8 120
KFUM Örebro 74 4 8 5 8 5 104
Stocksäters IF 78 3 4 6 6 3 100
Mosjö SK 73 6 6 3 4 7 99
Glanshammars IF 32 5 7 4 3 4 55
Fjugesta IF 38 38
IFK Nora 34 34
 
MÄN Match 3 Häck 400 m Stav Spjut Stafett Summa
Wedevågs IF 55 19 8 16 7 105
Glanshammars IF 52 7 2 9 3 73
Stocksäters IF 32 32
KFUM Örebro 27 4 31
Åsbro GoIF 8 8
Kvismaredalens IF 5 5
 
KVINNOR Match 3 Inga deltagare i match 4
Wedevågs IF 52
KFUM Örebro 7

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram