Svenska mästare (seniorer) i kronologisk ordning

1916 Kula (båda händer) Bertil Jansson, KFUM Örebro 23,87
1917 Spjut (båda händer) Yngve Häckner, Örebro SK 99,93
1918 Kula (båda händer) Bertil Jansson, Örebro SK 25,30
1919 Kula (båda händer) Bertil Jansson, Örebro SK 25,54
1920 Kula (båda händer) Bertil Jansson, Örebro SK 26,79
1921 Kula (båda händer) Bertil Jansson, Örebro SK 27,32
1922 Kula (båda händer) Bertil Jansson, Örebro SK 26,86
1924 Kula Bertil Jansson, Örebro SK 14,11
1925 Kula Bertil Jansson, Örebro SK 14,10
1926 Kula Bertil Jansson, Örebro SK 13,94
1927 Kula Bertil Jansson, Örebro SK 14,20
1928 Terräng 8000 m Olle Möller, IF Start
1928 Terräng 8000 m lag IF Start
Olle Möller, Sven Thuresson, Nils Thuresson, Olle Hagsten
1928 Kula Bertil Jansson, Örebro SK 13,83
1930 10000 m lag IF Start 1.38.25,2
Olle Hagsten, Olle Möller, Sven Edstam
1931 10000 m lag IF Start 1.39.36,6
Olle Hagsten, Sven Edstam, Manne Bergström
1939 Tiokamp Bengt Hjulström, IFK Nora 6463
1943 5000 m Åke Durkfeldt, Wedevågs IF 14.33,4
1943 800 m Anna Larsson, IFK Nora 2.16,6
1944 800 m Anna Larsson, IFK Nora 2.15,9
1945 Terräng 4000 m Ernst Andersson (Rickne), IF Start
1945 800 m Anna Larsson, IFK Nora 2.14,8
1946 800 m Anna Larsson, IFK Nora 2.20,9
1947 800 m Anna Larsson, IFK Nora 2.16,6
1948 200 m Lars-Erik Wolfbrandt, Örebro SK 22,5
1948 800 m Anna Larsson, IFK Nora 2.16,4
1949 200 m Lars-Erik Wolfbrandt, Örebro SK 22,4
1949 400 m Lars-Erik Wolfbrandt, Örebro SK 48,4
1949 800 m Anna Larsson, IFK Nora 2.20,8
1950 400 m Lars-Erik Wolfbrandt, Örebro SK 48,2
1950 Spjut Per-Arne Berglund, IF Start 69,02
1951 Spjut Per-Arne Berglund, IF Start 70,81
1952 400 m Tage Ekfeldt, Örebro SK 47,6
1952 800 m Tage Ekfeldt, Örebro SK 1.51,4
1952 4x400 m Örebro SK 3.19,2
Allan Danielsson, Tage Ekfeldt, Per Hammer, L-E Wolfbrandt
1952 Spjut Per-Arne Berglund, IF Start 69,39
1953 800 m Tage Ekfeldt, Örebro SK 1.50,2
1953 4x400 m Örebro SK 3.18,3
Gösta Damm, Olle Thörnsten, Tage Ekfeldt, L-E Wolfbrandt
1953 Diskus Lars Arvidson, Örebro SK 49,31
1954 400 m Lars-Erik Wolfbrandt, Örebro SK 48,3
1954 Marathon Bengt Rehnvall, IF Start 2.27.39
1955 Diskus Lars Arvidson, Hällefors AIF 48,73
1955 Spjut Per-Arne Berglund, IF Start 71,57
1956 Spjut Per-Arne Berglund, IF Start 74,85
1957 Diskus Lars Arvidson, Hällefors AIF 50,43
1957 Spjut Per-Arne Berglund, IF Start 69,99
1959 Diskus Lars Arvidson, Hällefors AIF 52,75
1963 Höjd Monica Lidholt, Glanshammars IF 1,61
1965 Femkamp Britt Johansson, Glanshammars IF 4082
1966 Längd inomhus (RM) Inga Stenbrink, Glanshammars IF 5,65
1966 Kula inomhus (RM) Britt Johansson, Glanshammars IF 12,69
1966 Kula Britt Johansson, Glanshammars IF 12,67
1968 Terräng 12000 m Kjell Nilsson, KFUM Örebro
1969 Kula inomhus (RM) Britt Johansson, Glanshammars IF 13,03
1969 Kula Britt Johansson, Glanshammars IF 14,02
1969 Femkamp Britt Johansson, Glanshammars IF 4459
1970 Kula inomhus (RM) Britt Johansson, Glanshammars IF 13,50
1970 Femkamp Britt Johansson, Glanshammars IF 4416
1977 1500 m Ann Sundström, IF Start 4.28,68
1982 400 m inomhus (RM) Jan Axelsson, IF Start 49,41
1987 Stav inomhus Ulf Hammarberg, IF Start 5,05
1993 Diskus Anna Söderberg, Fjugesta IF 52,18
1994 Diskus Anna Söderberg, Fjugesta IF 58,74
2000 400 m häck Mikael Jakobsson, KFUM Örebro 50,85
2001 400 m häck Mikael Jakobsson, KFUM Örebro 49,94
2002 400 m häck Mikael Jakobsson, KFUM Örebro 49,38
2003 400 m häck Mikael Jakobsson, KFUM Örebro 49,86
2004 Sjukamp Marie Barenfeld, KFUM Örebro 5110
2009 Tresteg inomhus Andreas Otterling, KFUM Örebro 16,05
2009 400 m Rebecca Högberg, KFUM Örebro 53,01
2010 Höjd inomhus Erik Sundlöf, Glanshammars IF 2,19
2010 Höjd Erik Sundlöf, Glanshammars IF 2,19
2010 Tresteg Andreas Otterling, KFUM Örebro 16,21
2011 Längd Andreas Otterling, KFUM Örebro 7,97
2015 100 m häck Malin Eriksson, KFUM Örebro 14,13
2016 Tresteg inomhus Fanny Ernestam, KFUM Örebro 13,15
2017 60 m inomhus Elin Östlund, KFUM Örebro 7,41
2017 Spjut Jiannis Smalios, Thorengruppen TFC 77,05
2017 200 m Elin Östlund, KFUM Örebro 23,44
2018 Stav inomhus Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5,14
2018 60 m häck inomhus Ida Thunberg, KFUM Örebro 8,32
2018 100 m Fanny Runheim, Thorengruppen TFC 11,51

(RM) = Riksmästerskap. SM inomhus blev officiellt mästerskap 1984.